Si te Heqim Qimet e Sqetullave (7 Metoda)

Heqja e qimeve në sqetull, si vetë qimet e sqetullës, mund të jetë një rremuje. Flokët e nënsqetullës janë të errët, të trashë, të vështirë për t’u arritur dhe rriten shpejt (ato jane edhe me gjemba). Shumica e njerezve i urrejne ato dhe duan te dine si te heqim qimet e sqetullave.

Por mund të ketë një mënyrë më të mirë për të hequr qimet nën sqetull sesa ajo që jeni mësuar të bëni. Ndryshimi i metodës suaj mund t’ju kursejë kohë, energji dhe zhgënjim – për të mos përmendur qimet e rrënjosura, djegien e briskut dhe kurthet e tjera të zakonshme të heqjes së qimeve nën sqetull.

Vitet e fundit kanë sjellë përmirësime masive në pajisjet dhe produktet për heqjen e qimeve në shtëpi, duke e bërë heqjen e qimeve nën sqetulla më të lehtë dhe madje çuditërisht disi të këndshme.

Më tej, ne zbërthejmë shtatë metodat kryesore për heqjen e qimeve në sqetull në shtëpi.

Si te Heqim Qimet e Sqetullave ne Kushte Shtepie

si te heqim qimet e sqetullave ne kushte shtepie

1. Heqja e qimeve me laser

Heqja e qimeve me laser është “relativisht pa dhimbje, por e shtrenjtë”, thotë Ciraldo, duke shtuar se përdoruesit përfundimisht marrin reduktim të përhershëm të qimeve.

Laseringu(heqja e qimeve me laser) funksionon duke identifikuar qimet e nënsqetullës bazuar në kontrastin e ngjyrës me lëkurën tuaj, dhe më pas i fshin ato.

Për fat të keq, jo të gjitha llojet e flokëve janë kandidatë për heqjen e qimeve me lazer, thotë Tobia. Nëse keni flokë shumë të lehtë ose të hollë, e bën më të vështirë kapjen nga lazeri. Ata me lëkurë të mesme dhe të errët mund të kenë nevojë gjithashtu të shmangin laserin në shtëpi për shkak të rrezikut të lartë të djegies së lëkurës.

Tria Hair Removal Laser 4X është një nga lazerët më të fuqishëm për heqjen e qimeve në shtëpi – për të mos përmendur se është lazeri i parë i këtij lloji i miratuar nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave.

2. Heqja e qimeve me IPL

IPL, një akronim për “dritë intensive pulsuese”, është disi i ngjashëm me heqjen e qimeve me lazer në atë që përdor dritën për të hequr qimet nën sqetull.

Dallimi kryesor midis IPL dhe pajisjeve për heqjen e qimeve me lazer është burimi i dritës së përdorur, ndan Tobia. IPL përdor dritën e dukshme me spektër të gjerë. Kjo dritë krijon nxehtësi e cila dëmton folikulën.

Edhe pse trajtimet IPL janë zakonisht më të shpejta se laserimi për heqjen e qimeve nën sqetull, IPL zakonisht kërkon më shumë trajtime për heqjen e suksesshme të qimeve sesa laserimi. Dhe, si laserimi, IPL nuk është i përshtatshëm për tonet më të errëta të lëkurës, thotë Tobia.

Është e nevojshme që të ketë një kontrast të madh në ngjyrën e flokëve me lëkurën që ajo të funksionojë mirë, shton Ciraldo.

Pajisja elegante për heqjen e qimeve IPL e Kenzzi premton të heqë qimet kudo në trup – po, edhe në fytyrën tuaj – gjë që mund të ndihmojë në justifikimin e çmimit të lartë të saj.

3. Depilim

Nëse kashta e sqetullës është bugabuja juaj, mund t’ju pëlqejë thjesht depilimi. Depilimi funksionon për të gjitha nuancat e lëkurës dhe llojet e flokëve, dhe me përdorim të përsëritur, mund t’i bëjë flokët nën sqetulla më të menaxhueshme.

Me kalimin e kohës, qimet e depiluara rriten përsëri më të butë dhe më të hollë, gjë që mund t’ju ndihmojë të kaloni kohën midis heqjes së flokëve, shpjegon Tobia.

Të metat kryesore të depilimit: Është i dhimbshëm dhe ndryshe nga disa metoda të heqjes së qimeve në sqetull, depilimi nuk do të ndalojë kurrë rritjen e flokëve.

Nuk ka qëndrueshmëri për këtë, kështu që ju do të depiloheni për pjesën tjetër të jetës tuaj, krahasuar me diçka si IPL ose lazer, paralajmëron Ciraldo.

Një tjetër dobësi: flokët tuaj nën sqetull duhet të jenë goxha të gjata në mënyrë që të hiqen nga dylli. “Duhet t’i lini flokët të rriten të paktën një çerek inç në mënyrë që të depiloheni siç duhet, që do të thotë se do t’ju duhet të keni qime në sqetull për pak para se të mund të depiloheni përsëri, shton Tobia. Për disa njerëz, ky është një prishës total.

