7 Perfitimet nga Vaji i Ullirit

Ne shtepite tona ne kemi dhe e perdorim per ushqimet tona vajin e ullirit por a i keni ditur perfitimet nga vaji i ullirit? Disa nga perfitimet nga vaji i ullirit jane vaji i ullirit per kapsllek, per fytyren, per kollen, per stomakun, per ekzemen, per dobesim, per diabetin. Sot kemi permbledhur te dhenat per kto 7 perfitime qe i marim prej vajit te ullirit.

Vaji i ullirit per kapsllek

vaji i ullirit per kapsllek

Vaji i ullirit shpesh vlerësohet për përfitimet e tij të mundshme shëndetësore, të cilat përfshijnë uljen e kolesterolit dhe ndihmën për të balancuar nivelet e sheqerit në gjak. Vaji i ullirit mund të ndihmojë gjithashtu në trajtimin e kapsllëkut.

Kapsllëku i referohet lëvizjes së ngadaltë të jashtëqitjes nëpër zorrët tuaja. Mund të keni vetëm disa jashtëqitje në javë. Norma e pranuar është një lëvizje e zorrëve në ditë, por zakonet tuaja individuale mund të ndryshojnë. Me kapsllëk, jashtëqitja bëhet e fortë dhe e thatë. Kjo mund ta bëjë jashtëqitje më të vështirë për t’u kaluar. Dhimbja e barkut është një simptomë e zakonshme e kapsllëkut.

Efekti laksativ i vajit të ullirit është përgjithësisht i butë. Shumica e njerëzve gjithashtu mund ta konsumojnë vajin pa efekte anësore. Edhe nëse ofron vetëm lehtësim të lehtë, mund të jetë e vlefshme ta shtoni këtë vaj të shëndetshëm në dietën tuaj.

Ju mund të blini lloje të ndryshme të vajit të ullirit në shumicën e dyqaneve ushqimore. Vaji i ullirit ekstra i virgjër konsiderohet të jetë më i pastër, sepse nuk kalon shumë ngrohje dhe përpunim kimik.

Për shkak se vaji i ullirit nuk është një ilaç, nuk ka një rekomandim të standardizuar për përdorimin e tij si laksativ.

Në një studim të botuar në Journal of Renal Nutrition, studiuesit zbuluan se dozat ditore të vajit të ullirit ishin efektive në përmirësimin e shumicës së simptomave të kapsllëkut tek njerëzit që i nënshtroheshin hemodializës për sëmundje të veshkave. Dozat filluan me 4 mililitra dhe rriteshin sipas nevojës.

Mund të konsideroni të provoni një lugë të përzier me një gotë lëng portokalli ose një filxhan qumësht të ngrohtë. Vaji mund të përdoret gjithashtu si salcë sallate ose si përbërës në gatim. Nëse kapsllëku është një problem i shpeshtë, mund të filloni ta hidhni atë në sallata, perime të gatuara ose vezë për të rritur praninë e tij në dietën tuaj.

Vaji i ullirit per fytyren

vaji i ullirit per fytyren

Nëse dëshironi të përdorni vaj ulliri në fytyrën tuaj, mbani mend se cilësia ka rëndësi. Kini kujdes me përzierjet e vajit në krahasim me vajin e pastër të ullirit. Një studim zbuloi se disa marka të njohura të vajit të ullirit nuk plotësonin standardet aktuale për atë që duhet të ishte vaji i ullirit.

Vaji i ullirit mund të prishet gjatë transportit nëse ekspozohet ndaj nxehtësisë, dritës ose oksigjenit të tepërt. Cilësia e vajit të ullirit mund të ndikohet nëse në prodhimin e tij përdoren ullinj të dëmtuar ose të tepërt të pjekur ose nëse vaji ruhet në mënyrë jo të duhur. Kërkoni një etiketë me një certifikatë nga Këshilli Ndërkombëtar i Ullirit në shishen tuaj të vajit të ullirit. Dhe kur përdorni vaj ulliri në fytyrën tuaj, sigurohuni që fillimisht të testoni reagimin e lëkurës tuaj ndaj vajit të ullirit në një pjesë të vogël të lëkurës tuaj.

