Si te heqim Pucrat? Lexoni 20 keshillat tona!

Per te mesuar se cka jane, nga qfare shkaktohet dhe si te heqim pucrat, ju ftojme te lexoni dhe provoni disa nga keshillat tona ne kete artikull.

Pucrat fillojnë kur poret në lëkurën tuaj bllokohen me vaj dhe qeliza të vdekura të lëkurës. Çdo pore është e lidhur me një gjëndër dhjamore, e cila prodhon një substancë vajore të quajtur sebum. Sebumi shtesë mund të mbyllë poret, duke shkaktuar rritjen e një bakteri të njohur si Propionibacterium acnes, ose P. acnes.

Qelizat e bardha të gjakut sulmojnë P. acnes, duke çuar në inflamacion të lëkurës dhe pucra. Disa raste të pucrave janë më të rënda se të tjerat, por simptomat e zakonshme përfshijnë pikat e bardha, pikat e zeza dhe puçrrat.

Shumë faktorë mund të kontribuojnë në zhvillimin e pucrave, duke përfshirë:

 • gjenetike
 • dietë
 • stresi
 • ndryshimet hormonale
 • infeksionet
 • Trajtimet standarde klinike janë më efektive për reduktimin e akneve.

Si te heqim pucrat?

Aplikoni akull në puçërr:

Hapi i parë për të qetësuar një puçërr të zemëruar dhe të dhimbshme është vendosja e akullit. Mbështilleni pak akull në një leckë dhe shtypeni në zonën e përflakur për 3 deri në 4 minuta në të njëjtën kohë. Nëse akulli shkrihet shumë shpejt, hidhni disa kube në një qese sanduiç plastike përpara se ta mbështillni me leckë. Përsëriteni disa herë gjatë ditës për të qetësuar lëkurën dhe për të reduktuar ënjtjen.

Aplikoni një pastë aspirine të grimcuar në puçërr

Aspirina përmban acid salicilik, i cili është super efektiv në largimin e yndyrës së tepërt dhe lëkurës së vdekur. Thërrmoni një ose dy tableta aspirine dhe përzieni me disa pika ujë për të formuar një pastë. Më pas lyeni pastën direkt mbi puçërr. Kjo duhet të zvogëlojë ënjtjen dhe skuqjen dhe gjithashtu ta bëjë puçrën më pak të dhimbshme. Lëreni pastën për 10 deri në 15 minuta dhe më pas shpëlajeni tërësisht me ujë të ngrohtë.

Përdorni një trajtim pa recetë për pikat e akneve

Kur zgjidhni një produkt jashtë raftit, ju mund të ngushtoni zgjedhjet duke kërkuar dy përbërës të rëndësishëm që gjenden në shumë medikamente kundër akneve pa recetë. Acidi salicilik, i përmendur më sipër, është një prej tyre. Një tjetër përbërës i rëndësishëm për t’u kërkuar është peroksidi i benzoilit. Përveç reduktimit të yndyrës dhe largimit të qelizave të vdekura të lëkurës, peroksidi i benzoilit gjithashtu ndihmon në vrasjen e baktereve që shkaktojnë puçrrat. Ndërsa të dy këta përbërës janë të sigurt dhe funksionojnë në mënyra të ngjashme, cili produkt zgjidhni dhe sa shpesh e aplikoni varet nga faktorët unik të lëkurës suaj.

Dhe, një fjalë kujdes: si acidi salicilik ashtu edhe peroksidi i benzoilit kanë një efekt tharjeje. Përdorimi i tepërt i këtyre produkteve, ose përdorimi i tyre në kombinim me disa produkte të tjera, mund të irritojë lëkurën. Rekomandohen vetëm preparate që përmbajnë 0,5 deri në 2% acid salicilik. Për më tepër, kur përdorni peroksid benzoil, ekspozimi në diell duhet të jetë i kufizuar. Kjo do të thotë gjithashtu shtretër për rrezitje. Shkoni ngadalë kur provoni ndonjë produkt të ri dhe shmangni përdorimin e më shumë seç duhet.

