Cilat jane Semundjet e Zemres?

Sëmundjet e zemrës jane Çdo çrregullim që prek zemrën. Ndonjëherë termi “sëmundje e zemrës” përdoret ngushtë dhe gabimisht si sinonim për sëmundjen e arterieve koronare. Sëmundja e zemrës është sinonim i sëmundjes kardiake, por jo i sëmundjes kardiovaskulare që është çdo sëmundje e zemrës ose e enëve të gjakut. Ndër llojet e shumta të sëmundjeve të zemrës, shih, për shembull: Angina; Aritmia; Sëmundje kongjenitale të zemrës; Sëmundja e arterieve koronare (CAD); Kardiomiopati e zgjeruar; Sulmi në zemër (infarkti i miokardit); Infrakt; Kardiomiopatia hipertrofike; Regurgitimi mitrale; Prolapsi i valvulës mitrale; dhe stenozë pulmonare.

Semundjet e zemres tek meshkujt

semundjet e zemres tek meshkujt

Sëmundjet e zemrës janë shkaku kryesor i vdekjes për meshkujt e shumicës së grupeve racore dhe etnike në Shtetet e Bashkuara, duke përfshirë afrikano-amerikanët, indianët amerikanë ose vendasit e Alaskës, hispanikët dhe të bardhët. Për burrat aziatikë amerikanë ose banorë të ishullit të Paqësorit, sëmundja e zemrës është e dyta pas kancerit.

Në 2013-2016, 47% e meshkujve kishin hipertension, një faktor rreziku kryesor për sëmundjet e zemrës dhe goditjen në tru.

Disa kushte të tjera mjekësore dhe zgjedhje të stilit të jetesës gjithashtu mund t’i vënë njerëzit në një rrezik më të lartë për sëmundjet e zemrës, duke përfshirë

 • Diabeti
 • Mbipesha dhe obeziteti
 • Ushqimi jo i shëndetshëm
 • Inaktiviteti fizik
 • Përdorimi i tepërt i alkoolit

Për të zvogëluar shanset për t’u prekur nga sëmundjet e zemrës, është e rëndësishme të bëni sa më poshtë:

 • Njihni presionin tuaj të gjakut. Presioni i pakontrolluar i gjakut mund të rezultojë në sëmundje të zemrës. Presioni i lartë i gjakut nuk ka simptoma, kështu që është e rëndësishme të kontrolloni rregullisht presionin e gjakut.
 • Bisedoni me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor nëse duhet të testoheni për diabetin. Të kesh diabet rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës.
 • Lënë duhanin. Nëse nuk pini duhan, mos filloni. Nëse pini duhan, mësoni mënyra për ta lënë duhanin.
 • Diskutoni kontrollin e niveleve të kolesterolit dhe triglicerideve me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor.
 • Bëni ushqim të shëndetshëm. Të kesh mbipeshë ose obezitet rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës.
 • Kufizoni marrjen e alkoolit në një pije në ditë.
 • Ulni nivelin e stresit dhe gjeni mënyra të shëndetshme për të përballuar stresin. Mësoni më shumë se cka eshte stresi.

Meshkujt zhvillojnë sëmundje të zemrës 10 vjet më herët, mesatarisht, sesa gratë. Ata gjithashtu kanë një shenjë paralajmëruese të hershme që pakkush mund ta humbasë: disfunksionin erektil (ED). “Është kanarina në minierën e qymyrit,” thotë një ekspert i Johns Hopkins. “Problemet seksuale shpesh parashikojnë probleme të zemrës.”

Shumë njerëz mendojnë se mosfunksionimi erektil është paaftësia për të pasur një ereksion fare, por një shenjë e hershme e gjendjes është të mos mbash një ereksion mjaftueshëm për të pasur marrëdhënie seksuale të kënaqshme.

Stresi, zemërimi dhe ankthi rrisin nivelet e presionit të gjakut dhe hormoneve të stresit dhe mund të kufizojnë rrjedhjen e gjakut në zemër. Disa dëme mund të jenë të menjëhershme. Në dy orët pas një shpërthimi zemërimi, për shembull, rreziku për një atak në zemër është gati pesë herë më i madh dhe rreziku i goditjes në tru tre herë më i lartë, ka treguar hulumtimi.

