Si te Fitosh Para Online ne 2022

Meso si te fitosh para online, si te fitoj para online, si fitohet para online, si te fitoj para nga shtepia, si te fitoj para nga youtube, si te fitoj para nga instagrami, etj. Si te fitosh para online eshte njera nga gjerat qe kerkohen me se shumti ne internet ne ditet e sotme. Deshira per te mesuar menyren per te fituar para online pa dalur nga shtepia jone eshte shume e madhe.

Nga pokeri në internet deri te shitja e koleksionit tuaj të Beanie Babies, ka shumë ide të njohura për t’u pasuruar shpejt dhe për të fituar para që shfaqen gjithmonë. A punojnë ato metoda? Jo ne te vertete. A do të fitoni para duke e bërë atë? Ndoshta. Por ndoshta do të fitonit më shumë para nga puna juaj 9 deri në 5. Të paktën atëherë është një pagë e garantuar.

E vërteta është se ka mënyra reale për të fituar para në internet – miliona njerëz po e bëjnë atë çdo ditë. Nga nomadët dixhitalë të pavarur tek tregtarët e zgjuar te sipërmarrësit në rritje, ka shumë ide biznesi që mund t’i provoni në shtëpi duke përdorur laptopin tuaj dhe një lidhje të fortë interneti. Pra, le të zbërthejmë se si të fitoni para në internet, në mënyrën reale.

Si te fitosh para online: Disa Menyra Reale

Filloni Dropshipping

Le të fillojmë listën tonë me një nga mënyrat më të njohura për të fituar para në internet. Sipas Google Trends, popullariteti i dropshipping po rritet me shpejtësi, duke theksuar qëndrueshmërinë e tij si një mënyrë për të fituar para në internet. Me histori suksesi se si një sipërmarrës fitoi 6667 dollarë në tetë javë ose se si një pronar dyqani bëri gjashtë shifra duke shitur vetëm një produkt, ka shumë prova që dropshipping është një mënyrë e vërtetë për të fituar para në internet.

Në rast se nuk e dini se çfarë është dropshipping: dropshipping është një model biznesi ku ju i shisni një produkt një klienti, por furnizuesi ruan, paketon dhe dërgon produktin te klientët tuaj në emrin tuaj. Me Oberlo dropshipping, ju keni akses në miliona produkte që mund t’i shtoni në dyqanin tuaj. Paketa e veglave të Oberlo ju lejon gjithashtu të zgjidhni imazhet e produktit tuaj, të modifikoni përshkrimet e artikujve dhe t’i jepni biznesit tuaj një atmosferë të personalizuar, në mënyrë që njerëzit të duan të blejnë nga ju.

Mënyra më e mirë për të fituar para online dropshipping? Shumica e sipërmarrësve janë fokusuar në disa strategji marketingu: shfaqja e reklamave në Facebook, promovimi i produkteve tuaja nga ndikuesit dhe dërgimi i Mesazheve Direkte (DM) për klientët e mundshëm në mediat sociale.

Provoni metoden e Printimit sipas kërkesës

Printimi sipas kërkesës po rezulton të jetë gjithashtu një opsion popullor. Dizajnerët grafikë po i drejtohen modelit të biznesit për të shitur modelet e tyre në veshje dhe produkte të tjera për të fituar para më mirë nga arti i tyre. Me modelet e tyre unike, ata mund të krijojnë një markë të qëndrueshme dhe të vendosur për biznesin e tyre.

Printimi sipas kërkesës është i ngjashëm me dropshipping në kuptimin që nuk keni nevojë të mbani inventar ose t’i dërgoni vetë produktet klientëve. Megjithatë, ka dy dallime të vogla. Së pari, mund të shtoni etiketa të markës në paketa, gjë që është e mrekullueshme për njohjen e markës. Së dyti, kostot e transportit janë mjaft të shtrenjta, duke e bërë të vështirë krijimin e një biznesi të qëndrueshëm nëse nuk vendosni çmime më të larta ose nuk shesni sasi më të larta. Por ju keni furnizues të shkëlqyeshëm në SHBA, Kanada ose Evropë si Printify ose Printful për të filluar menjëherë dhe për të arritur ëndrrën tuaj për të krijuar linjën tuaj të veshjeve.

Mënyra më e mirë për të fituar para me biznesin tuaj të printimit sipas kërkesës? Kanalet e marketingut falas. Bastja juaj më e mirë do të ishte të promovoni produktet tuaja falas në Instagram, Pinterest ose me influencues në Instagram që konvertojnë mirë audiencën e tyre.

