Si te ulim temperaturen tek femijet dhe të rriturit në shtëpi?

Trupi i njeriut reagon ndaj ndryshimeve të jashtme dhe të brendshme. Temperatura e trupit rritet kur rritet temperatura e jashtme por edhe kur rritet temperatura e brendshme. Pasi kemi pranuar shumë pyetje kemi vendosur te shkruajme se si te ulim temperaturen tek femijet dhe të rriturit në shtëpi.

Temperatura tipike e trupit është rreth 98.6 Fahrenheit (37 gradë Celsius), megjithatë mund të ndryshojë deri në 0.9 Fahrenheit (0.5 gradë Celsius) në varësi të kohës së ditës. Temperatura mesatare e trupit ndryshon pak nga një person në tjetrin.

Një temperaturë më e lartë se normale e trupit është e shpeshtë pas aktivitetit të fuqishëm fizik ose në një ditë të nxehtë. Një temperaturë e trupit prej më shumë se 100.4°F (38°C) mund të përcillet me ethe.

Temperaturat e larta të trupit mund të shkaktohen nga një sërë faktorësh, duke përfshirë motin e nxehtë, aktivitetin e tepërt fizik, sëmundjet që prodhojnë ethe dhe disa ilaçe.

Ne do të shkojmë mbi tetë teknika për uljen e nxehtësisë së trupit në këtë artikull, si dhe shkaqet më të zakonshme të temperaturës së tepërt të trupit.

Si të zvogëloni nxehtësinë e trupit

Nxehtësia e trupit mund të zvogëlohet në një nga dy mënyrat: nga jashtë ose nga brenda.

Ftohja e jashtme arrihet duke u hedhur në një pishinë të ftohtë, ndërsa ftohja e brendshme arrihet duke pirë ujë të ftohtë.

Trupi i njeriut e rregullon vazhdimisht temperaturën e tij dhe mund ta bëjë atë në katër mënyra:

 • avullimit, të cilin e arrin duke djersitur
 • rrezatimi, që do të thotë lëshimi i nxehtësisë në ajrin përreth
 • konvekcion, i cili ndodh kur ajri më i freskët rrethon trupin
 • përçueshmëri, e cila është transferimi i nxehtësisë së trupit në ujë të ftohtë ose akull ngjitur

Këshilla se si te ulim temperaturen

Hipotalamusi, një zonë e trurit, është përgjegjëse për kontrollin e temperaturës së trupit. Krahason temperaturën e tanishme të trupit me temperaturën normale dhe më pas e kontrollon atë.

Kur trupi nxehet tepër, rregullimi ndodh përmes djersitjes për ta qetësuar atë. Dridhja shkaktohet nga hipotalamusi kur bëhet shumë e ftohtë.

Edhe pse mund të duket paradoksale, konsumimi i vakteve pikante dhe pjesëmarrja në aktivitete që shkaktojnë djersitjen e trupit mund ta bëjnë trupin të ndihet më i freskët se temperatura e jashtme. Kjo për faktin se djersitja ul temperaturën e trupit.

Më poshtë janë tetë sugjerime për uljen e nxehtësisë së trupit:

si te ulim temperaturen

Pini pije të ftohta

Pirja e lëngjeve të ftohta, të tilla si uji ose çaji i ftohtë, mund të ndihmojë në uljen e temperaturës së trupit duke ftohur trupin brenda. Marrja e rregullt e lëngjeve gjithashtu mund të parandalojë dehidratimin, i cili mund të rrisë nxehtësinë E Trupit.

Shkoni diku me ajër më të freskët

Njerëzit mund të zvogëlojnë temperaturën e trupit duke lëvizur në një zonë me një temperaturë të jashtme më të freskët. Trupi do të humbasë nxehtësinë nga konvekcioni.

Futu në ujë te ftohtë

Noti në ujë të freskët, bërja e një banjë të vakët ose aplikimi i ujit të ftohtë në trup mund të zvogëlojë temperaturën e trupit. Në këto raste, temperatura e trupit do të ulet si rezultat i përcjelljes.

