Cka Jane Probiotiket? – Benefitet, Efektet Anesore, Ushqimi dhe Llojet

Sot do te flasim se cka jane probiotiket, cilat jane benefitet nga probiotiket, cilat jane efektet anesore, ushqimi dhe llojet e probiotikeve. Probiotikët janë bërë nga baktere të mira të gjalla dhe / ose maja që jetojnë natyrshëm në trupin tuaj. Ju vazhdimisht keni baktere të mira dhe të këqija në trupin tuaj. Kur merrni një infeksion, ka më shumë baktere të këqija, duke rrëzuar sistemin tuaj jashtë ekuilibrit. Bakteret e mira ndihmojnë në eliminimin e baktereve shtesë të këqija, duke kthyer ekuilibrin. Probiotik-suplementet janë një mënyrë për të shtuar baktere të mira në trupin tuaj.

Cka jane Probiotiket?

Probiotikët janë një kombinim i baktereve të dobishme të gjalla dhe/ose majave që jetojnë natyrshëm në trupin tuaj. Bakteret zakonisht shihen në një hije negative si diçka që ju bën të sëmurë. Sidoqoftë, ju keni dy lloje të baktereve vazhdimisht në trupin tuaj si baktere të mira dhe baktere të këqija.

Probiotikët përbëhen nga baktere të mira që ndihmojnë në mbajtjen e trupit tuaj të shëndetshëm dhe duke punuar mirë. Kjo baktere e mirë ju ndihmon në shumë mënyra, duke përfshirë luftimin e baktereve të këqija kur keni shumë prej saj, duke ju ndihmuar të ndiheni më mirë.

Probiotikët janë pjesë e një tabloje më të madhe në lidhje me bakteret dhe trupin tuaj — mikrobiomën tuaj. Mendoni për një mikrobiomë si një bashkësi të larmishme organizmash, të tilla si një pyll, që punojnë së bashku për të mbajtur trupin tuaj të shëndetshëm. Ky komunitet përbëhet nga gjëra të quajtura mikrobe. Ju keni triliona mikrobe në trupin tuaj. Këto mikrobe janë një kombinim i:

 • Baktereve.
 • Kërpudhave (duke përfshirë maja).
 • Viruseve.
 • Protozoarët.

Mikrobioma e të gjithëve është unike. Asnjëhere dy njerëz nuk kanë të njëjtat qeliza mikrobike-madje edhe binjakët janë të ndryshëm.

Që një mikrob të quhet probiotik, ai duhet të ketë disa karakteristika. Këto përfshijnë të qenit në gjendje të:

 • Të izolohet nga një njeri.
 • Mbijetoni në zorrën tuaj pas gëlltitjes (duke u ngrënë).
 • Keni një përfitim të provuar për ju.
 • Të konsumohen në mënyrë të sigurt.

Ku jetojnë probiotikët (mikrobet) e dobishme në trupin tim?

Megjithëse më e zakonshme e lidhur me mikrobet e dobishme është zorra juaj (kryesisht zorrët e mëdha), ju keni disa vende brenda dhe në trupin tuaj që presin mikrobe të mira. Këto vende janë në kontakt me “botën e jashtme” dhe përfshijnë:

 • Zorrë.
 • Gojë.
 • Vagina.
 • Traktit urinar.
 • Lëkurës.
 • Mushkëritë.

Si funksionojnë probiotikët?

Puna kryesore e probiotikëve, ose baktereve të mira, është të mbani një ekuilibër të shëndetshëm në trupin tuaj. Mendojeni si ta mbani trupin tuaj në neutral. Kur jeni të sëmurë, bakteret e këqija hyjnë në trupin tuaj dhe rriten në numër. Kjo e rrëzon trupin tuaj nga ekuilibri. Bakteret e mira punojnë për të luftuar bakteret e këqija dhe për të rivendosur ekuilibrin brenda trupit tuaj, duke ju bërë të ndiheni më mirë.

Bakteret e mira ju mbajnë të shëndetshëm duke mbështetur funksionin tuaj imunitar dhe duke kontrolluar inflamacionin. Disa lloje të baktereve të mira gjithashtu mund të:

 • Ndihmon trupin tuaj të tretë ushqimin.
 • Mban bakteret e këqija të mos dalin jashtë kontrollit dhe t’ju bëjnë të sëmurë.
 • Krijon vitamina.
 • Ndihmon në mbështetjen e qelizave që rreshtojnë zorrën tuaj për të parandaluar bakteret e këqija që mund të keni konsumuar (përmes ushqimit ose pijeve) të hyjnë në gjakun tuaj.
 • Avari dhe thithin medikamente.