Semundjet e zemres tek femijet

semundjet e zemres tek femijet

Sëmundja e zemrës është mjaft e vështirë kur godet të rriturit, por mund të jetë veçanërisht tragjike te fëmijët.

Shumë lloje të ndryshme të problemeve të zemrës mund të prekin fëmijët. Ato përfshijnë defekte të lindura të zemrës, infeksione virale që prekin zemrën, madje edhe sëmundje të zemrës të fituara më vonë në fëmijëri për shkak të sëmundjeve ose sindromave gjenetike.

Lajmi i mirë është se me përparimet në mjekësi dhe teknologji, shumë fëmijë me sëmundje të zemrës vazhdojnë të jetojnë jetë aktive dhe të plotë.

Ateroskleroza është termi i përdorur për të përshkruar grumbullimin e pllakave të yndyrës dhe kolesterolit brenda arterieve. Me rritjen e grumbullimit, arteriet ngurtësohen dhe ngushtohen, gjë që rrit rrezikun e mpiksjes së gjakut dhe sulmeve në zemër. Zakonisht duhen shumë vite që të zhvillohet ateroskleroza. Është e pazakontë që fëmijët ose adoleshentët të vuajnë prej saj.

Megjithatë, obeziteti, diabeti, hipertensioni dhe çështje të tjera shëndetësore i vënë fëmijët në rrezik më të lartë. Mjekët rekomandojnë ekzaminimin për kolesterolin e lartë dhe presionin e lartë të gjakut tek fëmijët që kanë faktorë rreziku si historia familjare e sëmundjeve të zemrës ose diabeti dhe janë mbipeshë ose obezë.

Sëmundja Kawasaki është një sëmundje e rrallë që prek kryesisht fëmijët dhe mund të shkaktojë inflamacion në enët e gjakut në duart, këmbët, gojën, buzët dhe fytin e tyre. Gjithashtu prodhon ethe dhe ënjtje në nyjet limfatike. Studiuesit nuk janë ende të sigurt se çfarë e shkakton atë.

Sipas Burimit të Besuar të Shoqatës Amerikane të Zemrës (AHA), sëmundja është shkaku kryesor i sëmundjeve të zemrës në 1 në 4 fëmijë. Shumica janë nën moshën 5 vjeç.

Trajtimi varet nga shtrirja e sëmundjes, por shpesh përfshin trajtimin e menjëhershëm me gama globulinë intravenoze ose aspirinë (Bufferin). Kortikosteroidet ndonjëherë mund të zvogëlojnë komplikimet e ardhshme. Fëmijët që vuajnë nga kjo sëmundje shpesh kërkojnë takime përcjellëse gjatë gjithë jetës për të vëzhguar shëndetin e zemrës.

Zhurmërimi i zemrës është një tingull “shpirt” i bërë nga gjaku që qarkullon nëpër dhomat ose valvulat e zemrës, ose përmes enëve të gjakut pranë zemrës. Shpesh është i padëmshëm. Herë të tjera mund të sinjalizojë një problem themelor kardiovaskular.

Zhurmërat e zemrës mund të shkaktohen nga CHD, ethet ose anemia. Nëse një mjek dëgjon një zhurmë anormale të zemrës tek një fëmijë, ai do të kryejë teste shtesë për t’u siguruar që zemra është e shëndetshme. Zhurmat e zemrës “të pafajshme” zakonisht zgjidhen vetë, por nëse zhurma e zemrës shkaktohet nga një problem me zemrën, mund të kërkojë trajtim shtesë.

Semundjet e zemres simptomat

semundjet e zemres simptomat

Simptomat e sëmundjes së zemrës varen nga lloji i sëmundjes së zemrës që keni.

Simptomat e sëmundjeve të zemrës në enët e gjakut

Një grumbullim i pllakave yndyrore në arteriet tuaja, ose ateroskleroza (ath-ur-o-skluh-ROE-sis) mund të dëmtojë enët e gjakut dhe zemrën. Grumbullimi i pllakave shkakton ngushtim ose bllokim të enëve të gjakut që mund të çojnë në një atak në zemër, dhimbje gjoksi (anginë) ose goditje në tru.

