12 Parfumet më të Mira për Meshkuj 2022

Pas pastrimit rutinë dhe përdorimit te produkteve të larjeve dhe locioneve tuaja të preferuara të trupit, parfumi është hapi i fundit për të pasur erë të mrekullueshme.

Megjithatë, gjetja e parfumit së duhur mund të jetë një detyrë e gjatë nëse nuk e dini se çfarë ju pëlqen ose jeni duke blerë për dikë tjetër. Të hysh në një dyqan dhe të nuhasësh çdo aromë ose thjesht të blesh shishen më të shtrenjtë në internet nuk është mënyra më e mirë për ta bërë këtë.

Për fat të mirë, nuk keni nevojë të jeni specialist i aromave për të gjetur një aromë që ju ose dikujt që do t’i dhuroni do t’ju pëlqejë. Nga aromat e personalizueshme nga startup-et deri tek aromat më të shitura nga markat e nivelit të lartë, këtu do te perfshijmë parfumet me te mira për meshkuj.

Ne e kuptojmë se aroma mund të jetë shumë subjektive. Ndërsa përpiloja këtë listë, mbajta parasysh faktorët e mëposhtëm: përballueshmërinë, shumëllojshmërinë, personalizimin dhe përvojat nga testimi im personal si një reporter i kujdesshëm gjatë viteve. Në fund të fundit, kolonja më e mirë për ju mund të kërkojë disa eksperimente, por opsionet e mëposhtme janë një vend i mirë për të filluar.

Një aromë e mirë për meshkuj është mënyra perfekte për të shënuar çdo veshje. Dhe megjithëse një kostum i përshtatur mirë dhe një prerje flokësh e freskët sigurisht që japin fuqi në arsenalin tuaj të stilit, është ende prekja përfundimtare ajo që vendos tonin. Kur qëllimi juaj është të visheni për sukses, jini të ndërgjegjshëm për të zgjedhur aromën e duhur që funksionon për personalitetin tuaj dhe kiminë e trupit.

Dhe ndërsa numri i parfumeve te meshkujve vazhdon të përshpejtohet, ka ende vetëm disa që dallohen mbi pjesën tjetër të segmentimit të tregut. Nga aromat klasike të drurit me jetëgjatësi mbresëlënëse deri te notat e ngurtësuara të agrumeve – dhe disa lançime më të reja që sfidojnë linjat tradicionale gjinore – ekipi im dhe unë arritëm në përfundimin se aromat më të paharrueshme për meshkujt janë vendosur dhe gati për t’u marrë në vitin e ri 2022.

Sot, blerjet mund të rezultojnë të jenë mjaft detyrë e vështirë, veçanërisht nëse e bëni atë në internet. Së pari, ka një numër të madh opsionesh për të zgjedhur dhe për të bërë zgjedhjen tuaj. Në fakt, ofertat e produkteve sot shtrihen nga një sërë shënimesh, si dhe nga një gamë çmimesh. Tani e tutje, ndonjëherë mund të ndihet paksa dërrmuese. Kur konsumatorët dërrmohen, ata bëhen të pakënaqur.

12 Parfumet me te mira per meshkuj ne vitin 2022

1. Dossier Musky Oakmoss

Ka shumë marka të stilistëve të nivelit të lartë që bëjnë parfume të mrekullueshme për meshkujt, por ato mund të jenë shumë të kushtueshme. Dossier vepron si një alternativë e përballueshme duke krijuar aroma të frymëzuara nga aromat e njohura (dhe të shtrenjta) luksoze.

Ndërsa marka dhe paketimi janë një pjesë e madhe e markup-it të parfumeve luksoze, aroma në vetvete është ajo që është e rëndësishme. Të gjitha kolonja-t dhe parfumet e Dossier janë emëruar sipas aromave të përdorura në formulë.

Nëse keni marrë ndonjëherë një shishe të shtrenjtë parfumi si dhuratë dhe ju ka pëlqyer, por nuk keni mundur të blini një shishe tjetër më pas, Dossier ia vlen ta provoni. Ka të ngjarë të merrni tre ose katër shishe parfumi Dossier për çmimin e një shishe parfumi të dizajnit.

Dossier eshte vlersuar si arfumi me i mire per meshkuj nga shume njerez qe miren me rishikimin e produkteve si parfumet.