Aplikoni të ftohtin në pikat kyçe në trup

Aplikimi i ujit të ftohtë ose akullit në pikat strategjike në trup ku venat janë afër sipërfaqes — siç janë kyçet, qafa, gjoksi dhe tempujt — mund të ulë shpejt temperaturën e gjakut që kalon nëpër këto vena. Kjo lejon që trupi të ndihet më i freskët.

Lëvizni më pak

Trupi lëshon nxehtësi kur lëviz. Në temperatura të nxehta, një person ka të ngjarë të ndihet më pak i nxehtë nëse shmang ushtrimet e rënda dhe kufizon lëvizjen e tyre.

Vishu më hollë, rroba qe lejojnë frymarrjen

Nxehtësia kalon më lehtë nëpër disa pëlhura sesa të tjerat. Pëlhura natyrale, të tilla si pambuku dhe liri, lejojnë që nxehtësia të shpëtojë nga trupi më lehtë sesa pëlhurat sintetike, të tilla si akriliku dhe najloni.

Merrni suplemente për rregullimin e nxehtësisë

Në varësi të shkakut të temperaturës së lartë të trupit, marrja e një shtojce mund të ndihmojë në rregullimin e nxehtësisë së trupit.

Një burim studimi i vitit 2018 që krahasoi ekstraktet e bimëve zbuloi se të dy vaji i aguliçes në mbrëmje dhe cohosh i zi ishin efektive në zvogëlimin e frekuencës dhe ashpërsisë së ndezjeve të nxehta tek njerëzit që kalojnë perimenopauzë ose menopauzë.

Cohoshi i zi gjithashtu uli frekuencën e ndezjeve të nxehta.

Flisni me një mjek rreth tiroideve

Ndonjëherë, nxehtësia e lartë e trupit mund të jetë për shkak të një tiroide tepër aktive. Kur ky është rasti, një person mund të vërejë edhe simptoma të tjera, të tilla si një rrahje e shpejtë e zemrës, djersitje, verdhëz dhe konfuzion.

Kushdo që mendon se mund të ketë një çështje tiroide duhet të flasë me një mjek.

Lexoni këto këshilla nga faqja Me Mjekun: https://memjekun.com/2020/09/30/si-mund-te-ulim-temperaturen-tek-femijet-dhe-te-rriturit/

Shkaqet e mundshme të rritjes së temperatures

Shkaku i temperaturës së lartë të trupit mund të jetë i jashtëm ose i brendshëm. Më poshtë, ju rendisim disa nga arsyet kryesore pse një person mund të ndihet më i nxehtë se zakonisht:

Mjedisi i nxehtë

Kalimi i kohës jashtë në mot shumë të nxehtë mund të rrisë temperaturën e trupit të një personi, siç mund të jetë në një mjedis të nxehtë shtëpie për periudha të zgjatura.

Veshja e shumë shtresave në secilën situatë gjithashtu mund të çojë në një rritje të temperaturës së trupit.

Ekspozimi i tepërt ndaj diellit ose nxehtësisë

Kalimi i shumë kohës në diell mund të rrisë nxehtësinë e trupit ose madje të çojë në goditje nga nxehtësia, të cilën disa njerëz e quajnë goditje nga dielli.

Fëmijët dhe të rriturit më të rritur janë veçanërisht të rrezikuar nga goditja e nxehtësisë. Dehidratimi nga kalimi i shumë kohës në diell mund të rrisë më tej nxehtësinë e trupit. Prandaj, është e rëndësishme të pini shumë lëngje dhe të pushoni pas ekspozimit të zgjatur të diellit ose nxehtësisë.

Mjekët kategorizojnë ekspozimin e tepërt ndaj nxehtësisë në tre nivele Burim I Besuar: ngërçi i nxehtësisë, rraskapitja e nxehtësisë dhe goditja e nxehtësisë.

Ngërçi i nxehtësisë, edhe pse i vështirë në trup, nuk kërkon kujdes mjekësor. Ka tendencë të qetësohet me shumë pushim dhe rehidrim.

Të sëmuresh

Temperatura e trupit gjithashtu rritet në përgjigje të mikrobeve të tilla si viruset dhe bakteret. Një temperaturë e rritur e trupit ndihmon trupin të luftojë sëmundjet pushtuese, kjo është arsyeja pse ethet shpesh janë një shenjë e sëmundjes.