Fitoni para me Affiliate Marketing

Marketingu i filialeve është një nga mënyrat më të njohura për të fituar para në internet. Përgjatë viteve, popullariteti i tij ka shkuar lart e poshtë, por vazhdon të provojë të jetë një mënyrë e qëndrueshme për të fituar para në internet. Pjesa më e mirë në lidhje me marketingun e filialeve është se ju mund të jeni një bashkëpunëtor për pothuajse çdo kompani, nga Shopify në Amazon tek Uber tek FabFitFun.

Marketingu i filialeve ju lejon të fitoni jetesën duke promovuar marka të tjera. Nëse jeni një tregtar i zgjuar, mund të fitoni një komision nga shitjet duke promovuar produkte me pakicë, softuer, aplikacione dhe më shumë. Ndërsa fitimi i një komisioni mund të duket i vogël, mbani në mend se mund të jeni bashkëpunëtor për disa marka dhe të përfshini disa lidhje shoqëruese në një postim të vetëm në blog.

Nëse vërtet dëshironi të fitoni para në internet duke bërë marketing të filialeve, bastja juaj më e mirë është të përqendroheni në marketingun e përmbajtjes. Duke ndërtuar një blog me disa faqe me përmbajtje me cilësi të lartë, ju në thelb krijoni një aset që mund ta quani tuajin. Pjesa më e mirë e përqendrimit në marketingun e përmbajtjes është se nëse një program filial mbyllet, ju mund të kaloni lidhjen e filialit me një konkurrent pa ndikuar negativisht në të ardhurat tuaja nga nxitimi.

Filloni një kanal në YouTube

Nëse të tjerët mund të fitojnë para nga YouTube, mundeni edhe ju. YouTuber-i më i paguar është 7-vjeçari Ryan, i cili rishikon lodrat në kanalin e tij në YouTube, i cili i bëri 22 milionë dollarë në 2018. Një tjetër fitues i lartë është Jeffree Star, i cili ka fituar më shumë se 18 milionë dollarë në YouTube dhe ka një markë kozmetike që shet rreth 100 milionë dollarë produkte në vit. Fama e tij në YouTube (dhe Myspace) e ndihmoi atë të përdorte ndikimin e tij për të fituar para në internet përtej fitimeve të tij në YouTube.

Kanali juaj në YouTube duhet të fokusohet në një vend të vetëm në mënyrë që të mund të ndërtoni një audiencë të fortë dhe besnike. Për shembull, mund të krijoni mësime grimi, të transmetoni video lojëra, të rishikoni produktet, të mësoni aftësi, të krijoni video shakash ose çdo gjë tjetër për të cilën mendoni se do të ketë audiencë.

Sekreti për të fituar para në YouTube është krijimi i përmbajtjes që njerëzit duan që ose të edukojë ose të argëtojë. Mund të përdorni një titull të mprehtë për të joshur njerëzit të shikojnë, ose mund të përdorni fjalë kyçe që janë të optimizuara për kërkimin në YouTube. Pasi të keni arritur kufirin e 1000 abonentëve, mund të fitoni para zyrtarisht kanalin tuaj me reklama në YouTube.

Krijoni një kurs në internet

Shkëmbimi i njohurive është një nga mënyrat më të mira për të fituar para në internet. Nëse jeni ekspert në një temë, mund të fitoni para nga njohuritë tuaja duke krijuar kurse në internet. Ju mund ta shisni kursin tuaj në Udemy ose, nëse tashmë keni audiencën tuaj, në faqen tuaj të internetit. Disa sipërmarrës fitojnë deri në 5,000 dollarë në muaj me kurse online.

Për të krijuar një kurs popullor dhe të suksesshëm, bastja juaj më e mirë është të shikoni kurse të tjera në temën tuaj. Pastaj, shikoni komentet. Cilat janë aspektet që njerëzit lavdërojnë dhe cilat janë gjërat që njerëzit i urrejnë? Si mund të krijoni diçka më të mirë se ajo që është krijuar tashmë? Përqendrohuni në krijimin e përmbajtjes që zgjidh ankesat më të mëdha duke imituar aspektet pozitive për të cilat njerëzit tërhiqen.

Platforma ku shet kursin tuaj do të përcaktojë se si të fitoni më së miri para. Nëse e shisni kursin tuaj në Udemy, nuk duhet të bëni shumë për ta promovuar atë. Ju pothuajse mund ta vendosni dhe ta harroni atë. Ndoshta promovoni atë në disa blogje ose në faqen tuaj të internetit. Sidoqoftë, nëse kursi është i organizuar në faqen tuaj të internetit, mund të dëshironi të shfaqni reklama për të promovuar kursin. Ju gjithashtu mund të krijoni një listë emaili në mënyrë që të mund të vazhdoni të promovoni kurse të ardhshme për të njëjtin audiencë.

