Top 7 Shampon per bebe ne 2021

Në botën e të rriturve, shamponët janë kryesisht të ndryshem – kur ishte hera e fundit që lexuat listën e përbërësve në shishet në dushin tuaj? A e dini se qfare te zgjidhni kur shkoni ne dyqane dhe kerkoni shampon per bebe?

Kur është fjala për foshnjat, megjithate, rregulloret janë pak më ndryshe. Lëkura e tyre është shumë më delikate se e jona, dhe trupat e tyre të vegjël mund të jenë më të prekshëm ndaj dëmtimeve toksike. Si rezultat, është e rëndësishme të kuptoni se cilat produkte po aplikoni në lëkurën e ndjeshme të foshnjës tuaj.

Qfarë shamponi te perdorni per bebe?

Nga njëra anë, të porsalindurit nuk qelben si ne (dhe kush nuk e shijon atë erë të re të foshnjës?!) ata nuk kërkojnë banje të shpeshta. Sidoqoftë, fryrjet e pelenave, pështyma dhe rrëmujat e ushqimit për fëmijë janë të pashmangshme dhe mund t’ju dërgojnë ju dhe fëmijën tuaj duke u kacavjerrë në vaskë.

Gjatë javëve të para pas lindjes, foshnja juaj mund të pastrohet vetëm me ujë të ngrohtë. Rrini në dushe sfungjeri për javën e parë ose më shumë, derisa trungu i kordonit të kërthizës të bjerë (pa zhytur fëmijën tuaj në ujë).

Ju mund të filloni të aplikoni disa pika të një shampo të butë për fëmijë në flokët e tyre (nëse kanë ndonjë) dhe trupin rreth 4 deri në 6 javë të vjetra. Ju thjesht keni nevojë për një sasi të madhësisë së bizeles pasi dëshironi të ruani sa më shumë nga vajrat mbrojtës të lëkurës së tyre.

Siguria e shampove

Lëkura e disa foshnjave është veçanërisht e ndjeshme, duke i bërë ata të prirur ndaj ekzemës dhe skuqjeve. Kur kërkoni një shampo për fëmijë, shmangni elementët e mëposhtëm për të mbrojtur lëkurën e tyre të ndjeshme nga acarimi:

  • Parabenet dhe ftalatet janë komponime të ashpra dhe potencialisht të dëmshme që zakonisht gjenden në produktet dhe plastikat e tualeteve të të rriturve.
  • Formaldehidi është i njëjti kimikat që përdoret në laboratorët e kërkimit (yuck).
  • Aroma mund të irritojë lëkurën, dhe shpesh përdoret si një term i kapur për substanca të tjera potencialisht toksike.
  • Disa foshnje janë alergjike ndaj ngjyrave të caktuara.
  • Sulfatet, të cilat mund të shkaktojnë acarim të lëkurës dhe syve.
  • Alkooli shpesh etiketohet etanol ose alkool izopropil, i cili than lëkurën.

Këshillohet që shampon ta mbani larg syve të foshnjës tuaj sa herë që është e mundur, pasi sytë janë veçanërisht të ndjeshëm. Formulat pa lot do të ndihmojnë me këtë, por prapëseprapë, koha e banjës do të jetë më e këndshme nëse e ktheni kokën mbrapa të voglit tuaj dhe e shpëlani shampon larg fytyrës së tyre.

Lista jonë me 7 Shampon Per Bebe që jua rekomandojmë ti bleni ne vitin 2021

Cetaphil Baby Wash & Shampo Me Calendula Organike

Kjo shampo për fëmijë dhe larje trupi, nga marka e njohur Cetaphil, pretendon të jetë pa lot dhe përmban disa përbërës të këndshëm miqësorë për lëkurën si calendula (një vaj lulesh) dhe vitaminat E Dhe B5 (panthenol).

Ajo merr komente të mëdha në përgjithësi nga prindërit, të cilët e duan aromën e lehtë dhe thonë se kjo shampo është e butë në lëkurën dhe flokët e foshnjës. Sidoqoftë, ajo merr vetëm një rezultat të moderuar NGA EWG, kryesisht sepse përmban aromë.

Ky opsion gjithashtu nuk është pa sulfate, kështu që jep një shkumë të mirë, por mund të irritojë lëkurën e foshnjës tuaj nëse ato janë tepër të ndjeshme. Disa prindër gjithashtu raportuan se ajo irritoi sytë e foshnjës së tyre, pavarësisht se u etiketua pa lot.

Qëndrim Natyral 2-Në-1 Shampo Për Fëmijë Dhe Larje Trupi

Ndërsa pak në anën e kushtueshme për madhësinë, kjo shampo për fëmijë dhe larja nga Qëndrimi është në krye të listës kur bëhet fjalë për sigurinë dhe butësinë e përbërësve.

