Qumështi i Bletës – Benefitet dhe Efektet Negative

Mbështetësit pretendojnë se qumeshti i bletes që rrjedh nga bleta mund të luftojë diabetin, kolesterolin, sindromën premenstruale dhe shumë të tjera.

Qumështi i bletës është një substancë e ngjashme me qumështin, e sekretuar nga bletët, e cila siguron ushqim për larvat në zhvillim si dhe për bletën mbretëreshë. Praktikuesit alternativë shpesh përdorin qumështin e bletës për të rritur sistemin imunitar dhe për të ndihmuar në luftimin e efekteve të plakjes.

Të tjerë besojnë se mund të trajtojë ose parandalojë një gamë të gjerë sëmundjesh si diabeti dhe madje të nxisë fertilitetin. Megjithatë, ka mungesë të provave për të mbështetur pretendime të tilla.

Përdorimi i qumështit të bletës bie nën apiterapi, një formë e mjekësisë alternative që përdor produkte të bletëve si poleni dhe helmi i bletëve. Ju mund të gjeni qumësht blete të papërpunuar ose në forma të përpunuara.

Për çfarë përdoret qumështi i bletës?

Qumështi i bletës përbëhet kryesisht nga uji, sheqeri, acidet yndyrore dhe disa proteina unike, njëra prej të cilave quhet aktinë. Shumë nga përfitimet e supozuara shëndetësore të qumështit të bletës bazohen në efektin e aktinës në zhvillimin e larvave të bletëve.

Kur një bletë mbretëreshë vdes, bletët punëtore do të ushqejnë sasi të mëdha qumështi të bletës për një larvë femër të përzgjedhur, konsumimi i së cilës ndryshon ADN-në e insektit dhe e kthen atë në një mbretëreshë. Pretendimet se ngrënia e qumështit te bletës mund të ndihmojë në përmirësimin e fertilitetit burojnë nga ky fakt.

Proteinat që rrjedhin nga bleta, së bashku me disa antioksidantë dhe komponime antibakteriale, besohet se ofrojnë përfitime shëndetësore për njerëzit. Ndër disa nga kushtet që thuhet se trajton qumështi i bletës janë:

  • Astma
  • Ateroskleroza
  • Diabeti
  • Lodhja
  • Ethet e barit
  • Kolesterol i larte
  • Inflamacion
  • Sëmundja e veshkave
  • Pankreatiti
  • Sindroma premenstruale (PMS)

Madje thuhet se qumështi i bletës ngadalëson procesin e plakjes duke eliminuar radikalet e lira ose duke luftuar infeksionet duke forcuar sistemin imunitar. Përdoret gjithashtu për të rritur qëndrueshmërinë dhe mirëqenien (jo vetëm për të trajtuar kushte specifike shëndetësore).

Si Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA (FDA) dhe Autoriteti Evropian i Sigurisë Shëndetësore (EHSA) kanë arritur në përfundimin se nuk ka prova të mjaftueshme për të mbështetur këto përdorime. FDA ka rritur veprimet kundër prodhuesve që bëjnë pretendime të rreme në lidhje me përfitimet shëndetësore të qumështit te bletës.

Kjo nuk do të thotë se studimet nuk kanë treguar ndonjë premtim. Këtu janë vetëm disa që ia vlen të merren parasysh.

Diabeti

Qumështi i bletës mund të rregullojë sheqerin në gjak, sugjeron një studim i vitit 2016 në Gazetën Kanadeze të Diabetit. Sipas hulumtimit, 50 personave me diabet të tipit 2 iu dha një tabletë ose 1000 miligramë (mg) qumësht blete tri herë në ditë. Deri në fund të provës tetë-javore, grupi konkludoi se qumështi i bletës kishte një ulje të ndjeshme të glukozës në gjak, ndërsa ata që iu dha tableta kishin një rritje të lehtë.

