Si mund te sherohet Alergjia?

Alergjia eshte një reagim jonormal i trupit ndaj një alergjeni të hasur më parë, i futur nga thithja, gëlltitja, injeksioni ose kontakti me lëkurën, i manifestuar shpesh me kruajtje të syve, rrjedhje hundësh, fishkëllimë, skuqje të lëkurës ose diarre.

Alergjia shfaqet kur një person reagon ndaj substancave në mjedis që janë të padëmshme për shumicën e njerëzve. Këto substanca njihen si alergjenë dhe gjenden në marimangat e pluhurit, kafshët shtëpiake, polenin, insektet, rriqrat, mykun, ushqimet dhe disa ilaçe. Atopia është tendenca gjenetike për të zhvilluar sëmundje alergjike. Kur njerëzit atopikë janë të ekspozuar ndaj alergeneve, ata mund të zhvillojnë një reaksion imunitar që çon në inflamacion alergjik.

Kur alergjenët thithen, lëshimi i histaminës bën që mukoza e hundës të prodhojë më shumë mukozë dhe të fryhet dhe inflamohet. Shkakton rrjedhjen dhe kruarjen e hundës dhe mund të ketë teshtitje të dhunshme. Sytë mund të fillojnë të lotojnë dhe njerëzit mund të kenë dhimbje të fytit.

Si mund te sherohet alergjia

si mund te sherohet alergjia

Trajtimet e alergjive përfshijnë:

 1. Shmangia e alergjenit. Mjeku juaj do t’ju ndihmojë të ndërmerrni hapa për të identifikuar dhe shmangur shkaktarët tuaj të alergjisë. Ky është përgjithësisht hapi më i rëndësishëm në parandalimin e reaksioneve alergjike dhe reduktimin e simptomave.
 2. Medikamente. Në varësi të alergjisë suaj, medikamentet mund të ndihmojnë në reduktimin e reagimit të sistemit tuaj imunitar dhe lehtësimin e simptomave. Mjeku juaj mund t’ju sugjerojë ilaçe pa recetë ose me recetë në formën e pilulave ose lëngjeve, sprajeve për hundë ose pikave të syrit.
 3. Imunoterapia. Për alergjitë e rënda ose alergjitë që nuk lehtësohen plotësisht nga trajtimi tjetër, mjeku juaj mund të rekomandojë imunoterapi me alergjen. Ky trajtim përfshin një seri injeksionesh të ekstrakteve të pastruar të alergjenit, që zakonisht jepen gjatë një periudhe prej disa vitesh. Një formë tjetër e imunoterapisë është një tabletë që vendoset nën gjuhë (nëngjuhësore) derisa të shpërndahet. Ilaçet nëngjuhësore përdoren për të trajtuar disa alergji ndaj polenit.
 4. Epinefrinë e urgjencës. Nëse keni një alergji të rëndë, mund t’ju duhet të bëni një vaksinë urgjente të epinefrinës gjatë gjithë kohës. E dhënë për reaksione të rënda alergjike, një vaksinë epinefrinës (Auvi-Q, EpiPen, të tjera) mund të zvogëlojë simptomat derisa të merrni trajtim urgjent.

Disa simptoma të alergjisë përmirësohen me trajtimin në shtëpi.

 1. Simptomat e kongjestionit të sinusit dhe etheve të barit. Këto shpesh përmirësohen me ujitje të hundës me kripë – shpëlarja e sinuseve me një zgjidhje kripe dhe uji. Ju mund të përdorni një tenxhere neti ose një shishe shtrydhëse të projektuar posaçërisht për të shpëlarë mukozën e trashë dhe irrituesit nga hunda. Megjithatë, përdorimi jo i duhur i një tenxhere neti ose pajisje tjetër mund të çojë në infeksion.
 2. Simptomat e alergjive shtëpiake nga ajri. Zvogëloni ekspozimin tuaj ndaj marimangave të pluhurit ose hidhërimit të kafshëve shtëpiake duke larë shpesh shtratin dhe lodrat e mbushura me ujë të nxehtë, duke mbajtur lagështi të ulët, duke përdorur rregullisht një vakum me një filtër të imët, si filtri i ajrit të grimcave me efikasitet të lartë (HEPA) dhe duke zëvendësuar tapetin me dysheme të fortë. .
 3. Simptomat e alergjisë ndaj mykut. Zvogëloni lagështinë në zonat me lagështi, si banja dhe kuzhina juaj, duke përdorur ventilatorë ajrimi dhe dehumidifikues. Rregulloni rrjedhjet brenda dhe jashtë shtëpisë tuaj.