Përdorni grim me acid salicilik për të fshehur puçrrat

Nuk mund të fshihemi vetëm brenda sepse kemi puçrra. Për fat të mirë, ka disa produkte kozmetikë në dispozicion që mund të na ndihmojnë të mbulojmë në mënyrë të sigurt njollat, ndërkohë që i luftojmë ato në të njëjtën kohë. Ashtu si me trajtimet e pikave të akneve të përmendura më sipër, ka disa fjalë kyçe për t’u kërkuar në etiketimin e produkteve të tilla si fondatina, pluhuri i fytyrës dhe fshehësit.

Përbërësit në kozmetikë për lëkurën me akne: Grimi për lëkurë të prirur ndaj akneve zakonisht përmban përbërës të ngjashëm që gjenden në trajtimet pa recetë; një nga më të zakonshmet prej tyre është acidi salicilik. Bazat kundër akneve me acid salicilik ofrojnë mbulim me pamje natyrale për puçrrat tuaja duke trajtuar aknet ekzistuese dhe duke parandaluar shpërthimet e reja. Neutrogena, E.L. F., dhe Clinique, janë vetëm disa marka kryesore që ofrojnë këto formulime.

Përbërës të tjerë të zakonshëm për t’u kërkuar janë squfuri, i cili, si acidi salicilik, redukton yndyrën dhe hap poret, dhe acidi hialuronik, i cili lufton efektin e tharjes së përbërësve të tjerë dhe mban lagështinë në lëkurë. Ashtu si me trajtimet e njollave, megjithatë, duhet të keni parasysh llojin e lëkurës tuaj kur zgjidhni cilin produkt të përdorni. Nëse lëkura juaj tashmë është e thatë, mund të dëshironi të përqendroheni në produkte që i mbajnë poret të pastra pa e tharë lëkurën tuaj.

Termi kryesor që duhet kërkuar në grimin kundër akneve: Kur zgjidhni grimin për të mbuluar puçrrat ose për ta mbajtur lëkurën të pastër kur puçrrat janë pakësuar, një veti që duhet të kërkoni gjithmonë në etiketë është jokomedogjene. Nga pikëpamja mjekësore, një puçërr është një “komedo (shumës, komedone),” që do të thotë një pore e bllokuar. Produktet që mund të bllokojnë poret, të tilla si disa vajra, janë “komedogjenë” dhe ato që nuk i bllokojnë poret janë “jokomedogjene”.

Për fat të mirë, me kaq shumë produkte për të zgjedhur, duhet të jeni në gjendje të gjeni atë që është i përshtatshëm për lëkurën tuaj. Terma të tjerë për t’u kërkuar janë hipoallergjik, që mund të ndihmojë me lëkurën e ndjeshme dhe “të testuara klinikisht” për produktet që janë testuar nga dermatologët përpara se të dalin në treg.

Aplikoni një maskë për fytyrën per pucrat

Këto ditë ka një ton maskash për fytyrën në treg dhe shumë prej tyre synojnë puçrrat. Përsëri, do të shihni përbërës si acidi salicilik dhe peroksidi benzoil, të cilët trajtojnë aknet drejtpërdrejt duke hapur poret dhe duke reduktuar inflamacionin. Një përbërës tjetër që funksionon në mënyrë të ngjashme është squfuri. Squfuri mund të sjellë në mendje kokat e ndeshjes, burimet e nxehta dhe aromën e fortë të vezëve, por përdoret gjithashtu për të trajtuar puçrrat, veçanërisht për shpërthimet më të lehta, dhe shpesh gjendet në maskat e fytyrës. Squfuri është më i butë se acidi salicilik dhe peroksidi benzoil dhe mund të jetë një zgjedhje më e mirë nëse keni lëkurë të ndjeshme.

