Top 5 Maska per Fytyre me Pucra

Ju apo dikush i aferm i juve keni nje fytyre me pucra dhe po kerkoni per maska per fytyre me pucra per ta zgjidhur problemin atehere keni ardhur ne vendin e duhur. Ndoshta është ndryshimi i motit, ndoshta është maskimi me leckë të dyfishtë, ndoshta janë të dyja. Apo ndoshta është thjesht stres! Kush e di. Por për çfarëdo arsye, unë dhe të gjithë rreth meje ka njolla dhe çarje për të kursyer. Ky është sezoni kur komplekset tona dalin nga binarët, me sa duket.

Edhe nëse keni investuar në një rutinë të përditshme për lëkurën që lufton aknet, ndonjëherë keni nevojë për diçka shtesë për të goditur shpërthimet cistike dhe puçrra të rastësishme në frenim. Pergjigjja është maska kundër akneve.

A mund të ndihmojnë maskat e fytyrës në të vërtetë aknet?

Po! Nga të gjitha maskat e fytyrës në ekzistencë dhe tani ka mundësi të pakufishme per te zgjedhur, por ato që luftojnë aknet mund të tregojnë rezultate më të shpejta. Nëse zona juaj T është vazhdimisht e shkëlqyeshme dhe ngatërrohet me lojën tuaj të fondamentit, disa pika të një formule balte mund të heqin vaj shtesë në çast. Dhe nese zgjoheni me disa gunga të rastësishme të kuqe në faqet tuaja, një formulë qetësuese mund të shuajë inflamacionin dhe të heqë atë rruzullim shpejt. Edhe më mirë, përbërësit e rinj po zbulohen dhe testohen çdo ditë për të mposhtur pucra-t që kërcënojnë të shfaqen në çdo moment.

Pra, për të përmirësuar blerjet tuaja, ne kemi rrumbullakuar maskat më të mira absolute për çdo lloj lëkure dhe lloj fytyre. (Këshillë e nxehtë: kapni disa mundësi të ndryshme nëse mundeni dhe multi-maskë për një trajtim më të porositur.) Nga formulat qetësuese të xhelit për lëkurën reaktive, të ndjeshme në argjilën me baltë që shërbehet më së miri në kompleksionet vajore, ka diçka për të gjithë.

Lista me Top 5 Maska per Fytyre me Pucra qe ne i rekomandojmë ti bleni ne vitin 2021

OENA® Black Mask + MASK BRUSH | XXL tube 100 ml

Qymyri i aktivizuar është i njohur për vetitë e tij lidhëse. Punon si një magnet që tërheq papastërtitë. Si maskë për pikat e zeza në luftën kundër pucra-ve, qymyri i aktivizuar përdoret për të tërhequr sebumin e tepërt me ngjyrë të errët nga poret e lëkurës. Maska e zezë Soena me qymyr aktiv përmirëson ngjyrën e lëkurës tuaj duke hequr papastërtitë nga poret tuaja.

Maska per fytyre me pucra OENA e zezë vjen gjithashtu në një version të ashtuquajtur peel-off, sepse efekti i pastrimit të poreve mund të intensifikohet më tej. Gjatë zhvillimit të maskës së zezë Soena, u tregua kujdes i veçantë për t’u siguruar që përbërësit e përzgjedhur ta bëjnë atë të lehtë për t’u përdorur dhe të butë me lëkurën. Rezultati është një çehre më e pastër dhe më e lëmuar.

Përshkrimi i Produktit

 • ✔ Puçrra të bezdisshme, pika të zeza apo pore shumë të mëdha në hundë, mjekër dhe ballë? Maska e zezë Soena i largon këto probleme nga lëkura juaj dhe përmirëson dukshëm ngjyrën!
 • ✔ XXL 100 ml + FURCA MASKË SOENA – Ju merrni jo vetëm një tub 100 ml në vend të 60 ml të zakonshëm të markave të tjera, por edhe një Furçë MASKË me cilësi të lartë për aplikim më të mirë! Formula e pastrimit është e mjaftueshme për të paktën 15 – 30 aplikime!
 • ✔ APLIKIM MË I LEHTË, HEQJE MË E MIRË – Meqenëse shumë maska janë shumë të lëngshme, ato janë më të vështira për t’u aplikuar dhe hequr. Maska për fytyre me pucra Soena është më e trashë dhe për këtë arsye më e lehtë për t’u aplikuar dhe hequr nga lëkura juaj. Kjo do të jetë maska më e mirë për pikat e zeza që keni përdorur ndonjëherë!