2. Hawthorne Work and Play

Nëse nuk keni gjetur ende një parfumë që ju pëlqen vërtet, Hawthorne mund të jetë vendi për të gjetur një të tillë pa nuhatur gjithçka në sportelin e dyqanit. Marka përdor një kuiz të shkurtër për të identifikuar personalitetin tuaj, si dhe nevojat tuaja për rregullimin dhe kujdesin e lëkurës.

Pas kuizit, Hawthorne rekomandon dy aroma që do t’ju pëlqejnë t’i perdorni – një për punë dhe një për lojë. Të gjitha parfumet e Hawthorne janë formuluar nga profesionistë të vlerësuar me çmime, të cilët kanë krijuar aroma për marka si Balenciaga, Christian Dior dhe Ralph Lauren.

Me një çmim prej 100 dollarë për aromat e personalizuara që me siguri nuk do të gjeni njerëz të tjerë duke e perdorur, Hawthorne ia vlen t’a shikoni.

3. Duke Cannon

Duke Cannon është një markë e kujdesit për burra të frymëzuar nga ushtria që prodhon produkte me cilësi të lartë me paketim qesharak. Ndërsa “Big Ass Brick of Saap” është një nga artikujt më të njohur për risinë e saj, cilësia e parfumeve është në të vërtetë mjaft mbresëlënëse.

Pjesa më e mirë e parfumit Duke Cannon është se ajo zbërthen secilen prej tyre me një profil dhe përbërës kryesorë të aromës, kështu që nuk do t’ju duhet të merrni me mend plotësisht se si e kanë erën. Për shembull, Prescott, i preferuari im personal, është “pyjor, i pasur, me disa nota jeshile për ekuilibër”. Nëse preferoni pyllin mbi myshkun ose ujin, do të dini se cilat të zgjidhni.

Përndryshe, ju mund të bëni kuizin e përzgjedhësit të aromës së nënshkrimit për t’ju ndihmuar të identifikoni preferencën tuaj.

Përpara se të provoja Duke Cannon, shumica e parfumeve që zotëroja ishin dukshëm më të shtrenjta. Tani kam një perspektivë më të mirë se sa shumë duhet të shpenzoni për të marrë një shishe të shkëlqyer parfumi. Për 25 dollarë “eau de parfum” që zgjat gjithë ditën, Duke Cannon është një marrëveshje e jashtëzakonshme.

4. Dior Sauvage

Që nga publikimi i tij në 2015, Dior Sauvage është bërë një nga aromat më të njohura për meshkuj në treg. Ka cilësinë e një marke të nivelit të lartë, që vjen nga Christian Dior, dhe një aromë prej dheu që është mashkullore dhe tërheqëse për shumë njerëz.

Linja Dior Sauvage ndahet në tre kategori të ndryshme – parfum, eau de parfum dhe eau de tualette. Në përgjithësi, ndryshimi i vetëm do të ishte përqendrimi i parfumit të përdorur, por secili prej tyre ka gjithashtu një profil paksa të ndryshëm arome.

Personalisht, aroma e “eau de toilette” më pëlqen më së miri, sepse nuk është shumë mbizotërues, një mundësi kur aplikoni aromat e drurit dhe gjithashtu ka nota agrume. Krahasuar me “eau de toilette” e tjerë që konsumohen shpejt, disa spërkatje të Dior Sauvage zgjasin shumë më gjatë.

E vetmja pengesë për të pasur një aromë kaq të njohur është se ka të ngjarë të hasni edhe njerëz të tjerë që e perdorin atë. Domethënë, nëse dëshironi të keni një aromë unike.

5. Ralph Lauren Polo Sport

Kur bëhet fjalë për stilin, Ralph Lauren është një nga markat më të përjetshme në ekzistencë, kështu që nuk është çudi që ata gjithashtu dinë të bëjnë aromat që njerëzit i kanë dashuruar prej dekadash.

Ndërsa ka disa versione për të zgjedhur, Polo Sport eau de toilette është i preferuari im personal nga marka. I lëshuar fillimisht në 1994, Polo Sport ka një aromë të freskët me notat e sipërme të nenexhikut, agrumeve dhe bergamotit, dhe notat e poshtme të drurit të sandalit dhe myshkut.

Unë kam veshur Polo Sport për më shumë se 10 vjet dhe nuk jam lodhur prej tij. Si një eau de toilette, aroma është e lehtë dhe jo shumë mbizotërues, por ende mbetet gjatë gjithë ditës.

6. Nautica Voyage

Nëse preferoni aromat ujore mbi aromat kryesisht pikante, dheu ose myshku, Nautica është një vend i mrekullueshëm për të gjetur një parfum. Në fund të fundit, marka mbart një temë detare në shumë prej produkteve të saj.