Kompletet e dyllit të Flamingo përfshijnë 24 shirita gati për t’u përdorur që eliminojnë dy vështirësitë kryesore të depilimit tradicional: ngrohjen me mikrovalë dhe aplikimin e çrregullt.

4. Sheqerimi

Sheqerimi është si një version i depilimit me dyll; përfshin nxjerrjen e qimeve nën sqetull nga rrënja duke përdorur përbërës që ndoshta janë në qilarin tuaj tani.

Bërja e sheqerit për veten përfshin ngrohjen e një përzierje sheqeri, lëngu limoni dhe uji derisa të vlojë dhe të arrijë një konsistencë të ngjashme me shurupin; kur ftohet në një temperaturë komode të ngrohtë, e shpërndani drejtpërdrejt në flokët nën sqetulla dhe i grisni.

Është një proces paksa i ndërlikuar për ata që nuk janë iniciuar, thotë Tobia. Konsistenca është e vështirë për t’u zotëruar dhe koha e të mësuarit mund të jetë zhgënjyese.

Sheqeri është një alternativë e mirë për njerëzit, lëkura e të cilëve është shumë e ndjeshme ndaj dyllit, thotë Ciraldo. Mos harroni se flokët duhet të jenë rreth një çerek inç (rreth gjatësisë së një qerpiku) për rezultate të mira.

Nëse nuk dëshironi ta bëni vetë dyllin tuaj të sheqerit, ka kuti sheqeri të blera në dyqan si ky nga Blue Milk & Honey, i cili nuk kërkon asnjë shirit për t’u përdorur.

5. Rruajtja

Rruajtja e qimeve, ndoshta nuk ju pëlqen. Por rruajtja është e shpejtë, e lirë dhe e lehtë për heqjen e qimeve në sqetull, nëse është paksa e ruajtur.

Rruajtja shkurton vetëm qimet në sipërfaqen e lëkurës dhe nuk e heq atë nga rrënja, që do të thotë se qimet do të rriten përsëri brenda një ose dy ditësh, thotë Tobia.

Për rezultate më të mira, është e rëndësishme të investoni në një brisk me cilësi të lartë. Një brisk me cilësi të ulët do të dobesohet më shpejt, duke çuar në më shumë çarje dhe prerje në lëkurën tuaj, dhe një rrezik më të madh për gunga dhe inflamacion të briskut, paralajmëron Tobia.

Nëse keni lëkurë të ndjeshme të prirur ndaj djegies nga brisku, provoni një produkt me një teh; Brisku i floririt rozë Oui the People është jo irritues dhe një shtesë e pamohueshme e bukur për shelfin tuaj të banjës.

6. Kremrat për depilim

Nëse jeni shumë të rrëmbyer, depilimi është alternativa tjetër më e mirë për sa i përket lehtësisë dhe përballueshmërisë. Kremrat depilues aplikohen në lëkurë për të shpërndarë qimet e dukshme. Ai përdor përbërës aktivë për të prishur lidhjet e keratinës së gjëndrës së flokëve në sipërfaqen e lëkurës tuaj, shpjegon Tobia.

Rreziku më i madh i depilatorëve janë reaksionet e lëkurës: skuqje, kruajtje, urtikarie, djegie, madje edhe flluska. Irritimi kimik është gjithmonë një efekt anësor i mundshëm i depilatorëve kur produkti fërkohet në mënyrë jo të duhur në lëkurë në vend që të përhapet vetëm në flokë.

Nëse keni lëkurë të ndjeshme, filloni duke bërë një test në një zonë të vogël dhe të fshehur të trupit tuaj; pas 72 orësh, do ta dini nëse është e sigurt ta përhapni atë në sqetullat tuaja. Provoni kremin depilues Nad’s, një opsion pa egërsi dhe me faktor minimal të erërave të keqe.

7. Epilimi

Ashtu si depilimi dhe sheqerosja, epilatorët punojnë duke i tërhequr qimet nën sqetull nga rrënja. Rezultatet e epilimit janë të qëndrueshme dhe flokët tuaj nuk duhet të jenë shumë të gjatë që një epilator t’i heqë ato me sukses. Në thelb mund ta bëni atë sapo të shihni një qime të dukshme, thotë Tobia.

Ka një dobësi të madhe: Ka shumë dhimbje të lidhura me epilimin, rrëfen ajo.

Qimet dhe puçrrat e rrënjosura janë paksa të rrezikshëm me epilimin, por ju mund të ndihmoni në shmangien e këtyre problemeve duke u bërë fillimisht një pastrim të shpejtë sqetullave tuaja. Eksfoloni lëkurën tuaj përpara se të përdorni një epilator për t’i dhënë pajisjes aksesin më të qartë të flokëve në nivelin e sipërfaqes, thotë Tobia. Glo’s Sugar Melt është një eksfoliues i shkëlqyer i trupit.

Perfundimi

Keto ishin 7 metodat tona se si te heqim qimet e sqetullave ne kushte shtepie ne menyre te sigurt. Provoni ate metode qe juve ju duket me e favorshme per juve ne baze te atyre qe kemi shkruar ne artikull.