Cka jane Trigliceridet?

Keni pyetur ndonjehere mjekun tuaj se cka jane trigliceridet por pergjigja e tij nuk ju eshte dukur mjaftueshem informative? Deri ne fund te keti artikulli ju do te mesoni se cka jane trigliceridet dhe pse eshte e rendesishme qe ta mbani nivelin e tyre te ulet. Trigliceridet janë lipide (yndyrna dylli) që i japin trupit tuaj energji. Trupi juaj bën trigliceride dhe gjithashtu e merr atë nga ushqimet që hani. Trigliceridet e larta të kombinuara me kolesterol të lartë rrisin rrezikun e sulmit në zemër, goditjeve në tru dhe pankreatitit. Dieta dhe ndryshimet në stilin e jetës mund të mbajnë nivelet e triglicerideve në një gamë të shëndetshme.

Cka jane Trigliceridet dhe ku dallojne me Kolesterolin?

Trigliceridet janë yndyrna nga ushqimi që hamë e te cilat barten në gjak. Shumica e yndyrnave që hamë janë në formë trigliceridesh. Kaloritë shtesë, alkooli dhe sheqeri në trup shndërrohen në trigliceride dhe ruhen në qelizat yndyrore në të gjithë trupin.

Trigliceridet janë një lloj yndyre, i quajtur edhe lipid, që ndodh në gjak. Çdo kalori që trupi juaj nuk konvertohet në energji menjëherë shndërrohet në trigliceride. Ato trigliceride lipidesh më pas ruhen në qelizat yndyrore në mënyrë që të mund të përdoren si energji më vonë.

Ashtu si shumica e yndyrave, nëse hani më shumë kalori sesa digjni, kjo mund të çojë në nivele të larta të triglicerideve.

Nëse kontrolloni rregullisht presionin e gjakut dhe nivelet e kolesterolit, mund t’ju duhet të monitoroni një gjë tjetër të rëndësishme në trupin tuaj: trigliceridet tuaja.

Ashtu si presioni i lartë i gjakut ose kolesteroli i keq, të kesh nivele të larta të triglicerideve rrit rrezikun për sëmundje të zemrës. Sidoqoftë, të njëjtat zgjedhje jetese që promovojnë shëndetin e përgjithshëm mund të ndihmojnë edhe në uljen e triglicerideve tuaja.

Trigliceridet dhe Kolesteroli

Trigliceridet dhe kolesteroli janë të dy substanca yndyrore të quajtura lipide. Por trigliceridet janë yndyrna; kolesteroli nuk është. Kolesteroli është një substancë dylli, pa erë e bërë nga mëlçia. Përdoret për të ndërtuar mure qelizore, ndihmon sistemin nervor dhe luan një rol të rëndësishëm në tretjen dhe prodhimin e hormoneve.

Trigliceridet dhe kolesteroli janë lloje të ndryshme të lipideve që gjenden në gjakun tuaj. Ndërsa kolesteroli ndërton qeliza dhe mbështet hormone të caktuara, trigliceridet i japin trupit tuaj energji duke ruajtur kaloritë e tepërta.

Kolesteroli juaj i përgjithshëm matet nga sasia e përgjithshme e triglicerideve, lipoproteina me densitet të ulët (LDL) dhe lipoproteina me densitet të lartë (HDL) në gjakun tuaj. HDL, i njohur si “kolesteroli i mirë”, punon për të hequr kolesterolin” e keq ” LDL nga gjaku dhe mbron zemrën.

Kolesteroli LDL nganjëherë quhet kolesterol “i keq” sepse mund të ndërtohet në arterie dhe të shkaktojë bllokim në enët e gjakut. Nivelet E LDL mund të bëhen shumë të larta nëse hani një dietë që është e lartë në yndyrna trans ose të ngopura.

Nivelet e larta të triglicerideve mund të rrisin rrezikun e goditjes në tru ose sulmit në zemër duke trashur muret e arterieve dhe duke forcuar arteriet. Ata madje mund të shkaktojnë pankreatit. Shumë herë, trigliceridet e larta shkojnë krah për krah me kushte të tjera mjekësore si mbipesha, diabeti i tipit 2, hipotiroidizmi dhe sindroma metabolike, një grup problemesh të shkaktuara nga presioni i lartë i gjakut, mbipesha dhe sheqeri i lartë në gjak.

Disa ilaçe të tilla si estrogjeni dhe progestina, retinoidet, beta-bllokuesit, steroidet dhe diuretikët gjithashtu mund të shkaktojnë rritjen e niveleve të triglicerideve.

