Si te humbim 20kg në 2 javë

Ulja e 20 kg në dy javë është jashtëzakonisht e vështirë, dhe humbja e kësaj peshe kaq shpejt është përgjithësisht e rrezikshme. Prandaj ju ftojmë ta lexoni këtë artikull dhe mesoni se si te humbim 20kg në vetëm 2 javë. Shumë njerëz përdorin ilaçe për kirurgji dhe humbje peshe për të humbur një sasi të madhe të peshës me shpejtësi.

Por miratimi i ndryshimeve në dietën dhe stilin e jetës tuaj mund t’ju ndihmojë të arrini qëllimet tuaja të humbjes së peshës dhe është një mundësi më e shëndetshme afatgjatë kur bëhet si duhet. Është thelbësore të theksohet, megjithatë, se një dietë që ju lejon të humbni kaq shumë peshë është mjaft e pazakontë, dhe duhet të konsultoheni me një mjek para se të vazhdoni.

Pjesa 1: Ndryshoni se Qka Hani

Pini vetëm ujë

Uji pastron sistemin tuaj, duke nxjerrë jashtë toksinat e padëshiruara dhe duke e bërë humbjen e peshës më të thjeshtë. Për më tepër, uji është pa kalori, duke e bërë atë një zgjedhje shumë më superiore ndaj pijeve me sheqer. Në fakt, nëse mund ta kufizoni veten vetëm në pirjen e ujit, do të keni një shans më të mirë për të humbur peshë. Nëse dëshironi diçka të aromatizuar herë pas here, shkoni për çaj pa sheqer.

Me përjashtim të pak para një ushtrimi, kjo duhet të bëhet gjatë gjithë kohës. Pas kësaj, ju jeni të lirë të pini një filxhan kafe të zezë (ose me një spërkatje të qumështit të skremuar). Kafeina thuhet se ju jep një nxitje, duke bërë që të punoni pak më shumë.

Rezulton se, përveç që ju bën të ndiheni të ngopur, pirja e ujit do të përshpejtojë metabolizmin tuaj. Sipas studimeve të fundit, konsumimi i dy gotave me ujë të ftohtë do të nxisë metabolizmin tuaj me 40% për 15-20 minuta. Pjesëmarrësit në këto eksperimente për humbje peshe thuhet se kanë derdhur 15 paund në tre muaj duke konsumuar vetëm ujë.

Largoni Ushqimet e Shpejta nga dieta juaj

Hiqeni tërësisht. Një person që ndjek një dietë normale zakonisht mund të përballojë të kënaqet me ushqim të shpejtë një ose dy herë pa përjetuar pasoja serioze. Sidoqoftë, për objektiva më ekstreme, afatshkurtra të humbjes së peshës (si kjo), ushqimi i shpejtë duhet të shmanget plotësisht.

Shmangni ushqimet me vaj, të yndyrshëm, si dhe artikujt që janë të pasur me sheqer. Çdo gjë e rrahur, e skuqur, e mbështjellë me çokollatë, e paketuar ose e ngarkuar me sheqer është jashtë kufijve.
Sigurohuni që të lexoni të gjitha etiketat tuaja. Sheqeri mund të përfshihet edhe në ushqime të shëndetshme si kosi. Ndërsa shumë njerëz besojnë se janë të shëndetshëm, ata nuk janë.

Largoni karbohidratet e bardha

Karbohidratet e thjeshta, të cilat janë sheqerna në maskim, janë gjetur në çdo gjë nga makarona deri në biskota. Këta djaj të vegjël rrisin nivelet tona të insulinës, duke rritur ruajtjen e yndyrës dhe, si rezultat, duke rritur peshën tonë trupore. Eliminoni karbohidratet e përpunuara, të tilla si orizi i bardhë, buka dhe patatet, si dhe pasta, ëmbëlsira, petulla, patate të skuqura dhe akullore, për të zvogëluar rritjen.

Mund të jetë më mirë për të shmangur karbohidratet krejt. Le ta pranojmë: humbja e 20 kilogramëve në dy javë është një detyrë e vështirë. Ju do të duhet të konsumoni numër të ulët ose fare karbohidrate.
Ju gjithashtu do të duhet të shmangni perimet me niseshte (patate, kungull, karrota), drithëra të plota (quinoa dhe oriz kafe), dhe fruta me sheqer si banane, portokall dhe mollë, përveç pa ëmbëlsira.
Për më tepër, të qenit i uritur e bën tundimin për t’u kthyer në sjelljet e mëparshme shumë më të fortë. Dëshirat e tjera mbahen në gji duke ngrënë ushqime të mira për ju, të shëndetshme në baza të rregullta. Ju merrni vendime më të mira kur jeni më të plotë.

Zgjidhni proteina më të pakta dhe ngarkohuni me perime.