Pavarësisht rezultateve pozitive, një përmbledhje e vitit 2019 në World Journal of Diabetes gjeti vetëm një përfitim minimal nga përdorimi i qumështit te bletës. Bazuar në një vlerësim të 18 studimeve klinike, studiuesit arritën në përfundimin se cilësia e provave që mbështesin përdorimin e qumështit te bletës në diabet ishte e ulët deri në shumë e ulët.

Kolesterol i larte

Hiperkolesterolemia (kolesteroli i lartë) është një çrregullim shqetësues i lidhur me aterosklerozën (ngurtësimin e arterieve), atakun në zemër dhe goditjen në tru.

Në një studim të vogël të botuar në Gynecological Endocrinology, 36 gra në postmenopauzë, të cilave iu dha 150 mg qumësht blete çdo ditë, përjetuan një rritje prej 7.7% të kolesterolit HDL (“i mirë”), si dhe një ulje prej 4.1% të kolesterolit LDL (“i keq”) dhe Rënie 3.1% e kolesterolit total.

Rezultate të ngjashme u arritën në një studim të vitit 2017 në Biologjinë Farmaceutike, në të cilin 40 të rriturve me hiperkolesterolemi të lehtë iu dha një tablete ose 350 mg qumësht blete në ditë. Pas tre muajsh, nivelet e LDL dhe kolesterolit total u reduktuan në grupin e qumështit te bletës.

Nga ana tjetër, nuk kishte ndryshime në kolesterolin HDL, trigliceridet, peshën trupore, madhësinë e belit ose yndyrën e trupit në krahasim me grupin qe moren tableta.

Sindromi Premenstrual (PMS)

Hulumtimet paraprake sugjerojnë se qumështi i bletës mund të ndihmojë në reduktimin e simptomave të sindromës premenstruale (PMS). Në një studim të vitit 2014 të botuar në Terapitë Plotësuese në Mjekësi, 110 studenteve femra të universitetit me PMS iu dha 1000 mg qumësht blete ose një tabletë. Trajtimi filloi në ditën e parë të menstruacioneve dhe vazhdoi gjatë dy cikleve menstruale.

Pas dy cikleve, gratë në grupin e qumështit te bletës kishin më shumë se 50% ulje të rezultatit të simptomave të PMS, ndërsa gratë në grupin e tabletave kishin më pak se 5% ulje.

Nevojiten kërkime të mëtejshme për të konfirmuar rezultatet dhe për të përcaktuar më mirë mekanizmin e saktë të veprimit të qumështit te bletës.

Efektet anësore të mundshme

Pavarësisht shqetësimeve të FDA-së, qumështi i bletës përgjithësisht konsiderohet e sigurt dhe e toleruar mirë kur përdoret siç duhet. Studimet kanë treguar se qumështi i bletës mund të merret në doza ditore deri në 1000 mg për tre muaj pa efekte anësore të dukshme.

Qumështi i bletës ka qenë i njohur për të shkaktuar reaksione alergjike në disa njerëz, duke filluar nga simptomat e lehta të hundës deri te anafilaksia kërcënuese për jetën. Kjo mund të jetë në përgjigje të vetë qumështit te bletës ose ndaj përbërësve që zakonisht shtohen në suplemente, duke përfshirë polenin e bletëve dhe polenin e luleve.

Telefononi 911 ose kërkoni kujdes urgjent nëse keni gulçim, pengesa ne frymëmarrje, urtikarie, rrahje të shpejta të zemrës, marramendje ose ënjtje të fytyrës, fytit ose gjuhës pas konsumimit të qumështit te bletës. Këto janë simptoma të anafilaksisë, një reaksion i rëndë alergjik që mund të çojë në të fikët, shok, koma, dështim të frymëmarrjes ose të zemrës dhe vdekje.

Ndërveprimet

Qumështi i bletës mund të ngadalësojë koagulimin e gjakut dhe të intensifikojë efektet e holluesve të gjakut si varfarina, duke çuar në mavijosje dhe gjakderdhje të lehtë. Nëse përdorni qumësht blete në mënyrë të vazhdueshme, sigurohuni që ta ndërprisni trajtimin dy javë përpara një operacioni të planifikuar për të parandaluar gjakderdhjen e tepërt.

