7 Top Shampo per morra që duhet blerë në 2021

Keni hasur ne morra dhe po kerkoni per shampo per morra për ti zhdukur ato? Morrat janë insekte parazitare pa krahë që ushqehen me gjakun e njeriut. Morrat përhapen lehtësisht nga kontakti i ngushtë personal dhe shkëmbimi i sendeve, veçanërisht midis nxënësve të shkollës.

Morrat vijnë në tre lloje:

Morrat e kokës. Lëkura juaj e kokës është e infektuar me morra. Vendet më të thjeshta për t’i dalluar ato janë në qafën e qafës dhe prapa veshëve.

Morrat në trup. Këto morra ushqehen me lëkurën tuaj dhe banojnë në veshjen dhe dyshekun tuaj. Morrat e trupit janë veçanërisht të zakonshme tek ata që nuk janë në gjendje të lajnë ose lajnë rrobat e tyre rregullisht, siç janë njerëzit e pastrehë.

Morrat pubike. Të quajtura zakonisht gaforre, këto morra ndodhin në lëkurën dhe flokët e zonës pubike dhe, më rrallë, në flokët e trashë të trupit, të tilla si flokët e gjoksit, vetullat ose qerpikët.

Njerëzit mund të kenë higjienë të mirë personale dhe ende marrin morra. Nëse nuk trajtohet siç duhet, kjo gjendje mund të bëhet një problem i përsëritur.

Shkaqet

Morrat janë insekte parazitare që ushqehen me gjakun e njeriut dhe mund të infektojnë kokën, trupin dhe zonën pubike. Çdo vezë është ngjitur fort në bazën e një boshti flokësh nga një material ngjitës i prodhuar nga morri i nënës. Në gjashtë deri në nëntë ditë, vezët do të çelin.

Marrja e morrave është aq e thjeshtë sa të biesh në kontakt me morrat ose vezët e tyre. Morrat nuk janë në gjendje të kërcejnë ose të fluturojnë. Ato përhapen me anë të:

  • Kontakti trup më trup ose kontakti kokë më kokë. Kjo mund të ndodhë kur fëmijët ose anëtarët e familjes po luajnë së bashku ose bashkëveprojnë ngushtë.
  • Afërsia e sendeve që mbahen. Veshjet e infektuara nuk duhet të ruhen në dollapë, dollapë ose në grepa krah për krah në shkollë, dhe gjërat personale si jastëkët, batanijet, krehrat dhe lodrat prej pelushi nuk duhet të ruhen në afërsi të shtëpisë.
  • Artikuj që ndahen midis miqve ose të afërmve. Veshjet, kufjet, furçat, krehrat, aksesorët e flokëve, peshqirët, batanijet, jastekët dhe lodrat e mbushura janë vetëm disa shembuj.
  • Mobilje që është ndotur. Eshtë e mundur të përhapni morrat duke u shtrirë në një shtrat ose duke u ulur në mobilje të mbingarkuara, të mbuluara me rroba që kohët e fundit janë përdorur nga dikush me morra. Jashtë trupit, morrat mund të jetojnë për një deri në dy ditë.
  • Kontakt me një njeri. Të rriturit janë më të prekurit me morra pubike, të cilat përhapen përmes kontaktit seksual. Fëmijët me morra pubike mund të jenë ekspozuar seksualisht ose abuzuar.

Lista jonë me 7 Shampo per morra që funksionojnë në vitin 2021

NitWits All in One

Kur bëhet fjalë për trajtimin e morrave, NitWits është emri më i madh në biznes—dhe për arsye të mirë. Nitwits është shampoja e vetme e morrave në treg që përmban permethrin, një substancë e njohur të jetë jashtëzakonisht efektive për vrasjen e morrave dhe marimangave të tjera (megjithëse për super morrat rezistente ndaj trajtimit, mund t’ju duhet një produkt me recetë). Është e sigurt edhe për fëmijët, për sa kohë që i vogli juaj është mbi dy muajsh. Kompleti vjen me shpëlarje krem morrash dhe një krehër për të ndihmuar në krehjen e vezëve dhe thërijave.

Australian Bodycare Anti Lice

Ballafaqimi me morrat është mjaft i keq pa pasur nevojë të paguani shumë për trajtim. Nëse jeni duke shpresuar për të shpëtuar me pak para, shikoni Australian Bodycare, që fjalë për fjalë do të thotë vrasin morrat. Shumë njerëz që e kanë provuar këtë shampo thonë se funksionon po aq mirë—dhe në disa raste edhe më mirë—sesa markat kryesore.

Ngjashëm me trajtimet e tjera të morrave, përbërësi aktiv Në Australian Bodcare është pyrethrum, i cili vret morrat aktive. Për të siguruar eliminimin e plotë, do të duhet të aplikoni një trajtim të dytë pas shtatë deri në 10 ditë, pasi kjo formulë nuk vret vezë.

