Si te Heqim Barkun ne Kushte Shtepie (8 Menyra)

Humbja e yndyrës rreth barkut është një qëllim i zakonshëm i fitnesit. Një sërë ushtrimesh dhe ndryshime në stilin e jetesës mund t’i ndihmojnë njerëzit ta arrijnë këtë. Por jo gjithmone ne kemi mundesi apo kohe ti vizitojme palestrat prandaj duhet te dime si te heqim barkun ne kushte shtepie.

Prodhuesit e shumë pilulave, pijeve dhe suplementeve të specializuara pohojnë se produktet e tyre mund të çojnë në humbje të shpejtë të peshës, eliminimin e yndyrës në stomak ose të dyja. Megjithatë, ka mungesë të provave shkencore për të konfirmuar se këto produkte janë të sigurta ose efektive.

Ndërkohë, një person mund të humbasë peshë dhe të zvogëlojë yndyrën përmes metodave të vërtetuara natyrore, duke përfshirë ndryshimin e dietës dhe marrjen e llojeve specifike të ushtrimeve.

Mbajtja e një pjese të shkurtuar të mesit bën më shumë sesa t’ju bëjë të dukeni shkëlqyeshëm, mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë. Beli më i madh lidhet me një rrezik më të lartë të sëmundjeve të zemrës, diabetit dhe madje edhe kancerit. Humbja e peshës, veçanërisht yndyra e barkut, gjithashtu përmirëson funksionimin e enëve të gjakut dhe gjithashtu përmirëson cilësinë e gjumit.

Është e pamundur të synoni dhjamin e barkut në mënyrë specifike kur bëni dietë. Por humbja e peshës në përgjithësi do të ndihmojë në tkurrjen e belit; më e rëndësishmja, do të ndihmojë në uljen e shtresës së rrezikshme të yndyrës viscerale, një lloj yndyre brenda zgavrës së barkut që nuk mund ta shihni, por që rrit rreziqet për shëndetin.

Ja se si te heqim barkun ne kushte shtepie pa perdorur suplemente apo gjera te tilla.

8 Menyra se Si te heqim Barkun ne Kushte Shtepie

1. Provoni të frenoni karbohidratet në vend të yndyrave.

Kur studiuesit e Johns Hopkins krahasuan efektet në zemër të humbjes së peshës përmes një diete me karbohidrate të ulëta kundrejt një diete me pak yndyrë për gjashtë muaj – secila përmban të njëjtën sasi kalori. Ata në një dietë me karbohidrate të ulët humbën mesatarisht 10 kilogramë më shumë se ata që ndjekin një dietë me pak yndyrë – 28,9 paund kundrejt 18,7 paund.

Një përfitim shtesë i dietës me pak karbohidrate është se ajo prodhoi një cilësi më të lartë të humbjes së peshës, thotë Stewart. Me humbje peshe, yndyra zvogëlohet, por shpesh ka edhe humbje të indit të dobët (muskulit), gjë që nuk është e dëshirueshme. Në të dyja dietat, pati një humbje prej rreth 2 deri në 3 paund të indit të mirë të dobët së bashku me yndyrën, që do të thotë se përqindja e humbjes së yndyrës ishte shumë më e lartë në dietën me pak karbohidrate.

Provoni të zëvendësoni karbohidratet e rafinuara me karbohidrate komplekse. Këto ekzistojnë në fruta, perime dhe ushqime me drithëra.

2. Mendoni planin e të ushqyerit, jo dietën.

Në fund të fundit, ju duhet të zgjidhni një plan ushqimor të shëndetshëm që mund t’i përmbaheni, thotë Stewart. Përfitimi i një qasjeje me pak karbohidrate është se ajo thjesht përfshin të mësuarit e zgjedhjeve më të mira të ushqimit – nuk është e nevojshme numërimi i kalorive. Në përgjithësi, një mënyrë e të ushqyerit me pak karbohidrate e zhvendos marrjen tuaj nga ushqimet problematike si ato të pasura me karbohidrate dhe sheqer dhe pa shumë fibra, si buka, bagels dhe pijet e gazuara dhe drejt zgjedhjeve me fibra të lartë ose me proteina, si perimet, fasule dhe mish të shëndetshëm.

3. Vazhdo të lëvizësh.

Aktiviteti fizik ndihmon në djegien e yndyrës së barkut. Një nga përfitimet më të mëdha të stërvitjes është se ju merrni shumë para për përbërjen e trupit, thotë Stewart. Ushtrimi duket se funksionon jashtë yndyrës së barkut në veçanti sepse zvogëlon nivelet qarkulluese të insulinës – e cila përndryshe do të sinjalizonte trupin të varet nga yndyra – dhe bën që mëlçia të përdorë acidet yndyrore, veçanërisht ato depozitat e yndyrës viscerale pranë, thotë ai.

Sasia e ushtrimeve që ju nevojiten për humbje peshe varet nga qëllimet tuaja. Për shumicën e njerëzve, kjo mund të nënkuptojë 30 deri në 60 minuta ushtrime të moderuara deri tek ato te fuqishme pothuajse çdo ditë.

