Top 10 Makinat Me Te Mira Ne Bot 2022

Makinat luksoze nuk përcaktohen vetëm nga udhëtimi i tyre, nivelet e gjëra të teknologjisë dhe përsosjes, por niveli i prestigjit që ato sjellin. Por cila ka më shumë klasë për të kryesuar listën tonë me 10 Makinat me te mira ne bot per vitin 2022?

Makina luksoze – një klasë e përbërë në përqindje të konsiderueshme të salloneve të mëdha tradicionale të limuzinës me një ose dy kapakë të tepërt dhe Suv të çmueshëm të përfshirë – janë makinat në të cilat drejtuesit e nivelit të lartë zgjedhin ose të vozisin ose të futen brenda.

Kjo do të thotë se ata duhet të ofrojnë rehati të jashtëzakonshme si në vendet e përparme ashtu edhe në ato të pasme, një udhëtim të qete, vozitje dhe përsosje të shkëlqyeshme, performancë të bollshme – dhe ato gjithashtu duhet të shërbejnë si simbole më të mira të statusit sesa shumica e gjërave në katër rrota. Nivelet e larta të teknologjisë në makinë janë një domosdoshmëri, dhe sistemet e lidhjes që do të lejojnë që makina të tilla të përdoren si zyra mobile janë gjithnjë e më të rëndësishme.

Kjo listë përfshin makina që janë tepër të rehatshme, të shkëlqyera për t’u drejtuar dhe të shkëlqyera për t’u ngarë; dhe ata që janë në krye të renditjes sonë janë të aftë për më shumë.

10 Makinat Me te Mira ne Bot ne vitin 2022 qe i rekomandojme

Range Rover

Range Rover aktual i gjeneratës së katërt është po aq revolucionar sa çdo tjetër në historinë e makinës, me një shasi monokoke alumini dhe një axhendë luksoze. Pozicioni i madh i drejtimit, luksi i jashtëzakonshëm dhe kabina jashtëzakonisht e veçantë e bëjnë atë zgjedhjen tonë më të mirë në këtë kategori makinash luksoze nën 100,000 £.

Megjithatë, fakti që së pari është një makinë luksoze dhe së dyti 4×4, nuk do të thotë që aftësia e saj të zvogëlohet vetëm për një pikë. Brendësia e gjerë nxjerr cilësi dhe luks, sediljet janë të shkëlqyera dhe pozicioni i drejtimit është i klasit të parë, duke e bërë të lehtë drejtimin për një makinë të përmasave të saj. Trupi i rëndë siguron izolim të shkëlqyeshëm nga sipërfaqet e vrazhda dhe, ndonëse nuk ofron angazhimin e drejtimit të një Porsche Cayenne, është e lehtë të bësh përparim të shpejtë të këndshëm nëse lind nevoja; sepse pothuajse çdo shkallë përparimi ndihet e veçantë në një Range Rover.

Gama e motorëve të Land Rover ende përfshin opsione me benzinë ​​dhe naftë me gjashtë dhe tetë cilindra, pa një opsion të dobët ose të dobët midis tyre. Motorët me naftë të shtuar së fundmi nga Solihull duhet të jenë një tërheqje e vërtetë për automobilistët privatë, por ajo që operatorët e flotës do të interesohen është P400e hibrid plug-in (77 g/km, 25 milje EV) që kualifikohet për makinën e kompanisë. tatim në vetëm 19% BIK.

Range Rover është i madh dhe i rëndë, por pesha dhe madhësia e tij janë çmime të vogla për të paguar për një makinë me gjerësinë e tij të jashtëzakonshme të aftësive. Pak janë ata që ju bëjnë të ndiheni si të veçantë për t’u hipur, asnjëra nuk ka shikueshmëri më të mirë ose një pozicion më komandues ose më të sigurt drejtimi, dhe shumë pak ju japin një çehre më të mirë në ditën tuaj.

Mercedes-Benz S-Class

Kur Mercedes-Benz fillon të prodhojë një S-Class të ri, qellimi është të bëjë makinën më të mirë në botë; e thjeshtë sa kaq. Është bërë në çdo rast që ky ‘Benz i madh’ përcaktues është ridizajnuar gjatë dekadave, dhe hera e fundit që ndodhi në vitin 2020, në një treg makinash luksoze më sfiduese dhe me ndryshim të shpejtë sesa është përballur ndonjëherë makina, shumë në Stuttgart. ka të ngjarë të ketë bërë të njëjtën gjë.

