Aparati me i mire Fotografik: Top 19 Zgjedhjet për çdo Stil dhe Buxhet

Mirë se vini në udhëzuesin tonë për kamerat më të mira për fotografinë në vitin 2022. Nuk ka pasur kurrë një kohë më të mirë (ose më konfuze) për të blerë një aparat të ri, por për fat ne jemi këtu për t’ju ndihmuar të zgjidhni shoqëruesin e duhur fotografik për ju. Pra, nëse jeni duke blerë për një aparat fotografik me çmim të përballueshëm ose aparatin më të plotë të gjithanshëm pa pasqyrë, ju keni ardhur në vendin e duhur.

Udhëzuesi ynë i thelluar bazohet në orë të tëra testimi me të gjitha kamerat më të fundit nga emrat më të mëdhenj të fotografisë. Secili model i paraqitur më poshtë është shqyrtuar plotësisht në një sërë cilësimesh të botës reale për t’u siguruar që ka fituar vendin e tij. Ne nuk zgjedhim vetëm në bazë të çmimit: përmbledhja jonë përfshin opsione të nivelit fillestar pa pasqyrë, DSLR fillestare dhe madje edhe një aparat fotografik të menjëhershëm të përballueshëm.

Cili është aparati me i mire fotografik tani? Zgjedhja e duhur për ju do të varet nga ajo që dhe si ju pëlqen të xhironi, si dhe nga buxheti juaj. Thënë kështu, ne mendojmë se ka dy pretendentë kryesorë për atë titull tani: Sony A7 IV për fotografuesit hibrid dhe Fujifilm X-T4 nëse keni nevojë për një mjet më të vogël e më të lirë. Të dyja kamerat ofrojnë një përzierje bindëse të veçorive dhe cilësisë së imazhit, së bashku me video prerjet.

Nëse shpejtësia e shkrepjes është përparësia juaj, EOS R6 ofron një sërë veçorish kryesuese të klasës, duke përfshirë fokusimin automatik të jashtëzakonshëm, stabilizimin e imazhit brenda trupit dhe rregjistrimin me shpejtësi 12 fps. Përndryshe, nëse jeni një profesionist që thjesht nuk mund të përballoni kompromisin, Canon EOS R3 vendos një standard të ri për performancën hibride, duke shkrepur fotografi të papërpunuara me 30 fps dhe video të papërpunuara 6K në 60p brenda – me një çmim të volitshem që përputhet.

Preferoni diçka më të vogël? Kamera jonë e preferuar miqësore me xhepin tani është Fujifilm X100V. Sensori i tij i aftë dhe madhësia kompakte e bëjnë atë opsionin më të mirë për fotografinë në rrugë. Sidoqoftë, nuk është kamera më e lirë përreth, kështu që ia vlen të shikoni Olympus OM-D E-M10 Mark IV nëse dëshironi diçka më të përballueshme.

Nuk jeni i sigurt se ku të filloni? Do të gjeni këshilla të dobishme në fund të këtij udhëzuesi, duke përfshirë tregues se çfarë duhet të kërkoni kur blini një aparat fotografik.

Aparati me i mire fotografik ne vitin 2022: Zgjidh ne baze te çmimit dhe stilit

Tabela e përmbajtjes

1. Sony A7 IV – Një hibrid vërtet modern që është i mrekullueshëm për foto dhe video

Ndjekja e Sony A7 III fantastike nuk do të ishte kurrë e lehtë, por A7 IV është një pasardhës i denjë. I pajisur me një sensor të ri 33 MP që është i qëndrueshëm si për fotografitë ashtu edhe për videot, është një opsion imponues pa pasqyrë për xhiruesit hibridë. Një rritje e çmimit do të thotë se nuk është më një kamerë e nivelit fillestar me kuadro të plotë si paraardhësi i tij, por një procesor Bionz XR fuqizon performancën solide që justifikon gjerësisht shpenzimet shtesë.

A7 III përfiton gjithashtu nga aftësitë e Sony-t për fokusimin automatik të klasës, plus përmirësimet si mbështetja e videos 10-bit dhe një thellësi në dukje e pafundme buferi me një kartë CFexpress. Asnjë hibrid nuk vjen pa kompromis: ka një prerje të madhe në pamjet 4K dhe nuk është kamera më e thjeshtë për t’u përdorur për fillestarët. Plus Canon EOS R6 ofron shpejtësi më të shpejta të shkrepjes për një çmim të ngjashëm. Por, duke marrë parasysh shkathtësinë e tij të fuqishme dhe rezolucionin më të lartë, Sony A7 IV me meritë zë vendin tonë numër një.

Madhësia e sensorit: Me kornizë të plotë
Rezolucioni: 33 MP
Gjetësi i pamjes: 3690 mijë dots
Monitor: Ekran me prekje me kënd të ndryshëm 3,0 inç, 1037 mijë dots
Fokusimi automatik: AF me 759 dots
Shpejtësia maksimale e shkrepjes së vazhdueshme: 10 fps
Filma: 4K në 60p
Niveli i përdoruesit: i mesëm

ARSYET PËR TË BLERE

 • Sensori mbresëlënës 33 MP
 • Fokus automatik kryesor në klasë
 • Ekran me kënd të ndryshëm

ARSYE PËR MOS E BLERE

 • Më e shtrenjtë se paraardhësi
 • Pamje 4K të prera shumë
 • Kompleks për fillestarët

2. Fujifilm X-T4 – Kamera më e mirë gjithëpërfshirëse për shumicën e njerëzve

Nuk është një aparat fotografik me kuadro të plotë, por Fujifilm X-T4 është kamera më e mirë APS-C që kemi testuar ndonjëherë – dhe përzierja e veçorive, madhësisë dhe vlerës së tij e bëjnë atë një zgjedhje të shkëlqyeshme për xhiruesit hobiistë. X-T4 bazohet në bazën mbresëlënëse të Fujifilm X-T3 duke shtuar stabilizimin e imazhit në trup (IBIS), shkrepje më të shpejtë me shpërthim dhe disa ndryshime të suksesshme të dizajnit. Aftësive të tij të gjithanshme i shtohen një bateri më e madhe (e cila e mban atë për 500 shkrepje për karikim) dhe disa fokusim automatik të përmirësuar, i cili është i shpejtë dhe i besueshëm në shumicën e skenarëve.