Zgjidhni mish të bardhë si pulë ose peshk në vend të viçit dhe derrit. Konsumi I Peshkut është veçanërisht i shëndetshëm sepse acidet yndyrore në peshk i sigurojnë trupit tuaj vajrat thelbësorë që kërkon, gjë që mund t’ju ndihmojë t’i rezistoni impulsit për të ngrënë vakte me yndyrë ose majmëri.
Dhe sa i përket perimeve, shkoni përpara dhe hani ato. Plotësoni deri në mëngjes, drekë, dhe darkë. Ata janë të mbushur, kalori, dhe në përgjithësi kanë numër të ulët të kalorive dhe sheqernave. Ata janë mënyra më e shpejtë për të humbur peshë në dispozicion.

Pjesa 2: Ndryshimi se si ushqeheni

Sigurohuni që të hani të gjitha ushqimet tuaja.

Ndërsa mund të tundoheni të kaloni mëngjesin ose të agjëroni për një ditë, duhet të luftoni tundimin. Agjërimi për një periudhë të zgjatur kohe mund të shkaktojë humbje të muskujve dhe çështje të tjera shëndetësore, por gjithashtu mund ta bëjë humbjen e peshës më të vështirë. Kur trupi i njeriut privohet nga lëndë ushqyese të mjaftueshme, ai fillon të ruajë kaloritë duke i djegur ato me një ritëm më të ngadaltë. Ju mund të humbni një sasi të madhe peshe në ditët e para, por ka shumë të ngjarë ta fitoni përsëri deri në fund të dy javëve.

Nëse jeni në një plan agjërimi me ndërprerje shumë të kufizuar, ky është një përjashtim. Kjo është kur shkoni tetë deri në njëzet e katër orë pa ngrënë dhe pastaj hani një sasi të caktuar kalorish (zakonisht më shumë) më pas. Ndërsa kjo mund të jetë e dobishme, bëjeni vetëm me lejen e mjekut tuaj. Ju potencialisht mund të rrisni tendencën e trupit tuaj për të grumbulluar yndyrë nëse nuk e bëni atë si duhet.

Mos hani pas një kohe specifike të ditës

Një plan në kohën e duhur punon për shumë njerëz. Kjo do të thotë, ata vendosin të mos hanë pas një ore specifike, e cila zakonisht është rreth orës 7 ose 8 pasdite.koha më e keqe për shumicën e individëve për të ngrënë është natën, kur TELEVIZORI është i ndezur dhe shokët gjithashtu po hajnë sneks si qipsa. Kjo mund të jetë emocionalisht e keqe dhe tonduese për ju, por ajo mund të paguajë në afat të gjatë.

Është e mundur që ju do të duhet të jeni i arsyeshëm me veten. Ky udhëzues duhet të zbatohet vetëm pesë ose gjashtë ditë në javë. Lejoni vetes disa liri veprimi kur bëhet fjalë për të dalë me shokët, por mos u çmendni. Mos e gllabëroni tërë shuplakën; kufizohuni në një gotë verë të kuqe dhe disa kafshime.

Kufizoni kaloritë që merni

Nocioni se humbja e peshës është e gjitha në lidhje me humbjen e kalorive është me venitje larg. E vërteta është se trupi i secilit person është unik, dhe jo të gjitha kaloritë krijohen të barabarta. Për më tepër, numërimi i kalorive është një punë e përditshme. Ata janë, megjithatë, një udhëzues i dobishëm bazë. Buxhetoni kaloritë tuaja gjatë gjithë ditës për qëllimet e kësaj diete. Nëse keni bërë shumë mirë, shpërblejeni veten me një copë çokollatë të errët ose një gjoks gjysmë pule. Mos e teproni, por mos e lini veten të ndiheni të privuar.

Është e rëndësishme të arrini një ekuilibër midis kalorive që harxhoni dhe kalorive që konsumoni. Për ta vënë atë në një mënyrë tjetër, sa më shumë të ushtroni, aq më shumë mund të hani. Kur digjni më shumë kalori sesa konsumoni, do të humbni peshë. Për të humbur një kile, një person duhet të shpenzojë 3,500 kalori më shumë sesa ai ose ajo konsumon mesatarisht (përsëri, mesatarisht) (450 g). Ju do të duhet për të humbur pak nën 1.5 lbs (675 g) në ditë për të humbur 20 paund (9 kg) në dy javë. Kjo do të thotë që ju duhet të digjni rreth 5,000 kalori më shumë çdo ditë sesa konsumoni. Po, kjo është një detyrë vërtet e vështirë.

Hani më shpesh

Sigurohuni që të lexoni me kujdes fjalën e tretë: hani më shpesh, jo më shumë. Konsideroni këtë: nëse mund të hani vetëm 5 copa selino në ditë (jo një ide e mirë; vetëm një shembull), nuk doni t’i hani të gjitha gjatë mëngjesit. Për të mos u bërë të uritur, duhet t’i përhapni ato. Në një mënyrë të ngjashme, ju ndoshta nuk jeni duke ngrënë shumë në këto dy javë. Pra, hani më pak, por më shpesh.

