15 Këshilla se Si Te Zbardhim Fytyren Natyrshëm?

Lëkura e errët, e shurdhër dhe e pigmentuar mund të shkaktohet nga shumë faktorë të tillë si ekspozimi i tepërt ndaj diellit, ndotja, zgjedhjet e gabuara të stilit të jetesës, gjendja mjekësore, apo edhe stresi. Prandaj edhe lind kerkesa e shumë vajzave por edhe djemve që të mësojnë se si te zbardhim fytyren natyrshëm pa perdorur kremra. Lëkura e pastër dhe e përsosur është një ëndërr që shumë vajza e kanë dhe nuk u mungojnë kremrat dhe locionet për zbardhjen e lëkurës në treg. Por përdorimi i zgjatur i produkteve kozmetike me bazë kimike mund të dëmtojë lëkurën tuaj.

15 Këshilla se si te zbardhim fytyren tonë natyralisht

Ne ndajmë me ju disa këshilla për të zbardhur tonin e lëkurës tuaj në mënyrë natyrale dhe për të marrë atë pamje të përsosur. Megjithatë, ju duhet të dini se nuk mund të kaloni nga të qenit me lëkurë të errët në një pamje krejtësisht tjeter, siç portretizohet në disa reklama që shesin kremra të ndryshme. Ju patjetër mund t’i ktheheni nuancës tuaj natyrale të lëkurës, e cila me kalimin e kohës tenton të errësohet për shkak të faktorëve si pluhuri, ndotja, etj.

Flini mjaftueshëm

Tingëllon e çuditshme? Por është mjaft e vërtetë që më pak gjumë mund të ngatërrohet me lëkurën dhe fytyrën tuaj pasi trupi juaj ka nevojë për 7 deri në 9 orë gjumë. Ju duhet të jepni kohë të mjaftueshme që trupi juaj të pushojë për të nxjerrë shkëlqimin e brendshëm. Ndërsa flini trupi juaj rrit rrjedhjen e gjakut në lëkurë që do të thotë se zgjoheni me një shkëlqim të shëndetshëm. Por nëse nuk flini mjaftueshëm çehra juaj mund të duket e zbehtë dhe e pajetë duke mos përmendur edhe pamjen e rrathëve të errët tek sytë.

Pini mjaftueshëm ujë

Ju duhet të pini sasi adekuate të ujit për lëkurë të hidratuar dhe rrezatuese. Ju duhet të pini të paktën 8 gota ujë që është përafërsisht dy litra ujë në një ditë për të mbajtur trupin tuaj të hidratuar. Pirja e mjaftueshme e ujit do të përmirësojë strukturën dhe pamjen e lëkurës tuaj duke nxjerrë jashtë toksinat.

Perdorni krem dielli edhe kur jeni në ambiente të mbyllura

Ju duhet të mbroni lëkurën tuaj nga rrezatimet e dëmshme të diellit kur dilni nga shtëpia dhe madje edhe kur jeni brenda pasi rrezet mund të depërtojnë edhe në xham. Aplikoni locion kundër diellit ose spërkatni bujarisht në të gjithë trupin tuaj dhe mbani syze dielli, kapak ose një shall për të mbrojtur lëkurën tuaj nga dielli dhe ndotja.

Hidratoni lëkurën tuaj

Ju duhet të hidratoni lëkurën tuaj duke përdorur një hidratues të përditshëm ose vaj të fytyrës dy herë në ditë. Lëkura hidratuese do t’ju ndihmojë të heqni qafe lëkurën e thatë dhe të krisur dhe ta bëni lëkurën tuaj të duket rrezatuese. Hidratimi do t’i japë një nxitje të menjëhershme fytyrës së lëkurës tuaj.