Kur zgjidhni një maskë për fytyrën për aknet, fjalët e tjera kyçe për t’u kërkuar janë “eksfolues” dhe anti-inflamator”. Në varësi të llojit të lëkurës tuaj, ju gjithashtu mund të zgjidhni midis produkteve që janë “qetësues”, “hidratues”, “qetësues” ose që “detoksojnë” lëkurën tuaj dhe kanë veti “antioksidante” ose “antibakteriale”. Të gjitha maskat e fytyrës kanë formulime të ndryshme që ndihmojnë në kompensimin e efekteve tharëse të përbërësve që luftojnë aknet dhe qetësojnë lëkurën. Shumë përdorin lëndë botanike si vaji i pemës së çajit ose çaji jeshil, të cilat të dyja kanë veti antioksiduese dhe anti-inflamatore.

Merrni një injeksion kortizoni për të hequr qafe shpejt një puçërr

Për puçrrat masive dhe të përflakur, trajtimet pa recetë mund të mos kenë mjaftueshem. Në atë rast, injektimi juaj më i mirë mund të jetë një injeksion i kortizonit direkt në kist. I kryer me një gjilpërë shumë të hollë, një injeksion kortizoni zvogëlon indin e fryrë në puçërr, duke lehtësuar inflamacionin dhe duke lejuar që puçrra të shërohet. Një dermatolog mund ta kryejë procedurën shpejt dhe me lehtësi, dhe ju do të shihni përmirësim të dukshëm brenda 24 orëve.

Me pak fjalë, ne e dimë se sa shqetësuese mund të jenë puçrrat. Për fat të mirë, zgjidhjet e menjëhershme që kemi diskutuar këtu mund të na ndihmojnë të përballemi në një afat të shkurtër. Në terma afatgjatë, mbani mend se “lëkura e keqe” është një problem jashtëzakonisht i zakonshëm, i cili kohët e fundit është njohur dhe destigmatizuar në mediat sociale përmes lëvizjes për akne pozitive.

Si te heqim pucrat e moshes?

si te heqim pucrat e moshes

Si te heqim pucrat e moshes te lehta

Medikamentet aktuale pa recetë (të aplikuara direkt në lëkurë) mund të jenë gjithçka që është e nevojshme. Shumë prej këtyre produkteve përmbajnë resorcinol, peroksid benzoil, acid salicilik dhe squfur. Këta përbërës janë përgjegjës për:

 • Zbërthimi i pikave të zeza dhe të bardha (resorcinol, acid salicilik dhe squfur)
 • Vrasja e baktereve, ngadalësimi i prodhimit të vajit dhe një agjent qëruese për të pastruar poret (peroksid benzoil)
 • Luftimi i inflamacionit (acidi salicilik)

Këshilla të tjera trajtimi

 • Nëse keni lëkurë të thatë ose të irrituar, kremrat funksionojnë më mirë.
 • Nëse keni lëkurë të yndyrshme, ata mund të preferojnë një produkt puçrrash me bazë xhel.
 • Trajtimi bëhet më së miri gjatë natës dhe kërkon durim; sigurohuni që të lexoni plotësisht udhëzimet në paketimin e produktit.
 • Nëse trajtimi me krem ​​ose xhel nuk po tregon përmirësim, mjeku juaj mund të përshkruajë antibiotikë oralë (Antibiotikët oralë janë i njëjti ilaç që trajton MRSA, një problem tjetër i lëkurës)
 • Është e rëndësishme të merrni atë që ju përshkruan mjeku për aq kohë sa ju është përshkruar.
 • Mund të kërkohet një kombinim i trajtimeve (topike dhe orale) për të parë se çfarë funksionon dhe çfarë jo për secilin individ. Duhet vëmendje dhe durim.
 • Mund të duhen gjashtë deri në 12 javë për të parë rezultatet.