Disa nga aromat e mia të preferuara janë Nautica Blue, Nautica Voyage ose Nautica Oceans krejtësisht të reja pa alkool.

Çdo aromë është e lehtë, e freskët dhe e përshtatshme për veshje të rastësishme në shumicën e çdo ambienti.

7. Judith Leiber

More is More! nga Judith Leiber është një nga modelet më interesante dhe më unike të parfumit që kam parë ndonjëherë. Shishja përmban tre dhoma me profile të ndryshme aromash – erëza, detare dhe lëkurë. Dizajni ju lejon të spërkatni çdo kombinim të të treve së bashku ose veçmas, duke ju dhënë më shumë mundësi se shishja juaj mesatare e parfumit.

Perzierja e erëzave ka nota të xhenxhefilit, livandës, vaniljes së ngrohtë dhe qelibarit. Frymëzuar nga oqeani, perzierja detare ka nota të freskëta të mollëve jeshile, dru kedri, paçuli dhe piper të zi. Për nota të pasura dhe tokësore, perzierja e lëkurës përmban një përzierje limoni, lëkure të errët, paçuli dhe druri lesh kashmiri.

Edhe nëse keni një preferencë të qartë për aromat, është kënaqësi të zbuloni të preferuarat e reja duke i përzier ato së bashku. Pavarësisht nëse ju pëlqen ta ndërroni atë për raste të ndryshme ose po ia jepni dikujt tjetër, kombinimi i aromave të personalizueshme e bën More is More! një zgjedhje e shkëlqyer.

8. Tom Ford Tobacco Vanille

Ky është një parfum që shërben si mishërim i aromave të vjeshtës dhe dimrit – por pa dru të djegur. Aroma e Tom Ford’s Tobacco Vanille është mbresëlënëse. Përzierja kombinon aromën e tymosur të duhanit me vanilje kremoze, fasule tonka, thekse frutash të thata dhe lëng druri të ëmbël për një rezultat luksoz që është gjithçka e ngrohtë dhe pikante.

Me një ekuilibër të rafinuar që nuk është tepër i ëmbël ose tepër i tymosur, aroma mbetet e ngrohtë, tërheqëse dhe më e rëndësishmja e denjë për komplimente.

9. BLEU DE CHANEL

Mos lejoni që paketimi i thjeshtë i kësaj arome t’ju mashtrojë – brenda shishes së hijshme jeton një parfum që ka një prani të fortë. Është e denjë për deklarim, por jo aq tepër. Ju do të jeni në gjendje të hyni në një dhomë dhe të zotëroni BLEU DE CHANEL si aromën tuaj të veçantë.

E tokës dhe drusore, me nuanca të agrumeve, kjo aromë e freskët gjithashtu karakterizohet me nota të ngrohta të vaniljes dhe kokrrës tonka për një shije të papritur. Është një aromë klasike që nuk do të dalë kurrë nga moda dhe do të qëndrojë në lëkurën tuaj shumë kohë pas aplikimit.

10. Versace Eros

Versace Eros Me nota të vetiverit, luleve të portokallit dhe vaniljes së Madagaskarit, Eros ngjall çdo gjë dashuri, pasion dhe bukuri. Frymëzuar nga mitologjia greke, kjo odë për Erosin (zotin e dashurisë) bërtet pasionin përmes një përzierjeje unike të lules së barbarozës, lëvozhgës italiane të limonit dhe drurit të kedrit.

Lozonjare dhe e ngrohtë, por seksi dhe simpatike, Eros ndërthur me mjeshtëri freskinë e nenexhikut me një prekje ëmbëlsie për një rezultat të parezistueshëm sa magjepsës aq edhe magjepsës. Pjesa më e mirë: pika e saj e ftohtë do të thotë se është e përshtatshme për të gjitha stinët.

11. Valentino Uomo Born In Roma

Nëse dizajni i zbukuruar i shishes së qelqit tërësisht të zi të Born in Roma nuk ju bën të dëshironi të fshini mokasat tuaja të përshtatshme të Versace, ne nuk e dimë se çfarë do të ndodhë.

Një kolonë ekzotike, tërheqëse që komandon karizmën, kjo zgjedhje përdor kripën minerale të mprehtë dhe xhenxhefilin pikant për një aromë të ndërlikuar me shtresa që do të përzihet pa mundim me kiminë e trupit tuaj për një aromë unike.

