Çka është stresi ?

Stresi mund të përkufizohet si çdo lloj ndryshimi që shkakton tendosje fizike, emocionale ose psikologjike. Stresi është përgjigja e trupit tuaj ndaj çdo gjëje që kërkon vëmendje ose veprim. Cka eshte stresi dhe si mund ta perballojme ne jeten e perditshme.

Të gjithë përjetojnë stres deri në një farë mase. Mënyra se si i përgjigjeni stresit, megjithatë, bën një ndryshim të madh në mirëqenien tuaj të përgjithshme.

Ndonjëherë, mënyra më e mirë për të menaxhuar stresin tuaj përfshin ndryshimin e situatës tuaj. Në raste të tjera, strategjia më e mirë përfshin ndryshimin e mënyrës se si i përgjigjeni situatës.

Zhvillimi i një kuptimi të qartë se si stresi ndikon në shëndetin tuaj fizik dhe mendor është i rëndësishëm. Eshtë gjithashtu e rëndësishme të njihni se si shëndeti juaj mendor dhe fizik ndikon në nivelin tuaj të stresit.

Simptomat e stresit

Stresi mund të jetë afatshkurtër ose afatgjatë. Të dyja mund të çojnë në një sërë simptomash, por stresi kronik mund të marrë një numër serioz në trup me kalimin e kohës dhe të ketë efekte shëndetësore afatgjata.

Disa nga simptomat e stresit të zakonshme përfshijnë:

 • Ndryshimet në humor
 • Pëllëmbë te ngathët ose të djersitur
 • Diarre
 • Vështirësi në gjumë
 • Problemet e tretjes
 • Marramendje
 • Ndjenja e ankthit
 • Sëmundje e shpeshtë
 • Bluarja e dhëmbëve
 • Dhimbje koke
 • Energji e ulët
 • Tensioni i muskujve, veçanërisht në qafë dhe shpatulla
 • Dhimbje dhe dhimbje fizike
 • Rrahje zemre
 • Dridhje trupi

Identifikimi I Stresit

Stresi nuk është gjithmonë i lehtë për t’u njohur, por ka disa mënyra për të identifikuar disa shenja që mund të jeni duke përjetuar shumë presion. Ndonjëherë stresi mund të vijë nga një burim i dukshëm, por ndonjëherë edhe streset e vogla ditore nga puna, shkolla, familja dhe miqtë mund të marrin një taksë në mendjen dhe trupin tuaj.

Nëse mendoni se stresi mund të ndikojë tek ju, ka disa gjëra për të cilat mund të shikoni:

 • Shenjat psikologjike të tilla si vështirësia në përqendrim, shqetësimi, ankthi dhe telashet për të kujtuar
 • Shenja emocionale të tilla si të qenit i zemëruar, i irrituar, me humor ose i irrituar
 • Shenja fizike të tilla si presioni i lartë i gjakut, ndryshimet në peshë, ftohjet ose infeksionet e shpeshta dhe ndryshimet në ciklin menstrual dhe epshin
 • Shenjat e sjelljes të tilla si vetë-kujdesi i dobët, të mos kesh kohë për gjërat që të pëlqejnë, ose të mbështetesh në drogë dhe alkool për të përballuar

Shkaqet qe shkaktojnë stresin

Ka shumë gjëra të ndryshme në jetë që mund të shkaktojnë stres. Disa nga burimet kryesore të stresit përfshijnë punën, financat, marrëdhëniet, prindërimin dhe shqetësimet e përditshme.

Stresi mund të shkaktojë reagimin e trupit ndaj një kërcënimi ose rreziku të perceptuar, i njohur si përgjigja e luftës ose fluturimit. Gjatë këtij reaksioni çlirohen hormone të caktuara si adrenalina dhe kortizoli. Kjo shpejton rrahjet e zemrës, ngadalëson tretjen, shunts rrjedhjen e gjakut në grupe të mëdha të muskujve dhe ndryshon funksione të ndryshme të tjera nervore autonome, duke i dhënë trupit një shpërthim energjie dhe force.

Fillimisht i emëruar për aftësinë e tij për të na mundësuar të luftojmë fizikisht ose të ikim kur përballemi me rrezik, përgjigja e luftës ose fluturimit tani aktivizohet në situata kur asnjëra përgjigje nuk është e përshtatshme-si në trafik ose gjatë një dite stresuese në punë.