Publikoni një Ebook

Me Amazon KDP, nuk ka qenë kurrë më e lehtë të publikosh një ebook. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të shkruani librin elektronik, ta formatoni atë, të krijoni një kopertinë të librit elektronik, ta publikoni dhe ta promovoni atë. Në vitin 2013, krijova disa libra elektronikë në Amazon (i hoqi të gjithë përveç njërit), dhe megjithëse nuk më bëri të pasur, unë ende fitoj disa para prej tij.

Ju mund të zgjidhni të punësoni një shkrimtar për librin tuaj elektronik, një dizajner grafik për të dizajnuar kopertinën ose një profesionist të pavarur për të formatuar ebook-un për ju për të ndihmuar në minimizimin e punës që duhet të bëni në të. Është më mirë nëse përqendroheni në fjalë kyçe të bazuara në kërkimet e njohura në Amazon. Unë shpesh përdor mjetin e fjalëve kyçe, i cili ju lejon të gjeni fjalët që njerëzit përdorin gjatë kërkimit, në mënyrë që të krijoni titullin tuaj rreth tij.

Për të fituar para duke shitur libra elektronikë në internet, mund t’i tregtoni ato në disa mënyra. Ju mund ta dhuroni librin tuaj elektronik falas për disa ditë. Kjo ju ndihmon të renditeni lart në rezultatet e kërkimit për ca kohë dhe të merrni disa komente, gjë që ju ndihmon të renditeni më mirë për listat me pagesë. Plus, më pëlqen të krijoj grafika të personalizuara në Pinterest që përputhen me “stilin Pinterest” në vend që thjesht të vendos kopertinën e librit elektronik si një kunj. Kjo më ka ndihmuar të marr disa klikime në librin tim elektronik nga Pinterest.

Filloni një Blog

Blogimi është një nga metodat më të vjetra për të fituar para në internet. Njerëzit që duan të shkruajnë priren të fillojnë bloget me një fokus të veçantë. Për shembull, një blog për zvarritjen, makinat, dropshipping, lodrat, etj., është shpesh një fokus mjaft i ngushtë që të mund të krijoni një ndjekës besnik, por mjaft i madh sa të mund të mbuloni shumë terren.

Ju mund të filloni një blog në platforma të ndryshme, nga Shopify (hiqni veçorinë e arkës, në mënyrë që të mos keni nevojë të paguani një abonim ndërsa e ndërtoni) në WordPress. Kur filloni blogun tuaj, përqendrohuni në fjalë kyçe shumë specifike me një fokus të ngushtë dhe vazhdoni të zgjeroheni në kategori të tjera por të rëndësishme ndërsa rriteni dhe dominoni hapësira të reja. Kjo do t’ju lejojë të ndërtoni një blog masiv me kalimin e kohës. Mos harroni se dizajni është gjithashtu i rëndësishëm për të krijuar një përshtypje të parë të mirë te vizitorët. Këtu janë 20 frymëzime të dizajnit të blogut për t’ju ndihmuar të hapni blogun tuaj.

Ka disa mënyra për të fituar para duke bloguar. Ju mund të shtoni lidhje shoqëruese në postimet tuaja (mos harroni një mohim). Ju mund të fitoni para me AdSense duke vendosur reklama në mënyrë strategjike në faqen tuaj të internetit. Postimet e sponsorizuara mund t’ju ndihmojnë të fitoni para nga marka specifike – kjo është e popullarizuar në mesin e blogerëve të rishikimeve. Blogerët gjithashtu mund të shesin produkte dixhitale ose fizike në faqen e tyre të internetit (udhëzim: mund të shtoni produkte Oberlo në faqen tuaj të internetit). Ju gjithashtu mund ta përdorni atë për të ndërtuar autoritet në mënyrë që të mund të merrni përfundimisht koncerte të të folurit, marrëveshje televizive ose kontrata të mëdha nga klientët.

Konsideroni Freelancing

Mënyra më e lehtë për të fituar para në internet është të merrni punën tuaj aktuale në rolin tuaj 9 në 5 dhe ta bëni atë në internet në vend. Për shembull, nëse jeni shkrimtar, asistent administrativ, dizajner grafik, mësues, zhvillues, etj., ju mund t’i tregtoni këto aftësi dhe të gjeni klientë në internet të cilët janë të gatshëm t’ju paguajnë për to.