Sensori APS-C 26 MP i X-T4 mbetet lider në klasë për fotografimin e fotografive, por X-T4 është gjithashtu një videokamerë e shkëlqyer. IBIS është një bonus i madh këtu, dhe X-T4 e mbështet këtë me një gamë të madhe mjetesh dhe një përvojë të shkëlqyer të shtënat, duke përfshirë një ekran me prekje plotësisht të artikuluar. Mund të kushtojë njësoj si disa kamera me kornizë të plotë, por X-T4 dhe gama e tij e shkëlqyer e lenteve të serisë X përbëjnë një alternativë të shkëlqyeshme dhe më të vogël për ata që kërkojnë një aparat fotografik të gjithanshëm pa pasqyrë.

Madhësia e sensorit: APS-C
Rezolucioni: 26.1 MP
Gjetësi i pamjes: 3690K pika
Monitori: Ekran me prekje 3,0 inç me kënd të pjerrët, 1620K pika
Fokus automatik: AF me 425 pika
Shpejtësia maksimale e shkrepjes së vazhdueshme: 15 fps (qepena mekanike), 30 fps (elektronike)
Filma: 4K në 60p
Niveli i përdoruesit: i mesëm

ARSYET PËR TË BLERE

 • Cilësi e shkëlqyer e imazhit
 • IBIS një bonus i madh për videon

ARSYE PËR SHMANGJE

 • Nuk ka fole kufjesh
 • Kufiri i regjistrimit të videos

3. Canon EOS R6 – Një aparat fotografik i shkëlqyer me veçoritë më të mira në klasë

Ndërsa Canon EOS R5 është i tepërt për shumicën e njerëzve, EOS R6 është një alternativë më e përballueshme me kornizë të plotë që është thjesht një nga kamerat më të mira për fotografinë sot. Nëse zotëroni tashmë një nga aparatet e hershëm pa pasqyrë të Canon si EOS R, ose ndonjë nga DSLR-të e tij, ky është një përmirësim më se i denjë. EOS R6 sjell fokusimin automatik më të mirë në klasë, një sistem të shkëlqyer stabilizimi të imazhit në trup dhe fuqitë e shkrepjes së shpejtë që e dallojnë atë si një aparat fotografik shumë të mirë për fotografinë e kafshëve të egra ose sportive.

Pavarësisht aftësisë së tij për të shkrepur video 4K/60p, EOS R6 i mungojnë opsionet si aftësia për DCI 4K dhe ka kufizime të mbinxehjes në krahasim me rivalët e fokusuar në video si Sony A7S III, duke e bërë atë më të përshtatshëm për fotografët fotografë. Por për fotografinë, është një opsion i shkëlqyer (nëse është i kushtueshëm) që ofron fokusim automatik jashtëzakonisht mbresëlënës, trajtim dhe veçori që e bëjnë atë një nga opsionet më të mira përreth për këdo që ka nevojë për një aparat fotografik me kornizë të plotë.

Madhësia e sensorit: me kornizë të plotë
Rezolucioni: 20.1 MP
Pamjeku: 3690K pika
Monitori: Ekran me prekje 3,0 inç me kënd të pjerrët, 1620K pika
Fokus automatik: AF me 6072 pika 
Shpejtësia maksimale e shkrepjes së vazhdueshme: 12 fps (qepena mekanike), 20 fps (elektronike)
Filma: 4K në 60p
Niveli i përdoruesit: Profesional

ARSYET PËR TË BLERE

 • Autofokus lider në klasë
 • IBIS i shkëlqyer me kornizë të plotë
 • Vende të dyfishta kartash

ARSYE PËR SHMANGJE

 • Kufijtë e regjistrimit të videos
 • Rezolucioni 20 MP

4. Canon EOS R5 – Aparati me i mire Fotografik Hibrid qe Canon ka bërë ndonjëherë

Nëse e shihni Canon EOS R5 si një aparat fotografik profesional me disa veçori video mbresëlënëse, atëherë ai është një nga më të mirat që ka bërë ndonjëherë gjigandi i fotografisë. Nuk ka dyshim se ka kufizime në video në krahasim me një rival si Sony A7S III, veçanërisht për shkrepjen e klipeve më të gjata. Por për këdo që kërkon të shkrep foto mahnitëse në pothuajse çdo situatë, qoftë kjo në kafshë të egra apo punë në studio, është një arritje jashtëzakonisht mbresëlënëse.

Veçanërisht vlen të përmendet fokusimi automatik i EOS R5, i cili ofron zbulim dhe gjurmim shumë të saktë dhe të besueshëm të subjektit – veçanërisht kur bëhet fjalë për njerëzit ose kafshët. Ju gjithashtu merrni një EVF të shkëlqyer 5,76 milionë pikselësh, një dizajn trupi që do të jetë i njohur për ata që vijnë nga DSLR dhe aftësinë për të shkrepur breshëri me 12 fps me grila mekanike (ose 20 fps me ekuivalentin elektronik).

Performanca e videos, ndonëse e kufizuar në breshëri relativisht të shkurtra, mbetet më e lartë se ato si Nikon Z7 dhe Sony A9 II. Me një koleksion në rritje të lenteve RF (megjithëse të kushtueshme), Canon EOS R5 është kamera e gjeneratës së ardhshme pa pasqyrë që fotografët profesionistë kanë pritur.

Sensori: CMOS me kornizë të plotë
Megapikselë: 45
Fokus automatik: AF me 5940 zona
Lloji i ekranit: Ekran me prekje 3,15 inç, 2,1 m-pika
Shpejtësia e shkrepjes së vazhdueshme: 20 fps
Filma: 8K
Niveli i përdoruesit: entuziast / ekspert

ARSYET PËR TË BLERE

 • Fokus automatik i shkëlqyer
 • Sistemi i ngurtë IBIS
 • Jetëgjatësi e mirë e baterisë

ARSYE PËR SHMANGJE

 • Më i kushtueshëm se EOS R6
 • Kartat CFExpress mund të jenë të kushtueshme
 • Disa kufizime për videon

5. Nikon Z6 II – Nuk eshte më mbreti pa pasqyrë, por nuk eshte shumë prapa

Nikon Z6 mbretëroi si mbreti i kësaj liste për një kohë të gjatë – dhe ndërsa Z6 II është vetëm një pasardhës modest, ai patjetër duhet të jetë në listën e ngushtë të kujtdo që kërkon një aparat fotografik me kornizë të plotë. Z6 vazhdon të ofrojë vlerë të madhe, por ne mendojmë se Z6 II ia vlen pothuajse koston shtesë nëse mund ta përballoni.