Qumështi i bletës gjithashtu mund të ndërveprojë me barna antihipertensive të përdorura për trajtimin e presionit të lartë të gjakut, duke shkaktuar një rënie jonormale të presionit të gjakut (hipotension).

Për të shmangur ndërveprimet, këshilloni ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor nëse planifikoni të përdorni qumështin e bletës dhe përfshini një listë të të gjitha barnave të tjera që po merrni, qofshin ato me recetë ose pa recetë.

Nëse jeni shtatzënë ose ushqeni me gji, konsultohuni me OB/GJIN-in tuaj përpara se të merrni suplemente të qumështit te bletës.

Përzgjedhja, përgatitja dhe ruajtja

Qumështi i bletës vjen në forma të ndryshme, duke përfshirë tableta, kapëse xhel, lëngje, pasta dhe pelte të papërpunuar. Mund të merret në internet ose të gjendet në barnatore, dyqane ushqimesh shëndetësore dhe disa dyqane ushqimore të nivelit më të lartë.

Suplementet

Suplementet e qumështit te bletës janë forma dhe doza më e lehtë për t’u përdorur. Tabletat dhe xhelat e buta janë bërë të dyja me Qumësht blete të liofilizuar (të tharë në ngrirje) dhe mund të ruhen në mënyrë të sigurt në temperaturën e dhomës.

Kur blini suplemente të qumështit te bletës, zgjidhni markat që janë testuar vullnetarisht nga një organ i pavarur certifikues si Pharmacopeia e SHBA (USP), NSF International ose ConsumerLab.

Certifikimi nuk do të thotë që produkti është efektiv, por thjesht përmban përbërësit e listuar në etiketën e produktit. Kjo ofron të paktën njëfarë sigurie, pasi shtesat nuk janë të rregulluara në Shtetet e Bashkuara.

Gjithmonë lexoni etiketën e produktit për të parë se cilët përbërës të tjerë përfshihen. Nëse nuk e dini se çfarë është një përbërës, pyesni farmacistin ose ofruesin e kujdesit shëndetësor. Për cilësi dhe siguri të shtuar, zgjidhni një markë organike në vend të një jo organike.

Nëse jeni vegan ose vegjetarian, sigurohuni që xhelkapat që zgjidhni nuk përmbajnë xhelatina me bazë shtazore.

Përgatitje të tjera

Qumështi i bletës i papërpunuar zakonisht paketohet në shishe të vogla qelqi të errët në doza që variojnë nga 250 deri në 500 mg. Qumështi i bletës mund të jetë mjaft e hidhur dhe shpesh përzihet me mjaltë për të përmirësuar shijen.

Disavantazhi kryesor i ketij qumeshti të papërpunuar është se nuk mbahet mirë, duke qëndruar vetëm dy javë në frigorifer ose disa muaj në frigorifer. Është gjithashtu mjaft e shtrenjtë.

Lëngu dhe pasta e qumështit te bletës janë më të qëndrueshme në raft, por shpesh përfshijnë stabilizues dhe konservues për të zgjatur skadimin e tyre. Këto zakonisht mund të ruhen deri në gjashtë muaj në frigorifer ose deri në tre vjet në frigorifer.

Nëse vendosni të ngrini qumështin e bletes, ndani fillimisht në pjesë të vogla. Shkrijeni atë vetëm kur të jeni gati për ta përdorur menjëherë. Ky qumesht nuk duhet të ngrihet kurrë pasi të shkrihet.

Kur ekspozohet ndaj ajrit, qumështi i bletës mund të kthehet nga një e verdhë kremoze në një kafe më të errët. Me kalimin e kohës, tekstura xhelatinoze gjithashtu mund të bëhet e dendur dhe më e vështirë për t’u marrë me lugë. Në fund të fundit, ngjyra, struktura dhe shija janë një tregues i freskisë së pelte mbretërore.

Mos përdorni kurrë qumështin e bletës përtej datës së skadencës, nëse ka erë te quditshme ose nëse ka një shije të kalbur atehere hudheni atë.