Si te investosh dhe Si te Blejm Kriptovaluta ne 2022

Nëse jeni i ri në botën e kriptove, të kuptoni se si të blini Bitcoin, Dogecoin, Ethereum dhe kriptovaluta të tjera mund të jetë konfuze në fillim. Fatmirësisht, është shumë e thjeshtë të mësosh litarët. Sot do tju tregojme se si te blejm kriptovaluta dhe si te investosh ne kriptovaluta. Ju mund të filloni të investoni në kriptomonedhë duke ndjekur këto pesë hapa të thjeshtë.

Si te Blejm Kriptovaluta ne vitin 2022 ne 5 hapa

Ndiqni hap pas hapi per te kuptur si mund te bleni kriptovaluta ne vitin 2022:

1. Zgjidhni një ndërmjetës ose shkëmbimore të kriptove

Për të blerë një kriptomonedhë, së pari duhet të zgjidhni një ndërmjetës ose një shkëmbimore kriptomonedhash. Derisa te dyja ato ju lejojne të blini kripto, ka disa dallime kryesore midis tyre për t’u mbajtur parasysh.

Çfarë është një shkëmbimore kriptovalutash?

Shkëmbimorja e kriptomonedhave është një platformë ku blerësit dhe shitësit takohen për të tregtuar kriptomonedha. Shkëmbimet shpesh kanë tarifa relativisht të ulëta, por ato priren të kenë ndërfaqe më komplekse me lloje të shumta tregtie dhe grafikët e avancuar të performancës, të cilat të gjitha mund t’i bëjnë ato frikësuese për investitorët e rinj të kriptovalutave.

Disa nga shkëmbimet më të njohura të kriptomonedhave janë Coinbase, Gemini dhe Binance. Ne ju rekomandojme qe per te blere kriptovaluta te perdorni shkembimoren Binance, ju mund te regjistroheni menjehere ne Binance duke KLIKUAR KETU.

si te blejm ne binance

Ndërsa ndërfaqet standarde të tregtimit të këtyre kompanive mund të mposhtin fillestarët, veçanërisht ata pa një sfond tregtimi të aksioneve, ato ofrojnë gjithashtu opsione të thjeshta blerjeje miqësore për përdoruesit.

Lehtësia vjen me një kosto, megjithatë, pasi opsionet miqësore për fillestarët paguajnë dukshëm më shumë sesa do të kushtonte për të blerë të njëjtën kripto përmes ndërfaqes standarde të tregtimit të secilës platformë. Për të kursyer kostot, mund të synoni të mësoni mjaftueshëm për të përdorur platformat standarde të tregtimit përpara se të bëni blerjen tuaj të parë të kriptos – ose jo shumë kohë më pas.

Një shënim i rëndësishëm: Si dikush i ri në kripto, ju do të dëshironi të siguroheni që shkëmbimi ose ndërmjetësimi juaj i zgjedhur të lejojë transferimet e monedhës fiat dhe blerjet e bëra me dollarë amerikanë. Disa shkëmbime ju lejojnë të blini kripto vetëm duke përdorur një kripto tjetër, që do të thotë se duhet të gjeni një shkëmbim tjetër për të blerë argumentet që pranon shkëmbimi juaj i preferuar përpara se të filloni të tregtoni kripto në atë platformë.

Çfarë është një ndërmjetës i kriptomonedhave?

Agjentët e kriptomonedhave largojnë kompleksitetin e blerjes së kriptove, duke ofruar ndërfaqe të lehta për t’u përdorur që ndërveprojnë me shkëmbimet për ju. Disa paguajnë tarifa më të larta se shkëmbimoret. Të tjerë pretendojnë se janë “të lirë” ndërkohë që fitojnë para duke shitur informacione rreth asaj që ju dhe tregtarët e tjerë po blini dhe shisni në ndermjetsues ose fonde të mëdha ose nuk e kryejnë tregtinë tuaj me çmimin më të mirë të mundshëm të tregut. Robinhood dhe SoFi janë dy nga ndërmjetësit më të njohur të kriptove.