Si te heqim pucrat e moshes te moderuara

Provoni fillimisht një trajtim topik pa recetë dhe nëse nuk shihni ndonjë përmirësim, kontaktoni mjekun tuaj.
Ju mund të keni nevojë të përdorni kremra apo xhel për një kohë të gjatë dhe të përdorni antibiotikë gjatë shpërthimeve të akneve.
Nëse jeni duke marrë antibiotikë, merrni atë që ju përshkruan mjeku për aq kohë sa ju është përshkruar.
Disa antibiotikë kanë efekte anësore ose njollosin dhëmbët, prandaj kontrolloni me mjekun ose infermieren tuaj se si t’i merrni antibiotikët dhe cilat janë efektet anësore.

SHËNIM: Nëse jeni duke përdorur një produkt që përmban një retinoid, ai mund të shkaktojë irritim të lëkurës dhe ndjeshmëri ndaj diellit. Retinoidet reduktojnë inflamacionin dhe parandalojnë shpërthimet e reja.

Si te heqim pucrat e moshes te renda

Rastet e rënda të pucrave duhet të trajtohen nga mjeku juaj. Një mjek kozmetik ose kirurg plastik mund të ofrojë trajtime për të parandaluar ose zvogëluar dhëmbëzat.

Si te heqim pucrat ne kushte shtepie?

si te heqim pucrat ne kushte shtepie

Trajtimet konvencionale të pucrave si acidi salicilik, niacinamidi ose peroksidi i benzoilit janë provuar të jenë zgjidhjet më efektive të akneve, por ato mund të jenë të shtrenjta dhe të kenë efekte anësore të padëshiruara, si thatësi, skuqje dhe acarim.

Kjo ka shtyrë shumë njerëz të kërkojnë mjete për të kuruar pucrat në mënyrë natyrale në shtëpi. Në fakt, një studim zbuloi se 77% e pacientëve me akne kishin provuar trajtime alternative të akneve.

Shumë ilaçe shtëpiake nuk kanë mbështetje shkencore dhe nevojiten kërkime të mëtejshme mbi efektivitetin e tyre. Megjithatë, nëse jeni duke kërkuar për trajtime alternative, ka ende opsione që mund të provoni.

Aplikoni uthull molle

Uthulla e mollës bëhet duke fermentuar mushtin e mollës, ose lëngun e pafiltruar nga mollët e shtypura.

Ashtu si uthullat e tjera, ajo është e njohur për aftësinë e saj për të luftuar shumë lloje të baktereve dhe kërpudhave.

Uthulla e mollës përmban acide organike, të tilla si acidi citrik, që janë gjetur se vrasin P. acnes.

Hulumtimet kanë treguar se acidi succinic, një tjetër acid organik, shtyp inflamacionin e shkaktuar nga P. acnes, i cili mund të parandalojë dhëmbëzat.

Acidi laktik, një tjetër acid në uthullën e mollës, mund të përmirësojë gjithashtu shfaqjen e shenjave të akneve.

Ndërsa disa përbërës të uthullës së mollës mund të ndihmojnë me aknet, aktualisht nuk ka asnjë provë për të mbështetur përdorimin e saj për këtë qëllim. Disa dermatologë këshillojnë që të mos përdorni fare uthull molle, pasi ajo mund të irritojë lëkurën.

Si ta përdorni

 • Përzieni 1 pjesë uthull molle dhe 3 pjesë ujë (përdorni më shumë ujë për lëkurën e ndjeshme).
 • Pas pastrimit, aplikojeni butësisht përzierjen në lëkurë duke përdorur një top pambuku.
 • Lëreni të qëndrojë për 5-20 sekonda, shpëlajeni me ujë dhe thajeni.
 • Përsëriteni këtë proces 1-2 herë në ditë, sipas nevojës.
 • Është e rëndësishme të theksohet se aplikimi i uthullës së mollës në lëkurën tuaj mund të shkaktojë djegie dhe acarim. Nëse vendosni ta provoni, përdorni në sasi të vogla dhe holloni me ujë.

