10 Top Shampo per renien e flokeve në vitin 2021

Rënia e flokëve është më e përhapur nga sa mund të besoni, dhe mund të godasë këdo në çdo kohë prandaj kerkohen shampo per renien e flokeve. Sipas Dr. Eric Schweiger të Grupit Të Dermatologjisë Schweiger në Qytetin E Nju Jorkut, shkaqet përfshijnë humbjen e flokëve androgjenetike, ose të lidhura me hormonet, humbjen e flokëve të lidhura me stresin, i njohur zakonisht si telogen effluvium dhe zbokth. Rënia dhe rrallimi i flokëve mund të shkaktohet edhe nga medikamentet, mangësitë e vitaminave, çështjet e tiroides, stilimi i tepërt dhe çrregullimet autoimune. Lajmi i mirë është se ka terapi efektive në dispozicion, duke filluar me trajtimet aktuale të rritjes.

Ju keni dy alternativa kur bëhet fjalë për shampon e rritjes së flokëve: receta ose zgjidhje pa recetë. Shampot me recetë si ketokonazoli janë “anti-androgjenetike”, që do të thotë se ato parandalojnë dy hormone të lidhura me humbjen e flokëve—testosteronin dhe dihidrotestosteronin (DHT)—duke synuar rritjen e flokëve në vendin e folikulit dhe duke ndihmuar në ndërprerjen e ciklit të hormoneve që shkakton rrallimin në vend, sipas Schweiger. Aminoacidet dhe antioksidantët zakonisht përfshihen në shampot e rritjes pa recetë, të cilat furnizojnë përbërësit e nevojshëm për të rigjeneruar flokët duke zvogëluar gjithashtu dëmtimin dhe inflamacionin.

Schwieger këshillon produkte me antioksidantë si vitamina e dhe xhensen, aminoacide dhe vitamina B për të ndihmuar në rindërtimin e flokëve dhe zvogëlimin e dëmtimit të mjedisit nëse mendoni se shampot pa recetë për humbjen e flokëve janë për ju ose thjesht duan të stimulojnë rritjen dhe forcën. Ai këshillon që të mos përdorni shampo që përmbajnë parabene, sulfate ose aroma, pasi këta përbërës mund të irritojnë flokët dhe të bëjnë që ajo të humbasë lagështinë.

Gjithashtu, mbani në mend se rritja e flokëve është një proces gradual që ndryshon nga personi në person. Dr. Nava Greenfield Nga Schweiger Dermatology Group këshillon që të testoni një produkt për tre deri në katër muaj përpara se të vendosni nëse është apo jo efektiv. Merrni para dhe pas të shtënave sepse transformimi mund të jetë shumë delikat për t’u vërejtur.

10 Shampo per renien e flokeve qe ne ju rekomandojm per vitin 2021

Shampo për Rritjen e flokëve Argan – E Mbushur Me Biotinë, Vaj Argani, Keratinë, Kafeinë

Vaji Argan Art Naturals përmban bllokues DHT që punojnë për të parandaluar dëmtimin dhe humbjen e mëtejshme të flokëve. Ajo ka mbi 4,000 komente Në Amazon dhe përdoruesit raportuan rritje të dukshme të flokëve brenda dy javëve të para të përdorimit. Pikë Bonus: ju gjithashtu mund të blini kondicionerin E Vajit Argan që punon së bashku për të hidratuar flokët tuaj.

Shampo Stimulues I Rritjes Së Flokëve Të Biologjisë Së Pastër

E mbushur me përbërës aktivë si biotina dhe keratina, shampoja synon të promovojë aftësitë e vetë trupit për rritjen e flokëve. Formula stimulon qelizat përgjegjëse për zhvillimin e folikulit të flokëve.

Honeydew Biotin Shampo Për Rritjen E Flokëve B-Formula Komplekse Për Humbjen E Flokëve

Ky është shitësi më i mirë I Amazon në shampot e rigjenerimit të flokëve. Shampo natyrore biotin krenohet me katër yje e gjysmë dhe më shumë se 1,673 komente. Konsumatorët pretendojnë se produkti funksionon si magji, duke ndihmuar në përmirësimin e humbjes së flokëve si nga gjenetika ashtu edhe nga kirurgjia.

Shampo E Avancuar Për Trashje Me Densitet Të Plotë

Me 4.5 nga 5 yje Në Amazon, recensentët kanë gjetur diçka si një ilaç magjik në këtë shampo. “Unë provova këtë shampo dhe xhelin e kondicionerit dhe voila, ishte e qartë se gjëndrat ishin trashur dhe flokët e mi ndiheshin më të pastër”, thuhet në një përmbledhje. Përbërësit kryesorë përfshijnë biotin dhe zink që punojnë për të forcuar fillesat.