Ky akt balancues po ndodh natyrshëm në trupin tuaj gjatë gjithë kohës. Ju në të vërtetë nuk keni nevojë të merrni shtesa probiotike për ta bërë atë të ndodhë. Bakteret e mira janë vetëm një pjesë natyrale e trupit tuaj. Ushqimi i një diete të ekuilibruar mirë të pasur me fibra çdo ditë ndihmon për të mbajtur numrin e baktereve të mira në nivelet e duhura.

Cilat janë llojet më të zakonshme të baktereve probiotike?

Megjithëse ka shumë lloje të baktereve që mund të konsiderohen probiotikë, ekzistojnë dy lloje specifike të baktereve që janë probiotikë të zakonshëm që gjenden në dyqane. Këto përfshijnë:

Laktobacili.
Bifidobacterium.

Probiotikët përbëhen gjithashtu nga maja e mirë. Lloji më i zakonshëm i majave që gjenden në probiotikë është:

Saccharomyces boulardii.

A mund të përdor probiotikë për të ndihmuar në kushtet mjekësore?

Aktualisht ka një sasi të madhe kërkimesh që ndodhin rreth idesë se çfarë mund të bëjnë probiotikët për trupin tuaj. Edhe pse ka shumë rezultate ndoshta pozitive, studiuesit ende po punojnë për të gjetur përgjigje përfundimtare se si probiotikët mund të ndihmojnë në kushte të ndryshme.

Sidoqoftë, ka disa kushte mjekësore ku probiotikët mund të ndihmojnë. Kjo mund të ndryshojë midis njerëzve që do të thotë se ajo që funksionon për një person mund të mos funksionojë për një tjetër. Këto gjithashtu mund të ndryshojnë bazuar në probiotikun e caktuar që merret.

Disa nga kushtet që mund të ndihmohen duke rritur sasinë e probiotikëve në trupin tuaj (përmes ushqimit ose shtesave) përfshijnë:

 • Diarre (si diarre e shkaktuar nga antibiotikët ashtu edhe nga Infeksioni Clostridioides difficile.
 • Kapsllëk.
 • Sëmundja inflamatore e zorrëve (IBD).
 • Sindromi i zorrës së irrituar (IBS).
 • Infeksionet e majave.
 • Infeksionet e traktit urinar.
 • Sëmundja e mishrave të dhëmbëve.
 • Intoleranca ndaj laktozës.
 • Ekzema (dermatiti atopik).
 • Infeksionet e sipërme të frymëmarrjes (infeksionet e veshit, ftohja e zakonshme, sinusiti).
 • Sepsis (posaçërisht tek foshnjat).

A mund të marr ose të ha diçka për të rritur probiotikët e mirë (mikrobet) në trupin tim?

Ju mund të rrisni sasinë e mikrobeve të mira në trupin tuaj përmes ushqimeve, pijeve dhe suplementeve. Ju tashmë mund të keni ushqime të caktuara në dietën tuaj të përditshme që përmbajnë probiotikë. Ushqimet e fermentuara në veçanti (kos dhe turshi, për shembull) janë shtëpia e një mori bakteresh të mira që përfitojnë nga trupi juaj. Ka edhe pije të fermentuara si kombucha (çaj i fermentuar) ose kefir (pije e qumështit të fermentuar) që futin probiotikë shtesë në dietën tuaj.

Përveç ushqimit, ju mund të shtoni probiotikë në dietën tuaj përmes shtesave dietike. Këto nuk janë ilaçe, kështu që ato nuk kanë nevojë të miratohen nga Administrata Federale E Barnave (FDA). Eshtë e rëndësishme që gjithmonë të flisni me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor përpara se të filloni çdo lloj shtojce ose ndryshimi të madh në dietën tuaj.

A mund të marr probiotikë nga ushqimi?

Ju absolutisht mund të rrisni mikrobet e dobishme në trupin tuaj nga ushqimet që hani. Disa ushqime kanë probiotikë (baktere të mira) në to dhe mund të përfitojnë shëndetin e mikrobiomës tuaj.

