Si te pergatisim molto në shtëpi për fëmijë?

Bëhuni gati miq, këtu është GJITHÇKA që duhet të dini se si te pergatisim Molto TË PËRSOSUR, AUTENTIKE! Me hap pas hapi, udhëzime të hollësishme për të zgjidhur problemet dhe për të siguruar që të merrni përbërësit më të mirë dhe më të freskët.

Molto-t janë pasta franceze që janë në të vërtetë nga Austria (Vjenë). Ato bëhen me një brumë të majasë që është petëzuar me gjalpë, në shtresa të shumta.

Pse duhet ta provoni këtë recetë?

  • Kjo është një recetë shumë e detajuar, hap pas hapi dhe udhëzues për zgjidhjen e problemeve.
  • Unë kaloj nëpër çdo hap dhe çfarë të kërkoj në secilën fazë të procesit, kështu që ju e dini nëse jeni në rrugën e duhur (ose të gabuar).
  • Kjo është një recetë e vogël per molto, për ta bërë më të lehtë dhe më të menaxhueshme për furrtarët në shtëpi.
  • Kjo recetë është përshtatur nga një recetë e kursit le Cordon Bleu viennoiserie. I njëjti kurs ku përsosa brioshen time (e cila tani është një recetë shumë e njohur në blog!).
  • Kjo është e shkëlqyeshme për furrtarët e nivelit të ndërmjetëm, por edhe për fillestarët që kërkojnë një projekt sfidues.
si te gatuajme molto

Si te pergatisim Molto Përfekte – Përbërësit

Gjalpë

Ky është përbërësi më i rëndësishëm për të bërë Molto. Ndërsa ka pak gjalpë të përfshirë në brumë, pjesa më e madhe e gjalpit do të jetë në turne. Blloku i ftohtë i gjalpit do të mbështillet në brumë.

Gjithmonë përdorni gjalpë të pakripur që është i ftohtë, dhe gjithashtu mundësisht gjalpë Evropian. Shmangni përdorimin e gjalpit të kripur, sepse gjalpi i kripur ka një strukturë më të brishtë dhe nuk do t’ju japë rezultate të shkëlqyera.

Gjalpi evropian është bërë me qumësht me një përmbajtje më të lartë yndyre, dhe është më i butë se gjalpi i rregullt. Jo vetëm që është më e pasur në shije, përmbajtja më e lartë e yndyrës gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në bërjen e gjalpit të lakueshëm. Gjalpi i lakueshëm lehtë do të rrokulliset me brumin, duke krijuar petëzim të bukur në brumin tuaj.

Gjalpi i rregullt nga supermarketi ka një përmbajtje më të ulët yndyre (rreth 11% ose më të ulët). Kjo e bën gjalpin më të brishtë dhe të thyhet në brumë, në vend që të jetë i lakueshëm.

Miell

Une përdori miell të thjeshtë qe ka rreth 11% përmbajtje proteine. Ju gjithashtu mund të përdorni miell bukë që ka një përmbajtje më të lartë të proteinave. Unë kam përdorur të dy dhe ata të dy punojnë mirë në këtë recetë.

Maja

Për këtë recetë (dhe si të gjitha recetat e mia të bukës) unë përdor maja aktive të thatë. Nëse keni maja të menjëhershme, mund ta përdorni atë në vend.

Rregulli i zakonshëm i gishtit të madh është që ju përdorni rreth 25% më pak maja të menjëhershme (nga pesha), sesa maja e thatë aktive. Edhe pse disa burime rekomandojnë një zëvendësim 1:1. Vetëm mbani në mend se nëse përdorni maja të menjëhershme, është më aktive sesa maja e thatë aktive, dhe koha e korrigjimit mund të jetë më e shkurtër.

Gjithashtu, nëse përdorni maja aktive të thatë (siç kam), do ta aktivizoni së pari. Por nëse përdorni maja të menjëhershme, atëherë mund ta shtoni direkt në përbërës dhe të filloni të gatuani menjëherë.

