Krijimi i nje Faqe Web

Cfare eshte nje faqe web dhe si behet krijimi i nje faqe web? Një faqe web (e shkruar gjithashtu si faqe interneti) është një koleksion faqesh ueb dhe përmbajtjesh të lidhura që identifikohen nga një emër domaini i zakonshëm dhe publikohen në të paktën një server në internet. Shembuj të dukshëm janë wikipedia.org, google.com dhe amazon.com. Të gjitha faqet e internetit të aksesueshme publikisht përbëjnë së bashku World Wide Web.

Krijimi i nje faqe Web

Krijimi i nje faqe Web tuaj të internetit është shumë më i lehtë nga sa mendoni. Gjithnjë e më shumë njerëz duan të kenë praninë e tyre në internet. Ju nuk keni nevojë të vareni ekskluzivisht nga një profil në Instagram, një faqe në Facebook ose një llogari në Twitter.

Pse të mos bëni faqen tuaj të internetit? Shume njerez pyesin se a duhet te keni aftesi te medha ne programim qe te jeni te afte te krijoni nje faqe web dhe kjo eshte pergjigja ime:

Kjo varet nga qëllimi i faqes suaj të internetit. Mënyra më e ndërlikuar do të ishte të mësoni se si të kodoni HTML, CSS, JavaScript dhe PHP – bazat e praktikisht çdo faqe interneti.

Por kjo nuk është mënyra e vetme për të krijuar një faqe interneti: edhe nëse nuk jeni shumë të njohur me anën teknike të gjërave, mund të krijoni lehtësisht një faqe interneti të mirë.

Por si?

Duke përdorur një ndërtues faqe interneti. Nëse mund të përdorni Word, Facebook ose PowerPoint, do të jeni në gjendje t’i përdorni këto mjete pa asnjë problem. Këto platforma të lehta për t’u përdorur ofrojnë një redaktues vizual, hosting dhe ju mund të merrni një emër domaini të personalizuar nëpërmjet tyre: një dyqan me një ndalesë.

Le të shqyrtojmë mënyrat më të njohura për të hapur një faqe interneti. Ka shumë zgjidhje. Disa janë më fleksibël se të tjerët, dhe disa janë më komplekse.

Krijimi i një faqe interneti me një ndërtues faqe interneti

Le të fillojmë me opsionin më të lehtë: një ndërtues uebsajti. Kjo është një paketë “gjithëpërfshirëse”, si të thuash: një kompani e vetme zakonisht do të ofrojë shabllonin (dizajnin), redaktuesin zvarrit dhe lësho, web hosting, emrin e domenit, adresën e emailit dhe mbështetjen. Ndërtuesi i uebit kujdeset për detyrat e vështira.

Kjo nuk është e dobishme vetëm për fillestarët. Varet thjesht nga projekti. Pse ta komplikoni jetën tuaj nëse ka mënyra të thjeshta për t’i bërë gjërat? Pothuajse të gjithë ndërtuesit e faqeve ju lejojnë të krijoni një faqe interneti bazë falas në një nëndomain (p.sh. yourname.sitebuildername.com), i cili mbështetet nga reklamat. Duke përdorur një plan të tillë, mund ta provoni në detaje përpara se të vendosni nëse kostoja ia vlen.

Megjithatë, nëse doni të merrni biznesin tuaj në internet, duhet të konsideroni një plan me pagesë. Çmimet fillojnë nga rreth 8 dollarë në muaj, por përfshin të gjitha gjërat thelbësore. Shtoni rreth 1-6 dollarë/muaj në krye nëse keni nevojë për një adresë emaili profesionale për faqen e internetit të biznesit tuaj.

Të mirat:

 • Është shumë e lehtë për t’u përdorur.
 • Ju nuk keni nevojë për softuer shtesë apo as hosting.
 • Mund të filloni pa njohuri teknike.
 • Përditësimet dhe aspektet e sigurisë trajtohen nga kompania e krijimit të faqeve të internetit.
 • Modele të paracaktuara dizajni që mund t’i përshtatni sipas dëshirës.
 • Versioni i optimizuar për celular i përfshirë si parazgjedhje.