Masazhoni fytyrën tuaj me vaj ulliri dhe mjaltë

Për të lehtësuar tonin e lëkurës tuaj masazhoni lëkurën tuaj çdo ditë me vaj ulliri dhe paketë mjalti. Përzieni 2 lugë gjelle vaj ulliri dhe një lugë mjaltë dhe masazhoni mbi lëkurën tuaj për disa minuta. Nëse keni lëkurë të yndyrshme shtoni edhe disa pika lëng limoni. Fshijeni këtë përzierje me ujë të vakët. Ky ilaç në shtëpi do t’ju japë çehre më të bukur dhe më rrezatuese.

Avullimi i fytyrës

Kjo metodë e pastrimit të thellë do të hapë poret tuaja dhe do të pastrojë të gjitha papastërtitë. Por në vend që të përdorni ujë të thjeshtë, zieni lëvozhgat e limonit në ujë dhe më pas përdorni ujin për të avulluar fytyrën tuaj. Bëni këtë për disa minuta dhe pastaj lyeni fytyrën tuaj të thatë me një peshqir të butë të lagur. Vitamina C e limonit do të përmirësojë ngjyrën e lëkurës tuaj.

Përdorni ujë të ftohtë trëndafili

Uji i trëndafilit ka veti anti-inflamatore, zvogëlon skuqjen e lëkurës tuaj. Spërkatja e ujit të ftohtë të trëndafilit në fytyrë do ta lërë lëkurën tuaj të freskët freskuese dhe gjithashtu do të përmirësojë ngjyrën. Gjëja më e mirë për përdorimin e këtij ilaçi në shtëpi është se mund ta përdorni në çdo kohë të ditës.

Eksfoloni lëkurën tuaj

Ju duhet të eksfoloni lëkurën tuaj për të hequr qafe grumbullimin e lëkurës së vdekur çdo ditë. Përdorni një paketë eksfoliante shtëpiake duke kombinuar 2 lugë pluhur orizi të përzier me pak vaj kokosi. Fërkoni këtë përzierje në lëkurën tuaj për të hequr qafe nxirjen dhe për të përmirësuar ngjyrën tuaj.

Perdorni Paketë shtëpiake për fytyrën

Bëni një paketë fytyre të bërë në shtëpi duke përdorur pak gjalpë të pakripur, 2 lugë gjelle pastë bananeje të pjekur dhe 1 lugë mjaltë. Përzieni të gjithë përbërësit dhe masazhojeni në të gjithë fytyrën tuaj për disa minuta. Përdorni një leckë të ngrohtë larjeje për të hequr paketën. Kjo paketë do të përmirësojë ngjyrën tuaj dhe strukturën e lëkurës tuaj.

Përdorni maskë me lëvozhgë portokalli

Ju mund të aplikoni një maskë portokalli për të marrë rezultate të ndriçimit të lëkurës. Grini lëvozhgat e freskëta të portokallit dhe perzieni ato me qumësht të ftohtë dhe aplikoni pastën në fytyrën dhe qafën tuaj. Përdoreni këtë përzierje dy herë në javë për lëkurë më të lehtë në mënyrë natyrale.

Perzierje natyrale për fytyrën zbardhuese

Për të bërë një perzierje natyrale për fytyrën zbardhuese, përdorni 2 lugë pluhur lëvozhge portokalli ose pluhur lëvozhge limoni me një lugë sode buke, 1 lugë mjaltë dhe 2 lugë lëng limoni. Aplikoni këtë paste në fytyrën tuaj për të hequr pigmentimin dhe gjithashtu për të zbardhur flokët e fytyrës dhe për të marrë lëkurë të ndezur.

Trajtimi fytyres me Aloe vera

Përzieni 2 lugë xhel aloe vera me 1/2 lugë shafran të indisë dhe 1 lugë gjelle mjaltë në një tas dhe aplikojeni këtë në fytyrën dhe qafën tuaj. Lëreni atë për 15 minuta dhe pastaj fshijeni atë duke përdorur një jastëk pambuku të njomur në qumësht të ftohur. Lani fytyrën me ujë të freskët pas fshirjes me qumësht. Kjo perzierje do të përmirësojë ngjyrën dhe elasticitetin e lëkurës tuaj.