Trigliceridet ne Gjak

Trigliceridet ne gjak

Kolesteroli i pastër nuk mund të përzihet ose shpërndahet në gjak. Në vend të kësaj, mëlçia paketon kolesterolin me trigliceride dhe proteina të quajtura lipoproteina. Lipoproteinat e lëvizin këtë përzierje yndyrore në zona në të gjithë trupin.

Llojet e këtyre lipoproteinave përfshijnë lipoproteina me densitet shumë të ulët (Vldl), lipoproteina me densitet të lartë (HDLs) dhe lipoproteina me densitet të ulët (LDLs).

Trigliceridet e larta shpesh janë një shenjë e kushteve të tjera që rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru, përfshirë obezitetin dhe sindromën metabolike — një grup kushtesh që përfshin shumë yndyrë rreth belit, presion të lartë të gjakut, trigliceride të larta, sheqer të lartë në gjak dhe nivele anormale të kolesterolit.

Trigliceridet e Larta

Trigliceridet e larta (hipertrigliceridemia) mund të jenë të rrezikshme për shëndetin tuaj. Fatkeqësisht, trigliceridet e larta, si kolesteroli i lartë, rrallë shkaktojnë simptoma. Është me rëndësi që të bëhen analizat rutinore të gjakut të lipideve për të kontrolluar numrat e kolesterolit.

Mjeku juaj mund të përcaktojë nivelet e triglicerideve tuaja me një test të thjeshtë gjaku. Një gamë normale e shëndetshme duhet të jetë më pak se 150 mg/dl. Nëse nivelet tuaja janë midis 150 dhe 199 mg/dl, ju jeni në intervalin kufitar. Nivelet e larta të triglicerideve përcaktohen si diapazoni 200 deri 499 mg/dl, ndërsa shumë i lartë është 500 mg / dl ose më lart.

Mjeku juaj do të kontrollojë nivelet e triglicerideve si pjesë e një paneli lipidesh, i cili kontrollon edhe nivelet TUAJA LDL dhe HDL.

Ofruesi juaj i kujdesit shëndetësor përcakton kolesterolin total duke parë një kombinim të triglicerideve, NUMRAVE HDL dhe LDL. Nëse trigliceridet tuaja dhe kolesteroli LDL janë të larta, por HDL juaj është i ulët, ju keni një rrezik në rritje të sulmit në zemër dhe goditje në tru.

Për leximin më të saktë, duhet të agjëroni 8 deri në 12 orë para një testi të gjakut lipidik. Një numër i shëndetshëm për trigliceridet është nën 150 miligramë për decilitër (mg/dL).

Ofruesi juaj i kujdesit shëndetësor klasifikon nivelet e larta të triglicerideve si:

 • I Ulet: 150-199 mg/dL.
 • I Larte: 200-499 mg / dL.
 • E rëndë: Më E Madhe se 500 mg/dL.

Faktorët që mund të rrisin nivelet e triglicerideve përfshijnë:

 • Përdorimi i tepërt i alkoolit.
 • Historia familjare e kolesterolit të lartë.
 • Sëmundje të mëlçisë ose sëmundje të veshkave.
 • Medikamente, duke përfshirë diuretics, hormonet, kortikosteroidet dhe beta blockers.
 • Menopauzë.
 • Obeziteti.
 • Pirja e duhanit.
 • Sëmundje tiroide.
 • Diabeti i pakontrolluar.
 • Një dietë e pasur me sheqer dhe karbohidrate të thjeshta.

Sa shpesh duhet të beni teste të triglicerideve?

Nivelet e larta të triglicerideve bëhen më shumë problem me moshën. Ndërsa rreziku rritet, ofruesi juaj i kujdesit shëndetësor mund të rekomandojë teste më shpesh.

Të rriturit më të rinj mund të kenë nevojë për teste të kolesterolit çdo katër deri në gjashtë vjet. Nëse keni diabet, një histori familjare të kolesterolit të lartë ose faktorë të tjerë të rrezikut të sëmundjeve të zemrës, mund t’ju duhen teste më të shpeshta. Burrat e moshave 45 deri në 55 vjeç dhe gratë e moshave 55 deri në 65 vjeç kanë nevojë për teste vjetore.

Fëmijët gjithashtu kanë nevojë për teste të kolesterolit dhe triglicerideve. Fëmija juaj zakonisht testohet midis 9 dhe 11 dhe përsëri gjatë moshës së rritur të re (midis 17 dhe 21).