Këtë herë, megjithatë, Mercedes nuk e goditi objektivin e tij pikërisht në sy. Ajo që mund të konsiderohej S-Class i gjeneratës së dhjetë rrezikoi shumë në një përpjekje për t’u niveluar me teknologjinë dixhitale të një Tesla, por për të mbajtur ndjesinë e saj të dallueshme të cilësisë së lartë, luksin e saj luksoz dhe cilësinë e kabinës dhe komoditetin dhe përsosjen e saj të pakompromis.

Pothuajse funksionoi. S-Class është ende një nga makinat më të rehatshme, mbështjellëse dhe më elegante në botë. Por teknologjitë e saj të reja në makinë, megjithëse të shumta dhe mbresëlënëse në një farë mënyre (midis tyre është një ekran info-argëtues mjaft i madh për t’i përkitur kabinës së një A380), nuk janë të gjitha të lehta për t’u përdorur; ato nuk integrohen të gjitha pa probleme në përvojën e drejtimit të makinës; dhe disa prej tyre ndihen sikur janë afekte dhe jo përmirësime.

Ndërsa klientët e Mercedes-Maybach S-Class më të shtrenjtë kanë një zgjedhje midis termocentraleve V8 dhe V12, limuzina e zakonshme mund të përdoret si një naftë -350d ose -400d, ose si një benzinë ​​-500 – kjo e fundit gjithashtu merr asistencë të butë hibride. Motorët me naftë janë jashtëzakonisht të kursyer dhe të qetë në botën reale, dhe S400d ka të gjithë performancën që do t’i nevojitej një makinë e këtij modeli në çdo rast; por S500 ofron një opsion edhe më të shpejtë (dhe megjithatë të përshtatshëm të qetë dhe të qetë) 400 kuaj fuqi+ nëse e dëshironi.

S-Class është projektuar për të funksionuar në heshtje dhe rehati në çdo kohë. Si në rrugët e qytetit, ashtu edhe në autostradë, ai udhëton në një rehati të izoluar dhe me shumë rrymë të markës tregtare, megjithëse rrotat e mëdha të aliazhit të makinave aktuale i bëjnë ato paksa të prirura për t’u përplasur mbi hekurishtet e ngritura dhe asfaltin e thyer.

Zgjidhjet më të fundit argëtuese të sediljeve të pasme të Mercedes dhe konfigurimet e kabinës së sediljeve të gjumit do të vijnë në klasën standarde S më vonë, pasi ato të jenë futur në derivatin më të shtrenjtë Maybach. Edhe pa këto pajisje, megjithatë, kjo mbetet një transport i fuqishëm luksoz.

Audi E-tron Quattro

Tani po hyjmë në kohen e makinave elektrike (Lexo edhe per Bicikleta Elektrike). Ka pasur të shpejta, shumë të shpejta, të mëdha, të vogla, të shtrenjta dhe të lira, dhe disa që madje tentojnë paksa shkathtësi me katër rrota.

Por kurrë nuk ka ardhur një makinë elektrike dhe ka bërë luks në bord më mirë se goditja e parë e Audi-t në shabllonin me zero emisione: E-tron Quattro. Kjo makinë kombinon lëvizjen me katër rrota dhe një nivel të plotë komandues të performancës me hapësirën tipike SUV, komoditetin dhe përdorshmërinë, si dhe me dëshirën e markës Audi.

Por ajo që me të vërtetë e bën atë të dallohet është se sa jashtëzakonisht i qetë, i rehatshëm dhe i rafinuar është. Kur testuam një të tillë në rrugë, decibeli ynë e vendosi nivelin e zhurmës së kabinës së tij më afër, në një lundrim 70 mph, me atë të një Rolls-Royce Phantom sesa një Tesla Model X.

Luksi modern i markës Audi vjen gjithashtu me teknologjinë më të avancuar në bord, natyrisht, ndërsa potenciali për karikim të shpejtë publik 150 kW, i kombinuar me një distancë të përditshme nga 200 deri në 250 milje me një karikim, e bën gjithashtu E. -tron një makinë elektrike më të përdorshme se disa të ngjashme me të. Tani për tani, nuk ka makinë elektrike më luksoze në botë se kjo.