SOS lice shampoo

Kur bëhet fjalë për morrat e kokës, është e kuptueshme të dëshironi një zgjidhje të vetme dhe të bërë. Në fund të fundit, kush dëshiron të merret me të jetojnë më gjatë se absolutisht e nevojshme? Eliminoni morrat dhe thërijat e rritura në dyshe Me SOS, një shampo morrash me forcë recetë e bërë me Ivermectin. Është e vetmja shampo morrash në dispozicion me aftësinë për të vrarë morrat në të gjitha fazat e ciklit të tyre të jetës pa pasur nevojë të riaplikoni pas një jave apo më shumë.

Edhe pse ju do të duhet një recetë për Të marrë Sos, kjo është super efektive, pa krehje të nevojshme—morrat janë të vdekur në kontakt kur ju përdorni Sos. Madje është aprovuar për përdorim tek fëmijët e vegjël deri në gjashtë muajsh.

Licener shampo per morra

Nëse vogëlushi juaj vjen në shtëpi me një rast të morrave të kokës, me siguri do të dëshironi të kërkoni një trajtim të morrave që është i butë dhe pa erë të ashpër ose kimikate. Shkruani Shampon Licener: një alternativë pa kimikate për disa nga markat më të njohura të trajtimeve të morrave të disponueshme sot. Formula natyrale e Licener është pa aromë dhe pa lot, kështu që nuk do të duhet të shqetësoheni për këtë duke thumbuar sytë e vogëlushit tuaj.

Fairy Tales Daily Kids Shampoo & Conditioner

Pse të mos merreni me çështjen e morrave para se të fillojë? Zgjedhni një shampo kundër morrave si Përrallat. Është formuluar me Rozmarinë, Citronella dhe vaj të pemës së çajit, të gjitha këto janë repelentë natyralë të morrave, dhe është pa kimikate të ashpra dhe sulfate. Prindërit tërbohen për aromën e këndshme që nuk është shumë mbizotëruese dhe është mjaft e butë për përdorim të përditshëm për të mbajtur larg gabimet.

Nëse, megjithatë, e gjeni veten duke u marrë me morrat pavarësisht përpjekjeve tuaja më të mira për t’i shmangur ato, Përrallat gjithashtu ofrojnë një çantë të butë dhe pa kimikate për trajtimin e morrave. Ky shampo është i sigurtë per bebe por lexoni udhëzuesin ju lutem!

Head Hunters Complete Pro Lice Kit

Shumica e njerëzve janë nën përshtypjen se duhet një dozë e rëndë insekticidesh në mënyrë që të heqin qafe morrat. Kjo është sigurisht një mënyrë për ta bërë atë, por nëse jeni duke kërkuar për një trajtim alternativ natyral të morrave, Fshirja nga Kokat E Kokës është një vend i shkëlqyeshëm për të filluar. Kompania shpjegon se produkti i tyre është veçanërisht efektiv sepse sulmon morrat në një nivel fizik në vend që të përdorë kimikate për t’i vrarë ato. Kjo do të thotë se dëmton ose çaktivizon përgjithmonë morrat, në vend që t’i ekspozojë ato ndaj kimikateve të njohura për t’i vrarë ato.

Nëse jeni të lodhur nga trajtimet me morra super erë të keq që reek të kimikateve ose vajit të pemës së çajit, do të befasoheni këndshëm nga Fshirja E HeadHunter. Ka një aromë të lehtë, me shije frute që do ta duash.

Lice Clinics Lice Treatment Kit

Nëse jeni duke kërkuar për një trajtim të morrave që është një komplet i plotë eliminimi, por dëshironi të kaloni pesticidet, mos kërkoni më larg Se Klinikat E Morrave të Amerikës. Me dimethicone si përbërës aktiv, ky produkt është formuluar për të vrarë morrat rritur vetëm, në vend se të rriturit dhe thërija.

Kjo do të thotë që jo vetëm që do të duhet të krehni, por edhe të jeni të zellshëm për të bërë një aplikim të dytë një javë më vonë për të vrarë të gjitha morrat (për të llogaritur të gjitha fazat e ciklit jetësor). Një bonus është se shishja vjen me produkt të mjaftueshëm për të dy aplikacionet, kështu që nuk keni pse të ktheheni në dyqan.

Përdoruesit pretendojnë se ky trajtim shumë i vlerësuar i morrave është një alternativë efektive për markat më të njohura si NIX dhe RID. Megjithëse mund të duhet pak më shumë kohë dhe zell për të zhdukur plotësisht morrat e kokës, recensentët thonë se ia vlen të shmangni pesticidet potencialisht të dëmshme.