Caj Boronice – Të mirat, perdorimi dhe efektet anësore 2021

Me sezonin e pushimeve në horizont, shanset janë që ju do të shtoni një lloj caj boronice në listën tuaj ushqimore në muajt e ardhshëm. Boronicat e konservuara, salcat e boronicës dhe frutat e freskëta të papërpunuara janë të njohura këtë kohë të vitit, ndërsa lëngu i boronicës është një gatishmëri gjatë gjithë vitit që përdoret me qëllim trajtimin e sëmundjeve të ndryshme.

Rreth 60 për qind e furnizimit me boronicë të shba vjen nga Wisconsin, sipas Universitetit Shtetëror Të Dakotës Së Jugut. Mësoni më shumë për të gjitha gjërat që lidhen me cajin e boronicave, përfshirë faktet e tyre ushqyese, përfitimet shëndetësore dhe perdorimin e boronicave për përgaditjen e cajit.

Fakte ushqyese Të Boronicave

Boronicat përbëhen kryesisht nga uji, por ato gjithashtu përmbajnë karbohidrate dhe fibra. Sipas Departamentit Amerikan të Bujqësisë (USDA), 1 filxhan boronicë të plotë të papërpunuar ka 46 kalori, 12 gram karbohidrate dhe 3.6 g fibra dietike, duke mbuluar gati 13 përqind të vlerës ditore (DV) për fibra. Ai shërbim i boronicave gjithashtu ka 14 miligramë (mg) vitaminë C, e cila është rreth 15 përqind E DV, dhe 1.3 mg vitaminë E, për 9 përqind TË DV, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit.

Lëngu i boronicës i bërë nga koncentrati ofron rreth 70 kalori, plus 18 g karbohidrate dhe 26 PËRQIND dv të vitaminës C, por pa fibra, për USDA.

Ka shumë produkte të tjera të boronicës, të tilla si salcë e konservuar boronice dhe boronica të thata. Profili ushqyes, përfshirë përmbajtjen flavonoid, ndryshon në varësi të produktit dhe metodës së tij të përgatitjes. Flavonoidet janë substanca natyrale me veti antioksiduese dhe anti-inflamatore, sipas një rishikimi të botuar në internet në dhjetor 2016 në Journal Of Nutritional Science. Një studim tjetër analizoi ndryshimet e përmbajtjes flavonoide në boronicat e freskëta, manaferrat e thara në ngrirje, lëngjet e boronicave, salcat e boronicave dhe boronicat e thata. Studiuesit zbuluan se sa më pak të përpunuara të ishin produktet (si në salcën e boronicës shtëpiake kundrejt dyqanit të blerë), aq më të larta ishin nivelet e flavonoidit.

Përfitimet shëndetësore nga Caji i Boronicave

Boronicat janë përdorur në mjetet juridike popullore për të trajtuar çrregullimet që përfshijnë fshikëzën, stomakun dhe mëlçinë, si dhe diabetin dhe plagët.

Këtu janë disa përfitime të mundshme të cajit të boronicës:

Parandalimi I Infeksioneve Të Traktit Urinar (Uti)

Lëngu i boronicës shpesh thuhet se ndihmon Në Uti, një infeksion i zakonshëm bakterial. Hulumtimet tregojnë se ka disa të vërteta këtu-ato duket se mbrojnë Nga uti-të e përsëritura. Një meta-analizë e botuar në dhjetor 2017 Në Journal Of Nutrition që përfshinte pjesëmarrësit që kishin një histori Të UTIs zbuloi se boronicë ulte rrezikun e një uti të përsëritur me 26 përqind. Megjithatë, nevojiten më shumë studime për të kuptuar arsyen e këtij përfitimi.

“Ka të ngjarë që përbërjet në boronicë të ndihmojnë që bakteret të mos ngjiten në sipërfaqe në fshikëz”

Kelly Jones, RD, CSSD, një dietologe sportive me qendër në Filadelfia.

Caji i boronicës funksionon më mirë si masë parandaluese sesa si trajtim, sipas Qendrës Mjekësore Të Universitetit Të Rochester. Shkenca është e përzier, megjithëse hulumtimet e mëparshme zbuluan se pirja e cajit të boronicës çdo ditë nuk e zvogëlonte ndjeshëm rrezikun E UTI.

Një përmbledhje e botuar në shtator 2016 Në Antioksidantë zbuloi se boronicat mund të kenë një efekt pozitiv në 17 lloje të kancerit, potencialisht për shkak të aftësisë së tyre për të ndihmuar në ngadalësimin e rritjes së qelizave kanceroze dhe pastrimin e tyre nga trupi. Autorët thanë se nevojiten më shumë kërkime për të konfirmuar një marrëdhënie shkakësore midis boronicave dhe parandalimit të kancerit, por rezultatet e deritanishme duken premtuese.

Përmirësimi I Shëndetit Të Zemrës nga konsumimi i caj boronice

Një studim i kufizuar, por në rritje, ka treguar se konsumimi i cajit të boronicave mund të ndikojë pozitivisht në shëndetin kardiometabolik, duke përfshirë presionin e gjakut dhe profilet e lipideve në serum, sipas një studimi të botuar në korrik 2016 Në Përparimet në Ushqim. Boronicat gjithashtu mund të ndikojë pozitivisht në nivelin e kolesterolit dhe është treguar se zvogëlon faktorët e rrezikut kardiometabolik, sipas një rishikimi të botuar në nëntor 2020 Në Journal Of The Science of Food and Agriculture.