Simptomat e sëmundjes së arterieve koronare mund të jenë të ndryshme për burrat dhe gratë. Për shembull, meshkujt kanë më shumë gjasa të kenë dhimbje gjoksi. Gratë kanë më shumë gjasa të kenë shenja dhe simptoma të tjera së bashku me shqetësime në gjoks, të tilla si gulçim, nauze dhe lodhje ekstreme.

Shenjat dhe simptomat mund të përfshijnë:

 • Dhimbje gjoksi, shtrëngim në gjoks, presion në gjoks dhe siklet në gjoks (anginë)
 • Frymëmarrje e shkurtër
 • Dhimbje, mpirje, dobësi ose ftohtësi në këmbë ose krahë nëse enët e gjakut në ato pjesë të trupit tuaj janë ngushtuar
 • Dhimbje në qafë, nofull, fyt, bark të sipërm ose shpinë

Ju mund të mos diagnostikoheni me sëmundje të arterieve koronare derisa të keni një atak në zemër, anginë, goditje në tru ose dështim të zemrës. Është e rëndësishme të vëzhgoni simptomat kardiovaskulare dhe të diskutoni shqetësimet me mjekun tuaj. Sëmundjet kardiovaskulare ndonjëherë mund të zbulohen herët me vlerësime të rregullta.

Simptomat e sëmundjes së zemrës të shkaktuara nga rrahjet jonormale të zemrës (aritmitë e zemrës)

Zemra juaj mund të rrahë shumë shpejt, shumë ngadalë ose në mënyrë të parregullt. Shenjat dhe simptomat e aritmisë së zemrës mund të përfshijnë:

 • Goditje në gjoks
 • Rrahje të shpejta të zemrës (takikardi)
 • Rrahje të ngadalta të zemrës (bradikardi)
 • Dhimbje ose parehati në gjoks
 • Frymëmarrje e shkurtër
 • mendjelehtësi
 • Marramendje
 • Të fikët (sinkopë) ose gati të fikët

Simptomat e sëmundjes së zemrës të shkaktuara nga defektet e zemrës

Defektet serioze të zemrës me të cilat keni lindur (defekte kongjenitale të zemrës) zakonisht vërehen menjëherë pas lindjes. Shenjat dhe simptomat e defekteve të zemrës tek fëmijët mund të përfshijnë:

 • Ngjyra e lëkurës gri ose blu e zbehtë (cianozë)
 • Ënjtje në këmbë, bark ose zona rreth syve
 • Tek një foshnjë, gulçim gjatë ushqyerjes, që çon në shtim të dobët në peshë

Defektet kongjenitale më pak serioze të zemrës shpesh nuk diagnostikohen deri më vonë në fëmijëri ose gjatë moshës madhore. Shenjat dhe simptomat e defekteve kongjenitale të zemrës që zakonisht nuk janë menjëherë kërcënuese për jetën përfshijnë:

 • Marrja e lehtë e frymëmarrjes gjatë stërvitjes ose aktivitetit
 • Lehtë e lodhshme gjatë stërvitjes ose aktivitetit
 • Ënjtje në duar, kyçe ose këmbë

Simptomat e sëmundjes së zemrës të shkaktuara nga problemet e valvulave të zemrës (sëmundja valvulare e zemrës)

Zemra ka katër valvula – valvulat aortale, mitrale, pulmonare dhe trikuspidale – që hapen dhe mbyllen për të drejtuar rrjedhën e gjakut nëpër zemrën tuaj. Shumë gjëra mund të dëmtojnë valvulat tuaja të zemrës, duke çuar në ngushtim (stenozë), rrjedhje (regurgitim ose pamjaftueshmëri) ose mbyllje jo të duhur (prolaps).

Në varësi të asaj se cila valvul nuk funksionon siç duhet, shenjat dhe simptomat e sëmundjes valvulare të zemrës në përgjithësi përfshijnë:

 • Lodhja
 • Frymëmarrje e shkurtër
 • Rrahje të parregullta të zemrës
 • Këmbët ose kyçet e ënjtura
 • Dhimbje gjoksi
 • Të fikët (sinkopë)

Simptomat e sëmundjes së zemrës të shkaktuara nga muskujt e sëmurë të zemrës (kardiomiopatia)

Në fazat e hershme të kardiomiopatisë, mund të mos keni simptoma. Ndërsa gjendja përkeqësohet, simptomat mund të përfshijnë:

 • Mungesa e frymëmarrjes me aktivitet ose në pushim
 • Ënjtje e këmbëve, kyçeve dhe këmbëve
 • Lodhja
 • Rrahje të parregullta të zemrës që ndjehen të shpejta, rrahje ose rrahje
 • Marramendje, marramendje dhe të fikët

Simptomat e sëmundjes së zemrës të shkaktuara nga infeksioni i zemrës

Endokarditi është një infeksion që prek rreshtimin e brendshëm të dhomave të zemrës dhe valvulave të zemrës (endokardit). Shenjat dhe simptomat e infeksionit të zemrës mund të përfshijnë:

 • Ethe
 • Frymëmarrje e shkurtër
 • Dobësi apo lodhje
 • Ënjtje në këmbë ose në bark
 • Ndryshimet në ritmin tuaj të zemrës
 • Kollë e thatë ose e vazhdueshme
 • Skuqje të lëkurës ose njolla të pazakonta

Semundjet e zemres te trashegueshme

Një sëmundje e trashëguar e zemrës është ajo që është transmetuar përmes gjeneve të prindërve tuaj.

Kushtet e trashëguara të zemrës (ICC) është një term ombrellë që mbulon një shumëllojshmëri të gjerë të sëmundjeve relativisht të rralla të zemrës. Ato quhen gjithashtu si gjendje gjenetike kardiake.

ICC-të shkaktohen nga një defekt – i njohur gjithashtu si mutacion – në një ose më shumë gjenet tona. Nëse dikush ka një gjen të dëmtuar, ka një shans 50/50 që ai t’u kalohet fëmijëve tuaj.

Efektet e këtyre kushteve për ju dhe familjen tuaj mund të jenë të mëdha. Këto kushte – në disa raste – mund të bëhen kërcënuese për jetën. Rreth 500 të rinj vdesin çdo vit në Britaninë e Madhe si pasojë e një çrregullimi gjenetik të zemrës.

Këto kushte nuk kanë gjithmonë simptoma, kështu që ju mund të mos jeni në dijeni se keni kushtet. Mjerisht, kjo ndonjëherë mund të nënkuptojë se hera e parë që një familje është e vetëdijshme se është e prekur është pas një vdekjeje të papritur kardiake (SCD).

Megjithatë, përmirësime të mëdha po bëhen në zbulimin e ICC-ve dhe gjithashtu se si mund të jetoni me gjendjen tuaj. Ndonjëherë njerëzit nuk përjetojnë shumë shenja dhe simptoma, por simptomat kryesore të aritmisë familjare janë:

 • palpitacionet
 • të fikët ose errësirë (e njohur edhe si sinkopë ose të fikët “afër”)

Shumica e fëmijëve dhe të rinjve me sinkopë kanë një sëmundje normale të zemrës dhe nuk kanë ndonjë problem të madh të ritmit të zemrës.

Sidoqoftë, është vërtet e rëndësishme të flisni me mjekun tuaj të përgjithshëm ose profesionistin shëndetësor nëse ju – ose një anëtar i familjes suaj – keni pësuar të fikët të pashpjegueshme, veçanërisht nëse kjo ka ndodhur më shumë se një herë.

Është shumë e rëndësishme të vizatoni një pemë familjare mjekësore me një profesionist të duhur shëndetësor. Kjo mund të ndihmojë për të “pikturuar një fotografi” për të parë nëse keni – ose keni pasur – ndonjë anëtar tjetër të familjes me të njëjtën gjendje. Pema familjare nganjëherë njihet si një prejardhje.

Sindroma Marfan është një gjendje e trashëguar – ose gjenetike – që prek indet lidhëse të trupit. Indet lidhëse ofrojnë mbështetje dhe strukturë për indet dhe organet e tjera. Ka një shans 50/50 që dikush me sindromën Marfan të ketë një fëmijë me këtë gjendje, por sindroma Marfan është relativisht e rrallë – rreth 1 në 5000 njerëz e kanë këtë sindromë.

Si behet ekg e zemres

si behet ekg e zemres

Një elektrokardiogram regjistron sinjalet elektrike në zemrën tuaj. Është një test i zakonshëm dhe pa dhimbje që përdoret për të zbuluar shpejt problemet e zemrës dhe për të monitoruar shëndetin e zemrës suaj.

