Si te Fitoj Para? 11 Menyra per te fituar Para

Duke e ditur se jetojme ne nje vend me nje papunesi te madhe shpesh shtrohet pyetja se si te fitoj para nga qytetaret. Ne kete artikull do ti listojme disa nga menyrat qe ne mendojme qe ju mund te fitoni para. E gjithe koha qe ne kalojme ne shkolle, ne mundohemi qe sa me pare te vijme deri tek puna pra tek para-ja. Jo gjithkush eshte i afte qe te kryej shkollen por kjo nuk do te thote qe ata persona nuk jane te gatshem per pune. Prandaj edhe ekzistojne zanate te ndryshme qe ne mund te punojm dhe fitojme para.

11 Menyra per personat qe kerkojne se si te fitoj para

Gjeni ketu te listuara disa menyra qe ne mendojme qe jane te duhurat per qdo person qe kerkon ne internet se si te fitoj para.

Bëhuni një shofer transporti

Ne ditet e sotit mjafton nje shetitje 30 minuteshe neper qytet per te pare qindra makina te postave apo makina transporti te porosive te ushqimit. Ky profesion eshte bere mjafte i kerkuar ne shtetin tone dhe per kete juve nuk ju duhet qe te keni diplome shkolle. Pershkak te kerkeses se madhe sot per kete profesion juve nuk ju duhet shume per tu pranuar dhe te filloni te fitoni para. Krejt qfare ju duhet eshte te keni nje patent shofer qe te keni te drejte drejtimi te automjetit qe do te perdorni per te transportuar ushqim apo poste.

Vendosni Bast pa rrezik

Bastet pa rrezik jane ato baste neper faqet e webit ku ofrojne baste ne fillim me para te faqes dhe jo parat e tona.

Pra, kjo eshte mënyra më e shpejtë për të fituar shumë para nga shtëpia (epo, pa shkelur ligjin). Shumë studentë kanë bërë vërtet deri ne 100 euro nga kjo teknikë. Është plotësisht i ligjshëm, pa rrezik, pa taksa dhe kushdo mbi 18 vjeç mund ta bëjë atë.

Ai funksionon duke përfituar nga bastet falas të ofruara rregullisht nga faqet e basteve përmes ‘përputhjes’ së tyre në një shkëmbim bastesh. Bastet e përputhura eliminojnë rrezikun (ju jeni duke vënë bast edhe pro dhe kundër një rezultati të caktuar).

Kjo ju lë në gjendje të shtrydhni bastin falas, i cili mund të jetë deri në 100$. Shumëzojeni këtë me sa faqe bastesh ka dhe mund të dilni lehtësisht me një fitim prej disa qindra eurove.

Sondazhet online

Një mënyrë gjithnjë e më popullore për studentët për të fituar para në internet është të plotësojnë anketat në internet në kohën e tyre të lirë. Kompanitë kërkimore janë gjithmonë duke rekrutuar anëtarë të rinj në mbarë botën për t’iu përgjigjur sondazheve dhe për të testuar produkte të reja.

Për disa minuta të plotësimit të formularit, ju mund të bëni disa lekë të cilat paguhen si para ose shpërblim. Ju mund të çoni deri në 3 £ (5 dollarë) për disa sondazhe!

Krejt qfare juve ju duhet per te fituar para ne kete menyra eshte posedimi i nje kompjuteri apo telefon dhe qasja ne internet.

Riciklimi i celularëve

Ju mund të fitoni para të mira dhe të ndihmoni mjedisin duke ricikluar celularët tuaj të vjetër dhe pajisje të tjera të papërdorura. Ndoshta pyesni prindërit tuaj nëse edhe ata kanë ndonjë telefon te vjeter duke e mbajtur diku neper dollape. Kjo eshte nje menyre shume e mire per te fituar para duke pasur parasysh avansimin e teknologjise se telefonave tek ne. Nese sot dilni me shoqeri per te pire nje kafe, ju mund ta shihni se te gjithe njerezit qe ndodhen ne kafene posedojne telefona te teknologjise se fundit.

Kërkoni kthimin e tatimit

Shumë studentë punojnë me kohë të pjesshme ose gjatë muajve të verës, dhe të tjerë do të jenë në punë ose praktika të paguara. Më shpesh sesa jo, nëse jeni student që punoni gjatë vitit, do të paguani tatimin mbi të ardhurat.

Pse? Thjesht sepse pak studentë arrijnë të ardhurat pa taksa personale çdo vit, por janë vendosur në një kod bazë tatimore urgjente nga punëdhënësit e tyre që do të thotë se taksat paguhen kur nuk duhet.

Punë me kohë të pjesshme

Një punë me kohë të pjesshme është zgjedhja e parë e dukshme, e zgjedhur nga shumica e studentëve që kërkojnë të plotësojnë kredinë e tyre studentore. Ai siguron një rrjedhë mjaft të qëndrueshme të të ardhurave dhe mund t’ju mundësojë të fitoni përvojë të vlefshme pune.

Por punët e mira nuk janë gjithmonë të lehta për t’u gjetur!

Filloni me kërkimin tonë të punës për studentë, më pas kontrolloni njoftimet lokale dhe shërbimin e karrierës suaj universitare për vendet e lira të punës.

Gjithashtu ia vlen të regjistroheni ne CV Library, një shërbim falas që do të përputhet me CV-në tuaj me punë të përshtatshme me kohë të pjesshme dhe mundësi karriere.