Ndërsa ato janë padyshim të përshtatshme, duhet të jeni të kujdesshëm me ndërmjetësit sepse mund të përballeni me kufizime në lëvizjen e zotërimeve tuaja të kriptomonedhave jashtë platformës. Në Robinhood dhe SoFi, për shembull, ju nuk mund të transferoni zotërimet tuaja të kriptove nga llogaria juaj. Kjo mund të mos duket si një marrëveshje e madhe, por investitorët e avancuar të kriptove preferojnë t’i mbajnë monedhat e tyre në kuletat e kriptove për siguri shtesë. Disa madje zgjedhin kuletat e kriptove harduerike që nuk janë të lidhura me internetin për edhe më shumë siguri.

2. Krijoni dhe verifikoni llogarinë tuaj

Pasi të vendosni për një ndërmjetësues ose shkëmbimore të kriptomonedhave, mund të regjistroheni për të hapur një llogari(Ne ju rekomandojme ta perdorni platformen e Binance nga linku qe shperndam me larte). Në varësi të platformës dhe shumës që planifikoni të blini, mund t’ju duhet të verifikoni identitetin tuaj. Ky është një hap thelbësor për të parandaluar mashtrimin dhe për të përmbushur kërkesat rregullatore federale.

Ju mund të mos jeni në gjendje të blini ose të shisni kriptomonedhë derisa të përfundoni procesin e verifikimit. Platforma mund t’ju kërkojë të paraqisni një kopje të patentës së shoferit ose pasaportës tuaj, madje mund t’ju kërkohet të ngarkoni një selfie për të vërtetuar se pamja juaj përputhet me dokumentet që dorëzoni.

Kjo mund te ju duket e tepert por ky eshte nje hap shume i rendesishem qe platformat kane mundesuar per te zvogeluar numrin e keqperdorimeve me kriptovaluta.

3. Depozitoni para për të blere kriptovaluta

Për të blerë kriptovaluta, do t’ju duhet të siguroheni që keni fonde në llogarinë tuaj. Ju mund të depozitoni para në llogarinë tuaj kripto duke lidhur llogarinë tuaj bankare, duke autorizuar një transfertë bankare ose madje duke bërë një pagesë me një kartë debiti ose krediti. Në varësi të shkëmbimit ose ndërmjetësit dhe metodës suaj të financimit, mund t’ju duhet të prisni disa ditë përpara se të përdorni paratë që depozitoni për të blerë kriptomonedhë.

Këtu është një nga keshillat tona si bleres te medhenje te kriptovalutave, kini kujdes: Ndërsa disa shkëmbimore ose ndërmjetës ju lejojnë të depozitoni para nga një kartë krediti, bërja e kësaj është jashtëzakonisht e rrezikshme dhe e shtrenjtë. Kompanitë e kartave të kreditit përpunojnë blerjet e kriptomonedhave me karta krediti si paradhënie në para.

Kjo do të thotë se ato i nënshtrohen normave më të larta të interesit sesa blerjet e rregullta, dhe gjithashtu do t’ju duhet të paguani tarifa shtesë për paradhënie. Për shembull, mund t’ju duhet të paguani 5% të shumës së transaksionit kur bëni një paradhënie në para. Kjo është mbi çdo tarifë që shkëmbimi juaj i kriptove ose ndermjetsuesi mund të ngarkojë; këto mund të shkojnë deri në 5% vetë, që do të thotë se ju mund të humbni 10% të blerjes suaj të kriptos për tarifat.

4. Vendosni porosinë tuaj per te blerë kriptomonedhën qe keni zgjedhur

Pasi të keni para në llogarinë tuaj, jeni gati të bëni porosinë tuaj të parë të kriptomonedhës. Ka qindra kriptovaluta për të zgjedhur, duke filluar nga emra të njohur si Bitcoin dhe Ethereum deri te kriptovalutat më të panjohura si Theta Fuel ose Holo.