Vaji i ullirit ka disa përfitime të raportuara për lëkurën. Sipas Këshillit Ndërkombëtar të Ullirit, vaji i ullirit ka shumë vitamina, duke përfshirë A, D dhe K, si dhe vitaminën E.

Vaji i ullirit është gjithashtu një antioksidant, kështu që mund të ndihmojë në parandalimin ose kthimin e dëmtimit nga rrezatimi ultravjollcë që shkakton kancer. Ka një përqendrim shumë të lartë të një përbërësi të quajtur squalene në krahasim me llojet e tjera të yndyrave dhe vajrave që njerëzit hanë normalisht. Squaleni është ajo që i jep vajit të ullirit një nxitje shtesë antioksiduese.

Nëse jeni të prirur ndaj akneve, përdorimi i një sapuni të bërë me vaj ulliri mund të ndihmojë në uljen e akneve tuaja duke vrarë bakteret që shkaktojnë aknet. Vaji i ullirit dihet gjithashtu se hidraton dhe hidraton lëkurën tuaj.

Vaji i ullirit per kollen

vaji i ullirit per kollen

Disa vajra esencialë mund të lehtësojnë simptomat e një kolle ose ftohjeje duke qetësuar fytin, duke luftuar bakteret dhe duke reduktuar inflamacionin.

Ka shumë arsye për kollën e dikujt, duke përfshirë ftohjen e zakonshme, gripin ose infeksionin e gjoksit. Vaji i ullirit mund të ndihmoj për të qetësuar fytin, për të reduktuar inflamacionin dhe për të pastruar mukozën.

Komuniteti mjekësor priret t’i shohë vajrat esenciale si një terapi alternative plotësuese sesa një trajtim mjekësor. Këto vajra duhet të përdoren me kujdes, pasi nuk ka udhëzime të miratuara për dozën ose forcën.

Kur përdoren siç duhet, vajrat esencialë mund të ofrojnë një trajtim plotësues për kollën. Mbani vajrat esenciale jashtë mundësive të fëmijëve. Një përmbledhje mjekësore nga viti 2001 sugjeron që vajrat e kamforit dhe eukaliptit mund të jenë të rrezikshëm kur gëlltiten. Burime të tjera paralajmërojnë se vajrat esencialë mund të jenë toksikë apo edhe vdekjeprurës kur përdoren në sasi të mëdha.

Vaji i ullirit per stomakun

Nëse keni qenë ndonjëherë në bregdetin e Mesdheut, mund të keni dëgjuar disa njerëz duke folur se si një lugë gjelle vaj ulliri ekstra i virgjër në mëngjes bën mrekulli për të thyer agjërimin. A eshte e vertete? A është e dobishme për të marrë këtë vaj ulliri me stomak bosh apo, është një mit?

Vaji ekstra i virgjër i ullirit është një nga produktet ushqimore më karakteristike të dietës mesdhetare. Kjo është arsyeja pse, prej brezash, ajo ka qenë pjesë e shumë ilaçeve tradicionale nga vendet bregdetare të këtij deti. Një prej tyre fokusohet tek konsumimi i tij me stomakun bosh. Por, nëse e marrim çdo ditë për të prishur agjërimin, a do të vihen re efektet e tij?

Vaji ekstra i virgjër i ullirit ka një sërë përbërësish që mund të neutralizojnë efektin dëmtues të acideve gastrike që shkaktojnë urth dhe refluks, duke vepruar si një shtresë mbrojtëse në muret e stomakut. Prandaj, shumë njerëz që vuajnë nga këto probleme mund të përfitojnë nga konsumimi i tij me stomakun bosh.

Marrja e tij gjithashtu ka rezultuar se frenon pjesërisht lëvizshmërinë e stomakut. Pra, nga njëra anë, rregullon kalimin e ushqimit midis stomakut dhe zorrëve, duke ngadalësuar procesin. Nga ana tjetër, kontribuon në funksionimin e duhur të mikrobiotës së zorrëve, duke shmangur transmetimin e patogjenëve të dëmshëm dhe duke favorizuar kështu tretjen dhe përthithjen e lëndëve ushqyese.