Trajtimi i fytyres me perzierje te Kastravecit

Për të lehtësuar tonin e lëkurës mund të bëni një paketë fytyre me kastravec duke përzier feta kastraveci të qëruara me pluhur druri sandali dhe një lugë gjelle lëng limoni. Aplikoni këtë pako bimore të fytyrës në fytyrën tuaj dhe lëreni atë për 15 minuta. Lajeni atë dhe thajeni për një lëkurë të ndezur dhe një ton më të lehtë të lëkurës.

Përdorni një toner natyral në lëkurën tuaj dy herë në ditë

Në mënyrë që të bëni një toner natyral, duhet të përzieni pjesë të barabarta të uthullës së mollës dhe ujit të trëndafilit. Pastaj thith një jastëk pambuku në zgjidhje dhe fshij fytyrën tuaj me të, perserite pas 2 minutash. Kjo do të eliminojë papastërtitë dhe qelizat e vdekura të lëkurës dhe do ta lërë lëkurën tuaj të butë dhe do të ndriçojë ngjyrën.

Maskë për zbardhjen e lëkurës me vezë

E bardha e vezës bën mrekulli në lëkurën tuaj! Veza ka veti astringente, mund të tkurrë poret tuaja dhe të forcojë lëkurën tuaj dhe gjithashtu të lehtësojë tonin e lëkurës tuaj. Për të bërë një maskë për zbardhjen e lëkurës me vezë, përzieni 2 lugë pluhur mielli misri dhe 1 të bardhë veze, aplikojeni këtë në fytyrën tuaj. Ata që kanë lëkurë të prirur ndaj akneve mund të shtojnë lëng limoni në këtë paketë për rezultate më të mira.

Shpresoj qe këto 15 këshilla te ju kenë krijuar te pakten disa ide se si te zbardhim fytyren nga shtëpia pa pasur nevojë te perdorim kremra te ndryshëm.

Si te zbardhim lekuren

si te zbardhim lekuren

Besoni apo jo, mjalti është një zbardhues i shkëlqyer i lëkurës. Arsyeja? Ai prodhohet nga një kombinim i lëndës bimore, aktivitetit të enzimës dhe baktereve. Bashkojini të gjitha së bashku dhe do të keni një përbërës të fuqishëm për kujdesin e lëkurës. Mjalti ka shumë përfitime për lëkurën tuaj. Mund të trajtojë aknet si dhe gjendjet autoimune si psoriasis dhe ekzema.

Mjalti i papërpunuar funksionon duke balancuar bakteret në lëkurën tuaj duke e bërë atë një trajtim efektiv të akneve. Një studim i bërë në vitin 2008 vërteton se mjalti madje mund të përmirësojë 100 herë bakteret e lëkurës.

Mjalti gjithashtu rrit shërimin e qelizave të lëkurës tuaj dhe redukton inflamacionin. Kjo e bën atë të shkëlqyeshëm për trajtimin e ekzemës. Disa lloje të mjaltit janë vërtetuar të jenë aq efektive në procesin e shërimit, saqë mjekët tani po e përdorin atë në klinikat e tyre.

Një përfitim tjetër është se mund të eksfolojë lëkurën tuaj në mënyrë natyrale, duke i dhënë lëkurës tuaj një shkëlqim edhe të shëndetshëm. Mjalti eshte pergjigja me e mire per pyetjen tuaj se si te zbardhim lekuren.

Si ta zbardhim lekuren e fytyres

si ta zbardhim lekuren e fytyres

Gjalpi Shea është një nga përbërësit më të njohur dhe më të dokumentuar për zbardhjen e lëkurës se fytyres. Ju mund ta gjeni këtë përbërës të fuqishëm në shumë produkte për zbardhjen e lëkurës.

Është vërtetuar se përmirëson tonin dhe strukturën e lëkurës së plakur duke e bërë atë të duket më rinore. Mund të trajtojë gjithashtu inflamacionin dhe dhimbjen në lëkurën e prirur ndaj akneve.

Gjalpi Shea përfshin shumë përbërës për zbardhjen e lëkurës. Të përfshira janë vitamina A, antioksidantë dhe vetitë anti-inflamatore të acideve yndyrore.