Disavantazhet:

 • Nuk mund të shtoni gjithmonë veçori shtesë (në varësi të krijuesit të faqes në internet).
 • Nuk është aq fleksibël pasi je i varur nga ofruesi.
 • Ato nuk janë të dizajnuara për projekte shumë të komplikuara që kërkojnë një bazë të dhënash (p.sh. një bord pune ose drejtori të pasurive të paluajtshme)

Ndertimi i nje faqeje web

ndertimi i nje faqeje web

Krijimi i një faqe interneti me një sistem të menaxhimit të përmbajtjes

Sistemet e menaxhimit të përmbajtjes (CMS) janë pak më të komplikuara. Edhe pse ata në thelb funksionojnë në të njëjtën mënyrë si një ndërtues uebsajti, ato janë shumë më të vështira për t’u përdorur.

Me një ndërtues uebsajti, jo vetëm që mund të shtoni përmbajtje të thjeshtë si tekste dhe imazhe, por gjithashtu mund të dizajnoni një faqe interneti të tërë. Një sistem klasik i menaxhimit të përmbajtjes do të ishte shumë më i kufizuar në këtë rast, dhe për sa i përket pamjes, ju jeni të kufizuar në shabllonet e disponueshme.

Ndërsa ka shumë sisteme si Joomla!, Drupal dhe Typo3, ne do të përqendrohemi në CMS-në më të njohur, që është WordPress. Falë kompanive te hostingut që ofrojnë një instalim me një klikim, nuk është e vështirë të konfigurohet.

Ju gjithashtu mund të instaloni lehtësisht një shabllon dhe ta rregulloni atë me opsionet e dizajnit. Por: nëse ka diçka që nuk ju pëlqen, ndoshta do t’ju duhet të modifikoni CSS ose HTML (ju ose një programues).

Pritja, domeni, adresa e emailit, instalimi dhe niveli i mbështetjes që zgjidhni do të varen nga shuma që dëshironi të shpenzoni dhe njohuritë tuaja teknike. Mund të jetë mjaft i lirë nëse e bëni vetë. Shikoni udhëzuesin tonë të çmimeve për projektet tipike të uebsajteve këtu.

Sigurisht, kjo mund të mos jetë gjithmonë zgjidhja ideale, veçanërisht kur jeni të zënë me drejtimin e një biznesi. Në këtë rast, mund të përpiqeni gjithashtu të punësoni një projektues ueb i cili mund t’ju ndihmojë të krijoni një faqe interneti WordPress, për shembull.

Një avantazh i madh, veçanërisht për WordPress, është se ju keni mijëra shtojca që ju lejojnë të shtoni veçori të veçanta në faqen tuaj të internetit që nuk janë përfshirë fillimisht. Një shembull tipik do të ishte WooCommerce, një shtojcë që shton një dyqan të plotë në internet.

Si parazgjedhje, WordPress është krijuar që të jetë në një gjuhë të vetme, por ka shtojca, si WPML, që ju lejojnë të përktheni faqen. Një tjetër nga të preferuarat e mia është shtojca Yoast SEO, e cila ju lejon të ndryshoni cilësimet e motorit të kërkimit (p.sh. të renditeni më lart në Google).

Të mirat:

 • Ju mund të zgjidhni kompaninë pritëse.
 • E shkëlqyeshme për faqet e internetit me shumë gjuhë.
 • Fleksibiliteti teknik: mund të përdorni të gjithë kodin burimor (nëse e dini se çfarë po bëni).
 • Mund të merrni më shumë veçori me shtojca.
 • Ju mund të optimizoni shpejtësinë e ngarkimit të faqes tuaj

Disavantazhet:

 • Asnjë mbështetje teknike e drejtpërdrejtë personale (vetëm mbështetje e kufizuar nga hosti juaj i uebit)
 • Liria krijuese varet nga shablloni.
 • Mund të ketë kosto shtesë për shtojcat.
 • Ju mund të keni nevojë për një programues edhe për të bërë ndryshime të vogla estetike.

