Si te Qetesojme Dhimbjet e Veshkave (10 Menyra)

Dhimbja e veshkave mund të jetë rezultat i shumë gjërave, nga infeksionet e traktit urinar deri te gurët në veshka. Ndërsa ne sugjerojmë që kushdo që përjeton dhimbje në veshka të vizitojë urologun e tij, tani ka mënyra se si te qetesojme dhimbjet e veshkave nga komoditeti i shtëpisë tuaj.

Nëse ju ose një i dashur po përjetoni dhimbje të lehta deri tek ato te moderuara në veshka, kjo listë e mjeteve juridike shtëpiake duhet të ofrojë lehtësim. Më poshtë, do të mësoni shkaqet më të zakonshme të dhimbjes së veshkave dhe si ta trajtoni këtë lloj dhimbjeje në shtëpi.

Është e rëndësishme të theksohet se ndërsa dhimbja e veshkave është një simptomë e zakonshme e problemeve urinare, ajo mund të jetë një shenjë paralajmëruese e një problemi më serioz. Nëse dhimbja e veshkave është e përsëritur, e rëndë ose e shoqëruar me simptoma të tjera, kontaktoni menjëherë urologun tuaj.

Ballafaqimi me dhimbjet e veshkave mund të jetë vertet irritues dhe nuk është aspak argëtues. Nëse dhimbja është e fortë, ajo do të ndërpresë jetën tuaj dhe do të shkaktojë nivele të tepruara shqetësimi nga dita në ditë. Njohja se si të lehtësoni dhimbjen e veshkave në shtëpi do t’ju ndihmojë të qëndroni rehat dhe të sigurt ndërsa jeni duke trajtuar problemin themelor. Provoni mjetet juridike të mëposhtme në shtëpi dhe gjithmonë flisni me mjekun tuaj nëse keni ndonjë pyetje ose shqetësim serioz.

Si te Qetesojme Dhimbjet e Veshkave ne 10 Menyra

Tani që kemi diskutuar se çfarë mund të shkaktojë dhimbjen e veshkave tuaja, le të shqyrtojmë 10 mënyrat se si mund ta lehtësoni këtë lloj dhimbjeje në shtëpi.

1. Qëndroni të hidratuar

Hidratimi është çelësi për lehtësimin e dhimbjeve në veshka pasi uji do të ndihmojë në largimin e baktereve nga trupi. Plus, qëndrimi i hidratuar do të ndihmojë në pastrimin e traktit urinar në tërësi dhe në eliminimin e çdo infeksioni të mundshëm.

Shumë specialistë rekomandojnë rregullin 8×8, që do të thotë se duhet të pini tetë 8 gota ujë në ditë. Sidoqoftë, marrja e ujit varet shumë nga ju dhe shëndeti juaj, prandaj merrni parasysh këtë artikull kur përcaktoni sasinë tuaj ditore të marrjes së ujit.

Nëse jeni aktiv ose keni një mënyrë jetese të lodhshme, mund t’ju duhet më shumë ujë për të qëndruar të hidratuar.

2. Pini lëng boronicë

Megjithëse nuk është vërtetuar shkencërisht, lëngu i boronices së kuqe njihet si një ilaç për infeksionet e traktit urinar. Nëse zgjidhni të alternoni lëngun e boronicës së kuqe dhe ujin, sigurohuni që të zgjidhni një lëng boronicë që nuk është i mbushur plot me ëmbëlsues shtesë. Një suplement boronicë ose lëng i pastër boronicë është gjithmonë mënyra më e mirë!

3. Merrni probiotikë

Nuk është sekret që probiotikët janë të dobishëm për ju, veçanërisht kur bëhet fjalë për të luftuar bakteret dhe dhimbjet e veshkave. Studimet tregojnë se probiotikët mund të përmirësojnë funksionin e veshkave dhe të ndihmojnë gjithashtu në përpunimin e mbeturinave.

Marrja e rregullt e probiotikëve mund të ndihmojë gjithashtu veshkat tuaja të përpunojnë mbetjet, duke i bërë kështu trajtimet më efektive.