Llojet e alergjive te lekures

llojet e alergjive te lekures

Shumica prej nesh kanë lëkurë me gunga, kruarje, luspa ose të kuqe në një moment të jetës sonë. Një nga fajtorët më të zakonshëm? Një alergji në lëkurë.

Kjo është kur hasni diçka që trupi juaj mendon se është i rrezikshëm, i quajtur alergjen. Sistemi juaj imunitar reagon dhe lëshon antitrupa për të luftuar këta “pushtues”. Kjo luftë shkakton simptoma si skuqje ose ënjtje.

Skuqja është një ndryshim i dukshëm në strukturën ose ngjyrën e lëkurës tuaj. Lëkura juaj mund të bëhet me luspa, me gunga, kruarje ose ndryshe e irrituar.

Një skuqje përkufizohet si një shpërthim i përhapur i lezioneve të lëkurës. Është një term mjekësor shumë i gjerë. Skuqjet mund të ndryshojnë shumë në pamje dhe ka shumë shkaqe të mundshme. Për shkak të shumëllojshmërisë, ekziston edhe një gamë e gjerë trajtimesh.

Një skuqje mund të jetë lokale në vetëm një pjesë të vogël të trupit, ose mund të mbulojë një zonë të madhe.

Skuqjet vijnë në shumë forma, dhe shkaqet e zakonshme përfshijnë dermatitin e kontaktit, infeksionet trupore dhe reaksionet alergjike ndaj marrjes së ilaçeve. Ato mund të jenë të thata, të lagështa, me gunga, të lëmuara, të plasaritura ose me flluska; ato mund të jenë të dhimbshme, kruarje, madje edhe të ndryshojnë ngjyrën.

Llojet e alergjive te lekures

 • Dermatiti i kontaktit. Nëse keni pasur ndonjëherë një skuqje të lëkurës pasi keni veshur një unazë të re ose keni përdorur një sapun tjetër, me siguri keni pasur këtë gjendje. Lëkura juaj prek një alergjen, si nikeli ose një kimikat në një sapun, locion ose krem kundër diellit. Grimcat në ajër, të tilla si poleni, gjithashtu mund të shkaktojnë dermatit kur ato bien në lëkurë. Mjeku juaj mund ta quajë këtë “dermatit kontakti me ajër”. Në disa raste, do të keni një reagim vetëm pasi të keni qenë në diell. Kjo nganjëherë quhet “dermatiti i kontaktit fotoalergjik”. Ajo është sjellë nga disa kimikate, të tilla si ato në kremrat e diellit, locionet e rruajtjes dhe parfumet.
 • Kosheret. Këto janë gërvishtje të kuqe të ngritura, kruarje ose gunga. Dermatiti i kontaktit mund t’i shkaktojë ato, por reaksionet alergjike ndaj pickimeve të insekteve, medikamenteve dhe ushqimeve gjithashtu mund të shkaktojnë një reagim. Urtikariet priren të shfaqen menjëherë dhe ato zbehen brenda pak orësh ose ditësh.
 • Ekzema. Ju mund ta dëgjoni këtë të quajtur “dermatit atopik”. Është një gjendje alergjike kronike që zakonisht fillon në fëmijëri. Rreth 11% e amerikanëve e kanë atë. Ekspertët nuk janë të sigurt se çfarë çon në të. Ata e dinë se disa shkaktarë mund ta bëjnë lëkurën tuaj të kruhet, të skuqet dhe të thahet.

Simptomat e alergjise

Simptomat e një reaksioni alergjik zakonisht zhvillohen brenda pak minutash pasi jeni ekspozuar ndaj diçkaje ndaj së cilës jeni alergjik, megjithëse herë pas here ato mund të zhvillohen gradualisht gjatë disa orësh.

Edhe pse reaksionet alergjike mund të jenë telash dhe të pengojnë aktivitetet tuaja normale, shumica janë të lehta.