Procesori i tij shtesë Expeed 6 sjell një mori përmirësimesh, duke përfshirë modalitetin e ri të shpërthimit 14 fps (nga 12 fps në Z6) dhe disa përmirësime të dobishme të fokusimit automatik (veçanërisht për zbulimin e syve/fytyrave të kafshëve). Ju gjithashtu merrni një fole shtesë karte UHS-II, e cila bashkohet me slotin ekzistues XQD/CFexpress dhe një përditësim i firmuerit ka ofruar një modalitet të ri video 4K/60p. Sensori BSI CMOS me kornizë të plotë 24 MP performon mirë në ISO të larta dhe Z6 II ka cilësi ndërtimi lider në klasë që ndihet më thelbësore në dorë sesa rivalët e tij.

Madhësia e sensorit: me kornizë të plotë
Rezolucioni: 24.5 MP
Pamjeku: 3690K pika
Monitori: Ekran me prekje 3,2 inç me kënd të pjerrët, 2100K pika
Autofokus: AF hibrid me 273 pika
Shpejtësia maksimale e shkrepjes së vazhdueshme: 14 fps
Filma: 4K në 30p
Niveli i përdoruesit: i ndërmjetëm/ekspert

ARSYET PËR TË BLERE

 • Cilësi e shkëlqyer e imazhit
 • Trajtim i madh

ARSYE PËR SHMANGJE

 • Jo AF më i avancuar
 • Ekrani nuk është me kënd të ndryshëm

6. Fujifilm X-S10 – Një pajisje e gjithanshme e vogël për fotografët hobiistë

Është e vështirë të mendosh për një aparat tjetër që ofron të njëjtën përzierje të përmasave, performancës, përballueshmërisë dhe hijeshisë si Fujifilm X-S10. Si për hobiistët ashtu edhe për profesionistët që kërkojnë një kamerë të vogël pa pasqyrë, është një opsion i shkëlqyer që mbulon të gjitha bazat si për fotot ashtu edhe për videot. Ju merrni një sensor APS-C të provuar dhe të testuar 26,1 MP (i njëjtë me atë në Fujifilm X-T4, shih më lart) dhe, në mënyrë mbresëlënëse për një aparat fotografik, ky stabilizim i vogël i imazhit në trup (IBIS).

Kjo veçori, e cila ju ndihmon të ruani cilësinë e imazhit gjatë shkrepjes me dorë, mund të gjendet gjithashtu në disa kamera të vogla Sony dhe Olympus, por asnjëra prej tyre nuk ofron menaxhimin e shkëlqyer ose gamën e veçorive të X-S10. Ka një ekran të dobishëm me kënd të ndryshëm, cilësi të shkëlqyer ndërtimi dhe shkrep video mbresëlënëse 4K gjithashtu. Çiftoje atë me një lente prime dhe do të kesh një aparat fotografik të shkëlqyeshëm për udhëtime ose rrugë – megjithatë, falë kapjes së madhe të X-S10, do të përputhet mirë edhe me lente më të gjata.

Madhësia e sensorit: APS-C
Rezolucioni: 26.1 MP
Pamjeku: 2.36 m pika
Monitori: Ekran me prekje artikuluese 3 inç, 1,04 m pika
Autofokus: AF hibrid me 425 pika
Shpejtësia maksimale e shkrepjes së vazhdueshme: 8 fps (mekanike), 20 fps (qepena elektronike)
Filma: 4K në 30p
Niveli i përdoruesit: Fillestar/Mesatar

ARSYET PËR TË BLERE

 • Cilësi e shkëlqyer imazhi dhe video
 • IBIS në një trup të vogël
 • Trajtim i shkëlqyer

ARSYE PËR SHMANGJE

 • Jo rezistent ndaj motit

7. Sony A7R IV – Një zgjedhje e shkëlqyer për fotografët e peizazhit

Fotografët e peizazhit shpesh kërkojnë megapikselë, gamë dinamike dhe mbrojtje ndaj motit – dhe Sony A7R IV i shënon të gjitha këto kuti me stil. Sensori i tij 61 MP jep detaje të jashtëzakonshme dhe ju mund ta rritni atë rezolucion me modalitetin e tij Pixel Shift. Jo se është vetëm fotografimi i rehatshëm i peizazheve spektakolare – ju merrni gjithashtu gjurmimin e shkëlqyer AF të fytyrës dhe syve të Sony për subjektet njerëzore.

Një kapje e thellë e bën A7R IV të rehatshëm për t’u përdorur gjatë ditëve të gjata jashtë në terren, ndërsa izolimi i motit është një hap i madh përpara nga A7R III. Ju gjithashtu merrni një shikues elektronik të ndritshëm dhe të mprehtë 5,76 milion pika, megjithëse kontrollet e ekranit me prekje janë pak më të kufizuara se kamerat më të fundit të Sony si A7S III. Gjithsesi, kjo nuk e ndalon A7R IV që të jetë më i dëshiruesi në klasën e tij, dhe madje xhiron video të mira (megjithëse me disa grila rrotulluese).

Madhësia e sensorit: me kornizë të plotë
Rezolucioni: 61 MP
Pamjeku: 5760K pika
Monitori: Ekran me prekje me kënd të pjerrët 3 inç, 21,400K pika
Autofokus: 567 PDAF + 425 CDAF
Shpejtësia maksimale e shkrepjes së vazhdueshme: 1 fps
Filma: 4K në 30p
Niveli i përdoruesit: Ekspert

ARSYET PËR TË BLERE

 • Ergonomi e përmirësuar
 • AF e shpejtë dhe inteligjente
 • Sistem matës i sjellshëm
 • Pamje e shkëlqyer

ARSYE PËR SHMANGJE

 • Grilat me rrotullim të dukshëm në video
 • Nuk ka përpunim RAW brenda kamerës
 • Nuk ka korrigjim lëvizjeje në modalitetin Pixel Shift

8. Nikon Z fc – Një përzierje marramendëse e dizajnit retro dhe fuqisë së shkrepjes pa pasqyrë

Nën lëkurën e tij mahnitëse retro, Nikon Z fc është në thelb identik me Nikon Z50. Kjo nuk është ankesë, duke pasur parasysh se Z50 është një mrekulli e rangut të mesëm pa pasqyrë. Ai ndan të njëjtin sensor APS-C 20,9 MP, sistemin hibrid të fokusimit automatik dhe statistikat e performancës. Kjo do të thotë shkrepje me shpejtësi 11 fps, foto të detajuara dhe pamje solide 4K me 30 korniza për sekondë. Ajo që është e re është ndërtimi fizik. Një homazh për Nikon FM2, Nikon Z fc ka gjerësisht të njëjtat dimensione si paraardhësi i tij analog – dhe një guaskë po aq tërheqëse. Nga numrat deri te tipografia, ka shenja të panumërta rikthimi.