Merrni një suplement zinku

Zinku është një lëndë ushqyese thelbësore që është e rëndësishme për rritjen e qelizave, prodhimin e hormoneve, metabolizmin dhe funksionin imunitar.

Është relativisht i studiuar mirë në krahasim me trajtimet e tjera natyrale për aknet.

Hulumtimet tregojnë se njerëzit me akne priren të kenë nivele më të ulëta të zinkut në gjakun e tyre sesa ata me lëkurë të pastër.

Disa studime kanë treguar gjithashtu se marrja e zinkut nga goja mund të ndihmojë në uljen e akneve.

Për shembull, një përmbledhje e vitit 2014 zbuloi se zinku është më efektiv në trajtimin e akneve të rënda dhe inflamatore sesa trajtimin e akneve të moderuara.

Doza optimale e zinkut për aknet nuk është vendosur, por disa studime të vjetra kanë vërejtur një reduktim të ndjeshëm të akneve duke përdorur 30-45 mg zink elementar në ditë.

Zinku elementar i referohet sasisë së zinkut që është i pranishëm në përbërje. Zinku është i disponueshëm në shumë forma, dhe ato përmbajnë sasi të ndryshme të zinkut elementar.

Oksidi i zinkut përmban sasinë më të madhe të zinkut elementar në 80%.

Kufiri i sipërm i rekomanduar i sigurt i zinkut është 40 mg në ditë, kështu që ndoshta është më mirë të mos e tejkaloni atë sasi nëse nuk jeni nën mbikëqyrjen e një mjeku.

Marrja e tepërt e zinkut mund të shkaktojë efekte negative, duke përfshirë dhimbje stomaku dhe acarim të zorrëve.

Është gjithashtu e rëndësishme të theksohet se aplikimi i zinkut në lëkurë nuk është treguar të jetë efektiv. Kjo mund të jetë për shkak se zinku nuk absorbohet në mënyrë efektive përmes lëkurës.

Bëni një maskë me mjaltë dhe kanellë

Mjalti dhe kanella kanë aftësinë për të luftuar bakteret dhe për të reduktuar inflamacionin, të cilët janë dy faktorë që shkaktojnë aknet.

Një studim i vitit 2017 zbuloi se kombinimi i mjaltit dhe ekstraktit të lëvores së kanellës ushtronte efekte antibakteriale kundër P. acnes.

Hulumtime të tjera kanë treguar se mjalti në vetvete mund të bllokojë rritjen ose të vrasë P. acnes.

Megjithëse, ky zbulim nuk do të thotë domosdoshmërisht se mjalti trajton në mënyrë efektive aknet.

Një studim në 136 njerëz me pucra zbuloi se aplikimi i mjaltit në lëkurë pas përdorimit të sapunit antibakterial nuk ishte më efektiv në trajtimin e akneve sesa përdorimi i vetë sapunit.

Ndërsa vetitë anti-inflamatore dhe antibakteriale të mjaltit dhe kanellës mund të zvogëlojnë aknet, nevojiten më shumë kërkime.

Si të bëni një maskë me mjaltë dhe kanellë

 • Përzieni 2 lugë gjelle mjaltë dhe 1 lugë çaji kanellë për të formuar një pastë.
 • Pas pastrimit, aplikojeni maskën në fytyrë dhe lëreni të veprojë për 10-15 minuta.
 • Shpëlajeni maskën plotësisht dhe thajeni fytyrën.

Trajtimi i njollave me vaj pemë çaji

Vaji i pemës së çajit është një vaj esencial që nxirret nga gjethet e Melaleuca alternifolia, një pemë e vogël vendase në Australi.

Është i njohur për aftësinë e tij për të luftuar bakteret dhe për të reduktuar inflamacionin e lëkurës.

Për më tepër, disa studime kanë zbuluar se aplikimi i vajit të pemës së çajit në lëkurë mund të zvogëlojë pucrat.