Audi A8

Audi A8 i fundit përmban disa nga teknologjitë më të avancuara të shasisë, grupit të fuqisë dhe makinës në klasën e luksit, duke përfshirë, kur të ndizet përfundimisht, atë që premton të jetë aftësia më e madhe për drejtimin autonom të çdo makine prodhimi në botë. Makina përfaqëson Audi duke bërë ‘vorsprung durch technik’ klasik në një mënyrë të përkushtuar siç duhet.

Ekziston një përzgjedhje e motorëve me turbo-charge – një naftë 282 kuaj fuqi ose benzinë ​​335 kuaj fuqi – me katër rrota si standard dhe një sistem elektrik 48 V që i jep status të butë hibrid. Më lart në gamën e modeleve do të gjeni benzinën me gjashtë cilindra të kursimit të taksave ’60 TFSIe’, rafinimi dhe reagimi i lehtë i së cilës me të vërtetë rrit tërheqjen e përvojës së drejtimit të makinës – si dhe modelin ekzekutiv ekspres S8 me fuqi V8. .

Brendësia cilësore e A8 ndihet sikur është ndërtuar për t’i kaluar vetë qytetërimit, megjithëse i mungon ndjesia e rastit të Range Rover-it lider në klasë. Udhëtimi është i qetë dhe makina është e lehtë për t’u vozitur, megjithëse nuk është aq jastëk dhe luksoze sa rivali i saj kryesor gjerman, dhe jo aq i barabartë me Mercedesin në mënyrat që kanë më shumë rëndësi.

Mercedes CLS

Nëse Mercedes shpiku modelin modern të automjetit hibrid, i cili, për njëfarë kohe, u quajt në mënyrë argëtuese ‘kupoon’ (një sallon me katër dyer i kryqëzuar me një siluetë më të zbehtë dhe një vijë çatie të çrregullt si coupé) ose nëse ishte Maserati me të pestën- brezi Quattroporte është një çështje debati. Sido që të jetë, është e drejtë të regjistrohet se Mercedes CLS origjinal i vitit 2004 ishte një nga krijuesit e asaj që ende duket një lloj automjeti mjaft i ri; gjithashtu, se ai lloj automjeti është bërë pjesë e rëndësishme e peizazhit modern të makinave luksoze; dhe se Mercedes ka bërë ndoshta më shumë se çdo prodhues tjetër makinash për ta popullarizuar atë.

Tani në gjeneratën e tij të tretë të modelit, CLS është dëshmuar gjithmonë shumë më i mirë se shumica e 2+2-ve për praktike, duke arritur një pikë të lartë për të me versionin Shooting Brake – një derivat i preferuar CLS në Autocar Towers që Mercedes me keqardhje vendosi se do të ndërpritej me versioni aktual i gjeneratës së tretë të makinës.

CLS nuk është dukur kurrë më mirë se në gjeneratën e saj të parë të modeleve me tendencë, por pamja paksa e sikletshme e versionit të gjeneratës së dytë është tani pas saj dhe kabina e makinës e mbushur me teknologji, e lidhur me lëkurë nuk ka qenë kurrë më tërheqëse se ajo. është sot.

Gama e motorëve përfshin benzinë ​​me katër dhe gjashtë cilindra turbocharged dhe disa turbo diesel me gjashtë cilindra, me motorin hibrid të performancës CLS 53 me katër rrota që ka zëvendësuar CLS 63 të vjetër me frymë zjarri V8 në krye të grumbullit. , dhe duke sjellë një shije tërheqëse të ndryshme në armaturën AMG. Shasia mashtron mirë përfshirjen kundër izolimit – edhe pse versionet me buzë më të mëdha të pajisura me goma të ndezura mund të vuajnë nga përsosja e rrokullisjes dhe sigurisht që ia vlen një provë përpara blerjes.