Këto ushqime mund të futen në dietën tuaj në çdo moment të ditës. Ju madje mund të jeni duke i ngrënë rregullisht tani dhe të mos e kuptoni se ato përmbajnë probiotikë. Ju do të dëshironi të kontrolloni etiketën e ushqimit për “kultura të gjalla dhe aktive.”Disa sugjerime për vetëm disa nga ushqimet e pasura me probiotikë që mund të shtoni në dietën tuaj dhe ndonjëherë për t’i provuar ato përfshijnë:

Për mëngjes, provoni:

Kos.
Dhallë.
Bukë kosi.

Për drekë, provoni:

Gjizë.
Kombucha. (një pije e prodhuar nga fermentimi i çajit të ëmbël me një kulturë të majave dhe baktereve.)
Tempeh. (një pjatë Indoneziane e bërë nga soje të fermentuara me tiganisje të thellë.)

Për një meze të lehtë, provoni:

Turshitë e fermentuara.

Për darkë, provoni:

Lakër turshi e fermentuar.
Kimchi. (një pjatë koreane me lakër turshi pikante.)
Supë Miso. (paste e bërë nga soje të fermentuara dhe malt elbi ose orizi, e përdorur në gatimin Japonez.)

Sigurohuni që jeni ende duke krijuar një vakt të ekuilibruar dhe të shëndetshëm sa herë që uleni për të ngrënë. Megjithëse shtimi i ushqimeve të pasura me probiotikë në dietën tuaj nuk do t’ju dëmtojë, ekuilibri është ende thelbësor. Shtimi i tepërt i vetëm një ushqimi parandalon trupin tuaj të korrë përfitimet e grupeve të tjera ushqimore.

Si mund të marr një ilaq probiotik?

Ka disa mënyra se si mund të merrni një shtesë probiotike. Ato vijnë në forma të ndryshme, përfshirë në:

 • Ushqime.
 • Pije.
 • Kapsula ose pilula.
 • Pluhurat.
 • Lëngjeve.

Shtesat probiotike mund të kombinohen me një prebiotik. Prebiotikët janë karbohidrate komplekse që ushqejnë mikroorganizmat në zorrën tuaj. Në thelb, prebiotikët janë “burimi ushqimor” për bakteret e mira. Ato ndihmojnë në ushqimin e baktereve të mira dhe mbajtjen e saj të shëndetshme. Prebiotikët përfshijnë inulin, pektin dhe niseshte rezistente.

Kur keni një shtesë që kombinon një probiotik dhe prebiotik, quhet sinbiotik.

Sa efektive janë probiotikët?

Studiuesit aktualisht nuk janë të sigurt se sa efektive janë shtesat probiotike për trajtimin e kushteve. Ka kërkime të vazhdueshme mbi këtë temë. Ndërsa shumë studime kërkimore kanë pasur rezultate pozitive në ndikimin e shtojcave probiotike, por nevojiten akoma më shumë kërkime.

Eshtë gjithashtu e rëndësishme të mbani në mend se ndryshe nga ilaçet, shtesat dietike nuk kanë nevojë të miratohen nga FDA. Kjo do të thotë që prodhuesit mund të shesin shtesa thjesht me “pretendime” të sigurisë dhe efektivitetit.

Gjithmonë bisedoni me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor (ose pediatrin) para se të merrni një shtesë ose t’i jepni një fëmijës tuaj. Shtesat mund të ndërhyjnë në ilaçet që mund të merrni. Nëse jeni shtatzënë ose ushqeni me gji, kontrolloni me ofruesin tuaj përpara se të merrni ndonjë shtesë.

A ka ndonjë udhëzim ruajtjeje për probiotikët?

Disa shtame probiotike janë shumë të brishta dhe duhet të mbrohen nga nxehtësia, oksigjeni, drita dhe lagështia. Probiotikët mund të fillojnë të prishen ose të vdesin nëse ekspozohen ndaj këtyre elementeve. Për shkak të kësaj, mund t’ju duhet të futni në frigorifer probiotikët tuaj ose ta ruani atë në një vend të veçantë. Frigoriferimi i shtameve të caktuara probiotike siguron që ato të jenë akoma të zbatueshme kur shkoni për t’i përdorur ato dhe do të sigurojë akoma përfitimin e plotë të probiotikut. Gjithmonë lexoni etiketat në çdo produkt probiotik që blini për t’u siguruar që e ruani në mënyrë korrekte dhe e përdorni brenda datës së skadimit.

Sa të sigurta janë probiotikët?