Kur vendosni se cilën kriptomonedhë do të blini, mund të vendosni simbolin e saj tik-tak, për shembull per monedhen Bitcoin është BTC-dhe sa monedha dëshironi të blini. Me shumicën e shkëmbimeve dhe ndërmjetësve, ju mund të blini aksione të pjesshme të kriptomonedhës, duke ju lejuar të blini një copë tokenash me çmime të larta si Bitcoin ose Ethereum, që përndryshe duhen mijëra për t’i zotëruar.

Simbolet për 10 kriptovalutat më të mëdha të bazuara në kapitalizimin e tregut janë si më poshtë:

 1. Bitcoin (BTC)
 2. Ethereum (ETH)
 3. Tether (USDT)
 4. Monedha Binance (BNB)
 5. Cardana (ADA)
 6. Dogecoin (DOGE)
 7. XRP (XRP)
 8. Monedha USD (USDC)
 9. Polkadot (DOT)
 10. Uniswap (UNI)

5. Zgjidhni një metodë ruajtjeje per kriptovaluta-t

Shkëmbimet e kriptomonedhave nuk mbështeten nga mbrojtje si Korporata Federale e Sigurimit të Depozitave (FDIC), dhe ato janë në rrezik vjedhjeje ose hakerimi me viruse apo metoda tjera.. Ju madje mund të humbni investimin tuaj nëse harroni ose humbni kodet për të hyrë në llogarinë tuaj, siç kanë qenë tashmë miliona dollarë Bitcoin. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme që të keni një vend të sigurt ruajtjeje për kriptovalutat tuaja.

Siç u përmend më lart, nëse jeni duke blerë kriptomonedhë nëpërmjet një ndërmjetësi, mund të keni pak ose aspak zgjedhje në mënyrën se si ruhet kriptomonedha juaj. Nëse blini kriptomonedhë përmes një shkëmbimi, keni më shumë opsione:

 • Lëreni kriptovaluten në shkëmbimore. Kur blini kriptomonedhë, ajo zakonisht ruhet në një të ashtuquajtur portofol kripto të bashkangjitur në shkembimore. Nëse nuk ju pëlqen ofruesi me të cilin partnerët tuaj të shkëmbimit punojne, ose dëshironi ta zhvendosni atë në një vend më të sigurt, mund ta transferoni atë jashtë shkëmbimit në një portofol të veçantë të nxehtë ose të ftohtë. Në varësi të shkëmbimit dhe madhësisë së transferimit tuaj, mund t’ju duhet të paguani një tarifë të vogël për ta bërë këtë.
 • Kuleta të nxehta. Këto janë portofolat kripto që ruhen në internet dhe funksionojnë në pajisje të lidhura me internetin, si tabletët, kompjuterët ose telefonat. Kuletat e nxehta janë të përshtatshme, por ka një rrezik më të lartë vjedhjeje pasi ato janë ende të lidhura me internetin.
 • Kuletat e ftohta. Kuletat e kriptove të ftohta nuk janë të lidhura me internetin, duke i bërë ato opsionin tuaj më të sigurt për mbajtjen e kriptomonedhës. Ato marrin formën e pajisjeve të jashtme, si një disk USB ose një hard disk. Sidoqoftë, duhet të jeni të kujdesshëm me kuletat e ftohta – nëse humbni kodin e kyçit të lidhur me to ose pajisja prishet ose dështon, mund të mos jeni kurrë në gjendje ta riktheni kriptomonedhën tuaj. Ndërsa e njëjta gjë mund të ndodhë me disa kuleta të nxehta, disa drejtohen nga kujdestarë të cilët mund t’ju ndihmojnë të ktheheni në llogarinë tuaj nëse bllokoheni jashtë.
Shkembimorja Binance

Keto jane 5 hapat e lehta qe juve ju duhet te ndjekni per te kuptuar si te blejm kriptovaluta nga shkembimoret dhe ndermjetsuesit. Vazhdoni te lexoni me poshte per te kuptuar si te investosh ne kriptovaluta.