Simptomat e triglicerideve te larta

Nivelet e larta të triglicerideve rrisin rrezikun e pankreatitit. Ky inflamacion i rëndë dhe i dhimbshëm i pankreasit mund të jetë kërcënues për jetën.

Nivelet e larta të triglicerideve gjithashtu rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe enëve të gjakut, duke përfshirë:

 • Sëmundja e arterieve karotide.
 • Sëmundja e arterieve koronare dhe sulmi në zemër.
 • Sindroma metabolike (një kombinim i presionit të lartë të gjakut, diabetit dhe obezitetit).
 • Sëmundja e arteries periferike (PAD).
 • Ngulfatje.

Si ulen trigliceridet?

Adoptimi i zgjedhjeve të shëndetshme të jetesës është i rëndësishëm në uljen jo vetëm të kolesterolit “të keq”, por edhe të niveleve të triglicerideve. Zgjedhja e ushqimeve të duhura dhe përfshirja e ushtrimeve është jetike në ruajtjen e niveleve të shëndetshme.

Ushtrimi

Shumica e të rriturve kanë nevojë për një minimum prej 30 minutash aktivitet fizik çdo ditë. Jo vetëm që stërvitja rrit kolesterolin “e mirë”, por gjithashtu ul trigliceridet. Aktivitetet e thjeshta fizike të tilla si ecja, noti, vallëzimi, ngasja e biçikletës ose marrja e një klase ushtrimesh në grup janë mënyra për të përfshirë më shumë aktivitet fizik në ditën tuaj.

Humbni peshë

Kaloritë shtesë në trupin tuaj ruhen si yndyrë pasi të konvertohen në trigliceride. Shmangia e sheqerit dhe karbohidrateve të thjeshta mund t’ju ndihmojë të humbni peshë.

Zgjidhni yndyrna të shëndetshme

Jo të gjitha llojet e yndyrës jane te keqija. Yndyra e ngopur që gjendet në mish dhe ushqime shumë të përpunuara mund të shkëmbehen për zgjedhje më të shëndetshme, të tilla si salmon dhe skumbri të pasura me acide yndyrore omega-3, mish të bardhë, arra dhe vaj ulliri. Zgjidhni vajra bimorë të pahidrogjenizuar që ndodhin natyrshëm si kanola, lulelakra, luledielli ose vaji i ullirit. Zgjidhni margarinë të butë në vend të gjalpit dhe kufizoni ushqimet e skuqura, të cilat ende bëhen duke përdorur vajra të hidrogjenizuara që janë të pasura me yndyrna të ngopura dhe trans.

Zvogëloni marrjen e alkoolit

Pijet alkoolike nuk janë vetëm të larta në kalori, por mund të jenë veçanërisht të përafërta me trigliceridet. Nëse ju jeni në varg të lartë ose shumë të lartë, e saj më të mirë për të shmangur alkoolin krejt.

Pyesni për ilaçet

Mjeku juaj mund të përshkruajë ilaçe nëse ndryshimet në dietë dhe stilin e jetës nuk po funksionojnë. Statinat dhe fibratet ndonjëherë përshkruhen, por vaji i peshkut dhe niacina gjithashtu mund të jenë të dobishme në uljen e niveleve të triglicerideve.

Hani më shumë fibra

Disa lloje ushqimesh mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit. Drithërat e plota si orizi kafe dhe tërshëra janë super ushqime që ndihmojnë në uljen e kolesterolit duke rritur marrjen tuaj të fibrave të tretshme. Fibra dihet se rrit nivelet E HDL, kështu që ngrënia e dy racioneve me drithëra të plota në ditë është një mënyrë e thjeshtë për të qëndruar të shëndetshëm. Perimet dhe frutat gjithashtu kanë fibra të tretshme, veçanërisht fasulet e zeza, avokadot, brokolin dhe rrepat. Frutat si kumbullat e thata, luleshtrydhet, rrushi dhe mollët janë plot me pektinë, e cila është një lloj fibre e tretshme që ul kolesterolin LDL.

Lini duhanin

Një e treta e vdekjeve nga sëmundjet kardiovaskulare shkaktohen nga pirja e duhanit. Pirja e duhanit ul nivelet E mira TË kolesterolit HDL në gjakun tuaj, gjë që bën që nivelet “e këqija” TË LDL të rriten.