Për shkak se mikrobet e përdorura si probiotikë tashmë ekzistojnë natyrshëm në trupin tuaj, ushqimet probiotike dhe shtesat zakonisht konsiderohen të sigurta. Ato mund të shkaktojnë reaksione alergjike, dhe gjithashtu mund të shkaktojnë shqetësime të lehta në stomak, diarre ose fryrje (gaz kalues) dhe fryrje të stomakut për ditët e para pasi të keni filluar t’i merrni ato.

Ka njerëz të caktuar që duhet të përdorin kujdes kur përdorin shtesa probiotike. Ekziston rreziku i infeksionit tek disa njerëz. Këta njerëz përfshijnë ata që kanë:

 • Një sistem imunitar i dobësuar (ata që kalojnë kimioterapinë për shembull).
 • Një sëmundje kritike.
 • Kohët e fundit bëri një operacion.

Kujdes duhet të përdoret edhe kur u jepni probiotikë foshnjave shumë të sëmura.

Gjithmonë bisedoni me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor para se të filloni një shtesë probiotike.

A mund të më lëndojnë probiotikët?

Për shumicën e njerëzve të shëndetshëm, probiotikët nuk shkaktojnë ndonjë dëm. Ata zakonisht konsiderohen të sigurta dhe shpesh “provohen” për të parë nëse mund të ndihmojnë në kushte të ndryshme mjekësore. Ka shumë hulumtime rreth temës së probiotikëve. Shkencëtarët po përpiqen të përcaktojnë se kur dhe si duhet të përdoren, si dhe sa efektive janë ato. Bisedoni me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor para se të filloni një shtesë probiotike sepse ka disa raste kur nuk duhet t’i merrni ato. Gjithmonë është më mirë të bëni bisedën së pari para se të filloni një shtesë të re.

A ka ndonjë rrezik që lidhet me probiotikët?

Probiotikët zakonisht konsiderohen të sigurt. Megjithatë, ka disa rreziqe të lidhura me shtesat. Këto rreziqe rriten nëse keni një gjendje mjekësore që dobëson sistemin tuaj imunitar, kohët e fundit keni bërë operacion ose keni gjendje të tjera serioze mjekësore.

Rreziqet e pamundura, por të mundshme, mund të përfshijnë:

 • Zhvillimi i një infeksioni.
 • Zhvillimi i një rezistence ndaj antibiotikëve.
 • Zhvillimi i nënprodukteve të dëmshme nga shtesa probiotike.

A duhet t’u jap probiotikë fëmijëve të mi?

Probiotikët mund të jenë të dobishëm si për të rriturit ashtu edhe për fëmijët. Nëse fëmija juaj ka një sëmundje që kërkon një ilaç antibiotik për trajtim, marrja e një probiotiku mund të ndihmojë në shkurtimin e simptomave. Probiotikët mund të përdoren gjithashtu për të ndihmuar në lehtësimin e kapsllëkut, zbaticës së acidit, diarresë, gazit dhe ekzemës tek fëmijët.

Futja e probiotikëve në dietën e fëmijës tuaj përmes ushqimit është zakonisht një mënyrë e sigurt për t’u dhënë atyre probiotikë. Ushqimet si kosi dhe gjiza janë shpesh pjesë e një diete të ekuilibruar dhe mund të shtojnë baktere të mira pa shumë rrezik.

Ekzistojnë shtesa probiotike të disponueshme në treg të dizajnuara posaçërisht për foshnjat dhe fëmijët. Sidoqoftë, është e rëndësishme të flisni me pediatrin e fëmijës tuaj përpara se t’u jepni atyre ndonjë shtesë probiotike ose të ndryshoni dietën e fëmijës për të përfshirë ushqime të pasura me probiotikë.

A duhet të marr probiotikë pasi të marr antibiotikë?

Medikamentet antibiotike shpesh janë të nevojshme për të luftuar një infeksion. Sidoqoftë, ndërsa antibiotikët po vrasin bakteret e këqija, ato gjithashtu po rrëzojnë bakteret e mira në trupin tuaj. Disa njerëz zhvillojnë kushte si diarre pas marrjes së një antibiotiku. Në njerëz të tjerë, kjo mund të lejojë që bakteret me të vërtetë të këqija të marrin përsipër dhe të popullojnë zorrën. Disa hulumtime kanë treguar një lidhje pozitive midis marrjes së probiotikëve pas një antibiotiku dhe lehtësimit nga diarreja. Kjo nuk është provuar ende dhe nuk funksionon për të gjithë.