Ky vaj gjithashtu ka dëshmuar se ka efekte ngopëse që qetësojnë oreksin dhe mund të nxisin përshpejtimin e metabolizmit. Ky fakt na bën të konsumojmë më shumë energji, falë një përbërësi që rrjedh nga acidi oleik i njohur si oleoyl etanolamide. Prandaj, vaji i ullirit ekstra i virgjër, i përfshirë në një mënyrë jetese të shëndetshme, mund t’ju ndihmojë të humbni peshë.

Siç themi, këto janë disa arsye që mund t’ju motivojnë të merrni vaj ulliri ekstra të virgjër në mëngjes. Megjithatë, edhe nëse nuk e merrni këtë vaj ulliri me stomakun bosh, ka ende arsye pse duhet t’i jepni përparësi konsumit të tij mbi burimet e tjera të yndyrës.

Konsumimi i vajit të ullirit ekstra të virgjër është gjithashtu i dobishëm sepse na ndihmon të reduktojmë kolesterolin e keq (LDL) dhe të rrisim atë që njihet si kolesteroli i mirë (HDL). Në përgjithësi, konsumimi i tij ndihmon në parandalimin e sëmundjeve të shumta koronare, duke rregulluar presionin e gjakut dhe duke na mbrojtur nga infarktet e miokardit.

Vaji i ullirit per ekzemen

vaji i ullirit per ekzemen

Vaji i ullirit ofron shumë përfitime hidratuese dhe qetësuese për lëkurën. Si një vaj që rrjedh nga bima e ullirit, ka kuptim të provoni këtë alternativë natyrale për ekzemën. Por për njerëzit që kanë sëmundje të lëkurës si ekzema, aplikimi i vajit në mënyrë topike mund ta përkeqësojë atë.

Një studim ndoqi pjesëmarrësit pa probleme të lëkurës dhe me një histori të dermatitit atopik (ekzemë) të cilët përdorën vaj ulliri për katër javë. Ai arriti në përfundimin se për të dy pjesëmarrësit pa dhe me një histori ekzeme, vaji reduktoi derdhjen e lëkurës dhe krijoi një reagim të butë të lëkurës dhe skuqje. Kjo tregon se vaji i ullirit mund të përkeqësojë simptomat e ekzemës.

Sipas këtij studimi, këshillohet të mos përdorni vaj ulliri në lëkurë të thatë. Përveç kësaj, duhet të kryhen më shumë kërkime për të përcaktuar nëse vaji i ullirit është apo jo efektiv në reduktimin dhe/ose lehtësimin e simptomave të ekzemës.

Një studim tjetër tregon se ekuilibri i acidit linoleik dhe acidit oleik në vajin e ullirit nuk lehtëson simptomat ose shpërthimin e ekzemës. Kjo për shkak se vaji i ullirit ka një përmbajtje më të lartë të acidit oleik. Në mënyrë që përzierja e këtyre acideve të jetë efektive, duhet të ketë një raport të ulët ndaj të lartë të acidit oleik-linoleik.

Një numër vajrash dihet se lehtësojnë simptomat e ekzemës, për shkak të përfitimeve të tyre terapeutike. Një prej tyre është vaji i ullirit. Vaji i ullirit ofron efekte anti-inflamatore dhe hidratuese, por hulumtimet tregojnë se në fakt mund ta përkeqësojë ekzemën tuaj.

Vaji i ullirit per dobesim

Duhet të ketë një arsye pse bota e shëndetit dhe e të ushqyerit nuk mund të ndalojë së livduari vajin e ullirit. Mrekullia mesdhetare nxirret nga ulliri dhe përdoret në përgatitje të ndryshme të papërpunuara dhe të gatuara. Studimet kanë pohuar se vaji i ullirit ndihmon në mbajtjen e kolesterolit të keq dhe rritjen e niveleve të kolesterolit të mirë, duke e mbajtur zemrën të shëndetshme. Vaji i ullirit gjithashtu përmban më shumë acide yndyrore mono-të pangopura se çdo vaj natyral.