Ushtrimi ose lëvizja më e shpeshtë se zakonisht

Kur një person lëviz, ata krijojnë energji. Nxehtësia është mënyra e trupit për të çliruar energji. Për të zvogëluar nxehtësinë e trupit, një person mund të provojë të lëvizë përkohësisht më pak ose vetëm kur është e nevojshme.

Perimenopauza ose menopauza

Gjatë perimenopauzës dhe menopauzës, njerëzit shpesh përjetojnë ndezje të nxehta dhe djersitje gjatë natës, të dyja ngrenë përkohësisht temperaturën e trupit.

Si ta ulim temperaturen tek te rriturit

si ta ulim temperaturen tek te rriturit

Temperatura mesatare e trupit është 98,6 ° F (37 ° C). Por temperatura “normale” e trupit ndryshon nga personi në person. Ai gjithashtu ndryshon gjatë ditës, duke u ngritur pak pasi keni ngrënë ose stërvitje. Temperatura e trupit është shpesh më e lartë në pasdite sesa kur zgjoheni në mëngjes.

Ethet do të thotë një temperaturë trupore prej 100,4°F (38°C) ose më e lartë. Një infeksion, siç është gripi, është shkaku më i zakonshëm i etheve.

Ethet janë pjesë e mbrojtjes së trupit tuaj kundër mikrobeve që shkaktojnë infeksione. Në vetvete, ethet zakonisht janë të padëmshme, megjithëse ethet e larta mund të jenë të mjerueshme. Këto hapa mund t’ju ndihmojnë të ndiheni më mirë:

 1. Pini shumë lëngje për të ndihmuar në ftohjen e trupit tuaj dhe për të parandaluar dehidratimin.
 2. Hani ushqime të lehta që treten lehtë.
 3. Merrni shumë pushim.
 4. Merrni ibuprofen (Advil, Motrin ose të tjerë), naproksen, (Aleve, Naprosyn ose të tjerë), acetaminophen (Tylenol, të tjerë) ose aspirinë për të ndihmuar në lehtësimin e dhimbjeve të kokës dhe trupit dhe uljen e temperaturës.
 5. Bëni një banjë pak të ngrohtë, jo të ftohtë, ose aplikoni leckë të lagur në ballë dhe kyçet e dorës.
 6. Vishuni lehtë (edhe nëse keni të dridhura).

Si te ulim temperaturen me patate

si te ulim temperaturen me patate

Ju mund të keni dëgjuar për vendosjen e qepës në çorape si një ilaç për ftohjet dhe sëmundjet e tjera. Një tjetër ilaç popullor që është aktualisht i njohur është vendosja e patateve të papërpunuara në çorape.

Patatet kanë shumë përfitime shëndetësore dhe janë të mbushura me lëndë ushqyese. Edhe pirja e lëngut të patates së papërpunuar mund të ndihmojë në rritjen e sistemit tuaj imunitar. Por a mund të shërojnë patatet një ftohje apo ta ulin temperaturen nëse i vendosni në çorape?

Jo. Patatet në çorape nuk mund të kurojnë një ftohje ose sëmundje të tjera, si kolla, rrjedhjen e hundëve ose infeksionet e sinuseve dhe as nuk ndihmojn ne uljen e temperatures.

Ka shumë njerëz që e kanë provuar ilaçin me patate dhe thonë se ai ka hequr qafe simptomat e tyre të ftohjes ose gripit si dhe uljen e temperatures. Megjithatë, nuk ka asnjë provë klinike që tregon se ky ilaç popullor funksionon.

Është e sigurt për shumicën e të rriturve që të provojnë ilaçin me patate, edhe nëse nuk ka prova që funksionon. Nëse nuk jeni alergjik ndaj patateve, ka të ngjarë të mos shkaktojë reaksion të lëkurës. Sigurohuni që të përdorni vetëm patate të sapo lara dhe të qëruara.