Shembuj të tjerë të sistemeve të menaxhimit të përmbajtjes janë Joomla! Dhe Drupal, por ato janë shumë më të komplikuara për t’u përdorur sesa WordPress, kështu që ne nuk do të hyjmë në këtë

Si ndertohet nje website

Si ndertohet nje website

Si të programoni vetë një faqe interneti (ose të punësoni dikë për ta bërë atë).
Kjo është disiplina supreme: hapja e redaktorit dhe fillimi i kodimit. Ata që kanë nevojë për liri të plotë do të duhet ta bëjnë vetë faqen. Ju duhet durim për këtë, dhe për fillestarët, zakonisht është dërrmuese (dhe frustruese).

Një vend i mirë për të filluar janë faqet e internetit si Codecademy, Mozilla ose W2Schools, të cilat kanë mësime hap pas hapi për fillestarët. Por prisni një udhëtim të gjatë përpara se faqja juaj e internetit të jetë gati. Sigurisht, për të përshpejtuar procesin, mund të punësoni një dizajner në internet. Vetëm mbani në mend se koduesi juaj nuk duhet të bëjë dizajne dhe anasjelltas. Aftësitë e kërkuara për secilën nga këto detyra janë shumë të ndryshme.

Dhënia e një çmimi të përgjithshëm nuk është e lehtë këtu, pasi varet nga projekti. Padyshim që do t’ju duhet të paguani për pritjen, por ka shumë ofrues të lirë të pritjes në internet për të zgjedhur. Mbi të gjitha, do të jetë shumë më e shtrenjtë nëse keni nevojë të punësoni një programues: pagesa prej 8-15 dollarë në muaj për një ndërtues uebsajti do të jetë gjithmonë më e lirë se ajo që do të paguajë çdo projektues ose agjenci për një orë punë.

Disa mjete të njohura zhvillimi janë NetBeans, Aptana Studio ose Brackets. Të gjitha lejojnë të paktën HTML, CSS, JavaScript, PHP dhe janë falas. Një tjetër opsion është Webflow, i cili është një redaktues vizual i kodit burimor.

Të mirat:

 • Mundësitë janë të pakufizuara nëse dini të programoni.
 • Pritja me kosto miqësore.
 • Fleksibilitet maksimal.

Disavantazhet:

 • Asnjë mbështetje (ose e kushtueshme).
 • Kurba e të mësuarit është e pjerrët.
 • Kostot janë të vështira për t’u llogaritur.
 • Kërkon shumë kohë studimi dhe zbatimi.

Këshilla për planifikimin e faqes suaj të internetit:

 • Përdorni një letër dhe një stilolaps dhe shkruani gjithçka që dëshironi në faqen e internetit. Stuhi mendimesh dhe krijimi i një harte mendore janë mënyrat perfekte për të organizuar mendimet tuaja.
 • Hidhini një sy faqeve të tjera të internetit interesante si për sa i përket dizajnit ashtu edhe përmbajtjes. Vini re se çfarë ju pëlqen dhe çfarë jo.
 • Pasi të keni një draft të asaj që dëshironi në faqen tuaj të internetit, pyesni njerëzit që ju besoni se çfarë mendojnë. Me siguri do të gjeni disa këndvështrime interesante që mund të përfshini.
 • Krijoni një listë (p.sh. në Excel) me të gjitha faqet që do të ketë uebfaqja juaj. Shënoni titullin, çfarë lloj përmbajtjeje do të keni, fjalët kyçe, qëllimin, llojin e faqes dhe rëndësinë e tyre.
 • Bonus: Nëse doni të pozicionoheni mirë në motorët e kërkimit, atëherë duhet të zbuloni se çfarë fjale kyçe do të ketë çdo faqe dhe t’i shtoni ato në listën në pikën 4. Lexoni këtë udhëzues SEO për më shumë informacion.

Dizajni i web faqes në internet?

Krijimi i modeleve vizuale në internet nuk është detyrë e lehtë. Në fakt, do të thosha se në internet, ka më shumë shembuj të modeleve të tmerrshme sesa të mira. Mos lejoni që uebfaqja juaj të jetë një.

Ashtu si xhinset me fund zile ishin me stil në vitet ’70, ato ishin qesharake në vitet ’80 dhe ’90. E njëjta gjë ndodh me web design. Duhet të mbani mend se ajo që konsiderohej praktikë e mirë 5 vjet më parë, tani mund të duket disi e vjetër ose e vjetëruar. Shikoni këtë artikull për të ditur se cilat praktika duhet të shmangni.