Megjithatë, përmirësimet janë më shumë se të thella: ndryshe nga ekrani me prekje i anuar i Z50, Nikon Z fc përmban një ekran me kënd të ndryshëm. Kjo hap shumë opsione fleksibël të inkuadrimit, plus që mund të përdoret me një trekëmbësh – ose të kthehet larg për përvojën e plotë të viteve tetëdhjetë. Ajo që mungon është kapja e thellë si DSLR e Z50, kështu që tifozët e trajtimit mund të preferojnë ende paraardhësin e tij. Por i kombinuar me lentet kryesore Nikkor Z 28mm f/2.8 SE, Nikon Z fc krijon një propozim bindshëm krijues. Plus, është çuditërisht e përballueshme për një aparat fotografik me ekspozim të dedikuar, ISO dhe numra të shpejtësisë së diafragmës.

Lloji: Pa pasqyrë
Madhësia e sensorit: APS-C
Rezolucioni: 20.9 MP
Lente: Z-montues
Lloji i ekranit: Ekran me prekje 3,2 inç, 1,036,080 pika
Shikimi: EVF
Shpejtësia maksimale e shkrepjes së vazhdueshme: 11 fps
Filma: 4K
Niveli i përdoruesit: Entuziast
Madhësia e sensorit: APS-C
Rezolucioni: 20.9 MP
Pamjeku: EVF, 2360K pika
Monitori: Ekran me prekje me kënd të ndryshëm 3,0 inç, 1040K pika
Fokusimi automatik: AF me 209 pika
Shpejtësia maksimale e shkrepjes së vazhdueshme: 11 fps
Filma: 4K në 30p
Niveli i përdoruesit: Entuziast

ARSYET PËR TË BLERE

 • Dizajn mahnitës retro
 • Ekran me prekje me kënd të ndryshëm

ARSYE PËR SHMANGJE

 • Mungesa e lenteve amtare
 • Nuk ka mbështetje UHS-II

9. Fujifilm X100V – Aparati me i mire Fotografik për fotografinë në rrugë

Në letër, Fujifilm X100V nuk duhet të ketë kuptim: një aparat fotografik kompakt i stiluar si diçka nga vitet 1950, me një lente fikse 23 mm f/2 dhe një çmim premium. Megjithatë, paraardhësit e modelit janë bërë ikonë mes fotografëve të rrugës – dhe X100V ndjek në frymën e tyre. E nënvlerësuar dhe e përjetshme, ka diçka shumë të veçantë në atë trup kompakt retro.

X100V ruan atë që funksionon, duke modifikuar vetëm atë që i nevojitet: tani ekziston një ekran me prekje shumë i përshtatshëm me anim dhe një trup rezistent ndaj motit (megjithëse duhet të shtoni një filtër në lente për ta izoluar plotësisht ndaj motit). Konfigurimi i lenteve me hapje fikse të serisë ka qenë gjithmonë fantastik për fotografimin në rrugë dhe portret, dhe rezultatet janë më të mira tani që Fujifilm shtoi një sensor të ri APS-C 26,1 MP të çiftuar me X-Procesorin 4 më të fundit. Autofokusi është më i shpejtë, kontrolli i zhurmës më mirë dhe cilësia e imazhit është përmirësuar. Sigurisht, është e ngrohtë dhe sigurisht jo e lirë, por nuk ka asgjë tjetër si ajo.

Lloji: Premium kompakt
Sensori: APS-C X-Trans CMOS
Rezolucioni: 26.1 MP
Lente: 23 mm, f/2
Shikimi: Hybrid EVF
Lloji i ekranit: Ekran me prekje 3,0 inç me kënd të pjerrët, 1,62 m pika
Shpejtësia maksimale e shkrepjes së vazhdueshme: 11 fps
Filma: 4K
Niveli i përdoruesit: Fillestar/entuziast

ARSYET PËR TË BLERE

 • Ekrani me prekje i anuar
 • Sensori i përmirësuar dhe fokusimi automatik
 • Video 4K

ARSYE PËR SHMANGJE

 • Ka nevojë për filtër për izolim të plotë nga moti
 • I shtrenjtë

10. Canon EOS R3 – Një përbindësh pa pasqyrë për fotografët e sporteve dhe kafshëve të egra

Mund të duket si një DSLR e një dekade më parë, por Canon EOS R3 është kulmi aktual i performancës pa pasqyrë. Duke përzier inteligjencën hibride të EOS R5 me faktorin e trashë të formës së 1D X Mark III, ai shton gjithashtu një sërë teknologjish inovative në përzierje. Sensori i tij CMOS 24,1 MP mund të duket me rezolucione të ulëta për çmimin, por dizajni i tij i grumbulluar përkthehet në shkrepje të shpejtë me breshëri 30 fps. EOS R3 gjithashtu mund të regjistrojë video të papërpunuara 6K brenda në 60p.

I mbështetur nga gjurmimi i përmirësuar i AF (duke përfshirë AF të kontrollit të syve që ju lejon të zgjidhni pikat e fokusit vetëm duke i parë ato përmes shikuesit), EOS R3 është një nga kamerat më të avancuara pa pasqyrë me veprim të shpejtë të krijuar ndonjëherë. I ndërtuar i fortë me aliazh magnezi, ekrani i tij me prekje artikuluese është i mprehtë dhe i dobishëm, ndërsa struktura e tij e kontrollit do të jetë e njohur për profesionistët. Po, është i madh, i shtrenjtë dhe qartësisht i tepërt për amatorët. Por për fotografitë me pagesë që refuzojnë të bëjnë kompromis për cilësinë, shpejtësinë ose performancën në terren, është opsioni i ri i paracaktuar.