Si te investosh ne kriptovaluta ne vitin 2022

Si te investosh ne kriptovaluta

Kuptimi i investimit në kriptovaluta

Kur mendoni të investoni në kriptomonedha, mund të mendoni për blerjen dhe mbajtjen e një ose më shumë kriptomonedhave. Blerja e drejtpërdrejtë e kriptomonedhës është ndoshta mënyra më e zakonshme për të shtuar ekspozimin e kriptove në portofolin tuaj, por kur bëhet fjalë për investimin në kriptomonedhë, ju keni disa opsione të ndryshme:

 • Blini kriptovaluta drejtpërdrejt: Mund të zgjidhni të blini dhe ruani drejtpërdrejt një ose më shumë kriptomonedha. Opsionet tuaja variojnë nga monedhat dixhitale më të vendosura si Ethereum dhe Bitcoin në monedha praktikisht të panjohura që janë lëshuar rishtazi në një ofertë fillestare të monedhës (ICO).
 • Investoni në kompanitë e kriptomonedhave: Ju mund të investoni në kompani me fokus të pjesshëm ose total në kriptomonedhë. Opsionet tuaja përfshijnë kompanitë e minierave të kriptomonedhave, prodhuesit e pajisjeve të minierave, kompani si Robinhood Markets, Inc. (HOOD) dhe PayPal Holdings, Inc. (PYPL) që mbështesin kriptovalutat dhe shumë të tjera me nivele të ndryshme të ekspozimit ndaj kriptove. Ju gjithashtu mund të investoni në kompani si MicroStrategy Incorporated (MSTR) që mbajnë sasi të mëdha kriptomonedhash në bilancet e tyre.
 • Investoni në fonde të fokusuara në kriptovaluta: Nëse nuk dëshironi të zgjidhni midis kompanive individuale të kriptomonedhave, atëherë mund të vendosni të investoni në një fond të fokusuar në kriptomonedhë. Ju keni një zgjedhje të fondeve të tregtuara në shkëmbim (ETF), të tilla si fondet e indeksit dhe fondet e të ardhmes, përveç një sërë besimesh investimi në kriptomonedha. Disa fonde të fokusuara në kripto investojnë drejtpërdrejt në kriptomonedhë, ndërsa të tjera investojnë në kompani të fokusuara në kripto ose letra me vlerë derivative si kontratat e së ardhmes.
 • Investoni në një kriptomonedhë IRA: Nëse dëshironi të investoni në kriptomonedhë dhe në të njëjtën kohë të fitoni avantazhet tatimore të ofruara nga një llogari individuale pensioni (IRA), atëherë mund të konsideroni të investoni në një kriptomonedhë IRA. Përdorimi i shërbimeve të një ofruesi kripto IRA mund të lehtësojë gjithashtu ruajtjen më të sigurt për zotërimet tuaja të kriptomonedhave.
 • Bëhuni një minator ose vërtetues i kriptove: Ndoshta mënyra më e drejtpërdrejtë për të investuar në kriptomonedhë është ta minoni atë ose të veproni si një vërtetues në një rrjet kriptomonedhë. Minatorët dhe vlerësuesit e kriptomonedhave fitojnë shpërblime në kripto, të cilat mund t’i mbajnë ose si investime ose t’i shkëmbejnë me një monedhë tjetër.

Si funksionon investimi në kriptovaluta

Nëse dëshironi të investoni drejtpërdrejt në kriptomonedhë, atëherë mund të përdorni një shkëmbimore te kriptovalutave si Binance. Regjistrohuni menjehere ne Binance duke KLIKUAR KETU.