Indian Healing Clay Deep Pore Cleansing Facial and Body Mask

Ky produkt i dashur i Amazon-it ka një varkë me komente pozitive dhe një kult pasues. Nëse zona juaj T duket si një Slip-N-Slide deri në fund të ditës, kjo maskë balte do të ndihmojë në kontrollin e prodhimit të vajit dhe do të zhbllokojë çdo bllokim që mund të mblidhet pranë hundës, faqeve dhe ballit tuaj.

Sekreti Aztec ka të bëjë kryesisht me faktin se yndyra e tepërt, bakteret dhe substancat acide lidhen me veten dhe pastrojnë lëkurën aq thellë , sepse bakteret dhe vajrat e lëkurës me vaj janë shkaku i zakonshëm i puçrrave dhe skuqjes.

Për shkak të vetive të tij pastruese, është veçanërisht popullor si një maskë pastrimi dhe produkt pastrimi për lëkurën tuaj me vaj.

Shumë përdorues kishin probleme me shtimin e uthullës, dhe shpesh kishte një ndjesi djegieje dhe skuqje.

Si rezultat, formula u përmirësua me substancën çudi zeolite , e cila tani e bën përdorimin e uthullës të tepërt.

Pershkrimi

 • Maska e fytyrës kundër puçrrave dhe pikave të zeza, maskë puçrrash e bërë me minerale
 • Tokë e veçantë vullkanike për kujdesin holistik të lëkurës së yndyrshme e cila nxit puçrrat dhe aknet
 • Aztec Secret për femra dhe meshkuj për lëkurë të freskët dhe të pastër
 • Kujdesi ndaj lëkurës së yndyrshme. Peeling dhe maskë për fytyrën Aztec Secret

Cherioll Black Mask Activated Charcoal Remover Deep Cleaning Facial Mask

Klasike! Maska prej Qymyri druri është një kampion kur bëhet fjalë për thithjen e vajit të tepërt, dhe kjo formulë do t’ju ndihmojë të mbani hundën dhe faqet tuaja të qeta dhe të qarta. Per ta shtuar ne listen time këtë produkt kam kryer kerkime ne faqen e Amazon si dhe 3 faqe te tjera per ti lexuar komentet.

Pershkrimi

 • Qymyri i bambusë ka një strukturë poroze të lirshme, molekula e tij është e imët dhe poroze, me absorbueshmëri shumë të fortë, maska ​​mund të thithë papastërtitë e tepërta nga pjesa e brendshme e lëkurës për të tkurrur poret dhe për të nxitur metabolizmin e lëkurës së fytyrës.
 • Kjo maskë për fytyrën mund të depërtojë me forcë në lëkurën tuaj, të pastrojë thellë poret, të zvogëlojë rrudhat dhe të shtrëngojë lëkurën, të rinovojë qelizat, ta mbajë lëkurën tuaj më të shëndetshme dhe më të bukur.
 • Shpërndani përbërësit efektivë për të penguar yndyrën e tepërt, për të balancuar vajin e lëkurës, për të shtrënguar poret dhe për të përmirësuar lëkurën tuaj të ashpër. Maska e zezë ju jep një pamje të bardhë, të ndritshme dhe të gjallë.
 • Transporti i lëndëve ushqyese dhe hidratuese në qeliza nëpërmjet shtresave korneum, efekti super hidratues, lagështia e qëndrueshme, efekti i fortë, largon pigmentin, njollat ​​e ngjyrave, ju japin një përvojë të butë dhe zbardhuese të lëkurës.
 • Nxit zgjerimin e kapilarëve, përshpejton rrjedhjen e gjakut në lëkurën e thellë, rrit vitalitetin e qelizave në epidermë, eliminon gjendjen e relaksimit dhe plakjes së lëkurës dhe rinovon vitalitetin e rinisë.