Madhësia e sensorit: me kornizë të plotë
Rezolucioni: 24.1 MP
Pamjeku: 5760K pika
Monitori: Ekran me prekje 3,2 inç me kënd të ndryshëm, 4300K pika
Fokusimi automatik: AF me 1053 pika
Shpejtësia maksimale e shkrepjes së vazhdueshme: 12 fps (qepena mekanike), 30 fps (elektronike)
Filma: 6K në 60p
Niveli i përdoruesit: Ekspert

ARSYET PËR TË BLERE

 • Sensori seriozisht i shpejtë
 • Karakteristika të fuqishme AF
 • Specifikime mbresëlënëse të videos

ARSYE PËR SHMANGJE

 • I madh për një model pa pasqyrë
 • Asnjë përmirësim EVF nga R5
 • Rezolucioni relativisht i ulët

11. Sony A1 – Performancë mahnitëse me një çmim te lartë

Flamurtari i padiskutueshëm i Sony, A1 është ndoshta kamera profesionale më e gjithanshme e krijuar ndonjëherë. Duke ofruar një kombinim marramendës të fotove me rezolucion të lartë, video 8K dhe shpejtësi të jashtëzakonshme, është po aq i aftë në studio sa është në safari, në stadium ose të shkrepësh në rrugë. Me një shpejtësi të vazhdueshme të kuadrove prej 30 fps dhe rezolucion të sensorit prej 50,1 MP, ai madje tejkalon fuqinë e fotografisë së Canon, EOS R5.

Eshte shume i qetë kur shkrepni, është në gjendje të kapë detaje të jashtëzakonshme, të ndihmuar nga fokusimi automatik hibrid jashtëzakonisht i shpejtë dhe tepër i fuqishëm. Dhe ndërsa ekrani është vetëm mesatar, OLED EVF me 9,44 milionë pika kompenson më shumë se (veçanërisht me shpejtësinë e tij të rifreskimit 240 fps).

Pra, cila është kapja? Çmimi. Duke filluar nga $6,500 / £ 6,500 / AU $ 10,499 vetëm për trupin, Sony A1 është një aparat fotografik jashtëzakonisht i shtrenjtë. Nëse jeni duke kërkuar për një aparat fotografik për të mbushur vetëm një vend të vetëm, ka mënyra më pak të shtrenjta për ta bërë atë. Por nëse paratë nuk janë objekt dhe ju dëshironi të gjithë më të mirën në planet për momentin, mos kërkoni më tej.

Madhësia e sensorit: me kornizë të plotë
Rezolucioni: 50.1 MP
Gjetësi i pamjes: OLED EVF, 9,44 m pika
Monitori: Ekran me prekje me kënd të pjerrët 3,0 inç, 1,44 m pika
Fokusimi automatik: AF me zbulim fazor me 759 pika
Shpejtësia maksimale e shkrepjes së vazhdueshme: 30 fps
Filma: 8K në 30p
Niveli i përdoruesit: Profesional

ARSYET PËR TË BLERE

 • Regjistron detaje të pabesueshme
 • Performancë jashtëzakonisht e shpejtë

ARSYE PËR SHMANGJE

 • Tepër e shtrenjtë
 • I Tepër-t për shumicën (nuk ju nevojiten te gjitha te mirat e tij)

12. Nikon Z7 II – Zgjedhja më e mirë e fotografisë së peizazhit për fansat e Nikon

Nuk është një hap i madh përpara nga Nikon Z7, por atëherë Z7 II nuk kishte nevojë të ishte. Me një përzierje përmirësimesh delikate por të rëndësishme, duke përfshirë fokusimin automatik të përmirësuar dhe një tampon më të thellë, kjo kamerë pa pasqyrë me kornizë të plotë është një zgjedhje shumë e mirë – veçanërisht nëse po bëni lëvizje nga një Nikon DSLR më i vjetër. Z7 II kombinon menaxhimin e nënshkrimit të Nikon me një sensor të shkëlqyer 45,7 MP me kornizë të plotë, i cili është i njëjtë me atë që donim në paraardhësin e tij.

Kjo do të thotë që ju merrni një diapazon dinamik të klasës, detaje të mprehta nga skaji në skaj dhe një modalitet të dobishëm prerjeje 19MP APS-C, për shkrepje sportive ose kafshë të egra. Disa rivalë mund të ofrojnë më shumë përsa i përket veçorive të videove dhe performancës së fokusimit automatik (veçanërisht për shkrepjet e veprimit), por Nikon Z7 II sjell video të brendshme 4K/60p dhe mbetet një nga kamerat më të mira me kornizë të plotë që mund të blini sot. Duke qenë se koleksioni i lenteve të sistemit Z po rritet ngadalë këtë vit, tani është koha për të kaluar nga DSLR-ja juaj.

Sensori: CMOS me kornizë të plotë
Megapikselë: 45.7 MP
Fokusimi automatik: AF me 493 pika
Lloji i ekranit: Ekran me prekje me kënd të pjerrët 3,2 inç, 2100K pika
Shpejtësia maksimale e shkrepjes së vazhdueshme: 10 fps
Filma: 4K në 60p
Niveli i përdoruesit: Entuziast

ARSYET PËR TË BLERE

 • Trajtim i shkëlqyer
 • Performanca më e shpejtë se Z7

ARSYE PËR SHMANGJE

 • Përditësim relativisht modest i Z7
 • Rivalët kanë AF me veprim superior

13. Olympus OM-D E-M10 Mark IV – Një nga kamerat më të mira për fillestarët

Po kërkoni kamerë kompakte pa pasqyrë për të ndihmuar në zhvillimin e aftësive tuaja fotografike? OM-D E-M10 Mark IV është një nga opsionet më të mira përreth dhe ofron vlerë të madhe duke marrë parasysh grupin e tij të veçorive. Një ekran i dobishëm me prekje që rrokulliset poshtë dhe ergonomia e mirë e bëjnë atë një opsion të mirë për fillestarët që po lëvizin lart nga një smartphone ose kamera kompakte. Dhe për shkak se E-M10 Mark IV është një aparat fotografik Micro Four Thirds, ai ka një nga përzgjedhjet më të mëdha të lenteve përreth, që do të thotë se është një model që mund të rritet vërtet me ju.