Simptomat e zakonshme të një reaksioni alergjik përfshijnë:

 • teshtitje dhe hundë me kruarje, rrjedhje ose bllokim (rinitit alergjik)
 • sytë me kruarje, të kuqe, lotim (konjuktivit)
 • fishkëllimë, shtrëngim në gjoks, gulçim dhe kollë
 • një skuqje e kuqe e ngritur, me kruarje (urtikarie)
 • buzët, gjuhën, sytë ose fytyrën e fryrë
 • dhimbje barku, ndjesi të sëmurë, të vjella ose diarre
 • lëkurë e thatë, e kuqe dhe e plasaritur

Simptomat ndryshojnë në varësi të asaj se për çfarë jeni alergjik dhe si bini në kontakt me të.

Për shembull, mund të keni rrjedhje hundësh nëse ekspozoheni ndaj polenit, të zhvilloni skuqje nëse keni alergji në lëkurë ose të ndiheni të sëmurë nëse hani diçka ndaj së cilës jeni alergjik.

Shikoni mjekun tuaj të përgjithshëm nëse ju ose fëmija juaj mund të keni pasur një reaksion alergjik ndaj diçkaje. Ato mund të ndihmojnë në përcaktimin nëse simptomat shkaktohen nga një alergji apo një gjendje tjetër.

Në raste të rralla, një alergji mund të çojë në një reaksion të rëndë alergjik, të quajtur anafilaksi ose shok anafilaktik, i cili mund të jetë kërcënues për jetën. Kjo ndikon në të gjithë trupin dhe zakonisht zhvillohet brenda disa minutave pas ekspozimit ndaj diçkaje ndaj së cilës jeni alergjik.

Shenjat e anafilaksisë përfshijnë ndonjë nga simptomat e mësipërme, si dhe:

 • ënjtje të fytit dhe gojës
 • vështirësi në frymëmarrje
 • mendjelehtësi
 • konfuzion
 • lëkurë blu ose buzë
 • duke u rrëzuar dhe duke humbur vetëdijen

Anafilaksia është një urgjencë mjekësore që kërkon trajtim të menjëhershëm.

Alergjia ne frymarrje

alergjia ne frymarrje

Alergjitë e frymëmarrjes ndikojnë në jetën tuaj të përditshme, por zbulimi i hershëm mund të kufizojë ndikimin dhe t’ju ndihmojë të merrni frymë lehtë. Mësimi i shenjave dhe simptomave të hershme të një alergjie ndaj mykut, pluhurit, polenit ose irrituesve të tjerë të ajrit ju ndihmon të kuptoni se kur duhet të telefononi një mjek me përvojë pulmonare për testim dhe trajtim.

Alergjitë respiratore zhvillohen kur trupi juaj reagon ndaj irrituesve specifikë në ajër. Jo të gjithë reagojnë në të njëjtën mënyrë ndaj të njëjtave substanca. Disa shkaktarë të zakonshëm për alergjitë e lidhura me frymëmarrjen përfshijnë mykun, marimangat e pluhurit, polenin dhe zbokthin e kafshëve shtëpiake.

Ndonjëherë simptomat e alergjisë janë sezonale, kështu që mund të vëreni se ato zhvillohen vetëm në periudha të caktuara të vitit. Alergjitë e situatës mund të zhvillohen vetëm kur jeni në prani të shkaktarit, kështu që mund të vëreni probleme me frymëmarrjen kur jeni rreth kafshëve shtëpiake, për shembull, por simptomat largohen sapo të dilni nga dhoma ose nga shtëpia e pronarit të kafshës shtëpiake.

Alergjia juaj mund të jetë krejt e ndryshme nga reaksioni alergjik i një miku, ndaj mos u mbështetni në simptomat e dikujt tjetër për të diagnostikuar ose përjashtuar alergjitë tuaja. Disa njerëz kanë alergji sezonale në vjeshtë ose pranverë, ndërsa të tjerët mund të përjetojnë simptoma alergjie gjatë gjithë vitit. Simptomat mund të ekzistojnë në një nivel të ulët të qëndrueshëm gjatë gjithë ditës ose mund të përkeqësohen kur dilni jashtë ose lëvizni brenda, në varësi të alergjenit të veçantë që shkakton një reagim.