Universalisht lajkatare në të gjitha mënyrat e duhura, kjo zgjedhje ecën në një vijë të mirë: është e ëmbël dhe pikante, por e freskët dhe e guximshme.

Ajo që mund të duket si një erë e fortë në fillim, spërkatet në tone më të drunjta që mbeten gjatë gjithë ditës. I lindur në Romë është shkëlqimi në formën e tij më të pastër.

12. Yves Saint Laurent

Jo për të ligët e zemrës, kjo kolonë flakëruese është quajtur bluza e bardhë dhe xhaketa e zezë e aromave. Duke përfshirë sofistikimin e sherebelës dhe barbarozës, kjo është një aromë e guximshme e rastit që është e përshtatshme për diçka të veçantë, qoftë një fundjavë në qytet apo një mbrëmje në çati.

Me drurin e qelibarit që jep aromën e tij të thinjur dhe drunore, ky parfum bën një shenjë mashkullore me nota misterioze që do t’i bëjnë kalimtarët të pyesin se çfarë morën një erë. Dhe, për më tepër, ky parfum e kalon lehtësisht kufirin e 10 orësh për sa i përket përdorimit dhe fuqisë së qëndrimit.

Cili është ndryshimi midis një eau de toilette dhe një eau de parfum për meshkuj?

Eau de toilette dhe eau de parfum mund të duken të ngjashme, por ato janë krejtësisht të ndryshme. Fatmirësisht, është e lehtë të kujtosh se çfarë e bën secilin unik.

Në thelb, një eau de tualet është më e lehtë dhe më e mprehtë se një eau de parfum, e cila tenton të jetë më e përqendruar, dhe kështu është më e fortë në aromë. Të dy ndryshojnë në intensitet, me eau de parfum që përmban një forcë dhe përqendrim më të lartë të aromës.

Për shkak se profili i aromës së një eau de toilette është më i lehtë, kjo është ajo që shumica e njerëzve i drejtohen për përdorim të përditshëm. Produkti ka më shumë vajra esencialë dhe një përmbajtje më të ulët alkooli, duke e bërë atë të përshtatshëm për përdorim të përditshëm.

Thënë kështu, për disa njerëz, një eau de toilette nuk ka një fuqi të fortë qëndrimi në lëkurë sa një eau de parfum, por sigurisht, e gjitha varet nga struktura e vetë aromës si dhe nga përdoruesi.

Në të kundërt, një eau de parfum mund të jetë i jashtëzakonshëm dhe i përshtatshëm vetëm për një rast të veçantë. Disa kompani ofrojnë të njëjtën aromë si në versionin e eau de tualet ashtu edhe në një version të parfumit – në këtë rast, ka të ngjarë që aroma të jetë saktësisht e njëjtë, por përqendrimet në secilin prej tyre ndryshojnë.

Cila është mënyra më e mirë për të perdorur një parfum në mënyrë që të zgjasë?

Po kërkoni të përfitoni sa më shumë nga parfumi juaj? Ka disa gjëra që duhen bërë dhe duhet të kemi parasysh.

Hidratoni lëkurën tuaj: Sigurimi që lëkura juaj është e hidratuar mirë, spërkatja paraprake mund të bëjë ndryshimin në jetëgjatësinë e aplikimit tuaj të parfumit. Hidratimi i lëkurës tuaj përpara se të aplikoni parfumin tuaj i jep aromës diçka për t’u ngjitur dhe përthithur – ndryshe nga aplikimi i saj në lëkurë të thatë, gjë që mund të shkaktojë që ajo të jetë e prirur të avullojë më shpejt.

Aplikojeni pas dushit: Është më mirë të aplikoni parfumin tuaj menjëherë pas dushit për të njëjtën arsye që e aplikoni në lëkurën e lagur. Pas daljes nga dushi, poret tuaja janë të hapura dhe lëkura juaj është e lagur, duke e bërë atë më të aftë të përthithë parfumin dhe të japë një aromë të qëndrueshme.

Aplikoni në pikat e pulsit: Këshilla e vjetër për të spërkatur parfumin tuaj në kyçet e dorës për ta bërë atë të zgjasë më shumë është e pavlefshme. Kjo ndodh sepse kyçi i dorës është një pikë pulsi dhe është vendi ku venat tuaja janë më afër sipërfaqes së lëkurës. Kjo krijon një mjedis më të ngrohtë ku aroma të ngjitet, gjë që në fund e ndihmon atë të zgjasë më gjatë.

