Vitamina E Per Fytyren – Benefitet dhe Masat Paraprake

Shpesh ndëgjojmë se duhet te perdorim vitamina E per fytyren tonë por a e dini se cilat jane benefitet apo si duhet aplikuar ne menyren e duhur? Une do tju shpjegoj ne menyre te detajuar nga eksperienca ime personale dhe nga kerkimi ne internet.

Vitamina E është një lëndë ushqyese që trupi juaj ka nevojë për të mbështetur sistemin tuaj imunitar dhe për të ndihmuar qelizat tuaja të rigjenerohen. Ajo gjithashtu ka veti antioksiduese dhe anti-inflamatore që e bëjnë marrjen e mjaftueshme thelbësore për shëndetin tuaj të përditshëm.

Vitamina E është më së shpeshti e njohur për përfitimet e saj për shëndetin dhe pamjen e lëkurës. Mund të aplikohet topikisht në fytyrën tuaj për të zvogëluar inflamacionin dhe për ta bërë lëkurën tuaj të duket më e re.

Shumë njerëz gjithashtu betohen për efektet e vitaminës e aktuale kur aplikohet në fytyrë brenda natës.

Vitamina E per fytyren si trajtim gjatë natës

Vaji i vitaminës E mund të përdoret në fytyrën tuaj si një trajtim kundër plakjes gjatë natës. Meqenëse vitamina E ka një qëndrueshmëri të trashë, është më mirë ta aplikoni para gjumit në mënyrë që të mund të përthithet plotësisht.

Nëse aplikohet në mëngjes, mund të keni vështirësi në vendosjen e grimit ose serumeve sipër tij.

Në mënyrë tipike, ju mund të aplikoni një serum ose përzierje vaji që përmban vitaminë E si një trajtim gjithëpërfshirës në fytyrën tuaj. Kjo është e ndryshme nga përdorimi i vitaminës E për të parë-trajtuar një njollë, duke përdorur një maskë për trajtimin e bukurisë për një periudhë të shkurtër kohe, ose duke marrë një shtesë orale Që përmban vitaminë E.

Aplikimi i vitaminës E si një agjent kundër plakjes ose kondicionimit të lëkurës brenda natës përfshin lejimin e produktit të përthithet plotësisht në lëkurën tuaj.

Shumica e kremrave anti-plakje pa recetë përmbajnë mes .05 dhe 1 për qind Burim i Besuar vitaminë E si një nga përbërësit e tyre aktivë. Kërkoni një produkt me një përqendrim të lartë të vitaminës e (alfa-tokoferoli është shpesh emri përbërës), ose kërkoni vaj të pastër të vitaminës e.

Ja se si të aplikoni vajin e vitaminës E në fytyrën tuaj si një trajtim gjatë natës:

  • Lani fytyrën tuaj të pastër nga çdo përbërje ose produkte të tjera të lëkurës. Shpëlajeni fytyrën më pas me ujë të vakët dhe thajeni lëkurën.
  • Nëse jeni duke përdorur vaj të pastër të vitaminës E, përzieni një ose dy pika të tij për çdo 10 pika vaj zgare, si vaj jojoba, vaj bajame ose vaj kokosi.
  • Aplikoni përzierjen ose serumin e vitaminës E sipas zgjedhjes suaj në lëkurën tuaj duke përdorur gishtat. Fërkoni fytyrën me lëvizje të vogla rrethore ndërsa aplikoni trajtimin në mënyrë që të stimuloni qarkullimin dhe ta përhapni produktin aq sa do të shkojë.
  • Prisni të paktën 20 minuta pas aplikimit para se të pushoni fytyrën në një jastëk ose në ndonjë sipërfaqe tjetër. Ky trajtim përsëritet më së miri një ose dy herë në javë si pjesë e një rutine të kujdesit të lëkurës rreth 30 minuta para gjumit.

Produkte të tjera të vitaminës E për fytyrën

Ju ndoshta tashmë po merrni mjaft vitaminë E në dietën tuaj, por shtimi i më shumë përmes ushqimeve të shëndetshme mund të ndihmojë në përshpejtimin e sintezës së qelizave tuaja dhe t’ju bëjë të ndiheni më të shëndetshëm në përgjithësi.

Ushqimet që janë të pasura me vitaminë E përfshijnë bajame, manaferra dhe avokado.

Produktet e trajtimit të njollave(puçrrave) të vitaminës E

Disa njerëz përdorin produkte aktuale të vitaminës E si trajtime në vend për dhëmbëzat e akneve, por kërkimet nëse funksionojnë janë jobindëse.

Nëse dëshironi ta provoni, përdorni vaj të pastër të vitaminës e ose gjeni një produkt që rendit një përqendrim të lartë të alfa-tokoferolit dhe aplikojeni atë në zonën e dëmtuar. Prisni që produkti të përthithet plotësisht para se ta fshini të thatë.

Megjithëse mund të jetë e vështirë të aplikoni përbërjen mbi një zonë që keni trajtuar në vend me vitaminë E, mund të jetë më mirë të shmangni bërjen e këtij trajtimi brenda natës. Konsistenca e vitaminës e mund të bllokojë poret, veçanërisht në zonat që janë të prirura ndaj akneve.