Mendimi pas shtimit të probiotikëve përsëri në trupin tuaj pas marrjes së një antibiotiku është se ai mund të ripopullojë bakteret e mira që u shkatërruan nga antibiotikët dhe të ri-boot sistemin tuaj. Bakteret shtesë të mira ndihmojnë në ripopullimin e zorrëve tuaja dhe luftimin e çdo bakterie të keqe të mbetur. Shumë njerëz mendojnë se shtimi i probiotikëve nuk do të dëmtojë, mund t’ju ndihmojë të ndiheni më mirë pak më shpejt dhe të parandaloni diarrenë.

A duhet të provoj probiotikë?

Nëse jeni të interesuar të shtoni probiotikë në dietën tuaj, ia vlen të bisedoni me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor. Shumë ofrues mund të sugjerojnë t’u jepni atyre një përpjekje për të parë nëse ndihmojnë në shëndetin tuaj të përgjithshëm. Eshtë e rëndësishme të mbani mend se jo të gjithë probiotikët sillen në të njëjtën mënyrë dhe kanë të njëjtat efekte. Secili ka përfitimet e veta individuale. Ata në përgjithësi nuk shkaktojnë dëm. Një mënyrë e thjeshtë për të filluar mund të jetë thjesht futja e ushqimeve të pasura me probiotikë në dietën tuaj, si kosi.

Para se të filloni ndonjë shtesë, sigurohuni që të flisni me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor. Ofruesi juaj mund të jetë në gjendje t’ju tregojë në drejtimin e duhur, duke ju ndihmuar të kuptoni probiotikun më të mirë për të marrë, sa për të marrë dhe kur ta merrni atë. Një bisedë ia vlen gjithmonë koha kur ka të bëjë me shëndetin tuaj. Shpresoj qe pergjigjet e te gjitha ketyre mund tju jape nje ide se cka jane probiotiket.

Efektet anesore te probiotikeve

Efektet anesore te probiotikeve

Barkqitje

Është e pazakontë, por disa njerëz mund të përjetojnë një ndryshim në modelin e tyre të rregullt të zorrëve kur fillojnë të marrin një suplement miqësor ndaj baktereve. Kjo mund të përfshijë që jashtëqitja të bëhet më e butë dhe lëvizshmëria e zorrëve mund të rritet. Rrallëherë mund të raportohet edhe diarre. Është e paqartë pse ose si mund të ndodhë kjo te individë të caktuar, por mendohet se është për shkak të përçarjes së shkaktuar në mikrobiomën e zorrëve kur futen baktere të reja në formën e një suplementi probiotik.

Kapsllëk

Probiotikët zakonisht nuk shkaktojnë kapsllëk. Në fakt, ata që kanë zorrë të ngadaltë mund të zbulojnë se një probiotik mund të ndihmojë në përmirësimin e rregullsisë së tyre të zorrëve. Megjithatë, ka edhe shtame probiotike që mund të ngadalësojnë kohën e kalimit të jashtëqitjes nëse merren në doza më të larta si Saccharomyces boulardi, të cilat ata që janë të prirur ndaj kapsllëkut mund të zgjedhin t’i shmangin.

Dhimbje stomaku ose fryrje

Dhimbja e stomakut nuk është një ankesë e zakonshme kur merrni probiotikë. Megjithatë, ndërsa mikrobioma e zorrëve të klientit tuaj përshtatet me futjen e baktereve të reja probiotike ose majasë, mund të ketë një ndryshim në prodhimin e gazit për shkak të fermentimit bakterial i cili mund të kontribuojë në zhvillimin e fryrjes, rritjes së fryrjes dhe potencialisht shqetësimit në stomak. Disa shtame probiotike si Bifidobacteria lactis HN019 janë treguar të jenë të dobishme në reduktimin e ashpërsisë së ngërçeve dhe fryrjes së barkut.

Në përgjithësi, meqenëse është e rrallë të përjetosh ndonjë efekt anësor të dukshëm, është e arsyeshme që fillimisht të shqyrtohet nëse ndonjë simptomë mund të përjetojë klienti juaj gjatë marrjes së probiotikëve mund të shkaktohet nga ndonjë faktor tjetër – ushqime të reja, medikamente ose ndoshta suplemente të tjera – dhe lidhja me probiotiku mund të jetë i rastësishëm. Prandaj per te kuptuar se cka jane probiotiket dhe cilat jane efektet anesore te probiotikeve ta lexoni te gjithe artikullin por edhe te konsulltoheni me mjekun tuaj.