Top 6 Maska per rritje te flokeve qe i rekomandojmë

Pavarësisht nëse kaçurrelat tuaja po ndihen të thata ose pikat tuaja kryesore duken paksa të zbehta, maska per rritje te flokeve mund të jetë fare mirë zgjidhja. Ato rikthejnë lagështinë dhe butësinë dhe madje edhe shkëlqimin në flokët tuaj, shpesh në pak minuta. Konsideroni një analogji për kujdesin e lëkurës:

Nëse kondicioneri i përditshëm është i ngjashëm me locionet tuaja të lehta të trupit, maskat e flokëve janë më shumë një gjalpë trupi, shpjegon Ash Fritzler, mjeshtër stilist në sallonin Bird House, “si një version më i pasur i locionit tuaj të zakonshëm”. Dhe ato rekomandohen për të gjithë, pavarësisht nga lloji i flokëve. “Maskat e flokëve janë çelësi për flokë të shëndetshëm, pavarësisht nga cilësia”, thotë stilistja e famshme Danielle Priano, klientët e së cilës përfshijnë Hailey Bieber dhe Jennifer Lopez.

Për të gjetur maskat më të mira për të gjitha llojet e flokëve (në të gjitha llojet e çmimeve), ne folëm me 17 ekspertë, duke përfshirë pronarë sallonesh dhe stilistë. Megjithëse, sipas Shirley Hagel, një stiliste e avancuar krijuese në Parlor Hair Salon, “lloji i flokëve” nuk është gjithmonë faktori më i rëndësishëm udhëzues në këtë kontekst. “Për mua, zgjedhja e një maske nuk ka të bëjë aq shumë nëse flokët janë të trashë apo të hollë”, thotë ajo. Përkundrazi, konsiderata e saj më e rëndësishme është “çfarë i nevojitet flokëve” – ​​qoftë hidratimi, riparimi i dëmtimit, rimbushja e lëndëve ushqyese, etj.

Lista jonë me 6 maska per rritje te flokeve qe duhet ti bleni ne vitin 2021

Dhe përpara se të zhytemi në markat specifike që Hagel dhe ekspertët tanë të tjerë i drejtohen për ato nevoja të ndryshme, këtu janë disa këshilla të përgjithshme që dolën nga grupi: Synoni të përdorni një maskë rreth një deri në dy herë në javë (në vend të kondicionerit tuaj të zakonshëm), lëreni të veprojë për rreth 10 deri në 15 minuta dhe shpëlajeni me ujë të ftohtë për të rritur shkëlqimin.

Maska më e mirë per rritjen e flokëve – Olaplex No. 3 Reparaturbehandlung Hair Perfector

Fillimisht dëgjuam për përfitimet e produkteve Olaplex kur folëm me stilistë për shampon më të mirë për flokë të ngjyrosur. “Trajtimi riparues” i linjës, i cili funksionon si një maskë, nuk bën përjashtim. “Nëse klientët e mi kanë një shërbim me ngjyra me mua, unë po i dërgoj në shtëpi me Olaplex nr. 3,” thotë Fritzler. Por nuk është vetëm për ata që trajtohen me ngjyra mes nesh: “Pavarësisht nëse kanë flokë të hollë apo flokë kaçurrela”, Fritzler thotë se ka parë transformimin që kjo formulë mund t’u sjellë klientëve të saj me vetëm një përdorim në javë.

Maria Elizabeth, themeluesja e Salon deZEN, thotë se Olaplex “do të forcojë dukshëm flokët, do të reduktojë thyerjen dhe do të përmirësojë me të vërtetë pamjen dhe ndjesinë e përgjithshme të flokëve”. Ajo, si të tjerët, vlerëson gjithashtu se sa mirë funksionon në lloje të ndryshme flokësh. “Është kaq i gjithanshëm, unë patjetër do ta rekomandoja atë për këdo që mendon se flokët e tyre janë të dëmtuar në çfarëdo mënyre” (dhe, meqë ra fjala, “edhe ekspozimi ndaj ndotjes mund të rrezikojë integritetin e flokëve,” shton Fritzler).