Kjo shampo përmban bollgur koloidal, i cili është qetësues dhe hidratues për lëkurën e thatë dhe të irrituar, dhe verifikohet NGA EWG. Plus, ajo ka vulën E miratimit Të Shoqatës Kombëtare Të Ekzemës, kështu që nëse keni një fëmijë me lëkurë tepër të ndjeshme ose thjesht dëshironi të siguroheni që po përdorni përbërës natyralë, kjo është një zgjedhje fantastike.

Shampon per bebe Pipetë + Larje

Ndërsa shumë shampo për fëmijë në fakt dyfishohen si larje trupi, ne e duam këtë kombinim të veçantë shampo/larje trupi nga Pipeta sepse ËSHTË EWG verifikuar, dhe mbulon të gjitha bazat kur bëhet fjalë për përbërës super të butë dhe të pastër.

Ky është gjithashtu opsioni më i vetëdijshëm për mjedisin në listën tonë. Nga ana negative, disa prindër thanë se në të vërtetë dëshironin që ajo të kishte më shumë aromë, dhe të tjerët mendonin se ishte pak e kushtueshme për shumën që merrni. Përndryshe, ajo merr vlerësime të ashpra (veçanërisht nga prindërit e foshnjave me shqetësime të lëkurës, të tilla si ekzema ose dermatiti atopik).

CeraVe Larje Bebesh & Shampo

Kjo shampo e butë për fëmijë Nga CeraVe e zhvilluar nga dermatologu merr një rezultat shumë të mirë nga EWG, dhe ka vulën E miratimit Të Shoqatës Kombëtare Të Ekzemës. Nuk ka asnjë nga gjërat e mërzitshme (parabenët, sulfatet dhe aromat), dhe përfshin përzierje të vitaminave dhe qeramideve që ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës së foshnjës tuaj në vend që ta thajnë atë.

Kjo shampo merr vlerësime të shkëlqyera nga pothuajse të gjithë prindërit, dhe veçanërisht ata foshnjat e të cilëve kanë skalp ose lëkurë shtesë të thatë. Ky është gjithashtu një opsion më miqësor ndaj buxhetit që ende ka përbërës të pastër.

Cantu Care for Kids Shampo Ushqyese Pa Lot

Nëse i vogli juaj sapo ka filluar të marrë flokët me onde, ose tashmë ka një kokë të plotë të curls ose mbështjellje, kjo shampo pa lot nga Cantu Care for Kids është një mundësi e shkëlqyeshme për flokë natyralë ose me teksturë. Prindërit i japin asaj vlerësime të shkëlqyera për përkufizimin e përmirësuar të kaçurrelës dhe butësinë e përgjithshme të flokëve.

I mbushur me gjalpë shea, mjaltë dhe vaj kokosi, është shumë hidratues për flokët e etur. Shtë gjithashtu pa parabene, sulfate dhe vajra minerale, por merr vetëm një vlerësim të moderuar NGA EWG për shkak të pranisë së aromës dhe një përbërësi të quajtur methylisothiazolinone që mund të jetë më irritues për lëkurën e ndjeshme.

Shampo Mustela Foam Për Të Sapolindurit

Nëse keni menduar se cilat janë ato luspa të verdha të këqija në kokën e foshnjës tuaj të çmuar, mund të jetë kapaku i djepit. Kjo ankesë shumë e zakonshme e lëkurës së porsalindur nuk do të dëmtojë fëmijën tuaj, por është e pakëndshme të shikoni dhe mund të jetë me vaj dhe kruarje.

Përdorimi i një furçe të kapakut të djepit (blini një në internet), plus një shampo mjekësore, lehtë mund të ndihmojë në rivendosjen e kokës së butë të butë të foshnjës tuaj. Kjo shampo shkumuese Nga Mustela është formuluar me përbërës kryesisht me bazë bimore dhe merr komente të mëdha nga prindërit.

Ka një grimë të vogël të acidit salicilik në të (një eksfoliant që zakonisht gjendet në produktet e trajtimit të akneve të rritur), i cili ndihmon në pastrimin e lëkurës me luspa. Sidoqoftë, disa prindër raportuan se kjo irritoi lëkurën e kokës së foshnjës së tyre, kështu që shikoni për skuqje ose skuqje.

Baby Dove Tip Për Të Larë Gishtin

Kjo shampo e butë, e pasur dhe larja e trupit Nga Baby Dove është një e preferuar në mesin e prindërve. Është hidratues, miqësor ndaj buxhetit dhe pa parabene dhe ftalate. Kjo formulë ka aromë, por ka edhe një version pa aromë në dispozicion.

Sipas rishikimeve, një numër i të rriturve në të vërtetë preferojnë të përdorin shampon për fëmijë edhe për veten e tyre, pasi është më e butë në flokë dhe pa shumë kimikate që gjenden në produktet e të rriturve. Nëse vuani nga flokët e thatë ose një skalp i thatë, mund të keni rezultate të mira duke përdorur vetë këtë shampo hidratuese për fëmijë.