Ja se si të blini kriptovaluta përmes një shkëmbimore:

 1. Zgjidhni cilin shkëmbimore të kriptomonedhës dëshironi të përdorni. Basti juaj më i mirë është një shkëmbim me reputacion, i njohur me një përzgjedhje të madhe monedhash. Provoni Binance qe e rekomanduam me larte.
 2. Krijoni një llogari me shkëmbimoren e kriptomonedhave. Ju do të duhet të jepni të dhënat tuaja personale dhe të verifikoni identitetin tuaj për të përfunduar procesin e regjistrimit.
 3. Financoni llogarinë tuaj me para fiat. Përpara se të blini ndonjë kripto, duhet të financoni llogarinë tuaj të këmbimit me një monedhë tjetër si dollarë amerikanë.
 4. Vendosni se cilën kriptomonedhë dëshironi të blini. Ju mund të zgjidhni të investoni në një ose shumë kriptovaluta. Hulumtoni opsionet tuaja për t’ju ndihmuar të vendosni.
 5. Vendosni një porosi blerjeje për kriptomonedhën tuaj të zgjedhur. Ndiqni hapat e kërkuar nga shkëmbimi për të dorëzuar dhe përfunduar një porosi blerjeje për një ose më shumë kriptovaluta.
 6. Ruani kriptomonedhën tuaj në një portofol dixhital. Pas përfundimit të blerjes, informacioni që ju nevojitet për të hyrë në kriptomonedhën tuaj mbahet në një portofol dixhital. Ajo portofol kripto mund të mbahet ose nga shkëmbimorja e kriptomonedhave ose nga një ofrues i pavarur i portofolit.

Si investitor në kriptovalutat, ju duhet të vendosni se sa nga portofolin tuaj do t’i ndani aseteve dixhitale. Një praktikë më e mirë midis investitorëve është që të rishikoni periodikisht të gjithë portofolin tuaj për të ribalancuar ndoshta zotërimet tuaja. Kjo mund të nënkuptojë rritjen ose zvogëlimin e ekspozimit tuaj ndaj kriptove, në varësi të qëllimeve tuaja të investimit dhe nevojave të tjera financiare.

Çfarë duhet të dini përpara se të investoni në kriptovaluta

Investimi në kriptovaluta konsiderohet të jetë i rrezikshëm. Çmimet e kriptomonedhave, madje edhe të kriptomonedhave më të njohura, janë shumë më të paqëndrueshme se çmimet e aseteve të tjera si aksionet. Çmimet e kriptomonedhave në të ardhmen mund të ndikohen gjithashtu nga ndryshimet rregullatore, me mundësinë që kriptomonedha të bëhet e paligjshme dhe për rrjedhojë e pavlefshme.

Megjithatë, shumë investitorë tërhiqen nga avantazhet e mundshme të investimit në kripto. Nëse vendosni të investoni në kriptomonedhë, është e rëndësishme të hulumtoni me kujdes çdo monedhë dixhitale përpara se ta blini atë. Kushtojini vëmendje tarifave të transaksionit kur bëni blerje kripto, pasi këto tarifa mund të ndryshojnë shumë midis monedhave.

Hapësira e kriptomonedhës po evoluon me shpejtësi, kështu që është gjithashtu e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje zhvillimeve të reja që mund të ndikojnë në zotërimet tuaja të kriptove. Investitorët e kriptomonedhave duhet të kuptojnë pasojat tatimore të përdorimit të kriptove, veçanërisht nëse blejnë diçka ose shesin investimet e tyre në kripto.

Duke pasur parasysh rrezikshmërinë e kriptomonedhës si një klasë aktivesh, është veçanërisht e rëndësishme të mos investoni në kripto më shumë para sesa mund të përballoni të humbni.

Konkluzioni

Jemi munduar qe me fjale te thjeshta tju sqarojme apo tregojme se si te blejm kriptovaluta dhe si te investosh ne kriptovaluta ne vitin 2022. Mundohuni ta lexoni te gjithe artikullin nga fillimi ne fund per te kuptuar te gjitha metodat dhe informacionet qe duhet ti dini. Para se te investoni ne kriptovaluta referohuni tek ky artikull per te kuptuar rrezikun e madh qe percjell investimi ne kriptovaluta.