Maska me vitaminë E

Trajtimet e maskave të bukurisë që përmbajnë vitaminë E mund të kenë përfitime për zbutjen e lëkurës dhe kundër plakjes. Maskat me vitaminë E kanë tendencë të çiftëzohen me përbërës të tjerë, siç Është vitamina C.

Krijoni maskën tuaj të vitaminës E duke kombinuar vajin e vitaminës e me vajin e bajames qetësuese të lëkurës, një shtrydhje të lëngut të freskët të limonit, mjaltit dhe avokados. Lënia e kësaj përzierje në fytyrën tuaj për 10 deri në 20 minuta mund të rrisë qartësinë, shkëlqimin dhe butësinë e lëkurës tuaj.

Mos harroni se vitamina E është e tretshme në yndyrë, që do të thotë se mund të ndërtohet në shtresën tuaj të lëkurës, si dhe në trupin tuaj.

Për të mos bllokuar poret tuaja ose për të hedhur ekuilibrin natyral të vajit të lëkurës tuaj, mos përdorni trajtime me vitaminë E më shumë se një ose dy herë në javë.

Vitamina E për përfitimet e fytyrës

Përdorimi i vajit të vitaminës E për fytyrën tuaj mund t’ju ndihmojë në disa mënyra të ndryshme.

Mbani në mend se provat për të mbështetur këto përfitime ndryshojnë, dhe disa prej tyre janë kryesisht anekdotike.

Hiperpigmentimi

Arna të errëta në lëkurën tuaj mund të shkaktohen nga shumë pigment (melaninë), i cili shkaktohet nga hormonet ose shkaqe të tjera. E quajtur melasma, kjo gjendje besohet të jetë e shërueshme përmes përdorimit të vitaminës e aktuale.

Studimet tregojnë Burim Të Besuar se hiperpigmentimi mund të ndikohet vetëm në mënyrë të moderuar nga përdorimi i vajit lokal të vitaminës e. Mënyra më efektive për të përdorur vitaminën E për të trajtuar hiperpigmentimin është ta bashkoni atë Me vitaminën C.

Parandalimi i plakjes dhe rrudhave në fytyrën tuaj

Vitamina E është e pasur me antioksidantë, dhe ndikon në qarkullimin e gjakut. Kjo mund të jetë arsyeja pse njerëzit vërejnë një ndryshim në qëndrueshmërinë dhe strukturën e lëkurës së tyre pas përdorimit aktual të vajit të vitaminës e.

Një përmbledhje e vitit 2013 e literaturës Burimi I Besuar na tregon se vitamina E dhe përbërësit e tjerë natyralë të pasur me antioksidantë përgjithësisht pranohen si një trajtim për vonimin e rrudhave, i quajtur edhe fotoaging.

Trajtimi i dhëmbëzave të akneve

Disa njerëz betohen për vitaminën E si një trajtim për dhëmbëzat e akneve. Sidoqoftë, studimet për të kuptuar nëse vitamina E funksionon për këtë qëllim tregojnë se nuk është aq efektive sa mund të mendohet.

Ndërsa vitamina E nxit qarkullimin, nuk duket se përshpejton shërimin. Kjo do të thotë se përdorimi i tij për dhëmbëza fytyre mund të mos ju japë rezultatet që dëshironi.

Për buzë të lëmuara dhe të buta

Vaj lokal i vitaminës E mund të përdoret për të lehtësuar buzët e copëtuara dhe të thata. Meqenëse vitamina E nxit qarkullimin dhe rigjenerimin e qelizave, përdorimi i saj në buzë të thata sjell qeliza të reja në sipërfaqe më shpejt.

Konsistenca e trashë dhe vajore e vajit të vitaminës e gjithashtu mund të parandalojë acarimin e mëtejshëm.

Masat paraprake dhe siguria e vitaminës E

Vitamina E nuk është një ilaç efektiv për të gjithë. Nëse përjetoni ndërprerje të shpeshta ose keni pore që bllokohen lehtë, aplikimi i vajit aktual të vitaminës E mund të përkeqësojë simptomat tuaja.

Marrja e suplementeve orale të vitaminës E për një kohëzgjatje të shkurtër është e sigurt për shumicën e njerëzve, por marrja e tyre për më shumë se një vit mund të bëjë që vitamina E të grumbullohet brenda trupit tuaj. Shumë vitaminë E në rrjedhën tuaj të gjakut mund të rezultojë në një numër të zvogëluar të trombociteve dhe hollim të gjakut.

Nëse merrni hollues të gjakut ose nëse keni një çrregullim të gjakderdhjes, flisni me mjekun tuaj para se të filloni shtesat orale të vitaminës E.

Ku ta blejmë

Produktet dhe suplementet e vitaminës E mund t’i gjeni pothuajse kudo. Ndërsa dyqanet e ushqimit shëndetësor dhe dyqanet e furnizimit të bukurisë mund të jenë basti juaj më i mirë, ju gjithashtu mund të provoni farmacinë tuaj lokale apo edhe dyqanin ushqimor. Ju gjithashtu mund të kërkoni vaj vitaminë E për produktet e fytyrës Në Amazon.

Lexoni më shumë per benefitet nga vitamina E per fytyren tek KlanKosova : Vitamina E në lëkurën dhe flokët tuaj (klankosova.tv)