Ky nuk është një udhëzues për stilistë profesionistë, por do t’ju japë disa këshilla që mendoj se funksionojnë gjithmonë:

 • Mundohuni të përdorni një ngjyrë të lehtë (ose të bardhë) për sfond.
 • Zgjidhni ngjyra tërheqëse që plotësojnë njëra-tjetrën. Përdorni Adobe Color nëse keni nevojë për ndihmë.
 • Mbajeni dizajnin të pastër, të thjeshtë dhe lini hapësirë ​​të bardhë midis elementeve. Më shumë informacion.
 • Mos përdorni shumë fonte: zakonisht mjafton një për titujt dhe një tjetër për tekstin. Ky udhëzues do t’ju ndihmojë të zgjidhni.
 • Mbani stilin dhe formatin konsistent. Përdoruesit nuk duhet të vërejnë ndonjë ndryshim midis faqeve tuaja. Mos krijoni një Frankenstein.
 • Faqja juaj e internetit duhet gjithashtu të përshtatet në mënyrë të përkryer me pajisjet mobile.
 • Çdo imazh që shtoni duhet të duket profesional. Mos ngarkoni një selfie që keni bërë përpara pasqyrës së banjës. Mbani në mend se telefonat inteligjentë të sotëm bëjnë fotografi shumë të bukura. Nëse planifikoni siç duhet, mund të merrni fotografi të shkëlqyera.
 • Më pak është më shumë. Kur jeni në dyshim, shkoni në minimum.
 • Nëse doni të shkoni më thellë me dizajnin e uebit, hidhini një sy blogut të Wix. Ka pafund mësime dhe udhëzues për dizajne të lehta për t’u tretur.

Cfare eshte nje faqe web

Një faqe interneti është një koleksion i lidhur i skedarëve World Wide Web (WWW) që përfshin një skedar fillestar të quajtur një faqe kryesore. Një kompani ose një individ ju tregon se si të shkoni në faqen e tyre të internetit duke ju dhënë adresën e faqes së tyre kryesore. Nga faqja kryesore, mund të shkoni te të gjitha faqet e tjera në faqen e tyre.

Për shembull, faqja e internetit për IBM ka adresën e faqes kryesore të http://www.ibm.com. (Adresa e faqes kryesore përfshin në fakt një emër skedari specifik si index.html, por, si në rastin e IBM, kur vendoset një emër standard i paracaktuar, përdoruesit nuk duhet të fusin emrin e skedarit.) Adresa e faqes kryesore të IBM çon në mijëra të faqeve. (Por një faqe interneti mund të jetë gjithashtu vetëm disa faqe.)

Meqenëse sajti nënkupton një vend gjeografik, një faqe interneti mund të ngatërrohet me një server në internet. Një server është një kompjuter që mban skedarët për një ose më shumë sajte. Një faqe interneti shumë e madhe mund të shpërndahet në një numër serverësh në vende të ndryshme gjeografike. IBM është një shembull i mirë; Faqja e saj e internetit përbëhet nga mijëra skedarë të shpërndarë në shumë serverë në vende në mbarë botën. Por një shembull më tipik është ndoshta faqja që po shikoni, whatis.com. Ne banojmë në serverin e një ofruesi të hapësirës komerciale me një numër faqesh të tjera që nuk kanë të bëjnë fare me fjalorët e internetit.

Një sinonim dhe term më rrallë i përdorur për ueb sajtin është “prezenca në ueb”. Ky term duket se shpreh më mirë idenë se një faqe nuk është e lidhur me vendndodhjen specifike gjeografike, por është “diku në hapësirën kibernetike”. Megjithatë, “Web site” duket se përdoret shumë më shpesh.

Mund të keni shumë ueb sajte që ndërlidhen me skedarë në sajtet e njëri-tjetrit ose madje ndajnë të njëjtat skedarë.

Cfare eshte www

World Wide Web është shkurtim i WWW. Koncepti teknik i World Wide Web është: të gjitha mjetet e internetit dhe përdoruesit që përdorin Protokollin e Transmetimit të Hipertekstit dhe World Wide Web është vazhdimësia e njohurive që janë të hapura për rrjetin. WWW ofron gjithashtu shkëmbim njohurish në internet ndërmjet kompjuterëve, duke i lidhur ata në një gamë të gjerë shërbimesh multimediale interaktive.