Kjo do të parandalojë që stomaku juaj të ndihet i uritur. Ushqimet e shpeshta inkurajohet në shumë dieta të shëndetshme, dhe për arsye të mirë: ajo mban metabolizmin tuaj dhe ju kursen nga ushqimi i tepërt më vonë. Ulni madhësinë e vakteve tuaja për të lejuar disa kalori shtesë në kohë të caktuara. Në dy javë, trupi dhe motivimi juaj do të kenë ndryshuar.

Pjesa 3: Ndryshimi i stilit tuaj të jetesës

Filloni dhe gatuani vet

Gatimi për veten është mënyra e vetme për të menaxhuar plotësisht çdo vitaminë dhe kalori që hyn në trupin tuaj. Përkundër faktit se shumica e restoranteve në ditët e sotme ofrojnë zgjedhje më të shëndetshme, kurrë nuk e dini se çfarë është në veshjen e sallatës ose çfarë lloji vaji përdorin për perimet e tyre. Do të ndiheni më mirë me veten nëse përgatiteni për veten tuaj dhe keni kontroll të plotë mbi atë që hani.

Në këtë mënyrë, ju mund të përdorni vajra më të shëndetshëm si vaj ulliri, më pak gjalpë, sheqer dhe kripë (e cila është një shkak kryesor i fryrjes), dhe gjithashtu mund të kufizoni madhësitë e pjesës tuaj. Për më tepër, çfarë është edhe më mirë? Kjo gjithashtu ju lejon të zgjasni buxhetin tuaj më larg.

Mbani shenimet e ngrënies dhe ushtrimeve tuaja

Mbajtja e shënimeve mund të jetë demotivuese nëse ky është një ndryshim afatgjatë i jetesës. Por, duke qenë se kjo është thjesht një sfidë 14-ditore, është plotësisht e realizueshme. Mbajtja e shënimeve mund t’ju ndihmojë të kuptoni se ku ka të ngjarë të bëni një gabim, ku keni një hapësirë tundjeje dhe sa larg keni ardhur – që është një ndjenjë e mrekullueshme. Është dëshmi e një pune të kryer mirë.

Kjo mund të bëhet me një metodë stilolapsi dhe letre, të tilla si një ditar ushqimi, ose mund të shkoni teknik dhe të përdorni një nga shumë aplikacione për uljen e peshës në dispozicion. Shumë prej tyre ju ndihmojnë në numërimin e kalorive, karbohidrateve, yndyrave dhe proteinave, si dhe marrjen parasysh të ushtrimeve.

Përfundimi: Si te humbim 20kg në vetem 2 javë

Bëni gjumë gjatë gjithë nates

Trupi i njeriut nuk mund të funksionojë siç duhet pa gjumë. Gjumi i jep trupit një shans për të pushuar, duke e rikthyer atë në kushtet e pikut të funksionimit dhe duke e bërë kështu më të lehtë për trupin të djegë kalori dhe të bjerë në peshë. Në mënyrë që të humbni shumë peshë në një kohë të shkurtër, duhet të siguroheni që të merrni midis shtatë dhe tetë orë gjumë çdo natë.
Kjo është më shumë se vetëm kuptim të mirë, ajo në fakt rregullon hormonet tuaja dhe mund të parandaluar urinë. Pra, Jo vetëm që djeg kalori dhe ju mban të mos hani, por mund t’ju mbajë të mos hani edhe kur jeni zgjuar.

Lexoni më shumë rreth humbjes së peshes tek: https://gazetasi.al/si-te-dobesohesni-pa-diete-ja-disa-truke-per-te-humbur-peshe-shpejt/

Bëni disa orë ushtrime të moderuara çdo ditë.

Mënyra më e mirë për të djegur kalori është përmes ushtrimeve. Nëse trupi juaj tashmë është i njohur me aktivitet fizik të moderuar, ju mund të jeni në gjendje t’i merrni gjërat në një nivel duke alternuar aktivitet të moderuar dhe të fuqishëm gjatë gjithë ditës tuaj. Nga ana tjetër, nëse jeni të pamësuar me shumë aktivitet fizik, duhet t’i përmbaheni vetëm ushtrimeve të moderuara. Sido që të jetë, sigurohuni që të bëni shumë pushime dhe të rihidratoni veten me shumë ujë në mënyrë të vazhdueshme.

Aktiviteti i fuqishëm djeg midis 400 dhe 600 kalori në orë, dhe shembujt përfshijnë vrapim, bicikletë, not, gjimnastikë, basketboll dhe peshëngritje të rëndë ose punë në oborr.
Aktiviteti i moderuar djeg midis 200 dhe 400 kalori në orë dhe përfshin shëtitje, punë të lehta në oborr, vallëzim, golf, bicikletë të ngadaltë dhe ecje të ngadaltë. Merrni të paktën 30 minuta stërvitje 2-3 herë në javë.

Vizitoni palestren më shpesh për ushtrime të lehta dhe të mesme. Lexoni listën tonë me disa produkte per palester për ti bërë ushtrimet më efikase dhe të lehta.