Ekziston një listë e pafundme e faqeve të internetit për secilin sektor të punëve të pavarura gjithashtu. Për shembull, shkrimtarët e pavarur mund të aplikojnë për punë në bordet specifike të punës me shkrim në internet, por edhe faqet e internetit të përgjithshme të pavarura si Fiverr, Freelancer, Upwork dhe të gjitha të tjerat. Nëse zbuloni se puna juaj nuk ka rrjedha të drejtpërdrejta të fitimit të parave në internet, mund të kërkoni aftësi të tjera të transferueshme që mund të keni.

Për të fituar para në internet si freelancer, duhet të filloni duke ndërtuar një portofol të fortë. Kjo mund të nënkuptojë të bëni disa punë falas me disa marka me reputacion të nivelit të mesëm për të filluar. Pasi të fitoni një portofol të fortë, mund të filloni të arrini tek klientët e mëdhenj potencialë për të fituar më shumë para në internet. Mos harroni, freelancing është një lojë numrash: sa më shumë email dhe aplikacione të personalizuara të plotësoni, aq më shumë ka të ngjarë të merrni një përgjigje përsëri.

Si te fitoj para online: Disa menyra me te komplikuara

Krijoni Një Aplikacion

Nëse ju nuk jeni një zhvillues, ju jeni ndoshta duke kërkuar në këtë ide të holla-marrjes dhe ndjenja pak te mbërthyera. Për fat të mirë, ekziston një mënyrë për të bërë një aplikacion që nuk përfshin ndonjë aftësi programimi.

Këto ditë, tregtarët po përdorin platforma të pavarura për të gjetur zhvillues të përballueshëm për të krijuar aplikacione për ta.

Kur bëhet fjalë për të fituar para në aplikacionin tuaj, basti juaj më i mirë do të jetë shtimi i Tij Në Google Play dhe App Store. Dhe ndërsa mund të duket kundërintuitive, të kesh një aplikacion falas mund të të ndihmojë të bësh më shumë sesa një aplikacion me pagesë. Me një aplikacion falas, mund të shtoni reklama ose veçori premium për t’ju ndihmuar të fitoni para. Meqenëse aplikacioni falas do të tërheqë një vëllim më të lartë të njerëzve, do të jetë më e lehtë për ju t’i rritni ato.

Bëhuni një Shkrimtar

Me një interes në rritje për marketingun e përmbajtjes, më shumë marka po kërkojnë shkrimtarë të shkëlqyeshëm për të krijuar përmbajtje. Sekreti për të pasur sukses si shkrimtar është të jesh ekspert në një kamare. Shumë shkrimtarë përpiqen të jenë gjeneralistë, duke shkruar për një gamë të gjerë kategorish, nga ushqimi te teknologjia. Sidoqoftë, të kesh një fokus të veçantë si shkrimtar ju lejon të shkruani përmbajtje më të mirë.

Kur keni përvojë në kamare, mund të shtoni një perspektivë të ndryshme në një pjesë të përmbajtjes. Kjo do të thotë që ju nuk po thoni vetëm të njëjtën gjë si çdo artikull tjetër në internet. Dhe kjo është ajo për të cilën markat me të vërtetë duan të paguajnë – mendimet, përvojat dhe informacioni i brendshëm në vendin e tyre.

Nëse dikush kërkon një mostër shkrimi marketingu, dërgojuni atyre mostra shkrimi marketingu. Mos dërgoni një artikull financiar. Ose një fitnesi. Është e vështirë për një menaxher punësimi të dijë se sa mirë e kuptoni industrinë e ngrohtë nëse nuk mund të shohin një mostër përkatëse shkrimi. Aplikoni për mundësitë e përshtatshme për aftësitë dhe përvojën tuaj. Gjithashtu, nëse zëri juaj nuk ka një listë lidhjesh për të shkruar mostra, do të shpërfillet.

Bëni punë përkthimi

Nëse duhet të fitoni para tani, puna e përkthimit është një vend mjaft i pashërbyer. Për ta bërë këtë me sukses, do t’ju duhet të flisni rrjedhshëm të paktën dy gjuhë. Pra, nëse jeni dygjuhësh ose jeni diplomuar në një gjuhë të njohur në shkollë, kjo mund të jetë një ide e shkëlqyer për të fituar para që ju ta provoni.