Alergjitë që ndikojnë në frymëmarrjen tuaj ndonjëherë fillojnë me simptoma delikate. Në fillim mund t’i ngatërroni alergjitë me një ftohje të lehtë. Në përgjithësi, shenjat fillestare të një alergjie në frymëmarrje përfshijnë rrjedhjen e hundës, teshtitjen dhe kongjestionin e hundës. Mukusi formohet në rrugët e frymëmarrjes në përgjigje të pranisë së alergeneve dhe e bën më të vështirë frymëmarrjen. Në disa raste, jo të gjitha simptomat shfaqen në fillim dhe simptomat tuaja mund të bëhen më serioze me kalimin e kohës.

Simptoma të tjera që nuk lidhen me frymëmarrjen mund të shoqërojnë simptomat e alergjisë në frymëmarrje. Alergjenët në ajër që futen në hundë dhe në gojë shpesh hyjnë edhe në sytë tuaj. Kruajtja e syve që ndodh së bashku me vështirësitë tuaja në frymëmarrje janë shpesh një shenjë se një alergjen mjedisor është i përfshirë.

Nëse simptomat e alergjisë nuk trajtohen, mund të zhvilloni një reaksion të rëndë, kërcënues për jetën, i quajtur anafilaksia. Alergjitë gjithashtu mund të shoqërohen me astmë ose çrregullime të tjera të frymëmarrjes.

Nëse simptomat tuaja tregojnë se mund të keni një alergji në frymëmarrje, testimi mund të ndihmojë në përcaktimin e shkaktarëve specifikë. Pasi të njihni shkaktarët tuaj të alergjisë, mund të zhvilloni teknika shmangieje dhe të merrni trajtim për të ndihmuar në uljen e simptomave.

Alergjia e hundes

alergjia e hundes

Një alergjen është një substancë ndryshe e padëmshme që shkakton një reaksion alergjik. Riniti alergjik, ose ethet e barit, është një përgjigje alergjike ndaj alergeneve specifike. Poleni është alergjeni më i zakonshëm në rinitin alergjik sezonal. Këto janë simptoma të alergjisë që shfaqen me ndryshimin e stinëve.

Gati 8 për qind e të rriturve në Shtetet e Bashkuara përjetojnë rinitin alergjik të një lloji, sipas Akademisë Amerikane të Alergjisë, Astmës dhe Imunologjisë (AAAAI). Midis 10 dhe 30 për qind e popullsisë në mbarë botën mund të ketë gjithashtu rinitit alergjik.

Simptomat e zakonshme të alergjise se hundes përfshijnë:

 • teshtitje
 • një hundë që rrjedh
 • një hundë e mbytur
 • një hundë që kruhet
 • kollitje
 • një dhimbje ose gërvishtje fyti
 • sytë që kruhen
 • sy të përlotur
 • rrathë të errët nën sy
 • dhimbje koke të shpeshta
 • Simptoma të tipit ekzemë, të tilla si lëkura jashtëzakonisht e thatë dhe me kruarje që mund të formojë flluska dhe të qajë
 • koshere
 • lodhje e tepruar

Zakonisht do të ndjeni një ose më shumë nga këto simptoma menjëherë pasi të vini në kontakt me një alergjen. Disa simptoma, të tilla si dhimbje koke të përsëritura dhe lodhje, mund të ndodhin vetëm pas ekspozimit afatgjatë ndaj alergeneve. Temperatura nuk është një simptomë e etheve të barit.

Disa njerëz përjetojnë simptoma vetëm rrallë. Kjo ka të ngjarë të ndodhë kur jeni të ekspozuar ndaj alergeneve në sasi të mëdha. Njerëz të tjerë përjetojnë simptoma gjatë gjithë vitit. Bisedoni me mjekun tuaj për alergjitë e mundshme nëse simptomat tuaja zgjasin më shumë se disa javë dhe nuk duket se po përmirësohen.

Kur trupi juaj bie në kontakt me një alergjen, ai çliron histaminën, e cila është një kimikat natyral që mbron trupin tuaj nga alergjeni. Ky kimikat mund të shkaktojë rinitin alergjik dhe simptomat e tij, duke përfshirë rrjedhjen e hundës, teshtitjen dhe kruajtjen e syve.