Një tjetër studim i vogël zbuloi se, krahasuar me peroksidin e benzoilit, pjesëmarrësit që përdornin një pomadë vaji të pemës së çajit për aknet përjetuan më pak lëkurë të thatë dhe acarim. Ata gjithashtu ndiheshin më të kënaqur me trajtimin.

Duke pasur parasysh se antibiotikët lokalë dhe oralë mund të shkaktojnë rezistencë bakteriale nëse përdoren për një kohë të gjatë për aknet, vaji i pemës së çajit mund të jetë një zëvendësues efektiv.

Vaji i pemës së çajit është shumë i fuqishëm, kështu që gjithmonë holloni atë përpara se ta aplikoni në lëkurën tuaj.

Si ta përdorni

 • Përzieni 1 pjesë vaj peme çaji me 9 pjesë ujë.
 • Lyejeni një shtupë pambuku në përzierje dhe aplikojeni në zonat e prekura.
 • Aplikoni krem hidratues nëse dëshironi.
 • Përsëriteni këtë proces 1-2 herë në ditë, sipas nevojës.

Si te heqim pucrat ne fytyre?

si te heqim pucrat ne fytyre

Trajtoni pucrat ne fytyre me vajra esencialë

Përveç vajit të pemës së çajit, shumë vajra të tjerë esencialë me veti antibakteriale dhe anti-inflamatore mund të ndihmojnë në pastrimin e shpejtë të puçrave.

Një përmbledhje e madhe shkencore zbuloi se vajrat esencialë të kanellës, trëndafilit, livandës dhe karafilit luftojnë bakteret S. epidermidis dhe P. acnes që shkaktojnë aknet.

Rozmarina dhe bari i limonit u treguan gjithashtu se pengojnë P. acnes.

Një studim krahasoi aftësitë për të luftuar aknet e vajit të karafilit-borzilokut, 10% peroksid benzoil dhe një placebo. Të dy vajrat 2% dhe 5% të borzilokut të karafilit u zbuluan se ishin më efektivë dhe më të shpejtë në reduktimin e puçrrave sesa peroksidi i benzoilit.

Një studim tjetër zbuloi se një xhel që përmban acid acetik, portokalli dhe vajra esencialë të ëmbël të borzilokut rezultoi në një rritje prej 75% në shkallën e shërimit të puçrrave.

Ashtu si vaji i pemës së çajit, këto vajra esencialë janë shumë të koncentruar dhe mund të shkaktojnë acarim nëse aplikohen drejtpërdrejt në lëkurë. Sigurohuni që të holloni të gjithë vajrat esencialë me një vaj bartës, bëni një copëz testimi përpara përdorimit të rregullt dhe ndërprisni përdorimin nëse shfaqet acarim.

Një shumëllojshmëri e gjerë vajrash esencialë janë në dispozicion në internet, duke përfshirë vajin e karafilit.

Si të përdorni vajra esencialë për aknet
Kombinoni 10 pika vaj esencial me 1 ons (30 mL) vaj bartës.
Lyejeni një shtupë pambuku në përzierje dhe aplikojeni direkt në puçrrat.
Aplikoni krem ​​hidratues, nëse dëshironi.
Përsëriteni këtë proces 1-2 herë në ditë, sipas nevojës.

PËRMBLEDHJE
Vajra të tjerë esencialë, duke përfshirë kanellën, trëndafilin, livandën, karafilin dhe rozmarinën janë zbuluar se pengojnë bakteret që shkaktojnë aknet. Aplikimi i këtyre vajrave në lëkurë mund të ndihmojë në reduktimin e puçrrave.

Aplikoni çajin e gjelbert ne fytyre

Shumë njerëz pinë çaj te gjelbert për përfitimet e tij shëndetësore, por gjithashtu mund të jetë i dobishëm kur aplikohet drejtpërdrejt në lëkurë.

Çaji jeshil përmban flavonoide dhe tanina, të cilat dihet se ndihmojnë në luftimin e inflamacionit dhe baktereve që mund të shkaktojnë puçrrat.