Nga ana negative, i mungon mikrofoni ose porta USB-C dhe fokusi automatik mbetet pak pas rivalëve si Sony A6100 (shih më poshtë). Pra, ndërsa kjo e fundit është një bast më i mirë për të shtënat sportive ose aksion, E-M10 Mark IV është një aparat fotografik më argëtues për t’u përdorur dhe është një nga të paktat në këtë pikë çmimi që sjell stabilizimin e imazhit në trup, një bonus shumë i dobishëm për të shkrepurat me dorë.

Madhësia e sensorit: Mikro katër të tretat
Rezolucioni: 20.3 MP
Gjetësi i pamjes: 2,360 mijë pika
Monitori: Ekran me prekje 3 inç i pjerrët, 1037 mijë pika
Fokusimi automatik: AF me zbulimin e kontrastit me 121 pika
Shpejtësia maksimale e shkrepjes së vazhdueshme: 15 fps
Filma: 4K në 30p
Niveli i përdoruesit: Fillestar

ARSYET PËR TË BLERE

 • Sensori i mirë
 • Trup kompakt
 • Stabilizimi i dobishëm i imazhit

ARSYE PËR SHMANGJE

 • Nuk ka hyrje të mikrofonit
 • Nuk ka port USB-C

14. Sony A6100 – Një opsion me vlerë të mirë si për fillestarët ashtu edhe për hobiistët

Që nga lansimi i tij pesë vjet më parë, Sony A6000 i nivelit fillestar është dëshmuar si një aparat fotografik jashtëzakonisht i popullarizuar pa pasqyrë. Pasardhësi i tij, A6100, merr recetën e tij dhe shton disa ndryshime të dobishme. Kompakt, por i aftë, A6100 kombinon një strukturë miqësore për fillestarët me një grup funksionesh që nuk do t’i zhgënjejë më aventurierët. Mund të duhet kohë për të kuptuar potencialin e kamerës, por ka mjaft: sensori APS-C është i njëjti çip 24,2 MP që gjendet në kamerat më premium të Sony, ndërsa sistemi i fokusimit automatik ndahet me flamurin Sony A6600.

Rezultati është fuqia e shkëlqyer e ndjekjes së vazhdueshme të subjektit dhe, e shoqëruar me një lente të mirë, imazhe me shumë detaje dhe ngjyra të sakta. Jetëgjatësia e baterisë është gjithashtu e mirë dhe ekrani i pjerrët tani është i ndjeshëm ndaj prekjes, megjithëse funksionaliteti i tij është mjaft i kufizuar. Disa karakteristika të veçanta të performancës dhe trajtimit ndahen me vëllezërit e motrat e tij më të shtrenjta – Auto ISO nuk i përshtatet subjekteve që lëvizin shpejt, për shembull – por këto janë më të falshme në një model të nivelit fillestar, veçanërisht në një model solid të gjithanshëm si A6100. Meriton të jetë po aq popullor sa paraardhësi i tij.

Lloji: Pa pasqyrë
Madhësia e sensorit: APS-C
Rezolucioni: 24.2 MP
Lentet: Sony E-montues
Shikimi: EVF
Lloji i ekranit: Ekran me prekje 2,95 inç, 921,600 pika
Shpejtësia maksimale e shkrepjes së vazhdueshme: 11 fps (mekanike)
Filma: 4K
Niveli i përdoruesit: Fillestar

ARSYET PËR TË BLERE

 • Autofokus i shkëlqyer gjurmues
 • Kompakt, por i mbushur me veçori

ARSYE PËR SHMANGJE

 • Duhet kohë për të kuptuar aftësitë
 • LCD dhe EVF me rezolucion relativisht të ulët

15. Nikon D3500 – DSLR-ja më e mirë për fillestarët që mund të blini

Kjo listë dominohet nga kamerat pa pasqyrë, por nëse ende preferoni përfitimet e DSLRS – domethënë, administrimin e tyre, jetëgjatësinë dhe vlerën superiore të baterisë – atëherë Nikon D3500 është më i miri për fillestarët. Duke marrë stafetën nga Nikon D3400 jashtëzakonisht i suksesshëm, ai sjell një sensor 24MP APS-C dhe një jetëgjatësi të jashtëzakonshme baterie prej 1550 fotosh që e mposht qëndrueshmërinë e shumicës së kamerave pa pasqyrë me rreth tre herë.

Modaliteti i dobishëm Guide është atje për të ecur fillestarët përmes krijimit të efekteve si një sfond i turbullt, ndërsa sistemi Nikon DX ka një gamë të gjerë lentesh. Nëse po filloni, ne do të rekomandonim blerjen e D3500 me lente AF-P DX 18-55mm f/3.5-5.6G VR, pasi ajo sjell reduktim të dobishëm të dridhjeve për shumë pak kosto shtesë. Ata që kërkojnë një aparat fotografik të përshtatshëm për udhëtime duhet të konsiderojnë ende alternativa pa pasqyrë si Fujifilm X-T200 dhe Canon EOS M50 Mark II, por përndryshe kjo mbetet një mënyrë e shkëlqyer për të mësuar bazat e fotografisë dhe për të filluar hobin tuaj të ri.

Lloji: DSLR
Sensori: APS-C CMOS, 24.2MP
Montimi i lenteve: Nikon F
Ekrani: 3 inç, 921K pika
Shikimi: Optik
Regjistrim i vazhdueshëm: 5 fps
Filma: 1080p
Niveli i përdoruesit: Fillestar

ARSYET PËR TË BLERE

 • Jetëgjatësi e madhe e baterisë
 • Ofrohet një përzgjedhje masive e lenteve

ARSYE PËR SHMANGJE

 • Nuk ka video 4K
 • Ekrani nuk është i ndjeshëm ndaj prekjes

16. Nikon Z5 – Kamera më e mirë e nivelit fillestar me kornizë të plotë që mund të blini tani

Pavarësisht se nuk është perfekt, Nikon Z5 është modeli më i mirë me kornizë të plotë të nivelit fillestar që mund të blini tani, duke e bërë atë një opsion të shkëlqyeshëm për ata që kërkojnë të përmirësojnë për herë të parë në sensorin më të madh. Me një 24,3 MP që prodhon në mënyrë të besueshme imazhe të gjalla, të qarta dhe të pastra, një sistem të besueshëm të fokusimit automatik dhe një trup të rehatshëm dhe të ndërtuar mirë, ka shumë gjëra për të pëlqyer për Nikon Z5.