Ujë + qumësht

Unë përdor një kombinim të ujit dhe qumështit këtu, por ju mund të përdorni të gjithë qumështin nëse preferoni. Gjithashtu më pëlqen të përdor 3% (yndyrë të plotë) ose 2% qumësht në pjekjen time, por jeni të mirëpritur të përdorni çdo lloj qumështi që keni në shtëpi.

Sheqer + mjaltë

Ndërsa receta origjinale bëri thirrje për shurup malti në vend të mjaltit, mund të përdorni çdo burim sheqeri të përmbysur të disponueshëm në kuzhinën tuaj – mjaltë, shurup malti, shurup misri, panje ose shurup të artë. Maja ushqehet me sheqer të përmbysur shumë më shpejt, dhe kjo është arsyeja pse pak nga kjo shtohet në maja për të ndihmuar në aktivizimin e saj.

FAKTORË TË RËNDËSISHËM PËR TË BËRË CROISSANTS

Temperatura

Në mënyrë të veçantë, temperaturat e gjalpës dhe brumit.

Disa receta në internet do të thonë se të dyja këto duhet të jenë shumë të ftohta, dhe në të njëjtën temperaturë për të bërë briosh të përsosur. Ndërsa është thelbësore që të dy këta përbërës duhet të ftohen, ato nuk DUHET të jenë në të njëjtën temperaturë.

Ata duhet të jenë të ftohtë në mënyrë që ata mund të mbeten si shtresa të veçanta si ata janë duke u petëzuar. Nëse ndonjëra nga këto është shumë e ngrohtë, gjalpi mund të shkrihet në brumë. Pa petëzimin e duhur, nuk do të ketë shtresa të lëkundura në brioshët tuaj francezë. Dhe ju mund të përfundoni me diçka që i ngjan brioche, në vend të moltove.

Përgatitja e Molto-s në shtëpi per femijë

  • Së pari, aktivizoni majanë duke e tretur në përzierjen e sheqerit të lëngshëm dhe të përmbysur, dhe lëreni të “gjallërohet”.
  • Tjetra, shtoni sheqerin, dhe gjalpin e shkrirë dhe të ftohur.
  • Ndjekur nga mielli, dhe në fund kripa.
  • Përzieni brumin në nga një brumë me pamje të ashpër dhe të ashpër – kjo lejon që mielli të hidratohet.
  • Ziejeni atë për rreth 3-5 minuta derisa të jetë e këndshme dhe e qetë.

Si te bejme briosh ne shtepi

si te bejme briosh ne shtepi

Unë Kam përdorur gjalpë Të stilit Evropian në këtë recetë, sepse më jep rezultatet më të mira.

Ju mund të formoni bllokun tuaj të gjalpit në dy forma të ndryshme. Një katror më i mirë, ose një drejtkëndësh gjalpi. Këtu, unë bëj një drejtkëndësh gjalpi.

Për të formuar gjalpin, ose mund ta prisni gjalpin në feta dhe më pas t’i vendosni në letrën pergamene të prerë paraprakisht, ose mund të përdorni një kunj të rëndë kodrina dhe të formoni gjalpin derisa të jetë mjaft i lakueshëm dhe i hollë për t’u përshtatur në letrën pergamene të prerë paraprakisht.

Me të dy metodat, do të mbyllni gjalpin në formë në letrën e pergamenës dhe më pas do ta rrokullisni në një bllok që është 5 x 6.5 inç, dhe ka një trashësi të barabartë.

Mbyllja e bllokut në letër pergamene ndihmon në ruajtjen e formës së gjalpit dhe rrokullisjen e tij në një trashësi të barabartë. Ju gjithashtu mund të përdorni letër dylli nëse dëshironi.

Mbajeni këtë bllok gjalpi në frigorifer derisa të ngurtësohet plotësisht. Kjo mund të zgjasë disa orë. Sidoqoftë, pasi që më pëlqen të ngrij brumin brenda natës,e mbaj gjalpin në frigorifer edhe brenda natës.

Lexo me shume se si te pergatisim molto dhe si te bejme briosh ne shtepi tek : kroasant me çokollatë | Receta Gatimi (receta-gatimi.info)