Kur kërcënimi i perceptuar është zhdukur, sistemet janë krijuar për t’u kthyer në funksion normal përmes përgjigjes së relaksimit. Por në rastet e stresit kronik, përgjigja e relaksimit nuk ndodh mjaft shpesh, dhe të qenit në një gjendje gati të vazhdueshme të luftës ose fluturimit mund të shkaktojë dëme në trup.

Stresi gjithashtu mund të çojë në disa zakone jo të shëndetshme që kanë një ndikim negativ në shëndetin tuaj. Për shembull, shumë njerëz përballen me stresin duke ngrënë shumë ose duke pirë duhan. Këto zakone jo të shëndetshme dëmtojnë trupin dhe krijojnë probleme më të mëdha në planin afatgjatë.

Llojet e stresit

Jo të gjitha llojet e stresit janë të dëmshme apo edhe negative. Disa nga llojet e ndryshme të stresit që mund të përjetoni përfshijnë:

 • Stresi akut: stresi Akut është një lloj stresi shumë afatshkurtër që mund të jetë pozitiv ose më shqetësues; ky është lloji i stresit që hasim më shpesh në jetën e përditshme.
 • Stresi kronik: stresi Kronik është stresi që duket i pafund dhe i pashmangshëm, si stresi i një martese të keqe ose një pune jashtëzakonisht taksative; stresi kronik gjithashtu mund të burojë nga përvojat traumatike dhe traumat e fëmijërisë.
 • Stresi akut episodik: stresi Akut Episodik është stresi akut që duket se vrapon i shfrenuar dhe është një mënyrë jetese, duke krijuar një jetë shqetësimi të vazhdueshëm.
 • Eustress: Eustress është argëtuese dhe emocionuese. Njihet si një lloj stresi pozitiv që mund t’ju mbajë energjikë. Është e lidhur me ngritje të adrenalinës, të tilla si kur jeni duke bërë ski ose duke garuar për të përmbushur një afat.

Ndikimi i Stresit

Lidhja midis mendjes dhe trupit tuaj është e dukshme kur shqyrtoni ndikimin që stresi ka në jetën tuaj.

Ndjenja e stresuar për një marrëdhënie, para ose situata juaj e jetesës mund të krijojë probleme shëndetësore fizike. E anasjellta është gjithashtu e vërtetë. Problemet shëndetësore, pavarësisht nëse keni të bëni me presionin e lartë të gjakut ose keni diabet, gjithashtu do të ndikojnë në nivelin tuaj të stresit dhe shëndetin tuaj mendor. Kur truri juaj përjeton shkallë të lartë stresi, trupi juaj reagon në përputhje me rrethanat.

Stresi serioz akut, si përfshirja në një fatkeqësi natyrore ose futja në një grindje verbale, mund të shkaktojë sulme në zemër, aritmi dhe madje edhe vdekje të papritur. Sidoqoftë, kjo ndodh kryesisht tek individët që tashmë kanë sëmundje të zemrës.

Stresi gjithashtu merr një numër emocional. Ndërsa disa stres mund të prodhojnë ndjenja të ankthit të butë ose zhgënjimit, stresi i zgjatur gjithashtu mund të çojë në djegie, çrregullime ankthi dhe depresion.

Stresi kronik mund të ketë një ndikim serioz edhe në shëndetin tuaj. Nëse përjetoni stres kronik, sistemi juaj nervor autonom do të jetë tepër aktiv, gjë që ka të ngjarë të dëmtojë trupin tuaj.

Cka është stresi dhe si ta largojm stresin

Stresi nuk është një diagnozë e veçantë mjekësore dhe nuk ka asnjë trajtim të vetëm, specifik për të. Trajtimi për stresin përqendrohet në ndryshimin e situatës, zhvillimin e aftësive të përballimit të stresit, zbatimin e teknikave të relaksimit dhe trajtimin e simptomave ose kushteve që mund të jenë shkaktuar nga stresi kronik.

Disa ndërhyrje që mund të jenë të dobishme përfshijnë terapinë, mjekimin dhe mjekësinë plotësuese dhe alternative (CAM).

Psikoterapi

Disa forma të terapisë që mund të jenë veçanërisht të dobishme në adresimin e simptomave të stresit, duke përfshirë terapinë njohëse të sjelljes (CBT) dhe reduktimin e stresit të bazuar në mendje (MBSR). CBT përqendrohet në ndihmën e njerëzve për të identifikuar dhe ndryshuar modelet negative të të menduarit, ndërsa MBSR përdor meditimin dhe vëmendjen për të ndihmuar në uljen e niveleve të stresit.