Ai gjithashtu funksionon në “teksturat natyrale që priren të ndihen të trashë ose të thatë, dhe madje edhe flokët krejtësisht të shëndetshëm që po shohin një ndryshim sezonal në shëndetin e flokëve mund të përfitojnë nga ky produkt zbutës”, thotë Jessica O’Keeffe, një stiliste në Hawthorne Studio. Zhvilluar nga kimistët, Olaplex përdor një teknologji të patentuar të ndërtimit të lidhjeve që thuhet se ndihmon në rindërtimin e pjesëve të dëmtuara brenda secilës fillesë.

Dhe ndërsa një maskë që mund t’i bëjë të gjitha këto mund të tingëllojë intensive, “nuk është tepër agresive”, thotë O’Keeffe, duke vënë në dukje se nuk ka një sasi të tepërt të proteinave në të. Dhiran Mistry i sallonit David Mallett rekomandon maskën si një fuqi të përgjithshme: “Ajo do të ndihmojë në reformimin e lidhjeve të thyera të flokëve”, siç thotë ai. Olaplex nr. 3 është gjithashtu i preferuari i stilistes së famshme të flokëve, Michelle Cleveland, por ajo na kujton të ndjekim udhëzimet për të marrë rezultatet më të mira. “Ky është një trajtim në shtëpi, jo një kondicioner, dhe si i tillë duhet bërë PARA larjes së flokëve me shampo,” thotë ajo.

Maska më e mirë e butë për rritjen e flokëve – Leonor Greyl Masque Orchidee 200 ml

Nëse jeni të gatshëm të shpenzoni, kjo maskë Leonor Greyl vjen e rekomanduar nga Mistry dhe Cohen. “Është e shtrenjtë, por është shumë e mirë,” thotë Mistry, i cili thotë se përbërësit e rrallë – vajrat e arrave cupuaçu dhe manketti, të dy të njohur për vetitë e tyre hidratuese dhe ristrukturuese – “promovojnë flokë të bukur dhe me të vërtetë të hidratuar”. (Kthehuni në pothuajse çdo imazh të tapetit të kuq për atë që ai do të thotë me “dukje elegante.”)

Ai gjithashtu lufton kërcitjen, është pa silikon dhe paraben (që do të thotë se nuk do të shkaktojë grumbullim në lëkurën e kokës) dhe ngjyra – i sigurt. Dhe një bonus i fundit, sipas Cohen: “Më pëlqen mënyra se si nuhat” – një “aromë delikate ekzotike”, siç e ka thënë më parë CEO e markës Caroline Greyl.

Maska më e mirë (disi më e lira) e lehtë për flokët – Christophe Robin Cleansing Mask with Lemon Haarsha mpoo 250 ml

Pamje e re, e njëjta maskë. Dianna Cohen, themeluesja e linjës së re të kujdesit për flokët Crown Affair, thotë se maska ​​e saj e preferuar e flokëve të të gjitha kohërave është kjo nga Christophe Robin. Ajo e quan atë “maskë hidratuese më universale” dhe thotë se do të përdorni vetëm një sasi sa një qindarkë nëse keni flokë më të hollë dhe më shumë nëse keni flokë më të trashë ose më kaçurrela.

Cohen thotë se ajo e përdor atë rreth dy herë në javë, dhe megjithëse çmimi është ende i lartë (edhe pse rreth njëqind dollarë më pak se Leonor Greyl), përbërësit si vaji i farës së Dardhës me gjemba, i cili është i pasur me vitaminë E, ia vlen. kosto. “Nga perspektiva antioksiduese, vitamina E është më e mirë për rikthimin e proteinave dhe keratinës së flokëve tuaj dhe i bën më të shndritshëm dhe mëndafsh, ndërkohë që nuk bllokon lëkurën e kokës apo nuk shkakton akumulim”, thotë Cohen (ajo vëren se maskat shpesh mund të shkaktojnë akumulim nëse përdorni ato shumë afër skalpit tuaj).