Elektrokardiogramet – të quajtura gjithashtu EKG – bëhen shpesh në zyrën e mjekut, një klinikë ose një dhomë spitali. Makineritë EKG janë pajisje standarde në dhomat e operacionit dhe ambulancat. Disa pajisje personale, si orët inteligjente, ofrojnë monitorim EKG.

Një elektrokardiogram është një mënyrë pa dhimbje, joinvazive për të ndihmuar në diagnostikimin e shumë problemeve të zakonshme të zemrës tek njerëzit e të gjitha moshave. Mjeku juaj mund të përdorë një elektrokardiogram për të përcaktuar ose zbuluar:

 • Ritmi jonormal i zemrës (aritmi)
 • Nëse arteriet e bllokuara ose të ngushtuara në zemrën tuaj (sëmundja e arterieve koronare) po shkaktojnë dhimbje gjoksi ose sulm në zemër
 • Nëse keni pasur një sulm të mëparshëm në zemër
 • Sa mirë funksionojnë disa trajtime të sëmundjeve të zemrës, si p.sh. stimuluesi kardiak

Gjatë një EKG, deri në 12 sensorë (elektroda) do të ngjiten në gjoks dhe gjymtyrë. Elektrodat janë arna ngjitëse me tela që lidhen me një monitor. Ata regjistrojnë sinjalet elektrike që e bëjnë zemrën tuaj të rrahë. Një kompjuter regjistron informacionin dhe e shfaq atë si valë në një monitor ose në letër.

Ju mund të merrni frymë normalisht gjatë testit, por do t’ju duhet të qëndroni të shtrirë. Sigurohuni që të jeni të ngrohtë dhe të gatshëm të qëndroni të qetë. Lëvizjet, të folurit ose të dridhurat mund të shtrembërojnë rezultatet e testit. Një EKG standard zgjat disa minuta.

Nëse elektrokardiogrami juaj është normal, mund të mos keni nevojë për ndonjë analizë tjetër. Nëse rezultatet tregojnë një anomali në zemrën tuaj, mund t’ju duhet një tjetër EKG ose teste të tjera diagnostikuese, si ekokardiograma. Trajtimi varet nga ajo që po shkakton shenjat dhe simptomat tuaja.

Mjeku juaj do të shqyrtojë informacionin e regjistruar nga aparati EKG dhe do të kërkojë ndonjë problem me zemrën tuaj, duke përfshirë:

 1. Frekuenca e zemrës. Normalisht, rrahjet e zemrës mund të maten duke kontrolluar pulsin tuaj. Një EKG mund të jetë e dobishme nëse pulsi juaj është i vështirë për t’u ndjerë ose shumë i shpejtë ose shumë i parregullt për të numëruar saktë. Një EKG mund të ndihmojë mjekun tuaj të identifikojë një ritëm jashtëzakonisht të shpejtë të zemrës (takikardi) ose një ritëm jashtëzakonisht të ngadaltë të zemrës (bradikardi).
 2. Ritmi i zemrës. Një EKG mund të tregojë parregullsi të ritmit të zemrës (aritmi). Këto kushte mund të ndodhin kur ndonjë pjesë e sistemit elektrik të zemrës keqfunksionon. Në raste të tjera, medikamentet, të tilla si beta-bllokuesit, kokaina, amfetaminat dhe ilaçet e ftohjes dhe alergjive pa recetë, mund të shkaktojnë aritmi.
 3. Atak ne zemer. Një EKG mund të tregojë prova të një sulmi të mëparshëm në zemër ose një që është në progres. Modelet në EKG mund të tregojnë se cila pjesë e zemrës suaj është dëmtuar, si dhe shkallën e dëmtimit.
 4. Furnizimi i pamjaftueshëm i gjakut dhe oksigjenit në zemër. Një EKG e bërë ndërkohë që keni simptoma mund të ndihmojë mjekun tuaj të përcaktojë nëse dhimbja e gjoksit shkaktohet nga rrjedhja e reduktuar e gjakut në muskulin e zemrës, si p.sh. me dhimbjen e gjoksit të anginës së paqëndrueshme.
 5. Anomalitë strukturore. Një EKG mund të japë të dhëna për zgjerimin e dhomave ose mureve të zemrës, defektet e zemrës dhe probleme të tjera të zemrës.