Cetaphil Pro Dermacontrol Purifying Clay Mask with Bentonite Clay for Oily, Sensitive Skin

Redaktorët shpesh arrijnë tek produktet Cetaphil kur lëkura e tyre është duke u shkrirë, dhe ne po e shtojmë këtë maskë në arsenalin tonë. Nëse keni kongjestion të madh, por dëshironi ta mbani zonën të qetë, lyeni këtë formulë të butë por efektive balte në hundë dhe shpëlajeni për një çehre më të pastër.

Pershkrimi

Maska e re, kremoze dhe luksoze Cetaphil Pro Dermacontrol pastruese me argjilë pastron thellë poret dhe siguron një ndjesi ultra të pastër dhe të freskët të lëkurës. Me dy lloje balte dhe ekstrakte frutash dhe perimesh, formula unike nuk thahet dhe siguron që lëkura të mos shtrëngohet apo thahet. Balta e bentonit thith vajin dhe papastërtitë që bllokojnë poret, duke minimizuar pamjen e poreve, ndërsa argjila me kaolinë eksfolohet butësisht për të hequr qelizat e vdekura të lëkurës dhe për të përmirësuar tonin dhe strukturën e lëkurës.

Ekstrakti i frutave të mollës ndihmon në hidratimin e lëkurës dhe ekstrakti i farës së kastravecit është i pasur me acid oleik për të ndihmuar në zbutjen e tonit të lëkurës. E projektuar për lëkurë të ndjeshme, Cetaphil Cleansing Clay Mask është pa aromë, hipoallergjike dhe jo komedogjene, në mënyrë që të mos irriton lëkurën ose të bllokojë poret. Për të minimizuar yndyrën e tepërt dhe shkëlqimin, përdorni atë me Cetaphil Pro Dermacontrol Oil Remove Foam Wash dhe Cetaphil Pro Dermacontrol Oil Absorbent Moisturizer SPF 30 për kujdes të butë të lëkurës. Ideale për lëkurë të yndyrshme ose të kombinuar.

Lexoni se cfare thotë njëri nga komentuesit e ktij produkti ne Amazon:

Më lejoni të përcaktoj paraprakisht se ne përdorim shumë produkte Cetaphil në shtëpinë tonë (si dhe Cerave, i cili është mjaft i ngjashëm). Së dyti, kjo është një maskë e shkëlqyer. Do të lërë lëkurën e shumicës së njerëzve të shtrënguar dhe freskuar. Një hidratues shumë i lehtë dhe absorbues menjëherë pas kësaj do të ndihmojë në mbajtjen e tij të tillë.

Argjila bentonite (ka disa lloje të ndryshme) përdoren shpesh në maskat e argjilës premium. Ata janë super absorbues dhe formojnë një teksturë të ngjashme me pelte kur hidratohen. Shumë nga përfitimet e supozuara shëndetësore të maskave të argjilës i atribuohen Bentonitit për shkak të aftësisë së tij për të tërhequr dhe thithur disa jone të ngarkuar nga lëkura (“toksina”). Bentoniti zakonisht përbën një pjesë të vogël të përzierjes së argjilës në një maskë, sepse tekstura e tij kur hidratohet nuk e lejon veten të qëndrojë në fytyrën tuaj. Argjila të tjera si kaolini sigurojnë strukturën ngjitëse të nevojshme. Kombinimi i bentonitit dhe argjilave shtesë të bluar imët jep një strukturë luksoze krejtësisht ndryshe nga argjilat më të trashë balte.

Gjithçka mirë, por ç’të themi për maskën Cetaphil?