Me ushtrime të rregullta, një dietë të shëndetshme për zemrën dhe monitorim të rregullt të niveleve të kolesterolit tuaj, ju mund të arrini dhe mbani nivele të shëndetshme të triglicerideve. Monitoroni shëndetin tuaj vjetor me një mjek TË KUJDESIT PARËSOR INTEGRIS dhe qëndroni në rrugën e duhur për kolesterol të shëndetshëm, nivel te ulet te triglicerideve dhe një zemër të fortë.

Si kurohen trigliceridet?

Njerëzit në rrezik të lartë për sulme në zemër, goditje në tru ose probleme të tjera mund të kenë nevojë për ilaçe për të ulur trigliceridet. Këto mund të përfshijnë ilaçe për uljen e kolesterolit siç janë statinat.

Nivelet e larta të triglicerideve rrisin rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe pankreatitit. Ngrënia ose pirja e shumë kalorive mund të çojë në nivele të larta të triglicerideve. Lajmi i mirë është se mund të ndërmerrni hapa për të ulur numrin e triglicerideve. Ofruesi juaj i kujdesit shëndetësor mund të ofrojë sugjerime për ndryshimet e jetesës së shëndetshme për zemrën. Nëse është e nevojshme, ilaçet gjithashtu mund të ndihmojnë.

Klinika Cleveland

Trigliceridet e ulta

Nivelet e ulëta të triglicerideve zakonisht janë të dobishme. Nëse jeni të shëndetshëm dhe nivelet tuaja janë relativisht të ulëta, nuk keni asgjë për t’u shqetësuar. Studimet zbuluan se nivelet e ulëta ishin të lidhura me uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe vdekjes nga të gjitha shkaqet.

Nivelet jonormale të ulëta të triglicerideve janë lidhur me rezultate më të këqija në kushte të caktuara, të tilla si dështimi i zemrës. Ata gjithashtu kanë qenë të lidhur me autoimunitetin. Nivelet e ulëta të triglicerideve janë, në këto raste, ndoshta për shkak të çështjeve themelore të tilla si inflamacioni ose funksioni i dëmtuar i mëlçisë.

Mjekët e konsiderojnë çdo vlerë nën 150 mg/dL normale dhe nën 90 mg/dl optimale.

Trigliceridet e ulëta mund të mbivlerësojnë pak kolesterolin LDL. Kolesteroli I LARTË HDL dhe trigliceridet e ulëta zakonisht janë të dobishme dhe ulin rrezikun e sulmeve në zemër.

Gjenet, përkatësia etnike dhe shëndeti metabolik gjithashtu mund të ndikojnë në nivelet tuaja të triglicerideve. Kur dyshoni se çfarë do të thotë rezultatet tuaja, bisedoni me mjekun tuaj.

Trigliceridet ne shtatzani

Trigliceridet normalisht rriten gjatë shtatzënisë për shkak të veprimit të hormoneve. Trupi juaj përdor etiketa për energji në mënyrë që lëndët ushqyese të tjera të mund të përdoren nga fëmija juaj në rritje.
Nivelet e triglicerideve arrijnë kulmin gjatë tremujorit të tretë. Pavarësisht nga kjo rritje, nivelet normalte e triglicerideve ne gjak gjatë shtatzënisë janë 150 mg/dl ose më pak.

Cilat janë rreziqet e triglicerideve të larta në shtatzëni?

Trigliceridet e larta mund të rrisin rrezikun e mpiksjes së gjakut. Trigliceridet shumë të larta mbi 1,000 mg / dl mund të shkaktojnë inflamacion të pankreasit, i quajtur pankreatiti akut, një gjendje e rrallë por serioze. Kur Trigliceridet e larta në shtatzëni janë për shkak të diabetit, rreziku i presionit të lartë të gjakut dhe lindjes së hershme (i quajtur edhe ‘preeklampsia’) është rritur gjithashtu.

Testimi laboratorik dhe trajtimi i hershëm mund të zvogëlojë në masë të madhe këto rreziqe. Informacioni më poshtë nga
Shoqata Kombëtare E Lipideve është një udhëzues themelor. Mjeku juaj do të vendosë për trajtimin më të mirë për ju nëse keni
Trigliceride lartë gjatë shtatzënisë.

Ne kohet e fundit per pyetjen se cka jane trigliceridet dhe si kurohen ato shume shkenctar kane zbuluar se jane duke bere kerkime rreth Probiotikeve dhe efektet e tyre tek trigliceridet. Lexoni me shume rreth Probiotikeve, benefitet e tyre si dhe efektet anesore.