Shampo dhe Kondicioner Biotin Vendosur Për Rritjen E Flokëve / Trashje dhe Trajtim Shampo Kundër Humbjes Së Flokëve dhe Kondicioner Për Flokë Të Thatë Normal Me Vaj Dhe Ngjyrë Të Trajtuar

Kjo duo është e mbushur me biotinë, së bashku me keratinën e hidrolizuar, për të bllokuar DHT, arsyeja kryesore pas fijeve të dobëta. E sigurt për skalp të ndjeshëm, mund të prisni të shihni fillesa më të shndritshme dhe më të trasha pas një muaji përdorimi.

Shea me lagështi të forcuar, rrit dhe rivendos shampon

Kjo shampo pastron skalpin pa e tharë ashtu siç munden kimikatet e ashpra. Ju do të merrni një shampo të fuqishme pa kompromentuar lagështinë. Plus, kondicioneri ushqen fillesat dhe i lë ata të ndjehen të butë të butë pas dushit.

Humbja e flokëve Dhe Shampo Biotin-Trashet Dhe Pasuron Flokët E Rralluar Për Burra Dhe Gra-Përbërës Të Fuqishëm Organikë Natyralë-Pa Parabene ose Sulfate-Vegan, Të Gjitha Llojet E Flokëve 18 fl Oz (Shampo)

Nëse jeni duke kërkuar për përbërës të gjithë-natyrore që punojnë, kap dr. Hempsters anti-Humbje e flokëve shampo. Vaji i kërpit punon për të stimuluar rritjen e re, biotina trashëson fillesat dhe proteina e grurit punon për elasticitet. Është e pastër, e gjelbër dhe pa testime të kafshëve.

Laritelle Shampo Organike

Kjo shampo organike e çertifikuar është pa parabene dhe sulfate. Në vend të kësaj, është bërë me përbërës të natyrshëm si xhenxhefil dhe dru kedri për të nxitur rritjen e flokëve.

Serum I Fortë Për Rritjen E Peptideve Të Kafeinës HairPro Caffeine

Teknikisht një serum i kokës, por do ta lëmë të rrëshqasë. Formula punon për të forcuar flokët nga rrënja dhe për të shmangur thyerjen. Ai gjithashtu synon ndërtimin E DHT, i cili është shkaku kryesor i alopecisë.

Carol’s Daughter Goddess Shampon Forcues

Flokët e fortë i bën për flokë të gjatë. Investoni në një shampo fortifikuese, si kjo Nga Vajza E Carol, për të forcuar fijet dhe për të ushqyer flokët e dëmtuar nga nxehtësia. Ideale për llojet e flokëve 4c, pastron flokët pa i zhveshur nga vajrat natyralë.

Perfundimi

Ndërsa mund të keni vërejtur së pari që flokët tuaj rrallohen kur bishti juaj i bishtit u tkurr, rrënja e flokëve të rralluar fillon në lëkurën e kokës, jo në skajet. Kjo është arsyeja pse zgjedhja e shampos së duhur është kaq e rëndësishme për të siguruar shëndetin e fillesave tuaja. Shampot më të mira për hollimin e flokëve mund të rrisin vëllimin, zhvillimin dhe qarkullimin e folikulit, duke prodhuar një mjedis të favorshëm për rritjen e flokëve.

Por sa prej juve e merrni përgjigjen e sakt kur vendosni të kërkoni në google për shampo per renien e flokeve? Për te kuptuar më shumë rreth shkaktarëve per rënjen e flokëve mund te lexoni kete artikull nga FarmaOn: https://farmaon.al/renia-e-flokeve-gjithcka-qe-duhet-te-dini-rreth-saj/

Humbja e tepërt e flokëve mund të shkaktohet nga një sërë ndryshoresh, duke përfshirë moshën dhe ushqimin. Ndërsa derdhja është plotësisht e natyrshme (personi tipik humbet 50 deri në 150 qime në ditë), humbja e tepërt e flokëve mund të shkaktohet nga një sërë faktorësh, përfshirë moshën dhe dietën.

Central Centifunga Ciccatricial Alopecia është një tjetër lloj i humbjes së flokëve që prek njerëzit me origjinë Afrikane (CCCA). Trichologist Bridgette Hill shpjegon, ” ajo paraqet veten në kurorën radiating jashtë në një model rrethor.””Ekziston një perceptim në komunitetin shkencor se shkaktarët e besueshëm mund të identifikohen në relaksuesit kimikë dhe straighteners,” thotë ajo, por arsyeja rrënjësore nuk dihet. Një shkak tjetër i humbjes së flokëve është alopecia tërheqëse, e cila prek gratë E Zeza që veshin gërsheta të ngushta, bisht dhe hairstyle të tjera. Sipas Hill, është shkaktuar nga ” stresi i tepërt në gjëndrën e flokëve, duke rezultuar në shkatërrim folikular dhe erozion të indeve dhe qelizave.”