Është gjithashtu i lartë në antioksidantin epigallocatechin-3-gallate (EGCG), i cili është treguar se lufton inflamacionin, zvogëlon prodhimin e sebumit dhe pengon rritjen e P. acnes te njerëzit me lëkurë të prirur ndaj akneve.

Studime të shumta kanë treguar se njerëzit me akne përjetojnë dukshëm më pak prodhim të sebumit dhe puçrra kur aplikojnë një ekstrakt çaji jeshil 2-3% në lëkurën e tyre.

Ka një pjesë të vogël të produkteve për kujdesin e lëkurës në treg që përmbajnë çaj jeshil, por është shumë e thjeshtë dhe me kosto efektive për të bërë përzierjen tuaj në shtëpi.

Ju mund të merrni një çaj jeshil cilësor në internet.

Si të përdorni çajin jeshil për aknet ne fytyre
Vendoseni çajin jeshil në ujë të vluar për 3-4 minuta.
Lëreni çajin të ftohet.
Aplikojeni atë në fytyrën tuaj me një top pambuku ose spërkateni duke përdorur një shishe llak.
Lëreni të veprojë për 10 minuta ose gjatë gjithë natës dhe më pas shpëlajeni fytyrën me ujë.
Aplikoni 1-2 herë në ditë, sipas nevojës. Mund të ruhet në frigorifer deri në 2 javë.

Hidratoni fytyren me aloe vera

Aloe vera është një bimë tropikale me gjethe që prodhojnë një xhel të pastër.

Kur aplikohet në lëkurë, xhel aloe vera ka treguar se ndihmon në luftimin e baktereve, redukton inflamacionin dhe promovon shërimin e plagëve.

Për shkak të kësaj, është një trajtim popullor për një sërë sëmundjesh të lëkurës, duke përfshirë psoriazën, skuqjen, prerjet dhe djegiet.

Ka studime të kufizuara mbi aftësinë e aloe verës për të luftuar puçrrat në mënyrë specifike, por kërkimet ekzistuese janë premtuese.

Aloe vera përmban lupeol, acid salicilik, azot ure, acid kanelle, fenole dhe squfur, të cilat të gjitha pengojnë bakteret që mund të shkaktojnë puçrra.

Në një studim, përqendrime të ndryshme të xhelit të aloe verës iu shtuan vajit të karafilit dhe borzilokut dhe u vlerësuan për vetitë kundër akneve. Sa më i lartë të jetë përqendrimi i aloe verës në locion, aq më efektiv ishte ai në reduktimin e puçrrave.

Një studim tjetër zbuloi se përdorimi i xhelit të aloe vera me 50% me kremin e tretinoinës ishte dukshëm më efektiv në pastrimin e puçrrave sesa vetëm kremi me tretinoinë. Kremi Tretinoin është një ilaç kundër akneve që rrjedh nga vitamina A dhe vitamina E.

Megjithëse xheli i aloe vera në vetvete nuk ishte efektiv në trajtimin e puçrrave, ai rriti efektet kundër akneve të vajit të borzilokut dhe kremit të tretinoinës.

Ndërsa xheli i aloe vera mund të ndihmojë në pastrimin e puçrrave më vete, ai mund të jetë më efektiv kur kombinohet me ilaçe ose medikamente të tjera.

Si të përdorni xhelin e aloe verës për aknet ne fytyre
Hiqni xhelin nga gjethet e aloes me një lugë.
Aplikoni xhelin në lëkurën tuaj kur aplikoni trajtime të tjera të akneve. Ju mund të dëshironi të provoni ta përzieni me trajtimin tjetër dhe më pas ta aplikoni në lëkurën tuaj. Ose, mund të aplikoni fillimisht trajtimin tjetër të akneve, duke shtuar mbi të xhelin e aloes.
Përsëriteni 1-2 herë në ditë, ose sipas dëshirës.