Pajisja e tij me të njëjtin pamor me rezolucion të lartë si vëllezërit e motrat e tij më të avancuara Z6/Z7 është një prekje e këndshme që shton një prekje të cilësisë premium në procedurat. Ajo që e pengon Z5 janë gjëra për të cilat disa mund të mos shqetësohen shumë – shpejtësia maksimale e kuadrove prej 4,5 fps është e pakuptimtë për regjisorët aksion, dhe prerja e aplikuar në videon 4K është zhgënjyese për vloggerët. Nuk shqetësoheni nga asnjëra nga këto gjëra? Është një zgjedhje e shkëlqyer për fotografët që duan kuadrin e plotë me një buxhet.

Lloji: Pa pasqyrë
Madhësia e sensorit: me kornizë të plotë
Rezolucioni: 24.3 MP
Pamje: 3,69 milionë pika
Lloji i ekranit: Ekran me prekje 3,2 inç, 1,04 m pika
Shpejtësia maksimale e shkrepjes së vazhdueshme: 4,5 fps
Filma: 4K/30p
Niveli i përdoruesit: Fillestar

ARSYET PËR TË BLERE

 • Pamje e shkëlqyer
 • Sistem AF shumë i aftë
 • Kapje e rehatshme dhe ndërtim i fortë

ARSYE PËR SHMANGJE

 • Shkalla e shpërthimit të mungesës
 • Video e prerë 4K
 • Vetëm animet e ekranit

17. Panasonic Lumix S5 – Një aparat fotografik kompakt me kornizë të plotë që është po aq i aftë në foto dhe video

Po kërkoni një kamerë të vogël me kuadro të plotë që mund t’ju ndihmojë të shkrepni një përzierje të njëtrajtshme videosh dhe fotosh me cilësi të lartë? Panasonic Lumix S5 është një nga opsionet më të mira përreth. Më i vogël se Panasonic Lumix GH5, i cili ka një sensor shumë më të vogël nga katër të tretat, S5 është veçanërisht i talentuar kur bëhet fjalë për shkrepjen e videos, duke ofruar një modalitet të paprekur 4K/30p dhe specifika të tjera të nivelit të lartë që përfshijnë regjistrimin V-log dhe Dual Native. ISO.

Me një shpejtësi mjaft modeste të shkrepjes me breshëri prej 7 fps, nuk është zgjidhja më e mirë për fotografinë sportive ose aksion, por modaliteti i tij i fotografisë 6K (i cili ju lejon të nxirrni foto 18 MP nga video) kompenson në një masë, dhe përndryshe ofron cilësi mbresëlënëse imazhi dhe një performancë shumë e përmirësuar e fokusimit automatik. Kjo duket sikur kamera Panasonic duhet të kishte nisur serinë e saj S, dhe ka shumë pak rivalë në këtë pikë çmimi që ofrojnë përzierjen e saj të madhësisë, performancës dhe veçorive të videos.

Lloji: Pa pasqyrë
Madhësia e sensorit: me kornizë të plotë
Rezolucioni: 24.2 MP
Pamjeku: 2.36 milionë pika
Lloji i ekranit: Ekran me prekje me kënd të ndryshëm 3,0 inç, 1,84 m pika
Shpejtësia maksimale e shkrepjes së vazhdueshme: 7 fps (qepena mekanike), 30 fps (modaliteti i fotografisë 6K, 18 MP)
Filma: 4K/60p 10-bit 4:2:0
Niveli i përdoruesit: i mesëm/profesionist

ARSYET PËR TË BLERE

 • I vogël për një aparat fotografik me kornizë të plotë
 • Karakteristikat e shkëlqyera të videos
 • Gama e mirë e kontrolleve

ARSYE PËR SHMANGJE

 • Jo sistemi më i mirë i fokusimit automatik
 • Jo për fotografët e sportit

18. Fujifilm Instax Mini 11 – Kamera më e mirë e menjëhershme për retro fotografët

Instax Mini 11 sigurisht që nuk konkurron me kompaninë e tij më të vlerësuar këtu kur bëhet fjalë për cilësinë e pastër të fotografisë. Por a është një nga mënyrat më të përballueshme dhe argëtuese për t’u futur në fotografinë e menjëhershme? Patjetër. Ai nuk ka kontrolle më të avancuara ose modalitete të kamerave më të shtrenjta të çastit, por kjo është gjithashtu pjesë e tërheqjes së tij – falë sistemit të tij të ekspozimit automatik, ju thjesht mund të drejtoni dhe shkrepni për të marrë printime të bukura në madhësinë e kartës së kreditit.

Natyrisht, është një opsion i shkëlqyeshëm për fëmijët dhe festat, dhe filmi relativisht i përballueshëm do të thotë që nuk do të pendoheni kur e shihni të shpërndahet mes familjes dhe miqve. Fuqia e lenteve me dalje dhe pasqyra e vogël e ndërtuar në pjesën e përparme të kamerës do të thotë se është e mirë për të bërë selfie dhe është gjithashtu e disponueshme në një sërë ngjyrash argëtuese. Nëse keni nevojë për një dhuratë për një tifoz fotografie, mos kërkoni më tej.

Lente: 60 mm
Fokusimi: Normal dhe makro
Blic: i integruar
Kohëmatësi: Asnjë

ARSYET PËR TË BLERE

 • Ekspozim automatik kryesisht i saktë
 • Lehtë për fillestarët
 • Dizajn kompakt

ARSYE PËR SHMANGJE

 • Printimet e Instax Mini janë mjaft të vogla
 • Nuk ka veçori të avancuara për profesionistët

19. Fujifilm GFX50S II – Formati mesatar nuk ka qenë kurrë më afër trendit

Nëse dëshironi të shkoni një hap përtej kuadrit të plotë, të paktën në aspektin e madhësisë së sensorit, atëherë formati mesatar Fujifilm GFX50S II mund të jetë kamera për ju. Sensori i tij i madh, i cili është rreth 1,7 herë më i madh se kuadri i plotë, prodhon detaje mbresëlënëse, rreze dinamike dhe performancë në dritë të ulët, gjë që e bën atë ideal për këdo që është i specializuar në shkrepjen e peizazheve, arkitekturës dhe madje edhe portreteve.