BMW Seria 7

Që nga lansimi në 1977, Seria 7 ka qenë nën hijen e Mercedes S-Class, por ky version i fundit është përpjekja më e përkushtuar e BMW deri më tani për të goditur plotësisht tregun e salloneve luksoze. Makina kombinon pezullimin ajror opsional adaptiv me veçoritë pioniere të info-argëtimit dhe komoditetit, dhe ofron një zgjedhje midis dy gjatësive të bazës së rrotave dhe lëvizjes së pasme ose me katër rrota. Seria 7 e BMW ishte seria me e mire dhe me e shitura e te gjitha serive nga gjigandi BMW prandaj ajo menjeher u klasifiku tek makinat me te mira ne bot.

Veshja e brendshme ngjall një ndjenjë hapësire, integriteti dhe përdorshmërie, megjithëse fascia është ndoshta paksa shumë e ngjashme me atë të salloneve më të vogla BMW dhe i mungon lulëzimi i materialit luksoz. Motorët janë të qetë, të fuqishëm dhe efikas, diapazoni hapet me opsionin e njohur të turbodieselit me gjashtë cilindra, por gjithashtu merr opsionin hibrid plug-in më miqësor ndaj taksave BIK në klasën e limuzinave në formën e 745e dhe kulminon me një nga vetëm një pjesë të vogël të opsioneve të mbetura të limuzinës me dymbëdhjetë cilindra në M760Li; dhe të dyja janë vepra mbresëlënëse inxhinierike. Trajtimi është më i qetë dhe më i saktë se rivalët – megjithëse udhëtimi nuk është aq i izoluar.

BMW X7

Mos e mendoni këtë si një X5 të zmadhuar, thotë Mynihu, por më tepër një seri 7-të e përmirësuar që është përgatitur për punë të kufizuar jashtë rrugës. Ky përshkrim nuk merr parasysh shumë faktin se X7 është një makinë pasagjerësh me shtatë vende, me dy kuti, me një vijë të zgjatur çati, sigurisht – por ju tregon për prioritetet që kishin projektuesit dhe inxhinierët e BMW kur ishte fjala për rafinimi dhe akordimi i makinës.

Makina vjen me një zgjedhje midis një motori turbodiesel (40d) dhe dy motorëve turbo benzine (40i i nivelit fillestar dhe M50i i nivelit të lartë) në MB. Versioni ‘M50d’ i makinës dikur ofronte plotësisht 394 kuaj fuqi dhe më shumë se 500 lb ft çift rrotullues, por që atëherë është hequr, ndërsa benzina V8 ‘M50i’ e mbyll treguesin e performancës deri në 523 kuaj fuqi.

Në rrugë, X7 trajton mirë madhësinë dhe masën e tij, duke u ndjerë çuditërisht i saktë dhe atletik kur kthen kthesat. Edhe motori me naftë i makinës është i lëmuar dhe i rafinuar, duke zhvilluar një çift rrotullues të mjaftueshëm për ta lëvizur makinën me lehtësi, ndërsa udhëtimi i tij është i rehatshëm pa dalë jashtë kontrollit. Makina e menaxhon masën e saj më mirë se rivalët e mëdhenj të SUV-ve luksoze dhe ndihet më intuitive për të vozitur.

Një kabinë paksa e zakonshme, e lehtë në prekje materiale të veçanta dhe diferencim nga SUV-të më të vogla të BMW-së dhe ky stil i diskutueshëm i pjesës së përparme janë zhgënjimet më të mëdha të makinës. Me atë grilë të madhe, disa do ta quajnë X7 të shëmtuar – por pak do ta mohonin kompetencën ose kompletimin e tij si një makinë luksoze.

Audi Q8

Një numër i madh i entuziastëve të makinave moderne kanë kundërshtuar preferencën e blerësve të makinave moderne luksoze për SUV-në, por kur drejtoni një makinë si Audi Q8, është e lehtë të kuptosh pse pëlqehen kaq shumë. Ky model i dizajnerit për një Q7 ka më shumë prezencë vizuale dhe tërheqje buzë buzës sesa lidhja e tij më e thjeshtë dhe më e lartë, por e njëjta brendësi tërheqëse me një ndjesi të shkëlqyer dhe të fortë.

Ofron hapësirë ​​te bollshme për katër të rritur të përcjellë në një lartësi që të bën të ndihesh sikur je ngritur mbi përleshjet e trafikut poshtë; dhe shkathtësi dhe aftësi të mjaftueshme për t’u marrë me çdo gjë tjetër që rutina juaj e përditshme ka gjasa t’ju sjellë, me mjaft rezervë.