Largimi I Gurëve Në Veshka

Disa njerëz kanë lidhur boronicat dhe gurët në veshka. Ideja buron nga fakti se boronicat përmbajnë molekulën oxalate, e cila ndonjëherë mund të ngjitet së bashku dhe të formojë një gur në veshka, sipas Fondacionit Kombëtar Të Veshkave. Në realitet, megjithatë, boronica nuk duket se është fajtor. Fondacioni nuk i rendit boronicat si ushqime që janë veçanërisht të larta në oksalat, dhe për më tepër, një studim i botuar Në Mjekun Amerikan Të Familjes vuri në dukje se caj boronice mund ta bëjë urinën më acid, gjë që mund të ndihmojë në parandalimin e gurëve në radhë të parë.

Përfitimet shtesë Të Cajit të Boronicave

Boronicat dhe lëngu i boronicës kanë qenë gjithashtu të lidhura me përfitime të tjera shëndetësore, duke përfshirë rritjen e seksit, lehtësimin e kapsllëkut dhe trajtimin për infeksionet e majave dhe infeksionet e sipërme të frymëmarrjes, por hulumtimi që rrethon secilën prej tyre është i errët.

Efekti I humbjes së peshës nga caji i boronicave

Ndërsa boronicat kanë shumë përfitime shëndetësore dhe janë pjesë e një diete të pasur me lëndë ushqyese, ato nuk janë lidhur posaçërisht me humbjen e peshës. “Hulumtimi nuk është kryer në përgjigjet e peshës ndaj lëngut të boronicës”, thotë Jones.

Si Të Zgjidhni Dhe Ruani Boronicat

Ju zakonisht do të gjeni boronica në pako, por nëse keni një shans për të zgjedhur vet, mund të provoni një mashtrim të thjeshtë për të siguruar që ato janë të freskëta. “Një mënyrë klasike që njerëzit testojnë pjekurinë e boronicës është një provë fryrje,” thotë Julie Harrington, RD, një dietologe e regjistruar, kuzhiniere dhe autore E Librit Të Gatimit Të Supave Shëruese i cili është i bazuar në Morristown, New Jersey. “Boronicat e pjekurura kanë pak hapësirë për pranimin e ajrit, duke u dhënë atyre një fryrje të vogël në krahasim me prishjen totale.”

Boronicat e freskëta mund t’i ruani në frigoriferin tuaj deri në një muaj ose në frizë deri në një vit. Boronicat e thata duhet të mbahen në një paketë të mbyllur fort në qilar dhe duhet të konsumohen para datës së skadences në paketë.

Kur bëni pazar për cajin e boronicës, kërkoni varietetin me sasinë më të vogël të sheqerit të shtuar, këshillon Harrington. Dhe mbani në mend se një madhësi shërbimi për një gotë lëng është më e vogël nga sa mund të mendoni. Derdhni vetëm 4 pika (½filxhan) nëse jeni duke zgjedhur lëng boronicë, thotë ajo. Jones gjithashtu rekomandon të shijoni cajin me një vakt ose një meze të lehtë të konsiderueshme të ekuilibruar për të zbardhur përgjigjen e sheqerit në gjak.

Si Të Hani Boronicë

Shumicën e kohës, do të hasni boronicë që janë gatuar, konservuar ose futur në një lëng ose caj boronice. Por ata janë më të gjithëanshme se shumica e njerëzve u japin atyre kredi dhe mund të hahen të thata dhe të spërkatura në krye të sallatave, të lëngëzohen, dhe madje edhe të hahen të papërpunuara, qoftë duke hedhur disa në një sallatë, bollgur, ose kos, Thotë Harrington.

Megjithatë, paralajmëroheni: “boronicat E Papërpunuara janë të tharpta”, thotë Harrington. Pra, ngrënia e tyre e papërpunuar mund të mos pershtatet me shijen tuaj.

Ekzistojnë gjithashtu kapsula orale të ekstraktit të koncentruar të boronicës, kështu që mund të jeni në gjendje të prekni disa nga përfitimet shëndetësore edhe nëse nuk jeni adhurues i shijes. Një studim i botuar në shtator 2016 Në Urologjinë Ndërkombëtare dhe Nefrologjinë zbuloi se marrja e ekstraktit të boronicës për 12 javë ndihmoi në parandalimin e Uti-ve të përsëritura.

Receta e Gatimit të cajit të boronices

Lexoni kete artikull nga AgroWeb se: Si Të Përgatisni Çajin E Boronicës Së Thatë Në Kushtet e Shtëpisë

Efektet anësore Të Boronicave

Boronicat në përgjithësi janë të sigurta, por ato ndonjëherë mund të çojnë në stomak të mërzitur dhe diarre kur hahen në sasi të mëdha, veçanërisht në mesin e fëmijëve të vegjël.

Klinika Mayo gjithashtu paralajmëron kundër pirjes së lëngut të boronicës nëse jeni në një ilaç për hollimin e gjakut, si warfarin.

Së fundi, boronicat dhe boronicat e thata janë gjithashtu të sigurta për qentë në sasi të vogla, megjithëse shanset janë që qeni juaj nuk do t’i pëlqejë ato, sipas American Kennel Club.