Timothy Berners Lee krijoi World Wide Web në CERN në Gjenevë në 1989. Si një sugjerim nga ai, World Wide Web u krijua në mënyrë që studiuesit të mund të ndërveprojnë në mënyrë efektive në CERN. Kjo më në fund u bë World Wide Web. Uebsajtet e vogla i ruajnë të gjitha faqet e tyre të internetit në një server, ndërsa faqet e internetit ose organizatat e mëdha i vendosin faqet e tyre të internetit në serverë të veçantë në vende të ndryshme, në mënyrë që të mund të marrin lehtësisht informacion nga serveri tjetër kur përdoruesit në një vend kërkojnë faqet e tyre të internetit.

Një shkencëtar britanik, Tim Berners-Lee, krijoi World Wide Web në 1989. Gjatë kohës që ai shërbeu gjatë CERN. Fillimisht, ai u krijua për të plotësuar nevojën për ndarje të automatizuar të informacionit midis shkencëtarëve në mbarë botën, për ta bërë të lehtë ndarjen e informacionit dhe rezultateve të eksperimenteve dhe studimeve. CERN është një rrjet prej më shumë se 1700 shkencëtarësh nga mbi 100 vende ku ka punuar Tim Berners.

Gjatë kërkimeve të tyre në universitete dhe laboratorë kombëtarë në vendet e tyre të origjinës, këta shkencëtarë kalojnë pak kohë në faqen e internetit të CERN-it në mënyrë që të kenë burime efektive komunikimi për të shkëmbyer njohuri. Në atë kohë interneti dhe hiperteksti ishin në dispozicion, por askush nuk mendoi se si të lidhte ose shkëmbente një nga dokumentet përmes internetit.

Tani e kuptojmë se WWW është një grup uebsajtesh të lidhura me internetin për kërkimin dhe ndarjen e informacionit. Tani, le të shohim se si është!

Kur kërkohet nga përdoruesit, serverët ruajnë dhe transferojnë faqe në internet ose informacion në kompjuterët e rrjetit të përdoruesve. Një server në internet është një sistem softuerësh që ofron një udhëzues për faqet e internetit të kërkuara nga përdoruesit e uebit. Klienti njihet si makina e përdoruesit që kërkon dokumente nga një server.

Shfletuesi i ndërtuar në kompjuterin e përdoruesit i lejon përdoruesit të aksesojnë dokumentet që kanë gjetur. Ueb serverët mbajnë të gjitha faqet e internetit. Ashtu si dikush që jeton me qira në një shtëpi, një faqe interneti fillon dhe qëndron e ruajtur në një kompjuter. Kur një përdorues kërkon faqet e tyre të internetit dhe pronari i faqes paguan çmimin e pritjes për të njëjtin domen, serveri është i pritur në domen. WWW fillon të funksionojë kur hapni shfletuesin tuaj dhe futni një URL në shiritin e adresave ose kontrolloni Google.

Shumë njerëz kombinojnë termat “Net” dhe “World Wide Web”. Ne mendojmë se janë të njëjtë, por nuk janë. Interneti është krejtësisht ndryshe nga WWW. Është një rrjet global kompjuterësh, tabletash, laptopësh etj. Ai i ndihmon përdoruesit të dërgojnë e-mail dhe të bisedojnë në internet me përdorues të tjerë. Për shembull, ju përdorni internetin nëse dërgoni një e-mail ose flisni me dikë në internet.

Megjithatë, ju përdorni World Wide Web, një rrjet serverësh në të gjithë internetin, kur keni hapur një faqe interneti si google.com për detaje. Ju kërkoni një faqe interneti nga pajisja juaj përmes një shfletuesi dhe ajo dërgohet në shfletuesin tuaj nga serveri. Kompjuteri juaj quhet klient i shfletuesit të internetit dhe kërkon informacionin që dëshiron nga kompjuteri (serveri) tjetër.

Perfundimi

Ky artikull permban te gjitha informacionet qe ju duhen per te kuptuar se si behet krijimi i nje faqe web, ndertimi i nje faqeje web, si ndertohet nje website, cfare eshte www dhe cfare eshte nje faqe web.