Shmangni fërkimin e kyçeve të duarve: Fërkimi i kyçeve pas aplikimit mund të prishë aromën, duke e bërë atë të largohet nga lëkura juaj më shpejt dhe në fund të kundërshtojë atë që po përpiqeni të arrini.

Mos e teproni: Çfarëdo që të bëni, rezistoni dëshirës për të mbivendosur parfumin tuaj. Ndonëse mund të mendoni se spërkatja në gjysmën e shishes do ta bëjë aroma të zgjasë më shumë, kolonët janë menduar të spërkaten një deri në dy herë (veçanërisht nëse nuk jeni duke përdorur varietetin e eau de toilette). Gjithashtu, shumë formula janë krijuar për të shpërndarë nota të ndryshme pasi ato qëndrojnë në lëkurën tuaj gjatë gjithë ditës, dhe aplikimi i tepërt mund të pengojë këtë proces natyral.

A perdoret parfumi në lëkurë apo në rroba?

Disa njerëz preferojnë të perhapin parfumin e tyre në ajër dhe të ecin nëpër të. Kjo është mirë; megjithatë, të tjerët bëjnë gabimin kryesor duke e spërkatur atë drejtpërdrejt në rrobat e tyre.

Kjo është një falsifikim, sepse parfumet janë krijuar për t’u përzier me vajrat natyralë të lëkurës tuaj, jo me pëlhurën e rrobave tuaja.

Ndërsa aplikimi në rrobat tuaja mund të bëjë që këmisha ose xhaketa juaj të ketë erë të mirë, nuk lejon që parfumi të godasë në të vërtetë lëkurën tuaj. Kjo mund të pengojë jetëgjatësinë e tij dhe mund të krijojë njolla të këqija në rrobat tuaja.

A ndihmon vazelina që parfumi të zgjasë më gjatë?

Nëse po kërkoni të zgjasni jetën e parfumit tuaj, aplikimi i vazelinës në pikat tuaja të pulsit (në kyçet e dorës dhe qafën) përpara se të spërkatni produktin tuaj mund të jetë efektiv.

Ashtu si hidratimi i lëkurës suaj para aplikimit (dhe aplikimi i parfumit në lëkurë të lagur menjëherë pas dushit), vazelina krijon një sipërfaqe ngjitëse ku parfumi mund të ngjitet dhe lejon që formula të zgjasë më shumë sesa do të kishte nëse do të aplikohej drejtpërdrejt në lëkurë të thatë.

Disa zona të tjera ku mund të aplikoni vazelinë për një efekt afatgjatë janë gjunjët, bërrylat e brendshme dhe qafa.

Parfumi me i mire per meshkuj

Nese doni ti dini 12 parfumet me te mira per meshkuj, ju duhet te lexoni listen tonë të plotë më lartë. Por nese na pyesin se cili nga keta 12 parfume është parfumi me i mire per meshkuj atëherë ne do te zgjidhnim Dior Sauvage. Aroma e tij eshte e mrekullueshme per tu perdorur nga meshkujt, si per te dale me shoket apo per takime pune.

E vetmja gje qe mund te ju ndaloj per ta provuar kete parfum eshte se pershkak te aromes se tij kaq te mire, ai perdoret nga shumica e meshkujve. Nese jeni nga ata qe deshirojne te jene unik, atehere ne ju rekomandojme te qendroni larg nga ky parfum.

A është mirë të vendosësh parfum nën sqetull?

Ndërsa parfumi duhet të aplikohet drejtpërdrejt në lëkurë për të rritur jetëgjatësinë dhe kohën e konsumimit, aplikimi i saj direkt në sqetull mund të jetë burim acarimi, veçanërisht nëse keni lëkurë të ndjeshme në fillim.

Disa argumentojnë se bërja e kësaj mund të ketë një efekt në prodhimin e melaninës në këtë zonë. Me fjalë të tjera, mund të çojë në errësimin e sqetullave megjithëse ka pak shkencë për të mbështetur këtë pretendim.

Thënë kjo, nëse jeni të shqetësuar për sqetullat e djersitura dhe nuk keni një deodorant në dorë, mund të jeni në gjendje të shpëtoni duke bërë një ose dy spërkatje në zonën e nënsqetullave ndërsa mbani një këmishë.

Perfundimi

Kjo liste me 12 parfumet me te mira per meshkuj eshte e verifikuar dhe e permbledhur nga specialist te fushes. E vetmja arsye pse eshte permbledhur ky artikull eshte qe lexuesit ta gjejne se cili eshte parfumi me i mire per meshkuj dhe ta zgjedhin ate qe ju pershtatet atyre.