Ajo e lë maskën për rreth 15 minuta dhe më pas e shpëlan me ujë të ftohtë. Nëse doni vërtet të luksoheni me maskën tuaj të flokëve, Cohen na tha se përbërësit në maskën Christophe Robin ngrohen mirë – aplikojeni nën një kapelë dushi dhe më pas vendosni një peshqir të nxehtë sipër.

Maska më e mirë për flokët me kaçurrela – Oribe Signature Moisture Masque 175ml

Priano thotë se kushdo me flokë të trashë, të trashë, kaçurrelë, të thatë ose të dëmtuar duhet të kërkojë një maskë me vajra si macadamia, jojoba, kokosi, maroken ose argan. Kjo maskë, të cilën ajo e do për klientët e saj me flokë të valëzuar dhe kaçurrelë, ka në të vaj makadamia dhe jojoba, si dhe keratin mbrojtës dhe bambu japonez hidratues. “Ai jep mjaftueshëm pa i bërë flokët të ndihen të rëndë,” na tha Priano. “Vaji i arrës së makadamisë në maskë zbut dhe siguron lëndë ushqyese, dhe ekstrakti i farës së lulediellit gjithmonë shton një prekje të këndshme shkëlqimi.”

Dhe ndërsa mund të tundoheni të mbani një maskë brenda natës, Priano këshillon kundër saj. “Ndonjëherë teprimi me maskën mund të ketë efekte të kundërta,” thotë ajo, duke shpjeguar se disa maska ​​kanë veti keratine, të cilat mund të çojnë në “një çekuilibër, ndjenjë të thatë dhe të brishtë, apo edhe thyerje”. Në vend të kësaj, ajo sugjeron të përfitoni sa më shumë nga maska ​​juaj duke e krehur derisa jeni në dush. “Ai ndihmon në depërtimin e produktit më thellë në boshtin e flokëve dhe mbyll kutikulën në proces.”

Maska më e mirë vegane për flokët kaçurrelë – Camille Rose Naturals Algae Renew Deep Conditioner, 8 Ounce by Camille Rose

Teele e pëlqen këtë maskë flokësh për kaçurrela dhe mbështjellje të ngushta për shkak të gjalpit të mangos, i cili jo vetëm që hidraton flokët, por edhe vulos lagështinë, thotë ajo. Përbërësi tjetër kryesor, algat blu, ndihmon në parandalimin e thyerjes dhe forcon flokët. Teele e rekomandon këtë maskë për këdo që është i vetëdijshëm për përbërësit që hyjnë në produktet e tyre, pasi kjo është një linjë vegane për kujdesin e flokëve.

Maskat më të mira për flokë të trashë – Kérastase Elixir Ultime Masque a L’Huile Sublimatrice Maske Alle Haartypen 200ml

Stilistja Praxia Alouidor është një fanse e të gjithë linjës së maskave të flokëve Kérastase. “Ata po evoluojnë përgjithmonë,” thotë ajo. “Teknologjia e tyre ndryshon çdo dy vjet. Gjithmonë ka diçka të re për të ndihmuar stilin më të mirë dhe më të butë.” Maska Elixir Ultime është një nga të preferuarat e saj. “Unë e rekomandoj atë për flokë vërtet të thatë, të trashë dhe të shurdhër,” thotë Alouidor.

“Është shumë hidratues dhe shton shkëlqim të bukur kur flokët stilohen.” Ajo i pëlqen shumë vajrat në maskat e flokëve të saj, dhe kjo është e mbushur me vaj misri, i cili zbut flokët, vaj pracaxi për shkëlqim, vaj argani për forcë dhe vaj kamelie për t’i qetësuar të gjitha. Nëse kjo nuk do të mjaftonte, Alouidor thotë se i pëlqen ta “koktej” me serumin e vajit Mini Elixir Ultime të Kérastase për edhe më shumë lagështi.

Lexoni edhe 10 Top Shampo per renien e flokeve në vitin 2021qe tju ndihmojë ta parandaloni rënjen e flokëve dhe te mos keni nevoj te perdorni maska per rritje te flokeve fare.