Bëni një copëz provë duke vendosur një copë të vogël patate të papërpunuar në lëkurë. Kontrolloni lëkurën tuaj çdo 15 minuta për t’u siguruar që nuk ka asnjë reagim. Nëse shihni ndonjë skuqje ose ndryshim ngjyre, ose ndjeni kruajtje ose acarim tjetër të lëkurës, hiqni menjëherë pataten.

Vendosja e patateve në çorape nuk mund të shërojë një ftohje apo sëmundje të tjera. Nuk ka asnjë hulumtim mjekësor që tregon se funksionon.

Ngrënia e patateve, megjithatë, mund të ndihmojë në rritjen e sistemit tuaj imunitar dhe t’ju ndihmojë të mposhtni një ftohje ose grip. Piqni, avulloni ose zieni patatet në lëkurat e tyre për sa më shumë ushqim.

Si ta ulim temperaturen tek femijet

si ta ulim temperaturen tek femijet

Temperatura e lartë është shumë e zakonshme tek fëmijët e vegjël. Temperatura zakonisht kthehet në normale brenda 3 ose 4 ditëve. Një temperaturë normale tek foshnjat dhe fëmijët është rreth 36.4C, por kjo mund të ndryshojë pak nga fëmija në fëmijë. Një temperaturë e lartë është 38 C ose më shumë.

Temperatura e lartë është përgjigja natyrale e trupit për të luftuar infeksionet si kolla dhe ftohja. Shumë gjëra mund të shkaktojnë temperaturë të lartë tek fëmijët, nga sëmundjet e zakonshme të fëmijërisë si lija e dhenve dhe bajamet, deri te vaksinimet.

Zakonisht mund të kujdeseni për fëmijën ose fëmijën tuaj në shtëpi. Temperatura duhet të ulet për 3 ose 4 ditë. Disa gjera qe mund te beni per ta ulur temperaturen tek femijet

 • jepini atyre shumë lëngje
 • kujdes për shenjat e dehidrimit
 • jepini ushqim nëse duan
 • kontrolloni rregullisht fëmijën tuaj gjatë natës
 • mbajini në shtëpi
 • jepini paracetamol nëse janë të shqetësuar ose të sëmurë
 • merrni këshilla mjekësore nëse jeni të shqetësuar për fëmijën tuaj

Disa nga metodat qe nuk duhet ti ndjekni nese femija juaj ka temperature te larte:

 • Mos e zhveshni fëmijën tuaj ose mos e sfunizoni për ta ftohur, temperatura e lartë është një përgjigje e natyrshme dhe e shëndetshme ndaj infeksionit
 • mos i mbuloni me shumë rroba ose mbulesa shtrati
 • mos u jepni aspirinë fëmijëve nën 16 vjeç
 • mos e kombinoni ibuprofenin dhe paracetamolin, përveç nëse ju thotë një mjek i përgjithshëm
 • mos i jepni paracetamol një fëmije nën 2 muajsh
 • mos i jepni ibuprofen një fëmije nën 3 muajsh ose nën 5 kg
 • mos u jepni ibuprofen fëmijëve me astmë

Temperatura e larte tek te rriturit

Ethet janë një temperaturë e ngritur e trupit që do të thotë se temperatura juaj është 100.4 gradë F(mateni temperaturen me Termometer) ose më e lartë. Temperatura është mënyra e trupit për të luftuar një infeksion duke rritur natyrshëm temperaturën e trupit tuaj për të “vrarë mikrobin”. Komuniteti mjekësor i pëlqen të thotë se ethet janë një “gjë e mirë”, në shumicën e rasteve.

Dhe po, është plotësisht e mundur që të rriturit të zhvillojnë një ethe pa simptoma të tjera dhe që mjekët të mos e gjejnë kurrë vërtet shkakun. Infeksionet virale zakonisht mund të shkaktojnë ethe, dhe infeksione të tilla përfshijnë COVID-19, të ftohtin ose gripin, infeksionin e rrugëve të frymëmarrjes si bronkiti ose insektin klasik të stomakut.

Kjo është arsyeja pse shpesh dëgjoni fjalën “virale” si shpjegim, sepse këto lloj infeksionesh shpesh largohen vetë pas disa ditësh.