Për zbardhjen e lëkurës, është e rëndësishme të shmangni gjalpin shea të rafinuar. Në vend të kësaj, përdorni gjalpë shea të papërpunuar me presion të ftohtë. Kjo do të sigurojë që ju të përfitoni nga një përqendrim i lartë i përbërësve për zbardhjen e lëkurës.

Si te zbardhim fytyren me kos

si te zbardhim fytyren me kos

Çuditërisht, kosi është përdorur për të zbardhur lëkurën me shekuj. Ashtu si qumështi, edhe kosi përmban acid laktik, i cili është një zbutës i butë i lëkurës. Gjithashtu do të ndihmojë në heqjen e lëkurës së vdekur, në shtrëngimin e poreve dhe do të ndihmojë në ushqimin e lëkurës tuaj. Përqendrimi i tij i vitaminës B12 është vërtetuar se ndriçon lëkurën dhe inkurajon rritjen e shëndetshme të qelizave. Përdorimi i kosit për të zbardhur lëkurën tuaj nuk mund të jetë më i lehtë:

  • Masazhoni kos në lëkurën tuaj çdo ditë
  • Shpëlajeni me ujë të ngrohtë

Si te zbardhim fytyren nga nxirja e diellit

si te zbardhim fytyren nga nxirja e diellit

Njerëzit me lëkurë të errët kanë më shumë melaninë. Hormonet, rrezet e diellit dhe disa kimikate ndikojnë gjithashtu në prodhimin e melaninës. Kur aplikoni një produkt zbardhues të lëkurës në lëkurë, siç është hidrokinoni, ai zvogëlon numrin e melanociteve në lëkurën tuaj. Kjo mund të rezultojë në lëkurë më të lehtë dhe një pamje më të barabartë të lëkurës.

A mund të jetë e përhershme nxirja? Një nxirje nuk është kurrë e përhershme sepse lëkura eksfolohet natyrshëm me kalimin e kohës. Formohen qeliza të reja dhe lëkura e vjetër largohet. Kushdo që shihni dhe që duket “përgjithmonë” i nxirë ose ka lëkurë më të errët në mënyrë natyrale, përdor një locion për nxirje pa diell ose nxihet me sprej, ose shkon në vende me diell rregullisht.

Krem per zbardhjen e fytyres

krem per zbardhjen e fytyres

Lajm i madh. Në treg ka shumë kremra për zbardhjen e lëkurës që rekomandohen nga mjeku. Kjo do të thotë se ato nuk përfshijnë kimikate të ashpra zbardhuese të lëkurës si hidrokinoni ose merkuri. Nëse mendoni se përdorimi i përbërësve të papërpunuar për zbardhjen e lëkurës nuk është për ju, mos kini frikë. Këtu janë disa produkte natyrale për zbardhjen e lëkurës.

Serumi Eklsuziv Makari

Ky xhel-krem i lehtë është një serum i fuqishëm për zbardhjen e lëkurës. Është formuluar për të lehtësuar shqetësimet e lëkurës me pigment të thellë. Përdoreni atë për të barazuar njollat e errëta, njollat e akneve, nyjet e errëta dhe më shumë. Kur përzihet me qumësht, locion dhe kremra, ky xhel mund të përdoret për të rritur shkëlqimin e lëkurës tuaj.

Maska per zbardhjen e fytyres

maska per zbardhjen e fytyres

Maskat e fytyrës po përjetojnë një moment të rëndësishëm dhe po ashtu edhe lëkura rrezatuese. Ndërsa është e mundur të arrihet një çehre me shkëlqim pa grim, disa prej nesh kanë nevojë për një nxitje të vogël për të arritur atje. Këtu hyjnë maskat ndriçuese. Të mbushura me antioksidantë dhe përbërës të tjerë të mirë për ju, ato ushqejnë dhe hidratojnë lëkurën, të gjitha duke reduktuar skuqjen, inflamacionin dhe njollat e errëta.