Ju do të duhet të tregoni prova për aftësinë tuaj për të përkthyer. Nëse keni një diplomë gjuhësore ose keni përvojë në përkthimin e tekstit, sigurohuni që të tregoni mostra të portofolit tuaj. Shumica e kompanive do të kërkojnë një test përkthimi. Mbani në mend se duhet të jeni të rrjedhshëm në gjuhët për të cilat po aplikoni për të qenë përkthyes. Pra, nuk mund të përdorni mjete përkthimi.

Bëhuni një mësues në internet

Ju mund të fitoni shumë para në internet dhe të zgjidhni orët tuaja duke qenë një mësues online. Sipas Studenomics, Bohdan fitoi 2100 dollarë nga tutoria. Ajo që është interesante është se ai ndërtoi bazën e klientëve të tij përmes fjalëve të gojës, dukshmërisë dhe tarifave të shkëlqyera të grupit. Ndërsa shkencat dhe matematika shpesh kanë një kërkesë të lartë për pozicione tutoriale, do të gjeni gjithashtu anglisht të njohur në audiencën ndërkombëtare. Nëse jeni ekspert në një temë, mësimdhënia mund të jetë platforma e duhur për ju për të fituar para shpejt.

Të kesh një diplomë ose përvojë në një gjuhë është thelbësore për këtë lloj pune, kështu që tregoni diplomën tuaj, mesataren e notave të larta në një kurs ose prova të tjera që je i kualifikuar për të mësuar atë temë. Nëse keni një diplomë mësimdhënieje, mund të keni më shumë gjasa të merrni një pozicion tutori. Nëse keni folur në një konferencë ose ngjarje rreth temës, mund të konsideroheni edhe për një pozicion mësimi, mësimdhënieje ose këshillimi në internet. Përqendrohuni në mësimdhënien në fushën tuaj të ekspertizës. Nëse nuk jeni më i miri, ndoshta nuk duhet të mësoni në atë temë specifike.

Bëhuni një Asistent Virtual

Me kaq shumë sipërmarrës që ndërtojnë biznese, kërkesa për asistentë virtualë po rritet pothuajse çdo ditë. Si një asistent virtual, ju do të bëni një sërë detyrash. Shkrimi, përpunimi i porosive, mbajtja e kontabilitetit, mediat sociale dhe mbështetja e klientit janë vetëm disa nga detyrat që mund t’ju kërkohet të bëni si një asistent virtual.

Ju mund të fitoni para në internet në faqet e internetit si Virtual Assistant Jobs, Indeed ose Upwork. Shumë asistentë virtualë kanë gjetur gjithashtu mënyra për të fituar para në internet duke kontaktuar markat dhe sipërmarrësit, duke i pyetur nëse janë të interesuar të punësojnë një asistent virtual. Duke përdorur një kombinim të aplikacioneve për postime pune dhe shtrirjes, do të keni më shumë gjasa të fitoni para shpejt. Ndërtoni një prani aktive të mediave sociale në Twitter dhe LinkedIn për t’ju ndihmuar të gjeni klientë të rinj.

Shisni Fotografitë Tuaja

Nëse jeni një fotograf profesionist ose thjesht ju pëlqen të bëni fotografi të shkëlqyera, ju mund të fitoni para nga fotografia juaj në disa mënyra. Ju mund të fitoni para shpejt duke postuar shërbimet tuaja të fotografisë në grupet lokale të Facebook për komunitetin tuaj.

Nëse jeni duke kërkuar për më shumë ekspozim, mund të përdorni një sajt si Burst. Sidoqoftë, nëse po kërkoni të fitoni para nga fotografia e telefonit tuaj shpejt, mund të përdorni Foap. Mësoni më shumë këshilla për fotografinë e produkteve për t’ju ndihmuar të filloni të fitoni para me fotografinë.

Përfundimi

Marrja e parave në internet mund t’ju ndihmojë të fitoni disa para shtesë anësore, por gjithashtu mund t’ju ndihmojë të shpëtoni nga puna juaj 9 në 5, në mënyrë që të bëheni një sipërmarrës me kohë të plotë. Duke ideuar idetë e biznesit në internet dhe duke zgjedhur të filloni një biznes në internet, ju fitoni më shumë liri financiare, përmirësoni sigurinë tuaj financiare dhe inç më afër jetës së gjallë në kushtet tuaja.

Është vërtet e mundur të fitosh jetesën në internet nëse punon shumë dhe i përmbahesh. Pra, cilën ngutje anësore do të provoni së pari?

Shpresoj qe ky artikull tju kete krijuar nje ide se si te fitosh para online dhe tja filloni ta implementoni ate ide menjehere.