Shisni shënimet tuaja

Nëse nuk e keni problem të ndani shënimet tuaja me studentë të tjerë, është një mënyrë e shkëlqyer për të gjeneruar pak para shtesë. Ka sajte atje ku mund të ngarkoni shënimet tuaja, së bashku me çmimin tuaj, dhe më pas kur t’i shkarkojë një student tjetër, ju paguheni.

Shumica e këtyre faqeve si Nexus Notes dhe Stuvia janë pa pagesë për ju që të listoni shënimet tuaja, por priren të marrin një pjesë të fitimit tuaj për të menaxhuar marketingun etj., në mënyrë që të mos keni nevojë të dilni atje dhe të promovoni vetë shënimet tuaja.

Me shumë mundësi do t’ju duhet të ngarkoni PDF, por ia vlen të ktheheni dhe mund të dërgoni shënime të shkruara me dorë, por ka të ngjarë të fitoni më shumë para nëse ato janë të shtypura.

Shisni të gjitha CD-të, lojërat dhe filmat tuaj të vjetër

Nëse po kërkoni të bëni një para shumë të shpejtë, atëherë është një ide e mirë të shisni pjesët tuaja të vjetra që po rrëmojnë dhomën tuaj. Per ti shitur ato sot ne mund te perdorim faqe te ndryshme si merrjep, gjirafa, etj.

Gjëja më e mirë në lidhje me të është se ju mund t’i grisni të gjitha këngët dhe filmat në laptop ose në një hard disk të jashtëm përpara se t’i shisni. Kjo do të thotë që ju jeni duke shitur vërtet vetëm plastikën dhe veprat e artit!

Ju mund të fitoni çdo gjë nga 50 cent deri në 20 Euro për artikull, dhe fitimet mund të rriten vërtet nëse keni një koleksion të madh. Ndërsa jeni në të, shikoni nëse prindërit tuaj kanë ndonjë ‘rrëmujë’ që do të ishin të lumtur ta shihnin pjesën e pasme.

Mbajtja e fëmijëve (Babysitting)

Është një fitues klasik i parave dhe për arsye të mirë. Ju paguheni (mirë) për të parë TV dhe pa bere aq shume pune – shpresojmë!

Nëse po pyesni se çfarë të paguani, hidhini një sy reklamave lokale, por mund të prisni që të paguheni mbi 10 Euro dita edhe nëse nuk jeni të trajnuar për kujdesin e fëmijëve.

Përveç reklamimit të vetes, është falas të krijosh një profil në Kujdesi për Babysitting. Me të vërtetë mund të jenë para të lehta (nëse nuk ngecni me fëmijën nga ferri!).

Shisni historitë dhe videot tuaja

Nëse keni një histori interesante, atëherë mund të provoni ta shisni atë në gazeta. Mund të jetë çdo gjë, nga gjumi me një futbollist profesionist deri te kapja në një kalë me rroba!

Posedoni video qesharake me miqt tuaj, atehere provoni ti shisni ato tek faqet qesharake ne instagram te cilat kane numer te madh te ndjeksve dhe ato ka munsi qe tju paguajne mire per nje set me video qesharake.

Prona burimore për investitorët e pasur

Të gjithë e dimë se sa para ka në prona, por në sipërfaqe (me çmimet e banesave aq të larta sa janë) mund të mendoni se ky treg është jashtë kufijve.

E vërteta është se shumë njerëz fitojnë një sasi të madhe parash thjesht duke siguruar prona të përshtatshme për investitorët e pasur që thjesht nuk kanë kohë.

Truku është të gjesh prona nën vlerën e tregut (BMV) duke shmangur agjentët e pasurive të patundshme dhe në vend të kësaj, duke fluturuar në zonën tuaj me detajet e kontaktit që ofrojnë për të blerë shtëpi. Pastaj afrojuni investitorëve me një ofertë pa mend për të kaluar detajet e pronës me çmim të ulët në këmbim të një % të vlerës së shitjes.

Shumica e qyteteve do të kenë ngjarje mujore të rrjetëzimit për pronarët dhe investitorët e pronave. Ndiqni këto, regjistrohuni, vishni kostumin tuaj më të mirë dhe shkoni së bashku me shumë kartëvizita. Ose mund të filloni në LinkedIn apo edhe Twitter për të krijuar disa kontakte fillestare.

Perfundimi

Nese mendoni se ka nje menyre te lehte per te ardhur deri tek fitimi i parave atehere ju jeni shume gabim. Per te fituar para si ne jeten tone te perditshme, si te fitosh para online pra ne internet, juve ju duhet te ndani nje kohe te madhe tuajen deri sa te vini deri tek parate. Te gjithe ata qe sot fitojne nje shume te madhe te parave, ata kane kaluar nje rruge te gjate per te ardhur deri aty. Une shoh shpesh qe ata persone qe ne internet kerkojne se si te fitoj para, presin qe te marin nje pergjigje konkrete dhe te fillojne menjehere te mbushin gjepat.

Por kjo nuk eshte menyra se si kjo funksionon. Shpresoj qe disa nga keto menyrat per te fituar para qe ne i kemi listuar tju kene ndihmuar juve si lexuar qe te pakten te keni krijuar nje ide sado te vogel qe do tju qoje deri tek fitimi i parave tuaja te para.