Natyrisht, ka të meta dhe GFX50S II me siguri nuk është i gjithanshëm – shpejtësia e shkrepjes me breshëri tejkalon 3 fps dhe nuk ka video 4K, kështu që është shumë një aparat fotografik për fotografim. Por këto kufizime i kanë mundësuar Fujifilm të mbajë çmimin në një nivel që ishte i padëgjuar për kamerat me format të mesëm vetëm disa vite më parë. Kombinoje atë me lentet GF të shkëlqyera (nëse të shtrenjta) të Fujifilm dhe do të keni një aparat fotografik që është çuditërisht në shtëpi me shkrepje në dorë – dhe sigurisht një nga më të mirat për cilësi të plotë të imazhit.

Madhësia e sensorit: Format i mesëm
Rezolucioni: 51.4 MP
Pamjeku: 3,69 m pika
Monitori: Ekran me prekje 3,2 inç, 2,35 m pika
Fokusimi automatik: AF me kontrast me 425 pika
Shpejtësia maksimale e shkrepjes së vazhdueshme: 3 fps
Filma: 1080p me 30fps
Niveli i përdoruesit: Profesional

ARSYET PËR TË BLERE

 • Gama dinamike mbresëlënëse
 • Stabilizimi efektiv i imazhit
 • Relativisht e përballueshme

ARSYE PËR SHMANGJE

 • Mungon video 4K
 • Ndjekja e ngadaltë e subjektit
 • AF pak e ngadaltë

Çfarë duhet të shikoj kur blej një aparat fotografik?

Gjëja kryesore për t’u parë kur blini një aparat fotografik është madhësia e sensorit. Më e madhe nuk është gjithmonë më mirë, por është një udhëzues i mirë se çfarë lloj aparati është, sa të shtrenjta do të jenë lentet dhe kujt i drejtohet. Në përgjithësi, kamerat Micro Four Thirds dhe APS-C janë për hobiistët dhe profesionistët, ndërsa modelet me kornizë të plotë priren të jenë rreptësisht për fotografë të avancuar me buxhete më të mëdha. Kamerat kompakte me sensorë 1 inç janë për zmadhimin e udhëtimeve dhe fotografimin e përditshëm.

Karakteristika të tjera për t’u kujdesur janë shikuesit (elektronikë ose optikë), të cilët konsiderohen thelbësorë nga shumica e fotografëve, dhe trajtimi. Nëse ka të ngjarë të dëshironi të përdorni lente më të gjata, atëherë një kapje e mirë është thelbësore. Ju gjithashtu duhet të merrni parasysh se cilat lente ka të ngjarë t’ju nevojiten për llojet tuaja të preferuara të fotografisë – për shembull, lentet kryesore të ndritshme janë më të mira për portrete dhe shkrepje në rrugë, ndërsa zmadhimet me kënd të gjerë janë më të dobishme për peizazhet. Të vendosni se cili sistem kamerash, duke përfshirë lentet, është më i miri për ju, shpesh është më mirë sesa të zgjidhni një aparat fotografik në izolim.

Si i testojmë kamerat

Blerja e një aparati fotografik këto ditë është një investim i madh, kështu që çdo aparat fotografik në këtë udhëzues është testuar gjerësisht nga ne. Këto ditë, testet e botës reale janë mënyra më zbuluese për të kuptuar performancën dhe karakterin e një kamere, kështu që ne fokusohemi shumë në to, së bashku me testet e standardizuara për faktorë si performanca ISO.

Për të filluar, ne shikojmë dizajnin, trajtimin dhe kontrollet e kamerës për të kuptuar se për çfarë lloj fotografie është synuar dhe kush do t’i pëlqente më shumë të shkrepte me të. Kur e nxjerrim atë në një xhirim, do ta përdorim si në dorë ashtu edhe në një trekëmbësh për të kuptuar se ku qëndrojnë pikat e tij të forta dhe për të testuar shpejtësinë e fillimit.

Kur bëhet fjalë për performancën, ne përdorim një kartë të formatuar UHS-1 dhe shkrepim si në të papërpunuara ashtu edhe në JPEG (nëse disponohet). Për testet e shkrepjes me breshëri, ne telefonojmë në cilësimet tona të rregullta të provës (1/250 sek, ISO 200, AF e vazhdueshme) dhe shkrepim një seri kornizash përpara një kronometër për të parë nëse i përmbush shpejtësitë e pretenduara. Ne gjithashtu do të shohim se sa shpejt pastrohen buferat dhe do të përsërisim testin si për skedarët e papërpunuar ashtu edhe për skedarët JPEG.

Në kushte të ndryshme ndriçimi, ne testojmë gjithashtu modalitetet e ndryshme të fokusimit automatik të kamerës (përfshirë AF të fytyrës dhe syve) në modalitetet e një pike, zonës dhe të vazhdueshme. Ne shkrepim gjithashtu një sërë fotografish të stileve të ndryshme (portret, peizazh, dritë të ulët, makro/afër) në formë të papërpunuar dhe JPEG për të marrë një sens matjeje dhe aftësinë e sensorit të tij për të trajtuar zhurmën dhe për të zgjidhur detajet e imta.

Nëse skedarët e papërpunuar të kamerës mbështeten nga Adobe Camera Raw, ne do të përpunojmë gjithashtu disa imazhe testimi për të parë se si mund të shtyjmë zona si rikuperimi i hijeve. Dhe ne gjithashtu do të testojmë performancën e tij ISO në të gjithë gamën për të kuptuar nivelet në të cilat do të ishim të lumtur ta shtynim kamerën.

Jetëgjatësia e baterisë testohet në një mënyrë reale, pasi ne e përdorim kamerën gjatë ditës me ekranin të vendosur në cilësimet e paracaktuara. Pasi bateria të ketë arritur zero, ne do të numërojmë numrin e shkrepjeve për të parë se si krahasohet me vlerësimin CIPA të kamerës. Më në fund, ne testojmë aftësitë video të kamerës duke shkrepur disa pamje testuese me shpejtësi dhe rezolucione të ndryshme të kuadrove, së bashku me aplikacionin e saj shoqërues.

Më pas marrim gjithçka që kemi mësuar për kamerën dhe marrim parasysh çmimin e saj për të kuptuar vlerën për paratë që ofron, përpara se të arrijmë verdiktin tonë përfundimtar.

Verdikti jone perfundimtar se cili eshte aparati me i mire fotografik eshte kjo liste qe permban 19 lloje te ndryshme te aparateve fotografike ne baze te stilit dhe çmimit.