Përveç polenit të pemëve, alergjenët e tjerë të zakonshëm përfshijnë:

 • poleni i barit
 • marimangat e pluhurit
 • zbehja e kafshëve, e cila është lëkurë e vjetër
 • pështymë mace
 • myk

Në periudha të caktuara të vitit, poleni mund të jetë veçanërisht problematik. Polenet e pemëve dhe luleve janë më të zakonshme në pranverë. Barërat dhe barërat e këqija prodhojnë më shumë polen në verë dhe në vjeshtë.

Alergjia nga ushqimet

alergjia nga ushqimet

Alergjia ushqimore është një reagim i sistemit imunitar që ndodh menjëherë pas ngrënies së një ushqimi të caktuar. Edhe një sasi e vogël e ushqimit që shkakton alergji mund të shkaktojë shenja dhe simptoma të tilla si probleme të tretjes, urtikarie ose ënjtje të rrugëve të frymëmarrjes. Në disa njerëz, një alergji ushqimore mund të shkaktojë simptoma të rënda apo edhe një reaksion kërcënues për jetën e njohur si anafilaksia.

Alergjia ushqimore prek rreth 8% të fëmijëve nën moshën 5 vjeç dhe deri në 4% të të rriturve. Ndërsa nuk ka kurë, disa fëmijë i tejkalojnë alergjitë e tyre ushqimore ndërsa rriten.

Është e lehtë të ngatërroni një alergji ushqimore me një reagim shumë më të zakonshëm të njohur si intolerancë ushqimore. Ndonëse është shqetësuese, intoleranca ushqimore është një gjendje më pak serioze që nuk përfshin sistemin imunitar.

Për disa njerëz, një reaksion alergjik ndaj një ushqimi të caktuar mund të jetë i pakëndshëm, por jo i rëndë. Për njerëzit e tjerë, një reaksion alergjik ushqimor mund të jetë i frikshëm dhe madje kërcënues për jetën. Simptomat e alergjisë ushqimore zakonisht zhvillohen brenda pak minutash deri në 2 orë pas ngrënies së ushqimit ofendues. Rrallë, simptomat mund të vonohen për disa orë.

Shenjat dhe simptomat më të zakonshme të alergjisë ushqimore përfshijnë:

 • Thyerje ose kruajtje në gojë
 • Urtikarie, kruajtje ose ekzemë
 • Ënjtje e buzëve, fytyrës, gjuhës dhe fytit ose pjesëve të tjera të trupit
 • Frymëmarrje, kongjestion nazal ose probleme me frymëmarrjen
 • Dhimbje barku, diarre, nauze ose të vjella
 • Marramendje, marramendje ose të fikët

Në disa njerëz, një alergji ushqimore mund të shkaktojë një reaksion të rëndë alergjik të quajtur anafilaksi. Kjo mund të shkaktojë shenja dhe simptoma kërcënuese për jetën, duke përfshirë:

 • Shtrëngimi dhe shtrëngimi i rrugëve të frymëmarrjes
 • Një fyt i fryrë ose ndjesia e një gungë në fyt që e bën të vështirë frymëmarrjen
 • Shoku nga një rënie e fortë e presionit të gjakut
 • Puls i shpejtë
 • Marramendje, marramendje ose humbje e vetëdijes

Trajtimi urgjent është kritik për anafilaksinë. E patrajtuar, anafilaksia mund të shkaktojë koma apo edhe vdekje. Shikoni ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor ose alergologun nëse keni simptoma të alergjisë ushqimore menjëherë pas ngrënies. Nëse është e mundur, konsultohuni me ofruesin tuaj kur të shfaqet reaksioni alergjik. Kjo do të ndihmojë ofruesin tuaj të bëjë një diagnozë.

Kërkoni trajtim urgjent nëse zhvilloni ndonjë shenjë ose simptomë të anafilaksisë, të tilla si:

 • Shtrëngimi i rrugëve të frymëmarrjes që vështirëson frymëmarrjen
 • Shoku nga një rënie e fortë e presionit të gjakut
 • Puls i shpejtë
 • Marramendje ose marramendje