Mjekimi

Ilaçet ndonjëherë mund të përshkruhen për të adresuar disa simptoma specifike që lidhen me stresin. Medikamente të tilla mund të përfshijnë ndihmat e gjumit, antacidet, ilaqet kundër depresionit dhe ilaçet kundër ankthit.

Mjekësia plotësuese dhe Alternative

Disa qasje plotësuese që mund të jenë gjithashtu të dobishme për zvogëlimin e stresit përfshijnë akupunkturën, aromaterapinë, masazhin, jogën dhe meditimin.

Perballimi i stresit – Metodat

Edhe pse stresi është i pashmangshëm, ai mund të jetë i menaxhueshëm. Kur e kuptoni numrin që ju merr dhe hapat për të luftuar stresin, mund të merrni përgjegjësinë për shëndetin tuaj dhe të zvogëloni ndikimin që stresi ka në jetën tuaj.

 • Mësoni të njihni shenjat e djegies. Nivelet e larta të stresit mund t’ju vendosin në një rrezik të lartë të djegies. Shkoklimi mund t’ju lërë të ndiheni të rraskapitur dhe apatikë për punën tuaj. Kur filloni të ndjeni simptoma të lodhjes emocionale, është një shenjë se duhet të gjeni një mënyrë për të marrë një dorezë për stresin tuaj.
 • Mundohuni të merrni stërvitje të rregullt. Aktiviteti fizik ka një ndikim të madh në trurin tuaj dhe trupin tuaj. Pavarësisht nëse shijoni Tai Chi ose dëshironi të filloni vrapimin, stërvitja zvogëlon stresin dhe përmirëson shumë simptoma që lidhen me sëmundjen mendore.
 • Kujdesuni për veten. Përfshirja e aktiviteteve të rregullta të vetë-kujdesit në jetën tuaj të përditshme është thelbësore për menaxhimin e stresit. Mësoni si të kujdeseni për mendjen, trupin dhe shpirtin tuaj dhe të zbuloni se si ta pajisni veten për të jetuar jetën tuaj më të mirë.8
 • Praktikoni mendjen në jetën tuaj. Mindfulness nuk është vetëm diçka që ju praktikoni për 10 minuta çdo ditë. Mund të jetë gjithashtu një mënyrë jetese. Zbuloni se si të jetoni më me mendje gjatë gjithë ditës tuaj, në mënyrë që të bëheni më të zgjuar dhe të vetëdijshëm gjatë gjithë jetës tuaj.

Shpresoj qe artikulli jonë do tju jap një pergjigje se çka eshte stresi, simptomat e stresit dhe se si behet perballimi i stresit. Nese deshironi te lexoni me shume rreth stresit ju ftojme te lexoni kete artikull nga wikipedia: https://sq.wikipedia.org/wiki/Stresi

Qka eshte stresi

qka eshte stresi

Stresi është një reagim normal që trupi ka kur ndodhin ndryshime, duke rezultuar në përgjigje fizike, emocionale dhe intelektuale. Trajnimi për menaxhimin e stresit mund t’ju ndihmojë të përballeni me ndryshimet në një mënyrë më të shëndetshme.

Stresi është një reagim normal njerëzor që i ndodh të gjithëve. Në fakt, trupi i njeriut është krijuar për të përjetuar stresin dhe për të reaguar ndaj tij. Kur përjetoni ndryshime ose sfida (stresorë), trupi juaj prodhon përgjigje fizike dhe mendore. Ky është stresi.

Përgjigjet ndaj stresit ndihmojnë trupin tuaj të përshtatet me situatat e reja. Stresi mund të jetë pozitiv, duke na mbajtur vigjilent, të motivuar dhe të gatshëm për të shmangur rrezikun. Për shembull, nëse keni një test të rëndësishëm përpara, një përgjigje ndaj stresit mund ta ndihmojë trupin tuaj të punojë më shumë dhe të qëndrojë zgjuar më gjatë. Por stresi bëhet problem kur stresorët vazhdojnë pa lehtësim apo periudha relaksi.

Sistemi nervor autonom i trupit kontrollon rrahjet tuaja të zemrës, frymëmarrjen, ndryshimet e shikimit dhe më shumë. Përgjigja e saj e integruar ndaj stresit, “përgjigja lufto-ose-ik”, e ndihmon trupin të përballet me situata stresuese.

Kur një person ka stres afatgjatë (kronik), aktivizimi i vazhdueshëm i përgjigjes ndaj stresit shkakton konsumim të trupit dhe zhvillohen simptoma fizike, emocionale dhe të sjelljes.