4. Pini lëng majdanozi

Ndërsa mendimi i pirjes së lëngut të majdanozit ka të ngjarë të mos tingëllojë tërheqës, ai mund të rrisë urinimin dhe të ndihmojë në largimin e baktereve. Lëngu i majdanozit është një diuretik i pasur me lëndë ushqyese, i cili mund të ndihmojë në rritjen e shpeshtësisë së urinimit.

Kjo ndihmon në eliminimin e mëtejshëm të çdo grumbullimi bakterial në traktin urinar dhe lufton infeksionin. Ju gjithashtu mund të përzieni majdanozin në një mjalte për ta bërë pirjen e tij më të durueshme.

5. Beni një banjë të ngrohtë me kripë Epsom

Një banjë e ngrohtë e mbushur me kripëra Epsom do t’ju ndihmojë të relaksoheni duke lehtësuar dhimbjet e forta të veshkave. Ndërsa nuk do të eliminojë dhimbjen për një kohë të gjatë, mund të ndihmojë në lehtësimin e shqetësimit.

6. Aplikoni Nxehtësi

Terapia e nxehtësisë mund të jetë shumë e dobishme edhe për reduktimin e dhimbjes së veshkave. Vendosni një jastëk ngrohjeje në zonën e prekur për rreth 20 minuta në një kohë për reduktim të suksesshëm të dhimbjes.

7. Përdorni qetësues kundër dhimbjeve që nuk janë aspirina

Vrasësit e dhimbjeve jo-aspirinë si Ibuprofen, Motrin dhe Advil mund të ndihmojnë gjithashtu në uljen e dhimbjes në veshka. Nëse jeni duke përjetuar ethe me parehati në veshka, merrni Tylenol për të lehtësuar dhimbjen dhe për të thyer potencialisht ethet.

8. Shmangni irrituesit

Kufizoni marrjen e alkoolit dhe kafesë, të cilat të dyja irritojnë traktin urinar. Pirja e irrituesve gjatë një infeksioni redukton efektivitetin e procesit natyror të shërimit të trupit tuaj dhe mund të rrisë dehidratimin.

9. Konsumoni me shume molla

Aciditeti i mollëve mund t’i ndihmojë veshkat tuaja të ruajnë acidin në urinë, gjë që do të zvogëlojë gjasat e përhapjes së infeksionit bakterial. Mollët janë gjithashtu të shkëlqyera për të luftuar inflamacionin, i cili mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve.

10. Pini Çaj te gjelbert

Disa studime sugjerojnë se çaji jeshil mund të ketë efekte antibakteriale në bakteret që shkaktojnë UTI. Për të përjetuar këtë efekt, pini shumë çaj jeshil ose zgjidhni një ekstrakt më të koncentruar çaji jeshil.

Shkaqet e dhimbjes se veshkave

Shkaqet e dhimbjes se veshkave

Ka një sërë gjërash të ndryshme që mund të shkaktojnë dhimbje në veshka, nga infeksioni te gurët në veshka dhe më gjerë. Ndonëse zbutja e dhimbjes suaj mund të duket si prioriteti numër 1, mos hiqni dorë kurrë nga vizita tek mjeku për të marrë një plan trajtimi që do të eliminojë burimin e dhimbjes. Disa shkaqe të zakonshme të dhimbjes së veshkave përfshijnë infeksionet përgjatë traktit urinar dhe gurët në veshka.

Infeksionet përgjatë traktit urinar

Ndërsa shumica e këtyre infeksioneve quhen thjesht një UTI, vendndodhja e infeksionit bën një ndryshim. Infeksionet e traktit urinar të poshtëm janë shumë të zakonshme dhe të lehta për t’u trajtuar, por ndërsa infeksioni shkon lart, bëhet më i vështirë dhe më i rrezikshëm.

  1. Infeksioni i traktit urinar të poshtëm: Një infeksion i traktit të poshtëm urinar është ajo që ne zakonisht i referohemi si UTI. Ndodh kur bakteret hyjnë në uretër dhe shkaktojnë një dëshirë të shpeshtë për të përdorur banjën, ndjesi djegieje, urinë të errët, shqetësim të fshikëzës dhe dhimbje në veshka.
  2. Infeksioni i fshikëzës: Infeksionet e fshikëzës ndodhin kur UTI i poshtëm hyn në fshikëz. Do të përjetoni simptoma të ngjashme, shpeshherë që vazhdojnë për periudha më të gjata kohore dhe me një rritje të shpeshtësisë ose intensitetit.
  3. Infeksioni i veshkave: Një infeksion i veshkave, i njohur gjithashtu si pyelonephritis, ndodh kur bakteret e tepërta janë grumbulluar në traktin urinar dhe kanë arritur në veshka. Konsiderohet si një infeksion i traktit urinar të sipërm dhe është shumë më serioz se infeksionet e traktit urinar të poshtëm.