Vaji i ullirit, veçanërisht vaji ekstra i virgjër, është një përbërës i shkëlqyer për humbje peshe. Vaji ekstra i virgjër i ullirit sigurohet duke shtypur ullinj dhe duke nxjerrë yndyrën e freskët nga frutat. Duke qenë se është i parafinuar dhe i papërpunuar, thuhet se është vaji i ullirit më cilësor. Ai gjithashtu krenohet me përqendrimin më të lartë të vitaminave dhe mineraleve natyrore që gjenden tek ullinjtë.

Sipas konsulentit nutricionist Dr. Rupali Datta, vaji i ullirit ekstra i virgjër nuk ka aditivë, ka ngjyrë të gjelbër të ndezur dhe përmban vetëm 1% acid oleik dhe është në gjendje të ruajë të gjithë antioksidantët e tij. Vaji i rregullt i ullirit mund të jetë një alternativë më e mirë për të gatuar perimet tuaja, pasi ka një pikë tymi të lartë, por i nënshtrohet shtresave të përpunimit. Ai gjithashtu përmban të paktën 3-4% të acidit oleik.

Vaji i ullirit është i mbushur me acide yndyrore të pangopura (MUFA). Këto acide yndyrore së bashku me mbajtjen e zemrës të shëndetshme dhe nivelet e sheqerit në gjak të qëndrueshme ndihmojnë gjithashtu në humbjen e peshës. Nxit ndjenjën e ngopjes, e cila ju pengon të konsumoni burime të tjera të rafinuara ose trans-yndyra të ngarkuara me kalori boshe. Ndërsa numri i kalorive të vajit të ullirit nuk është gjithashtu më pak, por është shumë më i shëndetshëm se burimet e tjera të yndyrës si gjalpi dhe vaji i rafinuar.

Vaji i ullirit është i shkëlqyeshëm edhe për traktin gastrointestinal. Acidet yndyrore të pangopura nxisin lëvizshmëri më të mirë të ushqimit përmes zorrës së trashë dhe nxisin tretjen e qetë dhe lëvizjen e zorrëve. Një tretje e mirë është çelësi për humbjen e peshës. Një tretje e dobët mund të pengojë metabolizmin dhe të ndikojë në humbjen e peshës.

Vaji i ullirit per diabetin

Studimet e fundit kanë treguar se një dietë e pasur me vaj ulliri parandalon diabetin, pasi redukton nivelet e glukozës, LDL (lipoproteina me densitet të ulët) dhe trigliceridet. Për shkak të efektit të tij në kolesterol, vaji i ullirit parandalon një sërë sëmundjesh që janë shumë të shpeshta te pacientët me diabet. Siç raportohet nga Shoqata Amerikane e Diabetit në ‘Diabetes Care’ vaji i ullirit mund të jetë i dobishëm në reduktimin e yndyrës së barkut dhe ndjeshmërisë ndaj insulinës.

Vaji i ullirit ka nivelet më të larta të polifenoleve, acideve yndyrore omega 3 dhe omega 6. Vaji i ullirit ka 30 veti antioksidante dhe anti-inflamatore.

Këtu citojmë një studim të kryer për të përcaktuar se si vaji i ullirit përmirëson diabetin. Njëzet e pesë subjekte u përfshinë në studim. Dieta e studimit përfshinte drithëra, perime, peshk, fruta, bulmet me pak yndyrë, arra, bishtajore dhe vaj ulliri ekstra të virgjër si vaj gatimi. Së bashku me ushqimin e rregullt të shëndetshëm, regjimi i ushtrimeve u monitorua rreptësisht për periudhën e studimit. Pas një muaji, analizat e gjakut treguan përmirësim të ndjeshëm në nivelet e glukozës dhe insulinës në gjak të agjërimit.

Dieta e bazuar në vaj ulliri ndihmon në parandalimin e rezistencës ndaj insulinës dhe pasojave të mundshme dëmtuese duke rritur HDL (lipoproteinat me densitet të lartë) dhe duke ulur trigliceridet, duke kontrolluar kështu më mirë sheqerin në gjak dhe presionin e gjakut.