Fatkeqësisht, Bentoniti është një term disi i pasaktë. Disa e konsiderojnë çdo argjilë sedimentare me 70% ose më shumë smectite si bentonite. Të tjerë i konsiderojnë vetëm argjilat montmorillonite që rrjedhin nga hiri vullkanik si bentonit të vërtetë. Pra, mund të ketë ndonjë art marketingu që po ndodh këtu me maskën. Do të ishte më mirë nëse minerali të specifikohej. Përveç kaolinës dhe betonitit, etiketa liston silikatin e magnezit të aluminit. I njohur gjithashtu si Veegum, silikati i magnezit të aluminit, si Bentoniti, është një argjilë smectite me veti të ngjashme hidratimi – por pa vetitë e tjera “të vërteta” të Bentonitit. Veegum përdoret në industrinë kozmetike kryesisht si trashës.

Maska ime e zgjedhur? Argjila e thatë e betonitit të bluar imët dhe kaolinë (kam afërsisht 5 kilogramë secila në banjën time kryesore), të përziera me ujë dhe pak lëng limoni. Struktura dhe efektet e maskës Cetaphil janë pothuajse të njëjta (gjë që është e mirë). Cetaphil zëvendëson acide të ndryshme për ndriçimin. Dhe mban … e imja duhet të përzihet sipas nevojës, pasi nuk mbahet mirë.

Tani, a është Cetaphil aq i mirë sa maska ​​ime e Bentonitit? Epo, kjo varet nga ajo që vlerësoni. Kostoja? E imja fiton me shumicë dërrmuese. Konsistenca, nga grupi në grup? Cetaphil, duart-poshtë. Komoditet? Cetafil. Pastërti? Hmmm, mund të ketë një diskutim më të gjatë atje. Megjithatë, më pëlqen thjeshtësia ime, dhe nuk ka asnjë lloj aditivë. Dhe përfitimet shëndetësore të Bentonitit “të vërtetë” mund të referohen në terma shkencorë, por në realitet janë më shumë marketing (ose edhe fetare).

Përfundimi: Maska Cetaphil Pro Dermacontrol është shumë, shumë e mirë, me rezultate të krahasueshme me një maskë të përzier me dorë të bërë me argjilë premium dhe përbërës të tjerë të freskët. Është një zgjedhje e shkëlqyer në maskat komerciale të argjilës.

Laneige Water Sleeping Mask 70ml

Nëse po përjetoni një shpërthim dhe po dukeni më rozë se zakonisht, aplikoni pak nga ky produkt më vonë të kësaj formule qetësuese gjatë natës dhe zgjohuni me lëkurë dukshëm më të qetë. Njeri nga komentuesit ne Amazon thote:

Unë kam qenë duke përdorur këtë maskë për dy muaj tani dhe unë jam më shumë se i kënaqur me të. Kam lëkurë shumë të ndjeshme. Unë vuaj nga puçrrat dhe lëkura e njollosur çdo herë e më shumë. Prandaj, është shumë e vështirë të gjesh produkte që nuk e përkeqësojnë këtë gjendje. Në muajt e dimrit kam lëkurë shumë të ashpër dhe të thatë.

Gjetja e kujdesit të duhur është një sfidë për mua. Por më duhet të them se kjo maskë është shumë e mirë për lëkurën time. Kjo e bën lëkurën time më të butë dhe lëkura ime është padyshim më pak e thatë se më parë. Ashtu si me të gjitha produktet, nuk mund të pritet një kurë mrekulli. Por më duhet të them se më ka përmirësuar shumë lëkurën.

Një tjeter komentues tha:

Miku im Korean ma dha këtë artikull mua si një dhuratë për Krishtlindje. Lëkura ime ka tendencë të irritohet lehtë, është e thatë dhe e prirur për të kontaktuar alergjitë.
Dimri dhe ajri i keq brenda me të vërtetë ma kanë tharë lëkurën time. Përveç zonës rreth hundës sime, e cila është shumë e yndyrshme – një zonë tipike t, mendoj. Herën e parë që aplikova maskën e përhapa bujarisht dhe e lashë lëkurën time të rikuperohej brenda natës.

Dukej e freskët, ishte rozë dhe linjat e vogla rreth syve të mi që keni në mesin e viteve ‘ 30 ishin zhdukur plotësisht. Zakonisht e aplikoj një herë në javë dhe do të vazhdoj ta përdor. Unë vetëm duhet ta ndjej atë erë të nënshtruar, por të freskët, dhe lëkura ime fillon të ndihet më mirë. 😉