Komoditeti dhe përsosja janë të klasit të parë. Përvoja e drejtimit është e lehtë dhe e filtruar, me trajtim të qëndrueshëm dhe të sigurt që ofrohet si në një makinë më pak të avancuar me katër rrota. Dhe diapazoni i motorit të makinës është i gjerë. Mund të keni me gjashtë cilindra benzinë ​​ose naftë; ekziston një zgjedhje e dy motorëve hibrid plug-in me benzinë ​​që kursejnë emetimet, njëri me 457 kuaj fuqi; dhe më pas janë modelet e performancës SQ8 dhe RS Q8, të cilat ju lejojnë të përzieni sa më shumë urgjencë në përvojën e drejtimit të Q8, sa mund të donte kushdo.

SUV ose jo, Q8 është padyshim një nga automjetet më të mira luksoze që Audi prodhon për momentin.

Lexus LS

LS ka qenë gjithmonë një zgjedhje e veçantë në MB, por suksesi i saj diku tjetër i ka garantuar këtij versioni të fundit një vend në tavolinën e sipërme të sallonit.

Makina ka pasur një rinovim të madh të stilit, dhe brendësia ndihet si moderne ashtu edhe luksoze në një mënyrë të pëlqyeshme jokonvencionale. Ka katër nivele të zbukurimit, i pari vjen me shumë pajisje dhe, në varësi të specifikave, gjithashtu një lloj pasurie të rrallë materiale që pak makina në botë mund ta krahasojnë.

Dinamikisht, LS është më pak bindës si një artikull luksi. Hibrid V6 me 3.5 litra duhet të punojë shumë për të përballuar peshën 2420 kg të makinës, dhe ndërsa drejtimi i makinës është mjaft mbresëlënës, udhëtimi i saj i zhurmshëm dhe pak i vrazhdë me rrota është krejt e kundërta.

Kundër S-Class, Serisë BMW 7 dhe A8 më të fundit, LS është një alternativë interesante, por ende jo më e famshmja e rivalëve.

Maserati Quattroporte

Konkurenti ynë i klasifikimit përfundimtar të klasës luksoze qe futet tek makinat me te mira ne bot është një makinë me shumë shpirt dhe dëshirë ekzotike të bazuar në markë, por ndoshta jo substanca e nevojshme për ta mbështetur atë duke u ngjitur më lart në këtë listë. Maserati Quattroporte është një nga makinat më të vjetra këtu, dhe sigurisht që ka filluar të ndihet si ajo; por gjithsesi ofron një rrugë alternative, karizmatike drejt një eksperience me makina luksoze dhe një gjë që nuk i mungon është hapësira në kabinën.

Quattroporte u rrit shumë për versionin 2014. Duke qenë më e mesme në gjeneratën e saj të mëparshme, tani është plotësisht e përmasave të limuzinës – pa dyshim sepse menaxhmenti i kompanisë mendoi se pak më shumë hapësirë ​​dhe prani e brendshme mund të shesë disa makina në tregjet e eksportit si Kina, Amerika e Veriut dhe Lindja e Mesme. . Kjo tani është një makinë për t’u shtrirë në pjesën e pasme; por ndikimi që ka përmasat e saj në mënyrën se si drejton vetura e bën atë një perspektivë të ndryshme nga ajo që kanë qenë paraardhësit e saj.

Maserati ofron motorë benzine V6 dhe V8 për makinën, ky i fundit është i disponueshëm me deri në 572 kuaj fuqi nëse dëshironi. Por edhe me të, Quattroporte nuk ka më shumë shpirt sportiv. Është bërë një makinë për t’u lundruar me butësi dhe ndoshta për t’u futur në vend që të ngasësh vetë, me ergonominë e anuar të kontrollit të timonit të djathtë që prish disi përshtypjen e cilësisë që makina përcjell.

Maserati kurrë nuk ka këmbyer me cilësinë e integruar ose joshjen teknologjike dixhitale të fuqisë së makinave luksoze gjermane dhe nuk është çudi të gjesh pak diferencë midis sofistikimit të dukshëm të brendësisë së Quattroporte dhe asaj të disa prej kundërshtarëve të saj. Megjithatë, Modena ka lëkurë me ndjesi të butë dhe disa trajtime materiale të pazakonta dhe tërheqëse.