Sapo infeksioni përhapet në veshkat tuaja, është më i rrezikshëm. Infeksionet e veshkave mund të jenë shumë serioze dhe mund të kërkojnë shtrimin në spital. Nëse mendoni se keni një infeksion të veshkave, mos hezitoni të caktoni një takim me urologët tuaj për një diagnozë të duhur. Përveç urokulturës, mjeku juaj do të duhet të urdhërojë teste imazherike, analiza gjaku ose një kombinim të të dyjave për të konfirmuar vendndodhjen e infeksionit.

Gurët në veshka

Një tjetër burim i zakonshëm i dhimbjes së veshkave është prania e gurëve në veshka. Gurët në veshka janë masa të forta që formohen në veshka nga akumulimi i tepërt i mineraleve në veshkat ose traktin urinar. Shumica e gurëve në veshka mund të kalojnë pa ndërhyrjen e mjekut, por ata të mëdhenj mund të kërkojnë trajtim shtesë ose kirurgji. Nëse keni gurë në veshka, dhimbja do të jetë mjaft e fortë dhe e lokalizuar në shpinë dhe anash, midis pjesës së poshtme të barkut dhe ijeve. Mund të keni gjithashtu urinim të dhimbshëm, të përzier dhe të vjella.

Kur duhet të vizitoni urologun tuaj

Ndonëse do të ishte mirë të shmangni zyrën e mjekut për dhimbjet e veshkave, nuk është gjithmonë e mundur. Ndonjëherë, dhimbja nuk trajtohet duke përdorur një ilaç në shtëpi dhe do t’ju duhet të shihni mjekun ose urologun tuaj për të marrë lehtësim. Duhet gjithashtu të theksohet se vetëm për shkak se përjetoni lehtësim dhimbjeje, nuk do të thotë që infeksioni juaj është zhdukur.

Për t’u siguruar që infeksioni të mos përhapet në pjesë të tjera të trupit tuaj dhe të shkaktojë komplikime të mëtejshme, duhet të bëni një diagnozë të duhur dhe të trajtoni problemin. Nëse keni temperaturë të lartë, gjak në urinë, të vjella ose të dridhura, vizitoni mjekun tuaj menjëherë. Nëse keni dhimbje në shpinë, ijë ose bark, konsultohuni me mjekun tuaj. Eshtë gjithmonë më mirë të kërkoni trajtim mjekësor herët për të trajtuar ndonjë infeksion serioz dhe te zvogëlojmë rreziqet e komplikimeve ose problemeve të rënda.

Nëse keni gurë në veshka, por dhimbja është e vazhdueshme dhe nuk jeni në gjendje t’i kaloni vetë, urologu juaj do t’ju rekomandojë trajtime shtesë. Ka një sërë gjërash të ndryshme që mund të bëhen për të zvogëluar madhësinë e gurëve në veshka dhe për ta bërë më të lehtë kalimin e tyre në mënyrë natyrale. Telefononi mjekun tuaj nëse dhimbja vazhdon dhe nuk jeni në gjendje të kaloni vetë gurët në veshka.

Konkluzioni

Dhimbja e veshkave mund të shkaktojë ndërprerje të rënda në jetën e përditshme. Për të qetesuar dhimbjet e veshkave, provoni disa nga këto mjete juridike në shtëpi. Nëse jeni ende duke përjetuar dhimbje, ose keni simptoma të tjera të një infeksioni, telefononi urologun tuaj sot. Mos harroni, keto 10 menyra se si te qetesojme dhimbjet e veshkave jane te vertetuara shkencetarisht dhe jane te sigurta per tu provuar. Por ne fund, ju duhet gjithmoni ti besoni mjekut tuaj me shume se qfare lexoni ne internet.