4. Ngritni pesha.

Shtimi i stërvitjes me forcë edhe mesatar në ushtrimet aerobike ndihmon në ndërtimin e masës së dobët të muskujve, gjë që ju bën të digjni më shumë kalori gjatë gjithë ditës, si në pushim ashtu edhe gjatë stërvitjes.

Nuk është e mundur të reduktoni yndyrën vetëm në zona të caktuara. Kjo do të thotë që ushtrimet e synuara – të tilla si kërcitjet dhe uljet – nuk do të djegin domosdoshmërisht dhjamin e barkut më mirë se ushtrimet e tjera.

Megjithatë, këto ushtrime mund të forcojnë dhe tonifikojnë muskujt e barkut, duke i bërë ata të duken më të përcaktuar.

5. Bëhuni një lexues i etiketës.

Krahasoni dhe kontrastoni markat. Disa kos, për shembull, mburren se janë me pak yndyrë, por kanë më shumë karbohidrate dhe sheqerna të shtuara se të tjerët, thotë Stewart. Ushqimet si lëng mishi, majoneza, salcat dhe salcat e sallatave shpesh përmbajnë sasi të larta yndyre dhe shumë kalori.

6. Largohuni nga ushqimet e përpunuara.

Përbërësit në mallrat e paketuara dhe ushqimet rostiçeri janë shpesh të pasura me yndyrna, sheqer të shtuar dhe kripë ose natrium të shtuar. Ato jane tre gjëra që e bëjnë të vështirë humbjen e peshës.

7. Përqendrohuni në mënyrën se si përshtaten rrobat tuaja më shumë sesa të lexoni një peshore.

Ndërsa shtoni masën e muskujve dhe humbni yndyrën, leximi në peshoren e banjës tuaj mund të mos ndryshojë shumë, por pantallonat tuaja do të jenë më të lirshme. Kjo është një shenjë më e mirë e përparimit. Matur rreth e rrotull, beli juaj duhet të jetë më pak se 35 inç nëse jeni grua ose më pak se 40 inç nëse jeni burrë për të zvogëluar rrezikun e zemrës dhe diabetit.

8. Rri me miq të përqendruar te shëndeti.

Hulumtimet tregojnë se ju jeni më të prirur për të ngrënë më mirë dhe për të ushtruar më shumë nëse miqtë dhe familja juaj po bëjnë të njëjtën gjë.

Si te heqim dhjamin e barkut ne kushte shtepie

si te heqim dhjamin e barkut ne kushte shtepie

Një dietë me pak yndyrë dhe karbohidrate mund të përmirësojë funksionin e arterieve, sipas një studimi të vitit 2012 nga studiuesit e Johns Hopkins. Pas gjashtë muajsh, ata që ishin në dietë me pak karbohidrate kishin humbur më shumë peshë dhe me një ritëm më të shpejtë. Por në të dy grupet, kur humbet pesha – dhe veçanërisht kur dhjami i barkut u tkurr – arteriet ishin në gjendje të zgjeroheshin më mirë, duke lejuar që gjaku të lëvizte më lirshëm.

Studimi tregon se nuk keni nevojë të hiqni të gjitha yndyrat e dietës për të zvogëluar yndyrën e barkut. Për shëndetin e zemrës, thjesht humbja e peshës dhe ushtrimet duket se janë thelbësore.

Yndyra viscerale e njohur gjithashtu si yndyra e barkut ose stomakut është një lloj yndyre potencialisht i dëmshëm që rrethon organet në bark. Reduktimi i sasisë së yndyrës së barkut mund të ketë përfitime të rëndësishme shëndetësore për disa njerëz.

Yndyra viscerale çliron hormone që mund të çojnë në diabet të tipit 2, sëmundje të zemrës dhe probleme të tjera shëndetësore. Nganjëherë quhet “yndyrë aktive” për shkak të rolit të saj aktiv në prodhimin e hormoneve të ndryshme.

Ky lloj yndyre është më pak i dukshëm se dhjami nënlëkuror, i cili qëndron pak nën lëkurë. Megjithatë, një rritje e prekshme në perimetrin e belit mund të tregojë se mund të rritet në yndyrën viscerale.

Yndyra viscerale është shumë e përgjegjshme ndaj asaj që ha një person. Bërja e ndryshimeve kryesore në dietë dhe kryerja e llojeve të duhura të ushtrimeve mund të zvogëlojë nivelet e këtij lloji të yndyrës.

Konkluzimi

Të gjithë kanë pak yndyrë rreth barkut, por sasitë e mëdha mund të jenë të dëmshme. Njerëzit kanë më shumë gjasa të zhvillojnë sasi të mëdha të yndyrës viscerale nëse kanë dieta të pasura me ushqime të përpunuara dhe me sheqer.

Mundohuni ti ndjekni keto 8 metoda se si te heqim barkun ne kushte shtepie per ta permirsuar gjendjen tuaj.

Ndërkohë, yndyra e barkut rritet natyrshëm me moshën, veçanërisht te femrat. Disa kushte mjekësore mund të rrisin gjithashtu yndyrën viscerale.

Për shumë njerëz, ulja e sasisë së yndyrës së barkut mund të përmirësojë ndjeshëm shëndetin e tyre. Njerëzit mund ta arrijnë këtë duke adoptuar një dietë të shëndetshme dhe rutinë ushtrimesh.